◄◄ زنــــــــان، بهداشت، بیماری ها ►► - صفحه 2
صفحه 2 از 11 نخستنخست 1234 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 104

موضوع: ◄◄ زنــــــــان، بهداشت، بیماری ها ►►

1. ´•.Saeid.•` آواتار ها
    ´•.Saeid.•`
    سرپرست سایت
    Oct 2010
    108,674
    13,262

تغذيه پس از زايمان

بعد از وضع حمل تمام خانم‌ها تمايل دارند که به وزن قبل از حاملگي خود برگردند و نگران هستند که اين مورد چه مدت طول خواهد کشيد؟

بلافاصله بعد از زايمان به دنبال تخليه محتويات رحم و خونريزي طبيعي حدود 5 تا 6 کيلوگرم، وزن کاهش مي‌‌يابد.در طول 6 هفته اول بعد از زايمان 2 تا 3 کيلوگرم ديگر وزن کاهش پيدا مي‌‌کند که اين کاهش وزن به علت از دست دادن مايع از طريق ادرار است. اکثر خانم‌ها در طي 6 ماه بعد از زايمان به وزن قبل از حاملگي خود مي‌‌رسند. از عواملي که بر روند کاهش وزن بعد از زايمان تاثير دارند: حاملگي اول،‌ شيردهي، برگشت زود هنگام به کار خارج از خانه و … مي‌‌باشند.در طي 6 هفته اول بعد از زايمان نبايد محدوديت انرژي داشته باشيد. زيرا بدن نيازمند است تا آنچه در زمان تولد نوزاد ازدست رفته است بازيابد و نياز کودک تامين شود. در انجام کارهاي منزل کمک کرده و احتمالا کار خود را شروع کنيد. تغذيه با شير مادر به طور معجزه‌آسا باعث کاهش وزن نمي‌‌شود ولي به کاهش وزن کمک مي‌‌کند.
    خانمي که زايمان کرده است در واقع مسئول تغذيه خود و نوزادش مي‌‌باشد، پس بايد رژيم غذايي خود را با دقت انتخاب کند. رژيم بعد از زايمان بايد با دقت دوران بارداري رعايت شود. خوردن همه مواد مانند حبوبات و دانه‌هاي مغذي، ميوه‌هاي تازه، سبزيجات و غذاهايي که پروتئين و کلسيم و آهن را به فراواني فراهم مي‌‌کنند بايد مورد توجه قرارگيرد. متخصصان و کارشناسان در بحث‌هاي پرستاري مادران توصيه به اضافه کردن انرژي به ميزان 500 کالري در روز را دارند. به طور متوسط اکثر زنان شيرده روزانه 2700 کالري انرژي نياز دارند. خوردن کمتر از 1800 کالري در روز منجر به کاهش توليد شير و ضعف مي‌‌شود. در اين دوران، شيردهي و آزاد شدن اکسي توسين هورمون آزاد شده از هيپوفيز باعث مي‌‌شود که مادر احساس تشنگي بيشتري بکند. به همين دليل مادر در اين دوران بيشتر از بقيه مواقع آب مي‌‌نوشد و اگر چه که تاثير زيادي در تامين شير ندارد ولي دانشکده متخصصين زنان و مامايي آمريکا نوشيدن حداقل 8 تا 12 ليوان آب در روز را به مادران توصيه مي‌‌کند.

