آموزش تصویری / مشکل نشناختن درایو اپتیک - dvd rw لپ تاپ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: آموزش تصویری / مشکل نشناختن درایو اپتیک - dvd rw لپ تاپ

1. ´•.Saeid.•` آواتار ها
    ´•.Saeid.•`
    سرپرست سایت
    Oct 2010
    108,673
    13,262

Icon00 آموزش تصویری / مشکل نشناختن درایو اپتیک - dvd rw لپ تاپ

این لپ تاپ زیبا همانطور که در تصاویر پیداست Toshiba می باشد:

طبق شرح کاربر گاهی درایو اپتیکش در My Computer نمایش داده می شد و گاهی خیر.

هر چند اکثر تعمیرکاران در بیشتر موارد شناخته نشدن یک دوایس پیشنهاد می کنند دستگاه را مجدد راه اندازی کنید، اما این فقط جهت تست و بررسی است و نباید راه اندازی مجدد را یک راهکار همیشگی برای این مسائل دانست. چنان که این کاربر بیان می کرد در هر بار استفاده شاید 10 بار بیشتر لپ تاپ را خاموش و روشن می کند تا درایو اپتیک شناخته شود ! یا مثلا گاهی که جواب نمی داده با بیرون کشیدن باتری درست در حالی که لپ تاپ روشن بود و راه اندازی مجدد پس از جا زدن آن مشکل را حل می کرده که البته در ادامه خواهیم دید تمام این اقدامات در موضوع بی اثر بوده اند و این کاربر فقط مشغول مستعلک کردن باتری و البته دیگر قسمت های دستگاه خودش بوده است.
    پس از یک بررسی - هیچ گاه دستگاه های حساس را بدون داشتن تجربه قبلی باز نباید کرد و در صورت نداشتن تجربه (مثل بنده در اکثر موارد) حداقل از اینترنت مراحل صحیح باز شدن آن را به دست بیارید.

متوجه شدم نیازی به باز شدن کامل لپ تاپ نمی باشد و تنها با برداشتن یکی از درپوش های زیر لپ تاپ و باز کردن یک پیچ که نگهدارنده درایو اپتیک می باشد می توان اون را به صورت کشویی خارج کرد.

« با کلیک روی هر تصویر می توانید در ابعاد بزرگ آن را مشاهده نمائید.

پس از طی این مراحل و خارج کردن درایو اپتیک یک نگاه دقیق به قسمت اتصلات اون داشتم. البته شاید در تصاویر واضح نباشد اما متوجه شدم نمک زیادی اطراف اتصال دیتا اون وجود دارد. در اکثر بردهای الکترونیکی این نمک ها (شوره ها) ایجاد می شود و بیشتر مربوط هستند به آب و هوای منطقه. به هر ترتیب روشن شدن علت مشکل مورد نظر مادر کجاست.

همچنین در داخل محل قرار گیری درایو اپتیک را نگاه کردم دیدم اونجا هم درست در محل اتصال پین ها شوره دارد. نخست با یک پیچ گوشتی بدون وارد کردن فشار به فیبرها و کنتاکت ها فقط به تنظیف شکاف های بین کنتاکت ها پرداختم.

پس از این که تقریبا مطمئن شدم کافیست به کمک اسپری خشک ذرات خراشیده شده را پاک کردم. پس از تبخیر اسپری خشک و برابر دمای محیط شدن محل تنظیف. کمی با سمباده نرم نسبت به سیقل دادن صفحه های اتصال هم در روی درایو و هم در محل قرار گیریش اقدام کردم.

و در نهایت با اتمام این مراحل و جا زدن درایو اپتیک در جایش و بستن پیچ مربوط. لپ تاپ را تست کردم و دیگر هیچ گونه مشکلی در شناخته شدن درایو اپتیک اون وجود نداشت:

البته چون این کاربر از مشتریان خوب و خاص ما بود یک نظافتی هم روی اپتیکش داشتیم. فراموش نکنید اسپری خشک / کف / چرب / تینر فوری یا ... اصلا گزینه های مناسب برای نظافت اپتیک نمی باشد و شما در آخرین مرحله همیشه با الکل ( ترجیحا سفید) و دستمال دارای جذب رطوبت بالا (مثل دستمال کاغذی) به نظافت خود لنز بپردازید.

همانطور که مشاهده کردید گاهی لازم است مثل اون لپ تاپ برای تعمیرات پورت USB تا آخرین پیچ را باز کرد و با اون حساسیت به لحیم کاری و ... پرداخت، گاهی هم به همین سادگی کافیست دو تا پیچ باز شود و یک نظافت، و مشکل رفع خواهد شد. این کارها دستمزدهاشون حتی برابر نرخ اتحادیه بسیار بالاست و کاملا ارزش وقتی که صرف می کنید را داره و البته مشتری هم راضی است. چون به احتمال زیاد خیلی از تعمیرکاران کم دقت یا شاید سودجو، پیشنهاد تعویض کلی درایو اپتیک را میدادند که حداقل 60 هزار تومنی پای مشتری آب می خورد. حالا مشتری حاضر است با کمال میل نصف این مبلغ را بدهد و دستگاهش درست شود !

اینجاست که میگن نان پیچ گوشتیت را بخور و غصه ارزانی و گرانی دلار را نداشته باش !
    فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]

خداوندا به من بیاموز:
    دوست بدارم کسانی را ، که دوستم ندارند
    عشق بورزم به کسانی ، که عاشقم نیستند
    محبت کنم به کسانی ، که محبتی در حقم نکردند
    بگریم با کسانی ، که هرگز غمم را نخوردند
    و بخندم با کسانی ، که هرگز شادیهایشان را با من قسمت نکردند.
    فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]

#1 ارسال شده در تاريخ 12th March 2013 در ساعت 15:39

2. card-charge آواتار ها
    card-charge
    کاربر سایت
    Jul 2013
    1
    0

تصاویرش باز نمیشه
    #2 ارسال شده در تاريخ 30th July 2013 در ساعت 10:26

علاقه مندی ها (Bookmarks)