انواع کم خونی وراههای درمان آن
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 9 , از مجموع 9
 1. goli آواتار ها
  goli
  کاربر سایت
  Jul 2008
  اهواز
  1,142
  1,004
  تشکر شده : 2,123

  Update انواع کم خونی وراههای درمان آن  کم‌خونی وضعیتی است که در آن تعداد یا اندازه گلبول‌های قرمز و یا مقدار هموگلوبین موجود در خون کاهش یافته و تبادل اکسیژن و دی‌اکسیدکربن بین خون و سلول‌ها دچار اختلال می‌شود.


  دکتر محمدتقی قاسمی قزلجه، متخصص بیماری‌های داخلی و دارای بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی در گفتگو با «جام‌جم» میزان کم‌خونی را در افراد با توجه به سن، جنس و وضعیت فیزیولوژیکی آنها، متفاوت ذکر کرده و خستگی زودرس، تپش قلب، کاهش اشتها، سرگیجه، رنگ پریدگی، قاشقی شدن ناخن‌ها، کاهش تمرکز، ریزش مو و… را از عوارض ناشی از کم‌خونی بیان می‌کند.

  وی در ادامه یکی از دلایل پایین آمدن هموگلوبین خون را ساخته نشدن آن در بدن ذکر می‌کند که قبل از هر چیز احتیاج به آهن دارد. این پزشک متخصص درست کار کردن مغز استخوان، وجود اسید فولیک، ب ۱۲ و آهن را از پیش‌فاکتورهای تامین هموگلوبین خون بیان کرده و می‌گوید: در برخی فاویسم و بیماری‌های دیگری که با سیزهموگلوبین (یعنی هموگلوبین ساخته شده بنابر دلایلی شکسته و از بین می‌روند)‌ همراه است، باعث از بین رفتن آهن خون می‌شود. به گفته دکتر قاسمی، فاویسم نوعی کمبود آنزیم است که باعث سریع شکسته شدن گلبول‌های قرمز و در نتیجه کم‌خونی می‌شود.

  این پزشک متخصص داخلی عدم ساخت سلول‌های خونی (گلبول‌های سفید، قرمز و پلاکت‌ها)‌ را به دلیل جایگزینی مغز استخوان توسط بیماری‌های مختلف می‌داند و می‌گوید: مثلا در بیماری‌های سرطانی مغز استخوان با سلول‌های خونی پر نشده و باعث بروز بیماری‌های کم‌خونی می‌شود. دکتر محمدتقی قاسمی با اشاره به این که عموما کم‌خونی در بانوان، سنین جوانی و باروری بیشتر محسوس است، علت آن را عادات ماهانه عنوان کرده و یادآور می‌شود پس از این‌ گروه، کودکان دارای سوءتغذیه و خانواده‌هایی که از دسترسی به گوشت قرمز محرومند، مستعد این بیماری هستند.


  ‌● علائم فقر آهن‌


  این پزشک متخصص بی‌اشتهایی، سوءتغذیه، سوزن سوزن شدن دست و پا، شیوع بیماری‌های ویروسی و باکتریایی، ریزش مو، غشی زودرس و بروز بیماری‌های قلبی را از علل شایع فقر آهن ذکر کرده و می‌افزاید: در کم‌خونی‌ها، قلب مجبور به بیشتر کار کردن می‌شود که همین امر در مدت زمان طولانی باعث نارسا شدن و در نتیجه گشاد شدن آن می‌شود، بخصوص در بیماری‌هایی از قبیل بری‌بری که کاملا محسوس است.


  ● کم‌خونی دوران بارداری‌


  دکتر قاسمی با بیان این که کم‌خونی برای همه سنین بخصوص در بانوان بسیار خطرناک است، اظهار می‌کند: از آنجا که در زمان بارداری، جنین از خون مادر تغذیه می‌کند، شاهد آن هستیم که کمبود خون در این دوران باعث بروز کم‌خونی در نوزاد نیز می‌شود و اگر این کم‌خونی ناشی از عدم اسید فولیک باشد، با بروز نقص در سیستم عصبی نوزادان، آنها به معلولیت مبتلا می‌شوند که می‌توان با تجویز چند برگ قرص اسیدفولیک در این افراد، از بروز اشکال در اعصاب، مغز و نخاع جلوگیری به عمل آورد.


  ● انواع کم‌خونی‌


  بیماری کم‌خونی به ۳ دسته؛ کم‌‌خونی با اندازه گلبول‌های قرمز طبیعی، کم‌خونی با اندازه گلبول‌های قرمز کوچک‌تر از معمول و کم‌خونی با اندازه گلبول‌های قرمز بزرگ‌تر از معمول تقسیم می‌شود. این پزشک متخصص بیماری تالاسمی مینور و فقر آهن را جزو گروه کم‌خونی با گلبول‌های کوچکتر از معمول دانسته و عنوان می‌کند: در کم‌خونی با گلبول‌های قرمز طبیعی بدن با بیماری‌های مزمن از قبیل مرض قند (دیابت)‌، نارسایی کلیه، سرطان و آرترید روماتوئید (بیماریهای روماتیسمی)‌ تهدید می‌شود. وی در ادامه کم‌خونی با گلبول‌های قرمز بزرگتر از معمول را ناشی از کمبود ویتامین ب ۱۲، اسید فولیک و کم‌کاری غده تیروئید بیان می‌کند و شایع‌ترین نوع کم‌خونی را مربوط به تعداد گلبول‌های قرمز کوچکتر از معمول می‌داند.
  دکتر قاسمی اولین گام موثر برای بهبود وضع کم‌خونی را مراجعه به پزشک و دادن آزمایشات خون ذکر کرده و یادآور می‌شود: تعداد گلبول‌های قرمز توسط آزمایش mcv (ام‌سی‌وی)‌، (حجم متوسط سلولی)‌ مشخص شده و پزشک می‌تواند در تشخیص تکمیلی خود با اندازه‌گیری سطح آهن خون، نوع بیماری را تشخیص دهد.


  ● رژیم غذایی کم‌خونی‌


  در رژیم غذایی کم‌خونی، ابتدا باید دید بدن دچار کدام دسته از کم‌خونی‌هاست، مثلا در کم‌خونی شایع‌ فقر آهن؛ گوشت قرمز، جگر، اسفناج و حبوبات تجویز می‌شود.
  البته باید توجه داشت که «آهن» موجود در گوشت قرمز و پروتئین‌ها به راحتی از طریق دستگاه گوارش، جذب می‌شود، ولی آهن موجود در گیاهان و حبوبات به خوبی جذب بدن نمی‌شوند.

  همچنین دکتر قاسمی با بیان این که خوددرمانی در بیماری کم‌خونی می‌تواند عوارض بدی را به دنبال داشته باشد، عنوان می‌کند: اضافات آهن در کبد رسوب کرده و بیماری کبدی را موجب می‌شود به همین دلیل در درجه اول، اولین چیزی که به بیمار توصیه می‌شود؛ یک تغذیه خوب و اصلاح شده است و در صورت عدم بهبود و شدت وخامت اوضاع می‌توان از داروهای شیمیایی استفاده کرد.


  ● کم‌خونی در کودکان


  به گفته این پزشک متخصص، علاقه زیاد به خاک‌بازی، مهر نماز، قند، برفک یخچال، مواد نشاسته‌ای و گچ از عوارض شایع کم‌خونی و فقر آهن در کودکان است که متاسفانه این کودکان عموما در خانه به خاطر تمایل به خوردن این مواد، مورد مواخذه قرار می‌گیرند، در صورتی که باید هرچه سریع‌تر به این کودکان کمک کرد، چرا که ممکن است کم‌خونی آنها به خاطر وجود انگل‌های روده‌ای باشد.  ● راه درمان‌


  کمبود ویتامین‌ها، فقر آهن و بیماری‌های مزمن هرکدام به نوعی موجب کم‌خونی در افراد می‌شود، ولی آنچه مهم است به کنترل درآوردن این امراض است.
  دکتر قاسمی با اشاره به این مطلب می‌افزاید: گاهی کم‌خونی به خاطر مصرف داروهاست که موجب لیز شدن و نهایتا شکسته شدن گلبول‌های قرمز می‌شوند که علاوه بر این که سلول‌های سرطانی، از بین می‌رود، سلول‌های خونی نیز از بین می‌روند، بنابراین افرادی که به صورت حاد و ناگهانی دچار کم‌خونی می‌شوند به ناچار به آنها خون تزریق می‌شود، ولی آنهایی که به صورت مزمن دچار این بیماری می‌شوند احتیاج به تزریق نداشته و با دارو و رژیم غذایی مداوا می‌شوند.