مواد غذايي که مادر مي‌‌خورد و مي‌‌نوشد بر روي شيردهي تاثير مي‌‌گذارد. بنابراين نظارت بر غذاي مادر درواقع نظارت بر غذاي کودک است. بطوريکه اگر مادر غذاي نامناسب مصرف کند، نوزاد در واقع با رفتارش مادر را متوجه مي‌‌سازد. مانند گريه‌کردن، خواب کم، بي‌قراري و… همچنين مادر بايد در مورد مصرف غذاهاي آلرژي‌زا دقت کافي داشته باشد، زيرا نوزاد به يک سري از مواد غذايي که مادر مي‌‌خورد حساس بوده و پاسخ آن را به صورت علايم پوستي نشان مي‌‌دهد. مصرف بعضي از غذاها توسط مادر باعث قولنج معمولي در نوزاد مي‌‌شود. از جمله کلم و شير گاو.مادران در اين دوران بايد همانند دوران بارداري ميزان آهن دريافتي را کنترل کنند، هر چند که در دوران بارداري تمام ويتامين‌ها و مواد لازم را به طور کامل دريافت کرده باشند. مادر در اين دوران به طور معمول قرص آهن را براي تامين آهن مورد نياز خود و نوزادش مصرف مي‌‌کند. بسياري از خانم‌ها ذخاير آهن خود را طي زايمان‌هاي مکرر به ميزان قابل توجهي از دست مي‌‌دهند. بنابراين مادران بايد در اين دوران از نظر ذخاير آهن کنترل شوند. البته اين نکته قابل توجه است که اين مواد کمکي مانند ويتامين‌ها نبايد جايگزين يک رژيم غذايي خوب شوند.

مادران با رعايت رژيم غذايي متنوع و مناسب سلامت خود و نوزاد خود را تضمين مي‌‌کنند. با توجه به اين که در اين دوران هر هفته در حدود نيم تا يک کيلوگرم وزن مادر کاهش مي‌‌يابد، رژيم غذايي کم‌چرب به همراه ورزش‌هاي مناسب در اين روند تاثير بسزايي دارند. ولي بايد توجه داشت که کاهش سريع وزن مادر به عنوان يک خطر براي نوزاد است، زيرا اين عمل باعث مي‌‌شود سم معمولي که در چربي‌هاي بدن ذخيره شده است را به جريان خون رها کند و ميزان مواد سمي يا آلوده‌کننده در شير بالا رود.
    يکي از راه‌هايي که باعث مي‌‌شود وزن مادر به طور منظم کاهش يابد و هيچ گونه خطري هم براي نوزاد ندارد، شيردهي مي‌باشد. مادراني که نوزاد خود را شير مي‌دهند،800 کالري بيشتر از مادراني که شيردهي نمي‌‌کنند انرژي مصرف مي‌‌کنند. مادران محترم بايد توجه داشته باشند که حداقل در 6 هفته اول بعد از زايمان حتي نبايد به فکر کاهش وزن باشند، زيرا محدود کردن آنچه شما در هفته‌هاي اول زايمان مي‌‌خوريد باعث کاهش توليد شير مي‌‌شود. مصرف مواد غذايي که پر از فيبر هستند مانند ميوه‌ها و سبزي‌ها قسمت اصلي رژيم غذايي اين دوران محسوب مي‌‌شوند حتي بيشتر از زمان بارداري. از مزاياي اين مواد غذايي فيبردار، تامين حرکات دودي روده‌ها است که براي درمان يبوست و هموروئيد بواسير مفيد مي‌‌باشد.

هرگز خيلي زود به فکر بارداري مجدد نباشيد. شما بايد ذخاير مواد مغذي بدن خود را تقويت کنيد تا آغاز پرفروغي براي جنين بعدي شما باشد. بارداري و شيردهي فشار زيادي بر بدن شما وارد مي‌‌سازد. بارداري‌هاي پي‌درپي بر ذخاير مواد مغذي شما نظير کلسيم و آهن و سطح انرژي، فشار اضافي وارد خواهد آورد به خصوص اگر شيرده نيز باشيد.جهت کاهش وزن خود در بارداري اول محدوديت شديد کالري براي خود ايجاد نکنيد، رژيم فوق العاده کم کالري از تامين مواد مغذي مهم در دوره بارداري بخصوص مواد مغذي نظير کلسيم و آهن ناتوان هستند.از استعمال دخانيات و داروهاي غير مجاز خودداري کنيد و راجع به داروهايي که مصرف مي‌‌کنيد يا قصد مصرف آن را داريد با پزشک خود مشورت کنيد.
    فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]

خداوندا به من بیاموز:
    دوست بدارم کسانی را ، که دوستم ندارند
    عشق بورزم به کسانی ، که عاشقم نیستند
    محبت کنم به کسانی ، که محبتی در حقم نکردند
    بگریم با کسانی ، که هرگز غمم را نخوردند
    و بخندم با کسانی ، که هرگز شادیهایشان را با من قسمت نکردند.
    فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]

