کارت های گرافیک سری Lightening کمپانی MSI، میان خوره های سخت افزار و اورکلاکرها جایگاه والایی داشته اند، سال گذشته MSI از عرضه مدل Lightening مبتنی بر پردازنده گرافیکی GTX 980 سر باز زد و آن را به GTX 980 Ti موکول کرد. به نظر می رسد اکنون که جدیدترین پردازنده گرافیکی انویدیا نگاه ها را متوجه خود ساخته، زمان بسیار مناسبی برای بازگشت شکوهمندانه Lightening باشد و MSI نیز GeForce GTX 980 Ti Lightning را برای افتخار آفرینی دیگر آماده کرده است.
طبق تصاویر منتشر شده از کارت گرافیک GeForce GTX 980 Ti Lightning،اMSI تمامی مهندسین خود را طراحی پرچمدار خود به خدمت گرفته است. GTX 980 Ti Lightning رنگبندی زرد-مشکی نسل قبل از خود را حفظ کرده است که با خنک کننده ارتقا یافته Tri-Frozr بخوبی خود نمایی می کند.
این خنک کننده از نظر اندازه بزرگتر از تمامی نسل های پیشین بوده و دارای هسته مسی نیکل اندوه شده بزرگی است که حرارت از طریق 8 لوله ناقل حرارت 10 میلی متری از آن به رادیاتور آلومینیومی منتقل می شود تا از طریق سه فن 100 میلی متری دفع گردد.
اما خنک کننده قدرتمند تنها بخش خیره کننده این محصول نیست و در بخش مهندسی نیز بازهم جلب توجه می کند. بر روی برد PCB ده لایه این کارت گرافیک مدار تغذیه ای متشکل از 15 فاز رگولاتور ولتاژ (12 فاز برای پردازنده گرافیکی و 3 فاز برای تراشه های حافظه) جای گرفته است که توان مورد نیاز آن از ترکیب یک جفت کانکتور 8 پینی PCIe و یک کانکتور 6 پینی PCIe تامین می شود. GTX 980 Ti Lightning به عنوان یک کارت مخصوص اورکلاکینگ، قابلیت های خاصی نظیر پایه های اندازه گیری ولتاژ، بایوس دوگانه و بایوس ثانویه مخصوص اورکلاکینگ تحت نیتروژن مایع دارد. این بایوس قادر به کنترل فن ها بصورت تکی می باشد.
همانطور که انتظار می رود این کارت از پیش اورکلاک گشته و فرکانس پایه هسته آن 1023 مگاهرتز است که در حالت بوست به 1303 مگاهرتز می رسد. فرکانس موثر حافظه نیز 7.10 مگاهرتز است. از این رو مطمئناً سریعترین کارت گرافیک GTX 980 Ti نیست اما این امکان را به کاربران می بخشد که خود دست به اورکلاکینگ زده و فرمانروایی خود را برپا کنند.
منبع:
فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]