  ● یک پیشنهاد

  در پایان دکتر محمدتقی قاسمی قزلجه با اشاره به این که کم‌خونی را باید جدی گرفت، ابراز می‌کند: همان‌طور که درباره کم‌خونی بانوان و خطرات آن گفته شد، آقایان نیز باید این بیماری را جدی گرفته و سریعا به پزشک مراجعه کنند تا دستگاه گوارش آنها مورد بررسی قرار بگیرد، چون این امراض در مردان می‌تواند علامت بیماری‌های بدخیمی در دستگاه گوارش آنها باشد، بنابراین با دادن آزمایشات مدفوع، می‌توان از خونریزی یا عدم خونریزی افراد مطلع شد.
  زندگی چیست؟

  اگر خنده است چرا گریه می کنیم؟
  اگر گریه است چرا خنده می کنیم؟
  اگر مرگ است چرا زندگی می کنیم؟
  اگر زندگی است چرا می میریم؟
  اگر عشق است چرا به آن نمی رسیم؟
  اگر عشق نیست چرا عاشقیم؟

  ( دکترعلی شریعتی)
  #1 ارسال شده در تاريخ 15th September 2009 در ساعت 13:49

 2. یک کاربر از این پست تشکر کرده است : morvarid20
 3. sibe sorkh آواتار ها
  sibe sorkh
  کاربر سایت
  Dec 2008
  ahwaz
  1,312
  10,088
  تشکر شده : 1,922

  Joker انواع كم خونی

  عارضه كم خونی زمانی بروز می‌ كند كه خون فاقد هموگلوبین كافی باشد. هموگلوبین در حمل اكسیژن از ریه‌ها به تمام اندام‌های بدن، به گلبول‌های قرمز خون كمك می ‌كند.
  كم خونی انواع مختلفی دارد كه هر كدام به دلایل مختلفی بروز می ‌كنند که به اختصار در ذیل معرفی شده‌اند:
  1- كم خونی ناشی از فقر آهن (IDA):


  این نوع كم خونی از شایع ترین انواع این بیماری است. فقر آهن زمانی بروز می ‌كند كه بدن فاقد آهن كافی است. بدن برای ساخت هموگلوبین به آهن نیاز دارد. این حالت معمولاً در اثر از دست دادن خون، به دلیل مشكلاتی همچون فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ] طولانی و سنگین، فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ] پولیپ‌های روده یا فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ] بروز می ‌كند. همچنین، رژیم غذایی فاقد آهن كافی می ‌تواند منجر به بروز این حالت شود.
  درفقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ] نیز عدم وجود آهن كافی برای مادر و جنین موجب كم خونی از نوع فقر آهن می‌ شود. بدن می‌ تواند با مصرف مواد غذایی مانند فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]جگر، قلوه ، ماهی، زرده تخم مرغ ، سبزی های دارای برگ سبز تیره مانند جعفری ، فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ] و حبوبات ؛ مثل فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ] و لوبیا، هم چنین میوه های خشک ( برگه ها) به خصوص برگه زرد آلو و دانه های روغنی.آهن مورد نیاز خود را به دست آورد.
  2- كم خونی مگالوبلاستیك یا فقر ویتامین:


  این نوع كم خونی معمولاً در اثر كمبود فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ] یا ویتامین B12 بروز می ‌كند. این ویتامین‌ها در سالم نگه داشتن خون یا سیستم عصبی به بدن كمك می ‌كنند. در این نوع كم خونی، بدن گلبول‌های قرمز خونی تولید می ‌كند كه نمی‌ توانند اكسیژن را به خوبی تحویل دهند.
  قرص‌های اسید فولیك می ‌توانند این نوع كم خونی را درمان كنند. فولیك اسید را همچنین می‌ توان از مصرف فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ] و فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]مركبات و آب میوه‌ها، فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ] و سایر غلات، سبزیجات برگ سبز تیره، گوشت طیور و جگر به دست آورد.
  گاهی اوقات ممكن است متخصص نتواند تشخیص دهد كه علت این بیماری، فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]است. این حالت معمولاً در افراد مبتلا به كم خونی وخیم بروز می‌ كند كه در حقیقت نوعی بیماری خود ایمنی است. عدم دریافت ویتامین B12كافی می ‌تواند موجب كرختی و بی ‌حسی دست‌ها و پاها، مشكلات در راه رفتن، از دست دادن حافظه و مشكلات بینایی شود. نوع درمان بستگی به عامل مولد بیماری دارد، اما به هر حال مصرف ویتامین B12 ضروری است.
  3- بیماری‌های نهفته:


  بیماری‌های خاصی وجود دارند كه می ‌توانند به توانایی بدن در تولید گلبول‌های قرمز خون، آسیب برسانند. برای مثال، افراد مبتلا به فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ] به ویژه بیمارانی كه دیالیز می‌ شوند، در معرض ابتلا به كم خونی قرار دارند. كلیه‌های این بیماران قادر به ترشح هورمون های كافی برای تولید گلبول‌های خونی نیست و در هنگام دیالیز نیز آهن از دست می ‌دهند.
  4- بیماری‌های خونی ارثی:


  اگر در خانواده ای سابقه بیماری خونی وجود داشته باشد، احتمال ابتلا به آن در افراد دیگر نیز افزایش می‌ یابد. یكی از امراض خونی ارثی، كم خونی از نوع گلبول‌های داسی شكل است.
  در این نوع، به جای تولید گلبول‌های قرمز طبیعی كه به راحتی درون رگ‌های خونی حركت می ‌كنند، گلبول‌های داسی شكلی ساخته می شوند که حركت سختی داشته و دارای لبه‌های خمیده هستند. این گلبول‌ها نمی‌ توانند در رگ‌های خونی ظریف به آسانی حركت كنند و در نتیجه مسیر رسیدن خون به اعضای بدن را مسدود می‌ كنند. بدن گلبول‌های قرمز داسی شكل را نابود می ‌كند، اما نمی ‌تواند با سرعت كافی انواع طبیعی و سالم جدید را تولید كند. این امر موجب بروز كم خونی می ‌شود.
  نوع دیگری از كم خونی ارثی، تالاسمی است. تالاسمی زمانی بروز می ‌كند كه بدن ژن‌های ویژه‌ای را از دست می‌ دهد و یا ژن‌های غیر طبیعی از والدین به كودك ارث می‌ رسد كه در نحوه تولید هموگلوبین، تأثیر منفی می‌ گذارند.
  5- كم خونی آپلاستیك:


  نوع نادری از كم خونی است و زمانی بروز می ‌كند كه بدن به اندازه كافی گلبول قرمز تولید نمی ‌كند. از آنجا كه این امر بر گلبول‌های سفید نیز تأثیر می‌ گذارد، خطر عفونت‌ها و خونریزی‌های غیر قابل توقف افزایش می یابد. این حالت، دلایل مختلفی دارد كه عبارتند از:
  الف - روش‌های درمانی فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ](پرتو درمانی و شیمی درمانی)
  ب- قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی (مانند مواد مورد استفاده در برخی حشره ‌كش‌ها، رنگ و پاك كننده‌ها و شوینده‌های خانگی)
  پ ـ برخی داروها (مانند داروهای مخصوص درمان فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ])
  ت- بیماری‌های خود ایمنی (مانندفقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ])
  ث - عفونت‌های ویروسی كه بر فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ] تأثیر می ‌گذارند.  #2 ارسال شده در تاريخ 28th May 2010 در ساعت 16:33

 4. یک کاربر از این پست تشکر کرده است : morvarid20
 5. sibe sorkh آواتار ها
  sibe sorkh
  کاربر سایت
  Dec 2008
  ahwaz
  1,312
  10,088
  تشکر شده : 1,922

  Joker کم خونی در کودکان

  كم خونی یك مشكل ناتوان كننده است كه به علت كاهش تعداد گلبولهای قرمز طبیعی خون یا كاهش میزان هموگلوبین ایجاد می شود. هموگلوبین رنگدانه ای است كه مسئول حمل اكسیژن و رساندن آن به بافت های مختلف بدن است. در ساختمان این رنگدانه آهن وجود دارد و باعث رنگ قرمز خون می شود. كم خونی ممكن است به علت عدم تولید كافی گلبولهای قرمز درمغز استخوان ، كمبود آهن و سایر مواد لازم جهت خونسازی ، مثل اسید فولیك و ویتامین 12Bبیماری هایی مانند بدخیمی های خونی ( لوسمی ) ، كم خونی سلول داسی شكل و تالاسمی ، از دست دادن بیش از اندازه خون ، و یا عفونت ها باشد . كم خونی مشكلی جدی است زیرا ممكن است نشانه یك بیماری زمینه ای باشد ، بنابراین بررسی تمام علل كم خونی ضروری هستند .
  چگونه می توان كم خونی را تشخیص داد ؟

  نخستین اقدامی كه باید انجام دهید این است كه كودك خود را از نظر ضعف جسمانی و رنگ پریدگی ارزیابی كنید. اگر كودك شما رنگ پریده و خسته به نظر می رسد و به خوبی غذا نمی خورد ، ملتحمه( 1)چشمها ، مخاط دهان ( پوشش داخل دهان ) ، نوك انگشتان و زبان وی را بررسی كنید ؛ زیرا در كم خونی این قسمتها رنگ پریده به نظر می رسند . همچنین ممكن است كودك نسبت به دوستان و همسالان خود فعالیت كمتری داشته باشد ، یا پس از فعالیتی مختصر نفس نفس بزند و یا از سرگیجه شكایت داشته باشد و زود خسته شود .

  اگر بعد از بررسی فوق شك كردید كه كودك شما دچار كم خونی است بلافاصله با پزشك مشورت كنید . كم خونی همیشه باید توسط پزشك بررسی شود.
  نخستین اقدامی كه پزشك انجام می دهد :

  نخستین اقدامی كه پزشك انجام می دهد گرفتن یك نمونه خون برای بررسی آزمایشگاهی است .