#11 ارسال شده در تاريخ 20th November 2011 در ساعت 22:29

2. 3 کاربر از این پست تشکر کرده اند :

3. ´•.Saeid.•` آواتار ها
    ´•.Saeid.•`
    سرپرست سایت
    Oct 2010
    108,674
    13,262

مادران باردار با خوردن شكلات مي‌توانند نوزاداني خندان داشته باشند

زن بارداري كه شش ماه مرتب شكلات مصرف مي‌كردند، نوزادانشان در مقايسه با مادران بارداري كه از ترس چاقي شكلات استفاده نمي‌كردند،

كودكاني خندان، خوشبين و با نشاط به دنيا آوردند و شكلات در سلامت كودكان تاثير مثبتي گذاشته است.
    شكلات بويژه شكلات سياه كه از دانه‌هاي كاكائو درست شده باشد ماده‌اي شيميايي دارد كه مزاج را خوب مي‌كند و اين حالت به جنين نيز منتقل مي‌شود. بنابراين مادران بارداري كه به تنش و افسردگي دچارند، بهتر است براي سلامت فرزندانشان شكلات بخورند

خداوندا به من بیاموز:
    فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]

#12 ارسال شده در تاريخ 20th November 2011 در ساعت 22:30

4. 3 کاربر از این پست تشکر کرده اند :

5. ´•.Saeid.•` آواتار ها
    ´•.Saeid.•`
    سرپرست سایت
    Oct 2010
    108,674
    13,262

تاثير استرس بر رژيم غذايي زنان باردار

استرس، اضطراب، خستگي و ديگر ويژگي‌هاي روانشناختي ممكن است بر انتخاب غذا توسط زنان باردار تاثير گذارد. رژيم غذايي يك مادر بر تكامل سالم جنين او و سلامت نوزادش تاثير مي‌گذارد. اين اولين مطالعه انجام شده براي بررسي فاكتورهاي رواني بر رژيم غذايي دوران بارداري است. زناني كه بيشتر احساس خستگي مي‌كنند، استرس بيشتري دارند و مضطرب‌ترند، بيشترغذا مي‌خورند و بويژه كربوهيدراتادتري مصرف
    ميكنند. در حالي كه خوردن غذاي بيشتر منجر به افزايش ريزمغذي‌هاي مهم مي‌شود، باعث كاهش ديگر عوامل مانند فولات (اسيد فوليك) و ويتامين "c" مي‌گردد. زناني كه طي دوران بارداري خستگي بيشتري داشتند، غذاهاي انرژي‌زا و روي بيشتري هم مصرف مي‌كردند، اما دريافت اسيد فوليك كمي داشتند. زناني كه بيشتر دچار استرس بودند نان و غذاهاي مختصر حاوي چربي‌ها، پروتئين‌ها، آهن و روي بيشتري مصرف مي‌كردند. زنان باردار مضطرب هم مصرف ويتامين "c" كمتري داشتند.

خداوندا به من بیاموز:

#13 ارسال شده در تاريخ 20th November 2011 در ساعت 22:30

6. 3 کاربر از این پست تشکر کرده اند :

7. ´•.Saeid.•` آواتار ها
    ´•.Saeid.•`
    سرپرست سایت
    Oct 2010
    108,674
    13,262

مصرف خودسرانه استامينوفن در دوران بارداري بيشتر از ساير داروهاست

ازآنجايي كه سوءاستفاده از موادمخدر وداروهاي غيرمجاز و الكل در دوران بارداري به صورت يك معماي طبي و اخلاقي برايپزشكان ادامه مي‌يابد، عليرغم وجود پايگاه‌هاي بهداشت و سلامت عمومي افزايشآگاهي،استفاده از اين مواد در دوران بارداري رو به افزايش است، از اين رو اين پژوهشبه بررسي ميزان شيوع استفاده از اين داروها و مواد مخدر

در دوران بارداري پرداختهاست. بين متغييرهاي تحصيلات همسر، تمايل به باردارياز طرفين زوجين، سابقه نازايي و فردي كه مراقبت از مادر را انجام مي‌داده است باميزان شيوع مصرف داروها ارتباط معني دار وجود دارد.

