یکی از کاربردهای ***** هوا ، استفاده از ***** هوا برای موتور اتوموبیل است. این نوع ***** هوا از ورود ذرات و گرد و غبار به داخل سوخت اتومبیل جلوگیری می نماید. این امر موجب سوخت صحیح و کامل در خودرو می شود. بنابراین ***** هوا در اتومبیل بسیار مهم و موثر است و تاثیر مثبتی در کاهش مصرف سوخت در اتومبیل می شود. با توجه به ساختار ***** هوا، پس از مدتی استفاده، ***** هوا به دلیل جذب ذرات و گرد و غبار، مسدود خواهد شد. مسدود شدن ***** هوا موجب می شود تا سوخت اتومبیل ناقص بسوزد و در نتیجه مصرف سوخت بالا می رود. برای جلوگیری از بروز این مشکل، نیاز به تعویض گاه به گاه ***** هوا وجود دارد.

***** هوا به مانند تمام تجهیزات و وسایل دارای یک عمر مفید است. زمانی که عمر مفید ***** هوا به اتمام می رسد باید اقدام به تعویض آن نماییم. در برخی مواقع بسته به نوع ***** هوا می توان درصورت مسدود شدن ***** هوا ، آن را شست و شو داد و مجددا مورد استفاده قرار داد اما برخی از انواع ***** هوا مانند ***** هوا کاغذی فاقد قابلیت شست و سو هستند و در نتیجه در صورت مسدود شدن باید آنها را تعویض کرد.

زمان مناسب تعویض ***** هوا معمولا در هنگام خرید خودرو از طرف شرکت سازنده اعلام می شود اما به طور معمول لازم است بعد از طی مسافتی معادل 50 تا 100 کیلومتر، ***** هوا را تعویض کرد. البته زمان تعویض برای ***** هوا به عواملی نظیر شرایط آب و هوایی، میزان گرد و غبار موجود و آلودگی هوا بستگی دارد. در شرایط آلودگی بیشتر، عمرمفید ***** هوا به شدت کاهش پیدا خواهد کرد. شرایط آب و هوایی مرطوب نیز موجب کاهش قابلیت ***** هوا خواهد شد. بنابراین در هنگام تعویض ***** هوا خودرو به این نکات توجه نمایید.


زمان مناسب برای تعویض ***** هوا بخش دوم :
***** هوا در دستگاه ها و وسایل گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد و کاربرد زیادی دارد.بیشترین کاربرد ***** هوا در موتور خودرو است که اغلب افراد با آن آشنایی دارند و می دانند که ***** هوای خودرو باید مرتبا تعویض شود.اما برخی افراد از اهمیت این موضوع آگاهی کامل ندارند.***** هوا مانند یک ماسک عمل می کند و ذرات گرد و غبار را به دام انداخته و از ورود ذرات به درون موتور خودرو جلوگیری می کند و موتور خودرو را تمیز نگه می دارد و به این ترتیب موجب عملکرد بهتر موتور خودرو می شود .علاوه بر آن ***** هوای باعث کاهش مصرف سوخت خودرو می شود.در موتور خودرو سیستم خود تمیز کننده ای وجود ندارد بنابراین لازم است از ***** هوا برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به درون موتور خودرو استفاده شود و این ***** هوا باید پس از مدتی تعویض شود.اگر موتور خودرو بدون ***** هوا کار کند در مدت زمان بسیار کم فضای درون موتور خودرو پر از گرد و غبار و آشغال می شود و مواد شیمیایی وارد فضای موتور می شود و به این ترتیب کارکرد موتور خودرو را دچار مشکل می کند و برای تمیز کردن آن هزینه زیادی باید پرداخت شود و علاوه بر آن این امر راندمان موتور را کاهش می دهد.
بازه زمانی تعویض ***** هوای خودرو به عواملی مانند اینکه خودرو در چه محیط هایی کار کرده است و چند کیلومتر کار کرده است و در چه محیط هایی پارک بوده است بستگی دارد بنابراین زمان تعویض ***** هوا در خودرو با توجه به این شرایط متفاوت است و حداقل هر یک سال باید ***** هوای خودرو تعویض شود تا به بیشترین عملکرد و بیشترین کارکرد خودرو دست یافت.***** هوای خودروهایی که در مناطق پر گرد و خاک کار می کنند باید سریع تر تعویض شوند.و به طور کلی هر چند ماه یک بار باید ***** هوای خودرو چک شود و در صورت نیاز تعویض شود.
چک کردن ***** هوای خودرو بسیار راحت است و در اغلب خودرو ها با دست قابل باز کردن و چک کردن است و در خودروهای کمی دستیابی و چک کردن ***** هوا نیاز به آچار دارد.برای چک کردن ***** هوای خودرو ابتدا درپوش ***** هوا باید باز شود و سپس ***** هوا از محفظه خود خارج می شود،پس از اینکه ***** هوا را از محفظه خود بیرون آوردیم آن را در مقابل یک منبع نور قرار می دهیم و اگر ***** هوا اجازه عبور مقداری نور از خود را بدهد هنوز می تواند کار کند و نیاز به تعویض ندارد اما در صورتی که ***** هوا تیره و مات باشد نشان دهنده کثیف بودن ***** هوا است و باید تعویض شود.به طور کلی تعویض ***** هوای خودرو کار دشواری نیست و در چند مرحله با باز کردن درب محفظه ***** هوا و خارج کردن ***** هوای قدیمی و جایگزین کردن ***** هوای جدید و در نهایت بستن درب محفظه ***** هوا به راحتی می توان ***** هوا را تعویض کرد.
برخی از ***** های هوا مادام العمر هستند و نیاز به تعویض ندارند و پس از چند ماه با انجام همین مراحل می توان ***** هوا را بیرون آورد و تمیز کرد و مجددا در جای خود قرار داد.برای تمیز کردن ***** هوا ابتدا گرد و غبار جمع شده روی
***** هوا را تمیز می کنیم،از مواد شوینده و تمیز کننده استفاده می کنیم،***** هوا را شسته و آبکشی می کنیم،***** هوا را خشک کرده و روغنکاری می کنیم و سپس در جای خود قرار می دهیم.
تعویض ***** هوای خودرو یکی از بهترین راه ها برای کاهش مصرف سوخت خودرو و عملکرد بهتر موتور خودرو است.منبع:
***** هوا ***** سازان سبز