  اگر كم خونی به دلیل فقر آهن باشد پزشك احتمالاً یك مكمل خوراكی آهن تجویز كرده و به شما توصیه می كند كه در رژیم غذایی كودك غذاهایی بگنجانید كه محتوای آهن زیاد باشند. همچنین بررسی علت فقر آهن باید توسط متخصص اطفال انجام شود . سایر اقدامات جهت تشخیص نوع و علت كم خونی عبارتند از : بررسی شكل گلبولهای قرمز زیر میكروسكوپ ، تعیین حجم گلبولهای قرمز جهت تشخیص نوع خاصی از كم خونی كه به علت كمبود اسید فولیك یا ویتامین 2B ایجاد شده و در طی آن گلبولهای قرمز بزرگ می شوند ، تجزیه هموگلوبین و آزمایش مغز استخوان .
  جهت درمان كم خونی باید نخست علت آن تشخیص داده شود ، مصرف مكمل خوراكی آهن ، اسید فولیك یا استفاده از فرم تزریقی ویتامین 12B از جمله درمان هایی هستند كه برای انواع كم خونی حاد به كار می روند. در تالاسمی كه نوع خاص و شایعی از كم خونی است به علت تخریب گلبولهای قرمز و آزاد شدن آهن ، آهن در بدن تجمع می یابد كه می تواند خطرناك باشد، برای جلوگیری از تجمع آهن از تزریق دسفرال استفاده می شود. دسفرال ماده ای است كه با آهن تركیب شده و آن را از طریق ادرار رفع می كند. در تالاسمی به هیچ وجه نباید آهن مصرف شود.
  تزریق خون یكی دیگر از درمانهایی است كه در درمان كم خونی ای كه به دلیل خونریزی شدید ایجاد شده استفاده می گردد.  اقداماتی كه شما می توانید برای كمك به كودك انجام دهید :

  حفظ تعادل و تناسب رژیم غذایی كودك بسیار اهمیت دارد. فقر آهن شایع ترین كم خونی در سنین رشد است. زیرا آهنگ رشد در این سن بسیار سریع بوده و دریافت وجذب آهن ممكن است به دلیل عدم تناسب رژیم غذایی و وجود برخی از مواد كه باعث جذب آهن می شوند، كم باشد. برای رفع این مشكل باید از غذاهای حاوی آهن مثل جگر، گوشت قرمز، زرده تخم مرغ و حبوباتی مثل عدس، به مقدار كافی استفاده كرد. برخی موارد مثل ویتامین " ث" به جذب بیشتر آهن كمك می كند، بنابراین به عنوان مثال می توانید یك لیوان آب پرتقال همراه تخم مرغ به كودك بدهید . موادی مثل چای از جذب آهن جلوگیری می كنند. همچنین لازم است از 6 ماهگی كه سن شروع تغذیه تكمیلی است تا 5/1 سالگی قطره آهن ، روزانه 15 قطره به كودك داده شود. قطره آهن می تواند باعث سیاه شدن رنگ دندانها شود. برای جلوگیری از تغییر رنگ دندانها می توان قطره را درعقب دهان چكانده و پس از آن به كودك آب داد و سپس دندانها را با یك پارچه تمیز ، پاك كرد.

  علائم احتمالی كم خونی

  - رنگ پریدگی زبان و پوست، بخصوص در نواحی نوك انگشتان ، لبها واطراف چشمها،

  - خستگی و ضعف ،
  - كمبود نفس در هنگام فعالیت ،
  - سرگیجه،
  - افزایش ضربان قلب.


  (1) خارجی ترین بافت چشم ها كه بسیار حساس هستند و محافظی برای چشم ها در مقابل آلودگی می باشند.  #3 ارسال شده در تاريخ 28th May 2010 در ساعت 16:36

 6. یک کاربر از این پست تشکر کرده است : morvarid20
 7. ruya آواتار ها
  ruya
  سرپرست سایت
  Sep 2008
  tehran
  53,580
  21,017
  تشکر شده : 70,229

  پیش فرض

  کم خونی داسی شکل یک بیماری ژنتیکی و یک اختلال خونی است که با هموگلوبین معویب( Hbss ) شناخته می‌شود. هموگلوبین طبیعی صاف و گرد است و به سلول اجازه عبور آسان از مویرگهای خونی را می دهد. سلولهای هموگلوبین سلول داسی سفت و به شکل داس می باشند. این ملکولهای هموگلوبین تمایل دارند به شکل خوشه‌ای و در کنار یکدیگر قرار گیرند، بنابراین به راحتی از مویرگهای خونی عبور نمی‌کنند.این خوشه ها منجر به توقف جریان خون حمل کننده اکسیژن می گردند. برخلاف سلولها با هموگلوبین طبیعی که بیش از 120 روز زنده هستند، سلولهای داسی بعد از 20-10 روز از بین می روند. این روند طی یک دوره مزمن منجر به بروز کم خونی می گردد.
  شایعترین انواع ژن سلول داسی
  صفت سلول داسی :
  این افراد حامل ژن معیوب – Hbs – هستند اما مقداری هموگلوبین طبیعی – Hba– نیز دارند افراد با صفت سلول داسی معمولاً بدون علامت هستند و می باشند. ممکن است کم خونی خفیف ایجاد گردد.
  تحت شرایط پر استرس، خستگی، کاهش اکسیژن و یا عفونت روند داسی شدن رخ می دهد و در نتیجه عوارض بیماری سلول داسی بروز می نماید.
  بیماری سلول داسی – هموگلوبین C
  فرد دارای هر دو نوع همگلوبین Hbs وHbc می باشد. هموگلوبین C باعث ایجاد سلولهای هدف می گردد. وجود هموگلوبین طبیعی در کنار این هموگلوبین باعث می‌شود، فرد علامتی از کم خونی نداشته باشد.
  اگر هموگلوبین S داسی با سلول هدف همراه شود منجر به یک کم خونی خفیف تا متوسط می گردد.
  این افراد اغلب از بیماری سلول داسی با درجه خفیف رنج می برند.بحران گرفتگی رگ‌ها، صدمات ارگان ها به علت کم خونی و داسی شدن های مکرر و احتمال بالای عفونت همه صفات مشترکی برای Hbss و Hbsc می باشند.
  بیماری سلول داسی – هموگلوبین E
  این نوع مشابه بیماری سلول داسی C است با این تفاوت که یک عنصر در ملکول هموگلوبین جایگزین شده است. این نوع معمولاً در افراد جنوب آسیا مشاهده می‌شود. برخی افراد با بیماری هموگلوبین E بدون علامت می باشند. هر چند تحت شرایط ویژه نظیر خستگی، کاهش اکسیژن و یا کمبود آهن یک کم خونی خفیف تا متوسط بروز می نماید.


  هیچــگاه ادعـای خاص بودن نکردم ،
  اما خــاص بودن عشقتو
  مرا هـــم خاص کرد ..
  #4 ارسال شده در تاريخ 27th May 2011 در ساعت 15:52

 8. tira makooil آواتار ها
  tira makooil
  کاربر سایت
  Mar 2011
  Mexico City
  2,117
  229
  تشکر شده : 1,971