خداوندا به من بیاموز:

#14 ارسال شده در تاريخ 20th November 2011 در ساعت 22:31

8. 2 کاربر از این پست تشکر کرده اند :

9. ´•.Saeid.•` آواتار ها
    ´•.Saeid.•`
    سرپرست سایت
    Oct 2010
    108,674
    13,262

مادران باردار در مصرف قهوه احتياط کنند

مطالعات قبلي درباره تاثير کافئين بر رشد جنين ، نتايج متناقضي را نشان داده بود.بعضي از مطالعات گذشته اين فرضيه را مطرح کرده بود که مصرف کافئين زياد باعث کندي سرعت رشد جنين مي شود. مطالعه
    جديد مصرف کافئين را در 3ماهه اول و 3ماهه سوم بارداري بر روي2291 زن باردار بررسي کرده است. نتايج اين مطالعه نشان داد وزن کودکان زناني که روزانه 6فنجان قهوه مصرف کرده بودند، هنگام تولد، به طور متوسط 5/0 پوند (حدود 220گرم) از وزن کودکان افرادي که اصلا قهوه مصرف نکرده بودند کمتر بود. به اين ترتيب ، اين مطالعه نشان داد که حتي مصرف کافئين بيش از حد معمول ، تاثير قابل توجهي در رشد جنين ندارد.
    حرف آخر اين که مادران باردار به هر حال بايد در مصرف زياد از حد نوشيدني هاي حاوي کافئين ، از قهوه و چاي گرفته تا نوشيدني هاي کولادار بيشتر دقت کنند. احتياط شرط عقل است.اين مطالعه در شماره يک مارس نشريه امريکايي اپيدميولوژي منتشر شده است.

خداوندا به من بیاموز:

#15 ارسال شده در تاريخ 20th November 2011 در ساعت 22:32

10. 3 کاربر از این پست تشکر کرده اند :

11. ´•.Saeid.•` آواتار ها
    ´•.Saeid.•`
    سرپرست سایت
    Oct 2010
    108,674
    13,262

مصرف مكمل كلسيم در دوران بارداري وزن نوزاد را افزايش مي‌دهد

مصرف مكمل كلسيمدر دوران بارداري مي‌تواند مستقل از طول مدت بارداري، وزن هنگام تولد را افزايشدهد.
    مصرف روزانه يك گرم مكمل كلسيم توسط زنان باردار سالم در سهماهه سوم بارداري موجب افزايش وزن نوزاد مي‌شود.در اين مطالعه 68 زن باردارسالم از هفته 20 تا28 بارداري وارد مطالعه شدند و بصورت تصادفي در يكي از دو گروهمكمل كلسيم (33نفر) و دارونما (35نفر) قرار گرفتند.
    فشار خون، وزن قد و نمايهتوده بدني (BMI) در هر دو گروه مورد بررسي قرار گرفته و نتايج به دست آمده نشانمي‌دهد: هيچ تفاوت معني داري بين دو گروه از نظر سن، تعداد، زايمان قبلي، قد، وزن وفشار خون با دريافت كلسيم غذايي وجود ندارد.
    همچنين نتايج حاكي از آن است كهمصرف مكمل كلسيم بر اندازه‌هاي قد و دور سر هنگام تولد نوزاد تاثيري نداشته اماميانگين وزن هنگام تولد در گروه مكمل كلسيم (3241گرم) بيشتر از گروه دارونما (3011گرم) بوده است.

خداوندا به من بیاموز:

#16 ارسال شده در تاريخ 20th November 2011 در ساعت 22:32

12. 3 کاربر از این پست تشکر کرده اند :

13. ´•.Saeid.•` آواتار ها
    ´•.Saeid.•`
    سرپرست سایت
    Oct 2010
    108,674
    13,262

اثرات موسيقي در دوران بارداري

موسيقي اضطراب جنيني دوران بارداري را كاهشمي‌دهد. كودك اولين درس‌هاي يادگيري زبان را در رحم مادرمي‌آموزد حرف‌هاي مادر در قالب آواز و ريتم بسيارموثرتر وگيراتر از صحبت كردنعادي است.

