شعرای اردبیل
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: شعرای اردبیل

1. babiz آواتار ها
    babiz
    مدیر سابق
    Nov 2011
    84,119
    31,889

پیش فرض شعرای اردبیل

اسكندر نجفي سوها
    آقاي اسكندر نجفي سوها كه در شعر " سخنور" تخلص مي كند در سال 1323 هجري شمسي در روستايي بنام" سوها" از بخش ويلكج نمين واقع در 25 كيلومتري اردبيل بدنيا آمد در بحبوحه نوجواني پدرش را در يك حادثه از دست داد و با تحصيلات ابتدايي براي تأمين معيشت ناگزير دست از تحصيل برداشته و راهي تهران مي شود ضمن كار ادامه تحصيل مي دهد در سال 1346 به استخدام نيروي هوائي در مي آيد و در سال 1349 با دختري از بستگان خود ازدواج مي كند كه حاصل اين ازدواج سه دختر و يك پسر است كه در حال حاضر همه مشغول تحصيلند پس از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي در سال 1360 پس از انصراف از ادامه كار در نيروي هوائي به استخدام سازمان صدا وسيما جمهوري اسلامي ايران مركز اردبيل در مي آيد. ايشان پس از ورود به صدا و سيما كار خود را با ترجه مطالب فارسي به زبان تركي آذربايجاني(آذر) و گويندگي شروع كرده و بالاخره در تهيه واجرا و نويسندگي برنامه هاي ادبي و فرهنگي انجام وظيفه مي كند سرودن شعر را بطور جدي پس از پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي شروع كرده است كه بيشتر سروده هايش در زمينه اخلاقي اجتماعي، عاطفي انساني مي باشد عشق و علاقه وافر او به مكتب آسماني اسلام و اولياء دين شاعر را وا داشته است كه اغلب در مجالس مداحان و شعراي ادبي آل محمد(ص) شركت نموده و آستان بوس حضرت سيد الشهداء(ع) باشد كه گاهي در اربطه با مظلوميت و در عين حال عظمت روح و سرور و سالار شهيدان شعر بگويد.
    چه خاكها كه ز خاك غم تو بر سر نيست
    چه چشم ها كه ز دست غمت بخون تر نيست

فغان كنم همه عمر زين غمت زا نرو
    بدشت كرب بلا جز خدايت ياور نيست
    يا علي

دم نزنم جز ز دمت یا علی دوش من وبار غمت یا علی
    دم همه دم دارم چشم امید
    از نفست از کرمت یا علی
    خصم نبرده است مگر که هراس
    از دم تیغ دو دمت یاعلی
    گام زدی در ره صدق وصفا
    جان به فدای قدمت یا علی
    نیست جهان یا که اگر هست هست
    سایه نشین علمت یا علی
    هیچم واز هیچ بسی نیز کم
    کن نظر از هیچ کمت یا علی
    کشت مرا پیچ وخم زندگی
    شاهدم ابروی خمت یا علی
    داد سخنور ندهد هیچ کس
    جز سخنت جز کرمت یا علی

وبگاه تاریخ ما : tarikhema.org

کانال تلگرام تاریخ ما : t.me/tarikhema
    #1 ارسال شده در تاريخ 7th December 2013 در ساعت 20:52