  پیش فرض بیماری کم خونی

  کم خونی یا آنمی (Anemia) به معنی کمبود تعداد گویچههای قرمز خون است. کم خونی دارای انواع مختلف است که میتواند به علت عدم سنتز هموگلوبین ، کمبود آهن در ساختار هموگلوبین ، دفع بسیار سریع یا تولید بسیار آهسته گلبولهای قرمز باشد. اطلاعات اولیه تقریبا تمامی اکسیژنی که در خون حمل میگردد، به هموگلوبین موجود در گلبولهای قرمز خون متصل میباشد. گلبولهای قرمز طبیعی انسان ، دیسکهای مقعرالطرفین کوچک با قطر 9 - 6 میکرومتر میباشند. این سلولها از سلولهای بنیادی پیش ساز به نام هموسیتوبلاستها در مغز استخوان ساخته میشوند. در طی فرایند بالغ شدن گلبولها ، سلولهای بنیادی تولید سلولهای دختری مینمایند که مقادیر زیادی هموگلوبین ساخته و سپس اندامکهای داخل سلولی مانند هسته ، میتوکندری و ... را از دست میدهند. فعالیت اصلی گلبول قرمز ، حمل هموگلوبین است که با غلظت بالا به صورت محلول در سیتوزول وجود دارد. اهمیت زیاد توالی اسید آمینهای در تعیین ساختمانهای دوم ، سوم و چهارم پروتئینهای کروی و بنابراین اعمال بیولوژیک آنها به خوبی در بسیاری از بیماریهای خونی مانند کم خونی داسی شکل در انسان قابل شرح میباشد. از لحاظ ژنتیکی ، بیش از 300 نوع هموگلوبین شناخته شده در جمعیتهای انسانی وجود دارد. بیشتر این انواع ناشی از تفاوتهایی در یک ریشه اسید آمینه میباشند. در اغلب موارد این اثرات بر روی ساختمان و عملکرد جزئی بوده، ولی گاهی میتواند وخیم بوده و به بیماریهای خونی و کم خونی منجر شود. تاریخچه اولین قدم در درک ژنتیک امراض هموگلوبین در سال 1949 بوسیله "نیل" (Neel) برداشته شد. او نشان داد مبتلایان به اختلالات خونی که به مرض سلولهای داسی شکل معروف است نسبت به یک ژن که همین اختلال با شدت کمتر را در هر دو والد هتروزیگوس بوجود میآورد، به صورت هموزیگوس هستند. چند سال بعد (Pauling) و همکارانش مرض سلولهای داسی شکل را به عنوان نخستین بیماری مولکولی که در آن هموگلوبین غیر طبیعی باعث نقص میشد، تشخیص دادند. سپس اینگرام (Ingram) متوجه شد نقص هموگلوبین در مرض سلول داسی شکل در اثر جایگزینی فقط یکی از 287 اسید آمینه مولکول هموگلوبین است. ساختمان و عمل هموگلوبین هموگلوبین ناقل تنفسی در گلبولهای قرمز مهرهداران و در برخی از بیمهرهگان و در گرههای ریشه خانواده نخود یافت میشود. مولکول دارای 4 قسمت است. هر واحد دارای 2 قسمت است: یک زنجیره پلیپپتید به نام گلوبین و یک گروه پروستتیک (غیر پروتئینی) به نام "هم" (Heme) که یک رنگدانه حاوی آهن است که با اکسیژن ترکیب شده و به مولکول قدرت انتقال اکسیژن میدهد. در تمام هموگلوبینها قسمت "هم" یکسان است و تغییرات ژنتیکی فقط محدود به قسمت گلوبین میگردد. در هموگلوبین افراد بالغ قسمت پروتئینی مولکول از دو نوع زنجیره پلیپپتیدی ساخته شده: زنجیره آلفا دارای 141 اسید آمینه که ژن آن روی کروموزوم 16 قرار دارد و زنجیره بتا دارای 146 اسیدآمینه که ژن آن روی کروموزوم 11 قرار دارد. از نظر انتخاب طبیعی ، تعداد جایگزینیهای اسیدهای آمینه در ساختار هموگلوبین محدود است. فقط آن گروه از جایگزینیهایی که به عمل مولکول آسیبی نمیرسانند میتوانند باقی بمانند. موضع اتصال آهن در انواع زنجیرههای گلوبین انسان و دیگر گونههای مهره داران ثابت است. بیشتر هموگلوبینهای غیر طبیعی در اثر جهشهای نقطهای در ژنهای ساختمانی که ترتیب آمینو اسید را در یکی از زنجیرهها کد میکند اتفاق میافتد و بعضی دیگر در اثر مکانیزمهای مولکولی دیگر بوجود میآیند. آنمی ناشی از دفع خون بعد از خونریزی سریع ، بدن پلاسما را در ظرف 3 - 1 روز جایگزین میکند اما این امر یک غلظت پایین گویچههای سرخ خون را به جای میگذارد. اگر خونریزی دومی بوجود نیاید، غلظت گویچههای سرخ خون معمولا در ظرف 6 - 3 هفته به حد طبیعی باز میگردد. در خونریزی مزمن ، شخص بکرات نمیتواند مقدار کافی آهن از روده جذب کند تا هموگلوبین را به همان سرعتی که از دست میدهد، تشکیل دهد. در این حال گویچههای سرخ با هموگلوبین بسیار کم در داخلشان تولید میشوند و منجر به بروز آنمی هیپوکرومیک میکروسیتی میشوند. آنمی آپلاستیک آپلازی مغز استخوان به آن معنی است که مغز استخوان فاقد عمل طبیعی خود است. به عنوان مثال ، شخصی که در معرض تشعشع گاما از یک انفجار هستهای قرار میگیرد ممکن است دچار تخریب کامل مغز استخوان و متعاقب آن در ظرف چند هفته مبتلا به آنمی کشنده شود. به همین ترتیب درمان بیش از حد با اشعه ایکس ، بعضی مواد شیمیایی صنعتی و حتی داروهایی که شخص ممکن است نسبت به آنها حساس باشد میتوانند همین اثر را ایجاد کنند. آنمی مگالوبلاستی فقدان ویتامین B12، اسید فولیک و فاکتور داخلی مخاط معده میتوانند منجر به تولید مثل بسیار آهسته اریتروبلاستها شوند. در نتیجه ، این سلولها بسیار بزرگ شده و شکلهای غیر عادی پیدا میکنند و مگالوبلاست نامیده میشوند. آتروفی مخاط معده یا در فقدان معده در نتیجه برداشتن کامل آن با عمل جراحی ایجاد میشود میتواند منجر به آنمی مگابلاستی شود. همچنین بیماران مبتلا به "اسپیروی معده" (Sprue) که در آن اسید فولیک ، ویتامین B12 و سایر ترکیبات ویتامین B به خوبی جذب نمیشوند غالبا دچار آنمی مگالوبلاستی میگردند. این گویچهها دارای غشای شکننده هستند و به آسانی پاره شده و شخص را دچار کمبود تعداد کافی گویچه سرخ میسازند. آنمی همولیتیک بسیاری از ناهنجاریهای مختلف گویچههای سرخ که بیشترشان ارثی هستند، گویچههای سرخ را شکننده میسازند، بطوریکه هنگام عبور از مویرگها و به خصوص هنگام عبور از طحال به آسانی پاره میشوند و منجر به آنمی شدید میشوند. برخی از انواع این کم خونی به قرار زیر است. اسفروسیتوز ارثی در این بیماری گویچههای سرخ کوچک بوده و به جای اینکه به شکل صفحات مقعرالطرفین باشند، کروی هستند. این گویچهها نمیتوانند فشرده شوند، زیرا فاقد ساختمان کیسهای شکل سست غشای گویچههای طبیعی هستند. این گویچهها هنگام عبور از طحال حتی با یک فشار مختصر ، به آسانی پاره میشوند. آنمی داسی شکل این نوع کم خونی در حدود 0.3 درصد تا یک درصد در سیاه پوستان غرب آفریقا و آمریکا وجود دارد. گویچهها محتوی یک نوع غیر طبیعی هموگلوبین به نام هموگلوبین S هستند که به علت زنجیرههای بتای غیر طبیعی هموگلوبین ایجاد میشود. هنگامی که این هموگلوبین در معرض فشارهای کم اکسیژن قرار میگیرد، به صورت بلورهای درازی در داخل گویچه سرخ رسوب میکند. هموگلوبین رسوب کرده به شکل داس ، به غشا گویچه آسیب میرساند و غشا شکننده شده و آنمی شدید ایجاد میگردد. اریتروبلاستوز جنینی در این نوع کم خونی گویچههای سرخ RH مثبت جنینی مورد حمله آنتی کورهای مادر RH منفی قرار میگیرند. این آنتی کورها ، گویچهها را شکننده و منجر به پارگی شدید آنها میشوند و موجب میشوند که نوزاد با کم خونی شدید به دنیا بیاید. تشکیل فوقالعاده سریع گویچههای سرخ جدید برای جبران گویچههای خراب شده که در اریتروبلاستوز جنینی بوجود میآید. موجب میشود که تعداد زیادی از انواع بلاستهای اولیه گویچههای سرخ به داخل خون آزاد شوند. تالاسمی تالاسمیها یک گروه متجانس از اختلالات سنتز هموگلوبین هستند که نقص پایهای آنها در ساختمان مولکول نبوده بلکه کاهش در سنتز زنجیرههای آلفا یا بتا میباشد. این اختلال باعث بهم خوردن توازن سنتز زنجیره گلوبین شده، و لذا زنجیرههای گلوبین اضافی ته نشین میشوند، نتیجتا رشد و بقای گلبولهای قرمز به خطر میافتد. دو گروه اصلی تالاسمی شناخته شده است: تالاسمی آلفا که در آن سنتز زنجیره آلفا کاهش یا قطع میشود و تالاسمی بتا که در آن سنتز زنجیره بتا با مشکل رو به رو میشود. اثرات کم خونی بر روی سیستم گردش خون ویسکوزیته خون تقریبا بستگی کامل به غلظت گویچههای سرخ خون دارد. در آنمی شدید ویسکوزیته ممکن است به جای رقم طبیعی حدود 3 برابر به یک و نیم برابر ویسکوزیته آب سقوط کند. این امر مقاومت در برابر جریان خون را در رگهای محیطی کاهش میدهد و لذا مقدار بسیار زیادتری خون نسبت به حالت طبیعی در بافتها جریان پیدا کرده و به قلب باز میگردد. هیپوکسی ناشی از کاهش انتقال اکسیژن توسط خون موجب میشود که رگهای بافتی گشاد شوند و اجازه دهند که خون باز هم بیشتری به طرف قلب باز گردد و برونده قلبی را افزایش دهد. یکی از اثرات کم خونی شدید ، افزایش شدید بار کاری قلب است. افزایش برونده قلبی را افزایش دهد. یکی از اثرات کم خونی شدید ، افزایش شدید بار کاری قلب است.افزایش برونده قلبی در آنمی تا حدود بسیاری از علایم آنمی را خنثی میسازد زیرا اگر چه یک واحد خون فقط بسیار کمی اکسیژن حمل میکند، سرعت جریان خون ممکن است به اندازه کافی افزایش یابد بطوری که تقریبا مقادیر طبیعی اکسیژن به بافتها رسانده شوند. اما هنگامی که شخص مبتلا به آنمی شروع به انجام فعالیت عضلانی کند قلب قادر به تلمبه زدن خون بیشتر نخواهد بود.در نتیجه هنگام فعالیت عضلانی که نیاز بافتها به اکسیژن را فوقالعاده افزایش میدهد، هیپوکسی فوقالعاده شدید بافتی بوجود آمده و غالبا نارسایی قلبی حاد به دنبال آن پیش میآید. درمان کم خونی مهمترین داروی کم خونی آهن و ترکیبات آهن است. آهن از طریق معده و روده جذب بدن شده و در کبد ذخیره میشود تا در ساختمان هموگلوبین بکار رود. آهن و ترکیبات آن مغز استخوان را وادار به ساختن گلبول سرخ میکند. داروی عصاره دیگر جگر توام با ویتامین B12 نیز برای کم خونی بسیار مفید است، به خصوص در کم خونیهای شدید. درمان کم خونی با خوراکی گیاهی عسل: با خوردن عسل در مدت بسیار کمی به تعداد گلبولهای قرمز 25 - 8 درصد افزوده میشود. پسته: پسته موجب افزایش خون میشود. فندق: فندق خون افزای خوبی است و رنگ چهره را میگشاید. دمکرده برگ با پوست سبز گردو ، موجب افزایش تعداد گلبولهای قرمز میشود. عدس: یکی از مواد خوراکی افزایش دهنده گلبولهای قرمز خون است. از مواد خوراکی دیگر میتوان به این موارد اشاره کرد: نخود سبز ، زرد آلو ، گردو ، خرما ، شلغم ، کلم و خوراک جو.  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #5 ارسال شده در تاريخ 27th September 2011 در ساعت 17:24

 9. tira makooil آواتار ها
  tira makooil
  کاربر سایت
  Mar 2011
  Mexico City
  2,117
  229
  تشکر شده : 1,971

  پیش فرض

  یکی از عمومی‌ترین ناراحتی‌های خونی ، بیماری کم خونی است. علت آن کم بودن تعداد گلبول‌های قرمز یا کم بودن مقدار هموگلوبین در این گلبول‌هاست.

