لوئيس هميلتون قهرمان فرمول يک سال 2008
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: لوئيس هميلتون قهرمان فرمول يک سال 2008

1. Admin آواتار ها
    Admin
    مدیر کل سایت
    Jun 2008
    26,717
    3,386

پیش فرض لوئيس هميلتون قهرمان فرمول يک سال 2008

پيچ آخر، پيچ شانس، پيچ قهرماني

شيوا آباء

تاريخ براي لوئيس هميلتون تکرار نشد تا برخلاف سال گذشته که اينتر لاگوس سائوپائولو برايش خاطره تلخي را رقم زد و قهرماني جهان را در آخرين ثانيه ها از او گرفت، امسال در آخرين پيچ قهرمان شود.

چهار راند مانده به پايان مسابقه باران گرفت و همين باعث شد مسابقه به علت تعويض لاستيک ها با 10 دقيقه تاخير آغاز شود. لوئيس اشتباه سال گذشته را تکرار نکرد و با تعويض لاستيک ها با اطمينان خاطر بيشتري مسابقه را شروع کرد.

اما خوشبين ترين هواداران فرمول يک هم احتمال نمي دادند هميلتون انگليسي که در تعيين خط چهارم شده بود، بتواند در آخرين لحظات گلاک را پشت سر گذاشته و با قهرماني جهان از خط پايان عبور کند. فيليپ ماسا روز تعيين خط و زمانگيري در مکان اول ايستاد و با توجه به همين امتياز، بيشترين شانس را براي قهرماني جهان داشت. در تاريخ 58 ساله مسابقات فرمول يک، اين بيست و هفتمين باري بود که تعيين قهرمان فصل به مسابقه آخر کشيده مي شد. ماسا براي قهرماني به پيروزي در گرندپري برزيل و کسب مقامي پايين تر از پنجمي از طرف هميلتون نياز داشت، اما اين راننده 23ساله بريتانيايي بود که موفق شد با پيروزي فيليپه ماسا راننده برزيلي فراري و نزديک ترين رقيبش در مسابقات اين فصل با به دست آوردن رتبه پنجم در ثانيه هاي آخر امتياز کافي را براي قهرماني کسب کند. هميلتون با اين قهرماني رکورد فعلي جوان ترين قهرمان را که در سال 2005 به آلونسو با 24 سال و 59 روز تعلق داشت، به نام خود ثبت کرد. (با 23 سال و 299 روز)

دقايق سرنوشت ساز

همه اتفاقات در همان پنج دقيقه آخر افتاد. باران شدت گرفت، اتومبيل ها به گاراژ رفتند تا لاستيک هايشان را با لاستيک هاي مخصوص هواي باراني عوض کنند. اين اتفاق ناگهان روند مسابقه يي را که به تدريج به انتظاري نه چندان جذاب براي تماشاگران جهت آغاز جشن قهرماني لوئيس هميلتون تبديل شده بود تغيير داد و هيجان را به حداکثر رساند. ماسا پس از تعويض لاستيک به واسطه اختلافي که با ساير رقبايش داشت بار ديگر از همه جلو افتاد، اما هميلتون به دليل استراتژي محافظه کارانه تيم مک لارن و تعلل در تعويض لاستيک هاي او، پس از خروج از گاراژ در مقام پنجم قرار داشت. با اين حال کمتر از دو دور مانده به پايان مسابقه، سباستين وتل راننده آلماني تيم تورو روسو موفق شد از او سبقت بگيرد تا وقتي فيليپ ماسا دور آخر مسابقه را آغاز کرد، هميلتون در رتبه ششم عملاً عنوان قهرماني را براي دومين سال پياپي در آخرين مسابقه از دست رفته ببيند.