2. babiz آواتار ها
    babiz
    مدیر سابق
    Nov 2011
    84,119
    31,889

دكتر يوسف معماري
    غزلي از دكتر يوسف معماري

دکتر یوسف معماری که تخلص (یوسف) را برای اشعارخود برگزیده است متخصص چشم واز اطبای ادیب اردبیل است که علاوه بر مداوای جسمی بیماران / روح همنوعان خود را نیز به اشعار زیبایش تسلی می بخشد وبا داروی کلماتی که در قالب ابیات می ریزد به درمان دردهای عاطفی خوانندگان اشعارش می پردازد.
    از دکتریوسف معماری علاوه براشعارمختلفی که درجرایدومجلات به چاپ رسیده است یک جلد دیوان در مراثی ومناقب اهل بیت عصمت وطهارت علیهم السلام ویک جلد ترجمه اشعار خیام به زبان ترکی به زیورطبع آراسته گردیده که هر دو نایاب است است.
    بیرغم ده اوره ک داغلامیشیق لاله ده من ده
    بیرغنچه ده قان آغلامیشیق ژاله ده من ده
    گوم گوی گوگریب زانباقین آرخ اوسته جمالی
    زانباق دا یانیر عشق اودونا لاله ده من ده
    ساپ ساری سارالمیش اوزوم آلاله مثالی
    بیر دلبره مفتون اولوب آلاله ده من ده
    قیپ قیرمزی گول تک قیزاریر اوزده یاناق لار
    حسرت له باخیر گول اوزه محتاله ده من ده
    گلشن ده چمن یام یاشیل/ افغانیده بولبول
    بولبول ده گلیب تنگه داخی ناله ده من ده
    آغ آپپاق آی اوسته توکولوب قاپ قارا زولفون
    حیرت له باخیر آی اوزوده هاله ده من ده
    من (یوسف )عشقم یانیرام عشقین اودوندا
    نورس ده یانیر عشق ده صدساله ده من ده

#2 ارسال شده در تاريخ 7th December 2013 در ساعت 20:52

3. babiz آواتار ها
    babiz
    مدیر سابق
    Nov 2011
    84,119
    31,889

مرحوم بیضاء اردبیلی

مرحوم ميرزا صادق متخلص به بيضا از شعراي معاصر اردبيل است اوشغل تجارت داشته و در عين حال طبع شعر قوي و مطالعات زيادي داشته است اشعارش غالبا به زبان تركي و در مدايح و مراثي اولياي دين وخاندان امامت شيعيان است درگفته هايش ذوق عرفاني به چشم مي خورد مجموعه اشعار وي تدوين نگرديده و به گفته يكي از نوادگانش خود بيضا در ايام بيماري مشرف به موتش سروده هايش راكه با مركب نوشته بوده است در ظرف آبي ريخته و شسته است با اينحال جسته گريخته از اشعار او در يادداشتهاي ديگران باقي مانده است.
    شعری جالب و چاپ نشده از مرحوم بیضای اردبیلی که در سفر به
    جمهوری آذربایجان از برادر گرامی آقای نوید آذربایجانی گرفته شد
    تا آتش اشراره حسین خیمه سی یاندی
    گون باتدی،عدویاتدی،شفق قانهبویاندی
    فریاد وفغان جوهر ذراته داغیلدی
    آوای حسین وای اودی هریانداعیاندی
    بوماتم عظماییده لاهوتیله ناسوت
    حیراندی ،پریشاندی و انگشت بهدهاندی
    تنهانه قراپوش اولوب کعبه بوغمده
    ناقوس کلیساده دهفریادوفغاندی
    خون حق وناحق توکولوب کرببلایه
    شرحی مرجالبحرولایلتقیاندی
    تکفیرایلمه گردیسم الله حسین دور
    واللهی وبالله ، اوهمینوبوهماندی
    من چکمرم ال دامن شاه شهدادن
    شاه شهدا دامنی مافوق جناندی
    ایکاش اولا بیضا سرکویینده غباری
    هرچندکی بیضاید بیضای زماندی

#3 ارسال شده در تاريخ 7th December 2013 در ساعت 20:53

4. babiz آواتار ها
    babiz
    مدیر سابق
    Nov 2011
    84,119
    31,889

استاد رجب ابراهیمی ( فرهاد )

رجب ابراهیمی ( فرهاد ) متولد آبانماه 1314 در یکی از روستاهای اردبیل ( کورعباسلو ) ، ترانه سرایی بود که در شرایط اجتماعی وسیاسی آن دوران از طبقه متوسط وارد عرصه هنری شد . آشنایی او با علی سلیمی ( استادمسلم موسیقی ) او را بر آن داشت تا یکی از نادر ترانه سرایانی باشد که در آن زمان ، به زبان ترکی ترانه گویی کردند.
    اشعار « آغلاما» ، « آچیل سحر » و « آیریلیق » جزو اولین کارهای فرهاد بود که با آهنگ های سلیمی و اجرای زنده خانم وارتوش ( همسر سلیمی ) از رادیو ایران پخش شد . علی سلیمی که در آن زمان به عنوان رهبراکستر بزرگ آذربایجانی رادیو ایران مشغول کاربود ، در سفری که رشید بهبوداف به تهران داشت قطعات حاضر را جهت اجرا به وی پیشنهاد کرد و همدلی و همکاری فرهاد و سلیمی در صدای رشید ، راوی ترانه آیرلیق شد . ترانه ای که هزاران بار هزاران نفر با آن عاشق شدند ... هرچند عدم نشر برخی از اشعار و ضبط آن آثار باعث شد بسیاری از آنها به ورطه خاموشی کشیده شوند و حتی ترانه آیریلیق در مواردی به نام اساتید دیگری ثبت شود اما اثر فرهادابراهیمی و علی سلیمی ، نام آنها را هم مانند خود جاودانه کرد .
    فیکریندن گئجه لر یاتا بیلمیرم
    بو فیکری باشیمدان آتا بیلمیرم
    دئییرم چون سنه چاتا بیلمیرم
    آیریلیق، آیریلیق ، آمان آیریلیق
    هر بیر دردن اولار یامان آیریلیق