  کم خونی ممکن است ناشی از کمبود آهن در جیره غذایی باشد در این حالت گلبول‌های قرمز به تعداد عادی وجود دارند اما در آنها مقدار هموگلوبین کم است. در این وضعیت تعداد یا اندازه گلبول‌های قرمز یا مقدار هموگلوبین موجود در خون کاهش یافته و تبادل اکسیژن و دی‌اکسیدکربن بین خون و سلول‌ها دچار اختلال می‌شود. از علل ایجادکننده کم‌خونی می‌توان کمبودهای تغذیه ای، خونریزی، ناهنجاری های ژنتیکی، بیماری‌های مزمن یا مسمومیت‌های دارویی را نام برد. منظور از کم‌خونی‌های تغذیه‌ای کم‌خونی‌هایی است که در اثر دریافت ناکافی مواد مغذی ایجاد می‌شوند. در رژیم غذایی کم‌خونی، ابتدا باید دید بدن دچار کدام دسته از کم‌خونی‌هاست، مثلا در کم‌خونی شایع‌ فقر آهن؛ گوشت قرمز، جگر، اسفناج و حبوبات تجویز می‌شود. البته باید توجه داشت که «آهن» موجود در گوشت قرمز و پروتئین‌ها به‌راحتی از طریق دستگاه گوارش، جذب می‌شود، ولی آهن موجود در گیاهان و حبوبات به خوبی جذب بدن نمی‌شوند.

  خوددرمانی در بیماری کم‌خونی می‌تواند عوارض بدی را به دنبال داشته باشد، چراکه اضافات آهن در کبد رسوب کرده و بیماری کبدی را موجب می‌شود به همین دلیل در درجه اول، اولین چیزی که به بیمار توصیه می‌شود؛ یک تغذیه خوب و اصلاح شده است و در صورت عدم بهبود و شدت وخامت اوضاع می‌توان از داروهای شیمیایی استفاده کرد.

  انواع کم خونی

  •کم خونی ناشی از دفع خون: که در این حالت بدن بعد از یک خونریزی شدید دچار کم خونی خواهد شد.
  •کم خونی آپلاستیک: به معنی فقدان عملکرد طبیعی مغز استخوان می‌باشد که به‌طور مثال در افرادی که در معرض تشعشع گاما قرار گرفته‌اند دیده می‌شود.
  •کم خونی مگالوپلاستیک: که ناشی از فقدان ویتامین B12 ، اسید فولیک و فاکتور داخلی مخاط معده می‌باشد.
  •کم خونی همولیتیک: (خونی که لیز شده باشد) ، شامل پررنگ شدن گلبول‌های قرمز ، داسی شکل شدن گلبول‌های قرمز می‌باشد و در نتیجه گلبول‌های قرمز خون شکل قرصی و طبیعی را ندارند بلکه هلالی شکل می‌شوند. چنین گلبول‌هایی معمولا به‌هم می‌چسبند و مسیر رگ‌ها را می‌بندند. در نتیجه اکسیژن کافی به بافت‌ها نمی‌رسد. و در این حال شخص دچار کم خونی شدید می‌شود.

  پلی‌سیتمی‌ثانویه
  هر گاه بافت‌ها به علت کم بودن شدید اکسیژن هوا در ارتفاعات بلند دچار هیپوکسی شوند در این حالت اندام‌های خونساز به‌طور اتوماتیک مقدار زیادی گلبول قرمز تولید می‌کنند.

  پلی سیتمی‌حقیقی(اریترمی)
  این بیماری از یک تغییر ژنی به‌وجود می‌آید که در گروه سلولی همو‌پلاستیک که گویچه‌های قرمز خون را تولید می‌کنند ایجاد می‌شود. سلول‌های پلاستی حتی هنگامی‌که گویچه‌های سرخ بیش از حدی وجود دارند، از تولید گویچه‌های قرمز باز نمی‌ایستند.


  لوسمی‌

  معمولا در هنگام ابتلا به یک بیماری عفونی ، تعداد گلبول‌های سفید زیاد می‌شود. تا بدن بتواند با عوامل عفونت مبارزه کند اما پس از بهبود، تعداد گلبول‌ها تا حد طبیعی کاهش می‌یابد. اگر افزایش تعداد گلبول‌های سفید به‌طور مداوم و بدون هیچ دلیلی افزایش یابد به آن لوسمی‌می‌گویند. در این حالت مراکز گلبول ساز ، از نظم خارج شده و به‌طور زیانباری به تولید گلبول‌های سفید می‌پردازند. افزایش تعداد گلبول‌های سفید ، مجالی برای تولید گلبول‌های قرمز و پلاکت‌ها باقی نمی‌گذارد و به همین دلیل تعداد این سلول‌ها در خون کاهش می‌یابد. در نتیجه این بیماری با کم خونی و خونریزی‌های داخلی همراه است. تعداد گلبول‌های سفید در این بیماری به 100هزار عدد در میلی‌متر مکعب می‌رسد.


  هموفیلی
  هموفیلی شایع‌ترین و وخیم‌ترین بیماری‌های خونریزی دهنده مادرزادی می‌باشد. علت آن کمبود فاکتورهای 11 ، 9 و 8 با منشأ ژنتیکی است. این بیماری اختصاص به مردان دارد و در زنان به‌ندرت دیده می‌شود. علت بیماری ، فقدان یکی از عواملی است که در انعقاد خون نقش دارند. هموفیلی درجات مختلف دارد. در نوعی از آن یک زخم ساده می‌تواند موجب خونریزی شدید شود در فرد هموفیل عامل فعال کننده ترومبوپلاستین (گلوبولین آنتی هموفیلیک) وجود ندارد.


  انواع هموفیلی
  هموفیلی A شایع‌ترین نوع هموفیلی است که کاهش در فاکتور 8 باعث علت این بیماری است. کمبود فاکتور 9 انعقادی علت بیماری کریسمس یا هموفیلی B است. فاکتور 8 در جریان خون به فاکتور von willbrand متصل است بدین جهت مواقعی که این فاکتور کمبود داشته باشد فاکتور 8 هم کاهش نشان می‌دهد. اختلال انعقادی با علت کمبود فاکتور 11 خونی را اصطلاحا هموفیلی C می‌گویند. ژن معیوب هموفیلی B و A روی کروموزوم جنسی قرار دارند و به این علت است که این بیماری به علت شرایط خاص کروموزوم‌های جنسی در افراد مذکر انحصارا در مردان موجب بیماری می‌شوند.


  درمان هموفیلی
  در سال 1840 میلادی برای معالجه هموفیلی از تزریق خون استفاده شد. در سال 1936 به جای تزریق خون کامل از پلاسما استفاده کردند. از اواخر دهه 1960 پلاسمای متراکم مورد استفاده قرار گرفت اوایل دهه 70 پلاسمای خشک متراکم تهیه شد و برای نخستین بار کودکان و بزرگسالان هموفیل توانستند به شکل عادی زندگی کنند.  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #6 ارسال شده در تاريخ 6th October 2011 در ساعت 13:49

 10. یک کاربر از این پست تشکر کرده است : kasra_y
 11. tira makooil آواتار ها
  tira makooil
  کاربر سایت
  Mar 2011
  Mexico City
  2,117
  229
  تشکر شده : 1,971

  پیش فرض

  کم خونی و فقر آهن


  کـم خـونــی و یا آنمی(anemia) زمانی بروز می کـنـد کـه
  سـطـح هـمـوگـلـوبـیــن(hemoglobin) خون شما کاهش
  می یابد. هموگلوبین پروتئین گویچه های سرخ خون است
  که اکسیژن را از ریه ها به تمام نقاط بدن حمل میکند.رنگ
  قرمز خون نیز بخاطر وجود هموگلوبین میباشد. سـلولـهای
  قرمـز خون در مغز استخوان های بزرگ بدن (مثل استخوان
  لگن) تولید می شـوند. مـغـز اسـتـخــوان بـــرای ســـــاخت
  هـمـوگـلـوبیـن و گـویچــه های قرمز به آهن، ویتامین b12 و
  اسـیـد فـولـیک نیاز دارد. یک علت شایع کم خونی فقر آهن
  میباشد.

  علایم کم خونی:

  1-میتواند بدون علامت باشد.

  2-رنگ پریدگی پوست، لثه ها و بستر ناخن ها.

  3-خستگی و ضعف-کاهش بنیه-بی خوابی.

  4-تنگی نفس غیر معمول هنگام فعالیت بدنی.

  5-ضربان قلب تند.

  6-دست ها و پاهای سرد.

  7-سردرد-سرگیجه-احساس سبک شدن سر.

  8-ناخن های شکننده.

  9-وزوز گوش و صدای زنگ در گوش.

  10-تحریک پذیری-خواب آلودگی-کاهش توان یادگیری-کاهش تمرکز.

  11-التهاب و دردناک شدن زبان.

  12-کاهش اشتها به ویژه در نوزادان و کودکان.

  13-درد قفسه سینه.

  14-عفونتهای مکرر.

  15-ویار نامتعارف به مواد غیر غذایی مانند یخ، نشاسته و یا خاک.