موسيقي در حين زايمان و بارداري بر كاهش اضطراب، درد و دلهره مادر اثر مطلوبي دارد. زناني كه در حين زايمان به موسيقي گوش مي‌سپرند، نسبت به ديگر افراد خاطره‌ايدلپذيرتر و دلنشين‌تر از زايمان خود دارند به ويژه زماني كه موزيك درماني باتكنيك‌هاي آرام‌سازي همراه مي‌گردد. يكي از عللناهنجاري‌هاي جنيني اضطراب حين بارداري مي‌باشد. اضطراب سطح عوامل بيولوژيكي خون راتغيير داده و پيامدهاي ناگواري بر جاي خواهد گذاشت، در حالي كه با گوش سپردن بهاصوات ملايم، مي‌توان در كاهش استرس اقدام نمود.
    در ادامه اين مقاله اشاره شدهاست كه دانشمدان معتقدند ريتم و آهنگ مورد علاقه كودكان برگرفته از آواهايي است كهدر دروان جنيني خود شنيده‌اند. جنين آدمي به تمامي صداهاي رحمي گوش مي‌دهد و واكنشنشان مي‌دهد. مي‌دهد و واكنشنشان مي‌دهد. اصوات آرام حركات او را آرام و اصوات تند حركاتش را تند مي‌نمايند.
    گوش‌هاي جنين از سومين هفته بارداري تا هفته 28 رو به تكامل مي‌گذارد. پس مناسبترينزمان براي شروع برنامه‌هاي تحريكي قبل از تولد از اواسط سه ماهه دوم باردارياست.گفتني است، هرچند اثبات مطالب فوق از جهت درك اصوات توسط جنين مشكلمي‌باشد، اما از مدارك به دست آمده بعد از تولد مي‌توان تا حدودي صدق مطالب فوق راتائيد نمود.

خداوندا به من بیاموز:

#17 ارسال شده در تاريخ 20th November 2011 در ساعت 22:33

14. 3 کاربر از این پست تشکر کرده اند :

15. ´•.Saeid.•` آواتار ها
    ´•.Saeid.•`
    سرپرست سایت
    Oct 2010
    108,674
    13,262

فعاليت زياد زنان باردار منجر به كموزني غير عادي نوزادان مي‌شود

زنان بارداري كه در فعاليت‌هاي پرتحرك شركت دارند و يا بارهايسنگين را بلند مي‌كنند و يا مدت‌هاي طولاني به حالت ايستاده به كار مي‌پردازند ممكناست هنگام زايمان كودك آنان دچار كم وزني غير طبيعي باشد.پس از سه سال مطالعه بر روي پانصد زن باردار نتيجه گيري شده است كهمهم ترين عاملي كه منجر به كم وزني غير طبيعي نوزاد در هنگام تولد مي‌شود فعاليتبيش از حد مادر است.
    پس از مطالعه بر روي كليه عواملي كه ممكناست به كم وزني نوزاد منجر شوند از جمله سيگار، مواد مخدر و ...، ايستادن بيش از حدمادر، برداشتن بارهاي سنگين عامل اصلي كم وزني غير طبيعي در نوزادان است.
    خطر اين عوامل در سه ماهه دوم بارداري بيشتر متوجه نوزاد استچرا كه در اين مدت جنين بيشترين ميزان رشد را دارد و در سه ماه دوم بارداي، بهداشتو سلامت مادر بيش از هر زماني حايز اهيمت است و در اين مدت مادران باردار بايدمرتبا دست از كار كشيده و در خوردن به موقع غذا سستي نكنند.