اما مهم ترين عامل در تنزل رتبه هميلتون تصميم تويوتا به تعويض نکردن لاستيک اتومبيل تيمو گلاک راننده جوان آلماني خود بود که درنهايت موجب شد به لطف توقف ديگر رانندگان در گاراژ براي تعويض لاستيک خود را تا مکان چهارم بالا بکشد. اما همين عوض نکردن لاستيک ها در پيچ آخر کار را براي گلاک سخت کرد؛ پيست اينتر لاگوس به نهايت خيسي و لغزندگي رسيد و اين احتمال مي رفت با بالا رفتن سرعت، اتومبيلش از کنترل خارج شود و حادثه يي برايش اتفاق بيفتد، همين مساله باعث شد کمي محتاطانه تر براند. در آخرين دور مسابقه عرصه بر هميلتون به شدت تنگ شد. زيرا تيموگلاک 18 ثانيه زودتر از هميلتون دور آخر خود را شروع کرده و اين در حالي بود که هر دور پيست اينترلاگوس در هواي باراني حدود يک دقيقه و 25 ثانيه طول مي کشد. هنگامي که ماسا به عنوان نفر اول از خط پايان عبور کرد، صدها برزيلي از جمله خانواده او به تصور قهرماني اش به همان سبک فوتبالي شان شادي مي کردند و فرياد مي زدند. اما شدت گرفتن باران سرعت گلاک را با لاستيک هاي مخصوص سطح خشک تقريباً به اندازه 20 ثانيه در دور آخر کاهش داد، اما کمتر از 20 ثانيه پس از عبور ماسا از خط پايان و کمي مانده به پيچ ماقبل آخر اتومبيل هميلتون سروکله اش پيدا شد و ناگهان سکوتي سنگين تماشاگران برزيلي را فرا گرفت. ضربان قلب ماسا بالا رفت، چيزي شبيه يک ترس يا يک اتفاق که کم کم داشت به وقوع مي پيوست، او را فرا گرفت. چيزي که هيچ کس فکرش را نمي کرد. هميلتون به راحتي ثانيه هايي قبل از رسيدن به خط پايان در پيچ آخر از گلاک سبقت گرفت تا با عبور از خط پايان در مکان پنجم اولين قهرماني راننده يي انگليسي از سال 1996 تا امروز را جشن بگيرد و به اين شکل بود که تمام روياهاي فليپه ماساي برزيلي براي قهرماني جهان با تصاحب شش عنوان قهرماني در گرندپري هاي امسال نقش بر آب شد؛ دقيقاً شبيه اتفاقي که سال گذشته براي هميلتون در مقابل کيمي رايکونن افتاد و اين هميلتون بود که در اينترلاگوس غمگين و افسرده اشک هايش را پاک مي کرد.

جوان ترين راننده مک لارن حالا جوان ترين قهرمان فرمول يک جهان است؛ قهرماني که با خوش شانسي تمام و به لطف بي دقتي راننده آلماني به دست آمد.

لوئيس پس از اتمام مسابقه در حالي که از هيجان سر از پا نمي شناخت مقابل دوربين هاي خبري نفس نفس زنان گفت؛ «فکر مي کردم قلبم از حرکت بايستد. همه چيز در کمتر از دو دقيقه اتفاق افتاد، در شرايط باراني هر لحظه که مي گذرد همه چيز سخت تر و سخت تر مي شود. نمي دانستم گلاک کجاست، خودم هم بعيد مي دانستم بتوانم بگيرمش. رتبه ششم جايي بود که در بهترين حالت ممکن نصيبم مي شد. قلبم نوک زبانم بود. نمي دانستم چطور بايد خونسردي ام را حفظ کنم و باور کنيد نمي دانم چطور شد که گلاک را رد کردم و بزرگ ترين اتفاق زندگي ام با قهرماني در اين فصل رقم خورد. من آدم احساسي هستم و خيلي زود اشک هايم سرازير مي شود. در حال حاضر واقعاً هيچ چيزي نمي تواند مانع اشک هايم شود. از خدا سپاسگزارم که اين لطف را در حق من کرد تا با خوش شانسي معرکه يي قهرمان جهان شوم.»

در مجموع امتيازات اين فصل لوئيس هميلتون انگليسي با 98 امتياز و يک امتياز بالاتر نسبت به فليپه ماسا از فراري در صدر رده بندي ايستاد، اين در حالي است که در مسابقات تيمي فراري با 172 امتياز اول شد و مک لارن مرسدس با 151 امتياز مکان دوم را از آن خود کرد. اما فليپه ماسا هرگز اينترلاگوس سائوپائولوي برزيل و باران ماه نوامبر را از ياد نخواهد برد؛ باراني که قهرماني جهان را در فاصله 20 ثانيه از دستانش گرفت.
    فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]"فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]"فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]

شب های دراز بی عبادت چه کنم
    طبعم به گناه کرده عادت چه کنم
    گویند کریم است و گنه می بخشد
    گیرم که ببخشد ز خجالت چه کنم...

فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
    #1 ارسال شده در تاريخ 4th November 2008 در ساعت 08:02

2. یک کاربر از این پست تشکر کرده است :