  16-دشوار شدن بلع.

  علل کاهش سطح آهن خون:

  1-فقدان آهن کافی در رژیم غذایی.

  2-جهش رشد در کودکان زیر 3 سال و نوجوانان.

  3-بارداری: زنان حامله و یا شیرده به آهن بیشتری نیاز دارند.

  4-از دست رفتن خون در قاعدگی ماهانه.

  5-از دست رفتن خون با اهدای خون.

  6-از دست رفتن خون به علت خونریزی داخلی: زخم معده، سرطان و تومورهای کلیه و مثانه، مصرف زیاد داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند آسپرین و ایبوپروفن (باعث خونریزی از معده و روده ها میشوند)، هموروئید(بواسیر)، پولیپ روده بزرگ، فیبروئید رحم، فتق هیاتال و سرطان روده بزرگ میتواند باعث خونریزی داخلی و فقر آهن گردند. خونریزی داخلی خود را بصورت حضور خون در ادرار و مدفوع (مدفوع سیاه رنگ) نشان میدهد.

  7-ناتوانی در جذب آهن: آهن از طریق روده کوچک جذب میگردد.در برخی اختلالات روده ای همچون بیماری کرون crohn جذب مواد غذایی در روده ها دچار اختلال گشته و فقر آهن ایجاد می شود. همچنین برداشتن بخشی از روده توسط عمل جراحی نیز جذب آهن را کاهش میدهد.

  8-تداخل در جذب آهن از روده ها: مصرف همزمان برخی مواد غذایی با منابع غذایی آهن جذب آهن را کاهش میدهند که درادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

  نکته:علت کم خونی در مردان سالم و زنانی که دوره یائسگی را پشت سر نهاده اند به احتمال زیاد خونریزی داخلی میباشد.

  روشهای تشخیصی:

  1-آزمایش سطح آهن خون.

  2-اندازه گیری سطح پروتئین ترنسفرین (transferrin)(پروتئین حامل آهن از روده ها)

  3-اندازه گیری سطح فریتین(ferritin)(پروتئین ذخیره کننده آهن)

  4-اندازه گیری میزان هماتوکریت (hematocrit)(درصد حجم خون که توسط سلولهای قرمز و هموگلوبین اشغال شده است و یا حجم گلبولهای قرمز به کل خون )

  5- آندوسکوپی و کولونسکوپی(دیدن درون روده بزرگ با دستگاه مخصوص)

  نکته: سطح فریتین میتواند گمراه کننده باشد، چراکه صدمه به کبد، التهاب، عفونت و سرطان سطح فریتین را بطور کاذب افزایش میدهند.

  نکته: کم خونی ناشی از فقر آهن به مرور زمان و به آهستگی بروز می یابد. چراکه ممکن است چندین ماه طول بکشد تا ذخایر آهن بدن بطور کامل استفاده گردند. همانطور که ذخایر آهن کاهش می یابد مغز استخوان به تدریج گلبولهای قرمز کمتری تولید میکند. هنگامی که ذخایر آهن بطور کامل مصرف میگردند و هموگلوبین کافی ساخته نمیشود، نه تنها سلولهای قرمز خون از لحاظ تعداد کاهش می یابند بلکه بطور غیر طبیعی کوچک و رنگ پریده شده و قادر نیستند اکسیژن کافی به بافتها حمل کنند.

  میزان شیوع کم خونی:

  بطور متوسط از هر 5 زن یکی به کم خونی ناشی از فقر آهن مبتلا است-نیمی از زنان باردار نیز دچار کم خونی فقر آهن میباشند.

  فاکتورهای ریسک کم خونی:

  1-خانمهایی که خونریزی قاعدگی در آنها شدید است.

  2-زنان باردار.

  3-رژیم غذایی حاوی آهن ناکافی.

  4-نوزادان و کودکان. نوزادانی که آهن کافی از طریق شیر دریافت نمیکنند و کودکانی که در دوران جهش رشد قرار دارند.

  5-گیاه خواران: از آنجایی که این افراد گوشت مصرف نمیکنند و آهن موجود در دانه ها و گیاهان به خوبی آهن موجود در گوشت جذب بدن نمیگردد.

  6-خانمها. چون بدنشان آهن کمتری ذخیره کرده و حین قاعدگی خون از دست میدهند.

  7-منشاء خونریزی داخلی: زخم معده، تومورها، فیبروئید رحم، پولیپ قولون(روده بزرگ)، سرطان قولون، هموروئید و خونریزی روده ها.

  عوارض کم خونی درمان نشده:

  1-مشکلات قلبی: کم خونی به ضربان نامنظم و سریع قلب و در بیماران کرونری به آنژین صدری منجر میگردد.قلب برای جبران کاهش اکسیژن در خون بایستی خون بیشتری را پمپ کند.

  2-مشکلات زایمان: فقر آهن شدید میتواند به تولد نوزاد نارس و یا با وزن کم منجر گردد.

  3-مشکلات رشد: در نوزادان و کودکان رشد را به تعویق می اندازد.

  4-مشکلات عمومی: افزایش ابتلا به عفونتها، کاهش توان یادگیری و حافظه، خستگی و بی حالی و غیره.

  جذب، حمل، ذخیره و دفع آهن از بدن:

  1-جذب از طریق روده صورت میگیرد. سلولهای مخاطی روده با ساخت پروتئین آپوفریتین(apoferritin) جذب آهن را کنترل میکنند. (با کاهش ذخایر آهن ساخت این پروتئین نیز کاهش می یابد و در هنگام افزایش ذخایر آهن تولید این پروتئین افزایش می یابد.)

  2- سپس پروتئین ترنسفرین(transferrin) 75 درصد آهن را به مغز استخوان ها(برای ساخت گویچه های سرخ)،20-10 درصد آهن را برای ذخیره به فریتین(ferritin) و 15-15 درصد آهن را برای سایر فرایند ها در خون حمل میکنند. هر پروتئین ترنسفرین قادر به حمل 2 یون آهن(بصورت فریک) است.

  3- آهن در مولکولهای فریتین(ferritin) ذخیره میگردد. هر فریتین قادر به ذخیره 4 هزار اتم آهن میباشد.

  4- هنگامی که ظرفیت ذخیره آهن فریتین کامل میشود، هموسیدرین(haemosiderin) آهن را در کبد ذخیره میکند.

  5- همانطور که هموگلوبین حمل کننده اکسیژن در سلولهای قرمز است، میوگلوبین(myoglobin) نیز پروتئین ذخیره کننده و حمل کننده اکسیژن در سلولهای عضلانی میباشد.

  6- بدن هیچگونه مکانیسم دفع فیزیولوژیکی آهن در اختیار ندارد. بنابراین جذب آن در روده ها تحت کنترل شدید قرار دارد. (با کاهش ذخایر آهن، جذب آهن افزایش می یابد)

  7-مقادیر بسیار اندک آهن روزانه از طریق تعریق، ریزش سلولهای پوست و پوشش مخاطی روده ها دفع میگردد. این میزان دفع آهن با مصرف 1-2 میلی گرم آهن از طریق رژیم غذایی جبران میگردد.

  نکته: بدن مردان حدود 4 گرم و بدن زنان حدود 3 گرم آهن دارد (به ازای هر کیلوگرم وزن 36-60 میلی گرم آهن).2/3 این مقدار آهن در هموگلوبین و میوگلوبین موجود بوده و مابقی در کبد(بصورت فریتین و هموسیدرین)، مغز استخوان و طحال ذخیره میشوند.

  نکته:بدن آهن را بازیافت میکند.هنگامی که گلبولهای قرمز عمرشان به پایان میرسد، آهن آنها به مغز استخوان بازگردانده شده تا مجددا در ساخت گویچه های سرخ مصرف گردند.

  نکته:طول عمر متوسط گلبولهای قرمز 120 روز میباشد.

  کارکردهای آهن در بدن:

  1-ساخت هموگلوبین و میوگلوبین (حمل و ذخیره اکسیژن در خون و عضلات)

  2-آهن در برخی آنزیمهای سیستم ایمنی یافت میشود. بنابراین فقدان و یا کمبود آن سیستم ایمنی را تضعیف میکند.

  3- وجود آهن در واکنشهای شیمیایی تولید انرژی از غذا ضروری میباشد. بنابراین فقر آهن به کاهش انرژی در بدن منجر میگردد.

  4-آهن در تقسیم سلولی و ساخت انتقال دهنده های عصبی نقش دارد.

  5-آهن در ساخت پروتئین کلاژن دارای اهمیت است.

  مقادیر توصیه شده مصرف آهن:

  1-مردان بزرگسال 10 میل گرم در روز.

  2-زنان 11-50 سال: روزانه 15-18 میلی گرم.

  3-زنان بالای 50 سال: روزانه 10 میلی گرم.

  4-زنان باردار:روزانه 30 میلی گرم.

  5-نوجوانان پسر: روزانه 16 میلی گرم.

  6-نوجوانان دختر: روزانه 27 میلی گرم.

  7-کودکان 1-10 سال: روزانه 7-10 میلی گرم.

  مسمومیت با آهن:

  آهن بیش از نیاز در سطح خون برای انسان سمی میباشد. چراکه آهن فروس مازاد با پروکسیدهای بدن واکنش داده و تولید رادیکا ل های آزاد را میکنند. هنگامی که پروتئین های ترنسفرین از آهن اشباع میشوند و بدن نیز هیچگونه مکانیسم فیزیولوژیکی برای دفع آهن اضافی در اختیار ندارد، مسمومیت آهن ایجاد میگردد. هنگامی که دریافت آهن از 20 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم بدن فراتر رود، مسمومیت آهن و هنگامی که از 60 میلی گرم به ازای هر کیلو گرم وزن فراتر رود مرگ بار خواهد بود.