خداوندا به من بیاموز:

#18 ارسال شده در تاريخ 20th November 2011 در ساعت 22:33

16. 3 کاربر از این پست تشکر کرده اند :

17. ´•.Saeid.•` آواتار ها
    ´•.Saeid.•`
    سرپرست سایت
    Oct 2010
    108,674
    13,262

زنان باردار ورزشكار كمتر دچار كمردرد مي‌شوند

حساس‌ترين و مهمترين دوران حيات يك زن، دوران بارداري است. در اين دوران بدن زن تحتتغييرات فيزيولوژيكي، وضعيتي، هورموني و رواني قرار مي‌گيرد. تغييرات هورموني باعثشل شدن مفاصل و ليگامنتها مي‌شود. اين افزايش شل شدگي مفصل، امكان آسيب مفصلي عضلانيرا افزايش مي‌دهد. كمر درد دوران بارداري از لحاظ تكنيكي مهم است.
    50 تا 90 درصد زنان باردار،دچار كمردرد مي‌شوند كه اين ميزان در بين زنان ورزشكار كمتر است. اين مشكل در دوران بارداري به خاطر فرهنگ زندگي خاص،‌ دو چندان مي‌شود وسطح فعاليت مادران به شدت كاهش مي‌يابد. در نتيجه شاهد فراواني درد كمر دورانبارداري در جامعه هستيم.
    ورزش در دوران بارداري موجبتاخير در بروز كمر درد و كاهش مدت زماني كه فرد با درد كمر به سر مي‌برد، مي‌شود وهمچنين افزايش درصد چربي در گروه كه تمرينات ورزشي داشته‌اند، كمتر بوده است. پيشرفت بارداري، كمر درد افزايش مي‌يابد. اما اين ميزان در ميان زناني كه قبل ازبارداري و به هنگام بارداري تمرينات ورزشي منظمي داشتند، كمتر است.

فوايد انجام ورزش در طي اين دوران بسيار زياد است، ورزش باعث حفظ يا بهبودآمادگي جسماني و حفظ تناسب زنان باردار شده و به علت افزايش جريان خون در بدن، مانعبروز عوارضي از قبيل ورم قوزك پا،‌ واريس وريدي مي‌شود. طبق تحقيقي كه در سال 1992 انجام شده است، وزرش در دوران بارداري برايمادران و جنين بي ضرر است و زناني كه قبل از
    بارداري و حين بارداري ورزش كرده‌اند،افزايش وزن كمتر، تحمل درد بهتر و همچنين احساس بهتري از لحاظ عاطفي و جسمانيداشته‌اند.

خداوندا به من بیاموز:

#19 ارسال شده در تاريخ 20th November 2011 در ساعت 22:34

18. 3 کاربر از این پست تشکر کرده اند :

19. ´•.Saeid.•` آواتار ها
    ´•.Saeid.•`
    سرپرست سایت
    Oct 2010
    108,674
    13,262

زنان پيوند كليه نيز مي‌توانند باردار شوند

زناني كه در دوران بارداري خود بسيار چاقهستند به مراتب بيش از ديگران در معرض ابتلا به عوارض دوران بارداريهستند.احتمال بروز عوارضي مانند مسمويت حاملگي، تولد فرزندان مرده و يا ميزاننياز به عمل جراحي سزارين و شيوع بيماريهاي دوران نوزادي و مادران بارداري كه شاخصتوده بدني (Body Mass Index) يا BMI در آنها بيش از حد طبيعي است، به گونه چشمگيريدر مقايسه با سايرين افزايش
    مي‌يابد. در افراد چاق براي جلوگيري از ديابت، رژيم غذايي با سطح پايين چربي بهتر از مقداركم غذاهاي پرچرب است.‌استفاده از رژيم كم چربيحساسيت به انسولين بيشتر از مقدار كم رژيم پر چرب، باعث حفظ حساسيت سلولهاي بدن بهانسولين مي‌شود.روغن ماهي هيچ اثر مثبتي در افراديكه حساسيت به انسولين در آنها كاهش يافته بوده، نشان نداد. در نتيجه اين باور كهرژيم با چربي روغن ماهي يك درمان در افراد ديابتي است اعتبار علمي خود را از دستداده است.

خداوندا به من بیاموز:

#20 ارسال شده در تاريخ 20th November 2011 در ساعت 22:34

20. 3 کاربر از این پست تشکر کرده اند :

صفحه 2 از 11 نخستنخست 1234 ... آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)