#4 ارسال شده در تاريخ 7th December 2013 در ساعت 20:53

5. babiz آواتار ها
    babiz
    مدیر سابق
    Nov 2011
    84,119
    31,889

عاصم اردبیلی
    صالح عاصم كفاش معروف به پرويز كه در شعر (عاصم)تخلص ميكند روز13/ديماه/1320 در محله ئ قديمي جمعه مسجد اردبيل درخانهء پدر بزرگ فقيدش شادروان غلام عسگر عاصم كفاش –كه از خادمين دربار حسيني و شاعري دلسوخته و بي تكلف بوده -قدم به جهان هستي گذاشت.پدر مرحومش اسمعلي داراي ذوق ادبي بود ودر راستهء كفاشان بازار اردبيل به كفاشي اشتغال داشت.

صالح عاصم تحصيلات ابتدايي را در دبيرستان سنايي واقع در كوچهءحسن آباد وتحصيلات متوسته را در دبيرستان پهلوي و صفوي به پايان رسانيد. پس از انجام خدمت وظيفه وارد تربيت معلم تبريز شد و پس از گذراندن دورهء آموزشي يكساله به زادگاه خود بازگشت تا به عنوان معلم استخدام شود ودر دبيرستانهاي اردبيل به تدريس پرداخت .وي در سال1353 به دانشسراي عالي تهران راه يافت ودر رشتهء زبان وادبيات زبان انگليسي بهاخذ مدرك ليسانس نائل گرديد. عاصم كه درسال 1343 ازدواج نموده داراي سه فرزند به نامهاي داور و داريوش و رامين ميباشد كه دريغا شمع حيات دومين فرزندش در زمستان سال 1376 به خاموشي گرائيد وروح شاعر را براي هميشه داغدار كرد. عاصم در اين ماتم شعر سوز ناكي دارد كه بيتي از آن نقل مي شود:

منه بير داغ دادين‌، اسفند آيي،داديري فلك

تابيلم سينه ي زينب ده كي آمار نه دير

عاصم ،علاوه بر مهارت در مراثي غزلهاي اجتماعي و چار پاره هاي هجايي،منظومه هاي شيوايي به صورت بحر طويل دارد كه از آن جمله مي توان به قطعهء سوري(جهنمده بيتن گول)وشيخ محمد(ايكينجي بهلول)اشاره كرد.

آثار چاپ شده از اين شاعر عبارتند از:

1.قانلي سحر 1373

2.يارالي دورنا1377

3.نيسگيللي گولوشلر1382

عاصم در حال حاضر عضو انجمنهاي ادبي شعراي آل محمد(ص) وحافظ ونيز انجمن شعر وادب اردبيل مي باشد.

ودر غالب مراسم ملي مذهبي فعالانه شركت مي كند و سرودهاي خود را به سمع علاقه مندان ميرساند.

با نقل يك بند از تركيب بندهاي عاصم اين ترجمهء حال را به پايان مي بريم:

وفا سيز دهريدير (عاصم) وفا سيزدان وفا اومما

خزان تاراج ائدن گلزاردن،روح صفا اومما

كئچين درديله، ناكس دن شفا اومما،دوا اومما

كي ذلت عشقي دانماق دور حسينون جان نثاريندن

#5 ارسال شده در تاريخ 7th December 2013 در ساعت 20:53

علاقه مندی ها (Bookmarks)