  نکته:معمولا در افراد بزرگسال مصرف 25-75 میلی گرم آهن در روز قابل تحمل است.

  نکته:مردان سالم و زنانی که یائسگی را پشت سر گذاشته اند و مبتلا به کم خونی نیز نمیباشند نباید از مولتی ویتامینهای حاوی آهن استفاده کنند.  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #7 ارسال شده در تاريخ 6th October 2011 در ساعت 13:54

 12. یک کاربر از این پست تشکر کرده است : kasra_y
 13. tira makooil آواتار ها
  tira makooil
  کاربر سایت
  Mar 2011
  Mexico City
  2,117
  229
  تشکر شده : 1,971

  پیش فرض

  علل افزایش سطح آهن خون:

  1-بیماری هموکروماتوز(HEMOCHROMATOSIS): یک اختلال ژنتیکی است که جذب آهن از روده ها افزایش می یابد.

  2-مصرف بیش از اندازه مکمل های آهن.

  3-دریافت خون مکرر.

  علایم افزایش سطح آهن:

  1-خستگی و ضعف.

  2-کاهش وزن.

  3-تنگی نفس.

  4-تپش قلب.

  5-درد مزمن شکم.

  6-اختلال در فعالیت جنسی.

  7-تغییر در رنگدانه های پوست(لکه های خاکستری و یا زرد رنگ روی پوست).

  8-درد و خستگی مفاصل.

  عوارض تجمع اهن مازاد در خون:

  1- آهن در کبد، پانکراس، غدد درونریز، قلب، پوست، مخاط روده و مفاصل رسوب کرده و انباشته میگردد. تجمع آهن در این اندامها آسیب به عروق کرونری، نارسایی قلبی، سرطان کبد، سیروز کبدی، سرطان روده بزرگ را در پی خواهد داشت.

  2-مصرف بیش از اندازه مکملهای آهن باعث استفراغ، اسهال و آسیب به روده ها میشود.

  3-مصرف قرصهای آهن برای کودکان میتواند بسیار خطرناک و مرگ آور باشد. بنابراین مکملهای آهن را دور از دسترس کودکان قرار دهید.

  درمان:

  1-مصرف قرصهای دفروکسامین(DEFEROXAMINE) که با اتصال به اتمهای آهن آنها را از بدن دفع میکند.

  2-حجامت (در بیماری هموکروماتوز)

  اشکال آهن:

  1-آهن فروس(FERROUS) Fe+2

  2-آهن فریک (FERRIC) Fe+3

  نکته:جذب آهن فروس بهتر از آهن فریک صورت میگیرد.

  نکته:اکثر آهن فروس در آهن هم و اکثر آهن فریک در آهن غیر هم یافت میشود.

  1-آهن هم(HAEM): در گوشت قرمز،مرغ،ماهی و جگر یافت میشود.(از هموگلوبین و میوگلوبین گوشت تامین میشود)

  2-آهن غیر هم(NON HAEM): در سبزیجات، گیاهان، لبنیات، میوه ها، غلات، مغزها(آجیل) و تخم مرغ یافت میشود.

  نکته:هر چه گوشت قرمز تر باشد محتوای آهن آن نیز بیشتر است.

  نکته: آهن هم به معنی اتصال اتم آهن به مولکول هم، و آهن غیر هم به معنی عدم اتصال آهن به این مولکول میباشد.

  نکته: مصرف مواد غذایی گوناگون همراه با منابع آهن هم در جذب آهن تداخل ایجاد نمیکند. (بر خلاف آهن غیر هم)

  نکته:تنها 10-20 درصد آهن هم مصرفی و تنها 2-10 درصد آهن غیرهم مصرفی جذب بدن میشوند.

  نکته:آهن هم 10-25 درصد آهن دریافتی و آهن غیر هم 75-90 درصد آهن دریافتی روزانه را تشکیل میدهند.

  نکته:آهن شیر گاو و بز منابع خوبی از آهن نمیباشند. چراکه حاوی آهن بسیار اندکی بوده و تنها 5 درصد آن جذب بدن میگردد.

  نکته: آهن موجود در شیر مادر از این قاعده مستثنی است. با اینکه سطح آهن در شیر مادر نیز اندک است، اما آهن آن مانند آهن هم عمل کرده و تا 50 درصد آن نیز جذب بدن میگردد.

  نکته:رژیم غذایی غنی از آهن بایستی ترکیبی از غذاهای غنی از آهن هم و غیرهم بطور توام باشد.

  عوامل موثر در جذب آهن غیر هم:

  1-فاکتورهای افزایش دهنده جذب آهن غیر هم:

  * ذخیره کم آهن در بدن.

  * اسید هیدروکلریک معده. (آهن غیر هم را به هم تبدیل میکند)

  * ویتامین C.

  * شکر ها.

  * مصرف منابع آهن هم (گوشت قرمز،مرغ وماهی)

  * آمینو اسیدها.

  * اسید سیتریک.

  2- فاکتورهای کاهش دهنده جذب آهن غیر هم:

  * مصرف چای، قهوه و کاکائو. (به علت وجود تانن و فنولیک)

  * مصرف شیر و پنیر.

  * کاهش اسید معده(مصرف آنتی اسیدها)

  * اسید اکسالیک(OXALIC) موجود در اسفناج.

  * اسید فیتیک(PHYTIC) موجود در سبوس غلات.

  * کلسیم، مس، منیزیوم، منگنز و روی در جذب شدن با آهن رقابت میکنند. بنابراین مصرف زیاد هر کدام از آنها به فقر آهن منجر میگردد.

  * افزایش ذخایر آهن در بدن.

  * مصرف آسپرین.

  * زرده تخم مرغ.

  * مصرف فیبر.

  نکته:مصرف گوشت و یا ویتامین C همرا با سبزیجات و سایر منابع آهن غیر هم،جذب آهن غیر هم را 4 برابر میکند.

  نکته:چای و قهوه را حداقل دو ساعت پس از غذا بنوشید.

  منابع ویتامین C:

  کلم بروکلی-کیوی-گوجه فرنگی-مرکبات (پرتغال لیمو ترش و نارنگی)-فلفل سبز-توت فرنگی.

  غذاهای غنی از آهن:

  1-جگر.

  2-گوشت قرمز،ماهی و مرغ.

  3-غذاهای دریایی.

  4-میوه های خشک مثل زرد آلو؛آلو و کشمش.

  5-سبزیجات (اسفناج و کلم بروکلی)

  6-حبوبات و دانه ها کامل(سبوس دار)

  7-نان و غلات غنی شده با آهن.

  8-مغزها.

  نکته:به علت وجود مقادیر زیاد ویتامین A در جگر ( باعث آسیب به جنین میشود ) زنان باردار نبایستی از جگر به عنوان منبع آهن استفاده کنند.


  مکملهای آهن:

  در دو نوع فروس و فریک موجود میباشند که نوع فروس آن بهتر جذب بدن میگردد.

  1-فروس سولفات(FERROUS SULFATE)

  2-فروس گلوکونات(FERROUS GLUCONATE)

  3-فروس فومارات(FERROUS FUMARATE)

  4-فروس سوکینات(FERROUS SUCCINATE)

  5-کپسول هماتینیک(HEMATINIC):حاوی آهن+فولیک اسید+ویتامین B12 و ویتامین C نیز میباشد.

  نکته:مصرف مکملهای آهن باعث سیاه شدن رنگ مدفوع میگردند.

  عوارض جانبی مکملهای آهن:

  1-سوزش سر دل.

  2-یبوست و یا اسهال.

  3-دل درد.

  4-تحریک مجاری گوارش.

  5-احساس تهوع.

  نحوه مصرف:

  نیم ساعت قبل از غذا میل کنید. چنانچه دچار یبوست میشود همراه آن فیبر مصرف کنید .

  نکته:مصرف مکمل های آهن را از دوز پایین آغاز کنید و به تدریج به میزان توصیه شده توسط پزشکتان دست یابید.

  نکته:بهتراست مکملهای آهن را همراه با منابع ویتامین C مصرف کنید.

  نکته:چنانچه مکملهای آهن برای درمان کم خونی تجویز میگردند، بایستی حداقل به مدت 3-6 هفته بطور پیوسته مصرف گردند.

  نکته:تنها 20 درصد آهن موجود در مکملهای آهن جذب بدن میگردد.

  کم خونی ماکروسیتی و یا مگالوبلاستیک(MEGALOBLASTIC):

  فقر ویتامین B12 و فولیک اسید (فولات) باعث میگردد تا مغز استخوان گلبولهای قرمز بزرگ تر از اندازه طبیعی تولید کند، که به مقدار کافی هموگلوبین ندارند. در این آنمی نیز تعداد گویچه های سرخ تولید شده کاهش می یابد. علایم آن مشابه علایم آنمی فقر آهن میباشد. علل بروز آن دریافت ناکافی این دو ویتامین از طریق رژیم غذایی و یا اشکال در جذب روده ای آنها می باشد. درمان آن نیز مصرف مکملهای فولات و ویتامین B12 میباشد.

  منابع غذایی ویتامین B12:جگر-گوشت گاو-ماهی تون-قلوه-شیر-پنیر-تخم مرغ.  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #8 ارسال شده در تاريخ 6th October 2011 در ساعت 13:55

 14. atena9568 آواتار ها
  atena9568
  کاربر سایت
  May 2016
  تهران
  10
  0
  تشکر شده : 0

  پیش فرض

  سلام مطلب جامع و کاملی بود تشکر از شما این مطلب هم خوبه موفق باشید.


  مدفوع خونی در کودکان


  مشاهده خون در مدفوع غالبا خطر به حساب آمده و والدین در این حالت سریعا به پزشک مراجعه می کنند. خونریزی ممکن است جزئی یا شدید باشد. ایتدا باید تعیین نمود که آیا رنگ قرمزی که دیده شده واقعا خون بوده یا نه. بایستی رنگ قوام و موقعیت خون نسبت به مدفوع به درستی مشخص شود. خونی که بصورت رگه هائی روی مدفوع را می پوشاند دارای اهمیتی متفاوت با خون موجود در اسهال خونی است. مقدار خون در مدفوع نیز باید معین گردد. از والدین بایستی در مورد درد هنگام دفع مدفوع و یا بیوست سوال شود. آیا درد شکم نیز وجود داشته ؟ آیا تب هم وجود داشته ؟ آیا استفراغ وجود داشته ؟ رنگ واقعی مدفوع چه بوده است؟ به تازگی مریض چه مواد غذائی مصرف کرده ؟ آیا اخیرا خونریزی از بینی وجود داشته ؟ آیا فرد دیگری در خانواده بیمار نمی باشد؟


  در معاینه فیزیکی ناحیه مقعد باید معاینه شده و توش رکتال شود. علائم شکم حاد و شواهد ضربات شکمی باید بررسی شوند.علاوه برآن , ادرار نیز باید آزمایش شود زیرا خونی بودن کهنه بچه علاوه بر مدفوع خونی می تواند ناشی از خون در ادرار باشد.


  بلع خون مادری


  خون بلع شده مادری ممکن است در مدفوع نوزاد ظاهر شود.رنگ آن متغیر بوده ممکن است قرمز سیاه به رنگ خاکستری با مخلوط با مکونیوم (اولین مدفوع های کودک )باشد. بیمار حال عمومی خوبی دارد . تست APT جهت افتراق خون مادری از خون جنینی به کار می رود


  شقاق آنال


  شایع ترین علت مدفوع خونی در شیر خواران و کودکان شقاق آنال است. ممکن است سابقه ای از یبوست موجود بوده و والدین اظهار نمایند که دفع مدفوع کودک همراه با درد بوده است. مدفوع کم حجم و به رنگ قرمز روشن می باشد. خون غالبا سطح خارجی مدفوع را پوشانده و شقاق ممکن است در معاینه مقعد دیده شود. شقاق اغلب ناشی از یبوست یا ثانویه به تروما ( مثلا حین گرفتن دمای مقعدی ) می باشد. شقاق های مزمن بایستی پزشک را متوجه یک بیماری زمینه ای قبلی بنماید. تجاوز جنسی به کودک یکی از علل ایجاد شقاق مقعد است. شقاق مقعد به همراه کاهش تون دریچه مقعد( در صورت عدم وجود بیماری عضوی ) بایستی پزشک را بر آن دارد که به بررسی سایر علائم و نشانه های سوء استفاده جنسی از کودک اقدام نماید


  حساسیت به شیر


  میزان خون موجود در مدفوع, در حساسیت به شیر متغیر بوده و می تواند قابل ملاحظه یا خیلی کم باشد و رنگ آن معمولا قرمز روشن است. ممکن است سابقه ای از کولیک متناوب, استفراغ , اسهال , تورم حلق گرما , آسم و سایر تظاهرات آلرژیک نیز داده شود. سابقه مصرف شیر گاو در تاریخچه بیمار وجود دارد. معاینه فیزیکی غالبا مشخص کننده نبوده مگر اینکه شواهدی از یک واکنش آلرژیک مثل آسم یا اگزما موجود باشد. این کودکان ممکن است شدیدا کم خون شوند , لذا شمارش گلبولهای قرمز در تمام این شیرخوران ضروری است.


  بیماری خونریزی دهنده نوزادی


  مدفوع خونی و سایر تظاهرات مانند پتشی اکیموز هماتمز( علائم خونریزی های پوستی ) خونریزی از بینی و تستهای انعقادی غیر طبیعی اغلب جزء علائم بیماری هستند.


  انترکولیت نکروزان ( NEC )


  این بیماری بیشتر در کودکان نارسی که بطور مصنوعی تغذیه می شوند دیده می شود. معمولا سابقه ای از هیپوکسی , سندرم دیسترس تنفسی بی دلیل ( بیماری غشاء هیالن ) , کاتتریزاسیون ورید نافی و بکار بردن بینی معدوی جهت تغذیه وجود دارد. اسهال خونی , هماتمز( مدفوع آغشته با خون ) , اتساع شکم و شوک از علائم دیگر NEC می باشند. این بیماران شدیدا بد حال بوده و درمان فوری باید برای آنها انجام شود مدفوع اغلب حاوی خون زیاد , موکوس و چرک است.


  گاستریت ( ورم معده )


  التهاب معده و تحریک آن به هر علت می تواند منجر به خونریزی گوارشی شود. لوله بینی معدوی می تواند باعث تحریک مخاط معده شده وبه خونریزی بینجامد. هموگلوبین محرک دستگاه گوارش بوده و می تواند باعث حرکات پریستالتیک گردد. خونریزی دستگاه گوارشی فوقانی در بالغین اغلب منجر به مدفوع سیاه رنگ و یا به رنگ خون شده و معمولا خون آشکار و روشن در مدفوع دیده نمی شود. بر عکس در کودکان به دلیل حرکات پریستالتیک پیشبرنده گوارشی خونریزی دستگاه گوارش فوقانی می تواند به دفع خون روشن از مدفوع منجر شود.


  گاستروانتریت(مسمومیت غذائی )


  هر عفونت گوارشی می تواند باعث ظهور خون در مدفوع گردد. اگر عامل عفونی به مخاط تهاجم برده و باعث ایجاد زخم یا شکنندگی مخاظ شود, خونریزی اتفاق می افتد. در این موارد پاتوژنهای انگلی یا باکتریال عامل ایجاد زخم می باشند. شایع ترین


  علت اسهال در کودکان عوامل ویروسی بوده, اما شیوع خونریزی در اثر عفونت های ویرال گوارشی خیلی کمتر از عوامل باکتریال یا انگلی است. علامت هائی که اغلب با اسهال همراهند عبارتند از استفراغ , اسهال چرکی موکوسی , درد شکم , کاهش اشتها و تب , شروع گاسترو انتریت اغلب حاد بوده و در صورت عدم کنترل کاهش وزن و دهیدراسیون بسرعت ایجاد می شود. کم خونی , بویژه در مورد عفونت های انگلی مزمن ممکن است ظاهر شود.


  پولیپها


  پولیپهای روده ای غالبا بی دلیل بوده اما اشکال ژنتیکی و خانوادگی بیماری نیز وجود دارد. علائم پولیپ در هر سنی می تواند بروز نماید. در صورتی که خونریزی گوارشی به منشاء پولیپ باشد مقدار خونریزی معمولا کم و رنگ آن قرمز روشن می باشد اما خونریزی متوسط نیز دیده شده است. اغلب درد شکم با این خونریزی همراه نبوده و ممکن است اسهال موکوسی متناوب ایجاد شود. پولیپهای روده ای با باریم , اندوسکوپی و سریوگرافی گوارشی فوقانی تشخیص داده می شوند.


  انواژیناسیون( در هم فرورفتن روده ها)


  در انواژیناسیون مدفوع خونی ممکن است دیده شده یا نشود. مدفوع خونی از علائم دیررس بیماری بوده و وجود خون در مدفوع اکثرا به نام ( current jelly ) خوانده می شود. انواژیناسیون در بچه های زیر 2 سال شایع بوده اما در سنین بالا تر نیز ممکن است دیده شود. بیماری اغلب با درد کولیکی شکم شروع شده و کودک زانوهای خود را به طرف سینه خم کرده و از شدت درد جیغ می کشد. این دوره های درد حمله ای بوده و در فواصل آنها کودک خواب آلود است. کودکان مبتلا بدحال بنظر میرسند. از باریم انما هم به عنوان تشخیص و هم به عنوان درمان استفاده می شود. اگر نتوان با باریم انما انواژیناسیون را جا انداخت جراحی لازم می شود.


  دیورتیکول مکل


  خونریزی از دیورتیکول مکل معمولا قابل ملاحظه بوده و خونریزی از مقعد بطور ناگهانی ایجاد می شود. مریض رنگ پریده و در حالت شوک بوده و بسیار بدحال بنظر میرسد. درد شکم شدید نبوده و گاها وجود ندارد. این بیماری نیز در کودکان زیر 2 سال شایعتر است. اگر دیورتیکول حاوی بافت نابجای معده باشد اسکن ایزوتوپ رادیو اکتیو می تواند آن را ظاهر ساخته در غیر اینصورت معمولا با برش معمول شکم ( لاپاراتومی ) تشخیص داده می شود.


  کولیت اولسرو و بیماری کرون


  در این دو بیماری خونریزی می تواند واضح یا مخفی باشد. بیماری کرون علاوه بر خونریزی گوارشی با بی اشتهائی , کاهش وزن و درد شکم منشخص می شود.در کولیت اولسراتیو تنسموس و درد شکم وجود داشته اما بی اشتهائی و کاهش وزن غالبا دیده نمی شود.


  سایر علل مدفوع خونی


  پروکتیت , استرس اولسر , دوپلیکاسیون , همانژیوما , زخم معده و دوازدهه , پورپورای هنوخ شوئن لاین , التهاب مری و واریسهای مری , بواسیر , جسم خارجی , سندروم اورمیک همولیتیک

  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #9 ارسال شده در تاريخ 9th May 2016 در ساعت 17:01

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran