اخبار المپيكي 5/6/87
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 11

موضوع: اخبار المپيكي 5/6/87

1. shahpoor آواتار ها
    shahpoor
    مدیر سابق
    Jul 2008
    16,027
    1,695

Thumb اخبار المپيكي 5/6/87

تغيير نگرش حرفه اى ها به دوچرخه سوارى ايران

سياه مشق از« ادى مركس»

قرار گرفتن در رده پنجاه و دوم جاده المپيك پكن كه تنها سه رتبه پائين تر از «سارستره» قهرمان توردوفرانس بوده است يك نتيجه رؤيايى براى كاپيتان تيم ملى دوچرخه سوارى است. حسين عسگرى كه پيشتر با كسب بهترين عنوان تور «چين هايلك» آمادگى خود را براى رقابت با فوق ستاره هاى دوچرخه سوارى جهان اعلام كرده بود در المپيك نشان داد بى جهت در صدر رنكينگ آسيايى ها قرار نگرفته است. حاصل اين درخشش در المپيك عقد قرارداد با كمپانى هاى دوچرخه سوارى معروف دنيا بوده كه براى نخستين بار در تاريخ دوچرخه سوارى ايران صورت مى گيرد. ركابزن با سابقه كشورمان كه با پتروشيمى تبريز به تور اروپايى دعوت شده تا به رؤيايش در اين باره تحقق بخشد از احتمال غيبت در مسابقه ها خبر داده است. با اين حال حسين عسگرى اميدوار است در پايان ماه بعدى ميلادى به يك تيم اروپايى بپيوندد. با كاپيتان تيم ملى دوچرخه سوارى به گفت وگو نشسته ايم.
    از پكن برنگشته تمرينات را شروع كرده ايد.
    دقيقاً همينطور است. باور كنيد رشته ما خيلى بد است. هر كس الآن من را مى بيند، مى گويد: «ول كن، برو پى زندگى!» حتى يك هفته هم استراحت نداريم. اگر يك هفته تمرين نكنيم دو ماه عقب مى افتيم. از فرداى روزى كه از پكن برگشتم، تمريناتم را پى گرفتم. نه استراحتى، نه مسافرتى و نه چيز ديگرى. مشكلات زياد است ولى اين راهى است كه انتخاب كرده ام. راه خيلى سختى است.
    برنامه بعدى شما چيست
    چند روز ديگر مسابقه هاى ليگ شروع مى شود. بايد خودم را آماده نگه دارم. قرار نبود بعد از المپيك بيايم و در ليگ ركاب بزنم. باشگاه پتروشيمى تبريز يك دفعه گفت كه بايد در ليگ شركت كنم. تور تايلند هم هست. فكر مى كنم از يازدهم شهريور شروع مى شود ولى مشخص نيست كه من بروم يا نه.
    هفته قبل گفته شد تيم پتروشيمى تبريز براى نخستين بار به يك تور اروپايى مى رود. حتماً از اين موضوع اطلاع داريد. برنامه تان براى حضور در اروپا چيست
    با نتايجى كه پارسال و بخصوص امسال گرفتيم از پتروشيمى دعوت كردند. مخصوصاً در تور «چين هايلك» خيلى خوب كار كرديم. من در سه مرحله پيراهن طلايى را پوشيدم. نفر اول آسيايى ها شدم و در مجموع جهانى هم رتبه خيلى خوبى داشتم. در رنكينگ آسيا هم اول هستم. به هرحال باشگاه هاى اروپايى هم اين چيزها را مدنظر قرار مى دهند. آنها مى بينند كه پتروشيمى نفرات خوبى دارد. خيلى ها دعوت از يك تيم ايرانى را جدى نمى گيرند ولى باور كنيد اين موضوع واقعيت دارد.
    تصميم گيرنده نهايى فدراسيون است يا باشگاه مشخص شده به كدام تور مى رويد
    اين يك فرصت خوب است كه با مشورت هاى لازم بهترين تصميم را مى گيرند. همه مى دانند كه تور دوفرانس در دنيا بهترين است. جيرو ديتاليا و تور اسپانيا هم در رده هاى بعدى هستند. به احتمال فراوان مى روند اسپانيا. ممكن است من در اين تور نباشم.
    چرا خودتان كه از اين موضوع استقبال كرده ايد و آن را يك فرصت خوب مى دانيد
    به هرحال مسائلى هست. دوستانمان در تيم پتروشيمى تبريز شرايطى دارند كه فكر مى كنم بهتر است من، حسين ناطقى و حامد جنت كه غيرتبريزى هستيم در اين تيم نباشيم.
    شما نتيجه قابل قبول و خوبى در المپيك گرفتيد. قبل از آن هم در تور چين بهترين شديد. اين اتفاقات زمينه هاى انتقال به يك تيم اروپايى را فراهم نكرد
    بايد تا پايان ماه اكتبر صبر كنيم. درست بعد از رقابت هاى قهرمانى جهان در ايتاليا. آن موقع همه چيز مشخص مى شود. تيم ها به رنكينگ ها و نتايج نگاه مى كنند و آن وقت تصميم مى گيرند.
    با توجه به نتايجى كه در اين مدت كسب كرديد چقدر احتمال پيوستن به يك باشگاه اروپايى را مى دهيد
    ببينيد اصلاً اين چيزها مهم نيستند. فقط بايد رابطه برقرار كرد. الآن خيلى ها هستند كه از من شرايط بدترى دارند اما در اروپا ركاب مى زنند. همين دوچرخه سوار ژاپنى كه در تايم تريل المپيك چهلم شد رفته به يك تيم اروپايى ‎/ مى دانيد چرا چون كه ارتباطات خوبى داشت. قزاق ها هم همين طور. تيم آستانا قزاقستان جزو بهت رين تيم هاى دنيا است. دو نفر از ورزشكاران اين تيم در المپيك نتايجى بدتر از من داشتند حتى يك نفرشان به خط پايان نرسيد. حالا من نفر اول آسيا هستم. اما من كجا، آنها كجا بحث قوى و ضعيف بودن مطرح نيست. يكسرى ارتباطات مى خواهد كه ما نداريم.
    اما ظاهراً مدير برنامه هاى جديد شما فعاليت هاى خوبى را آغاز كرده است
    خوشبختانه مهندس صنعتى كارهاى خوبى را انجام داده است. تازه دو ماه است با ايشان همكارى مى كنم. درهمين مدت چند تا اسپانسر براى من گرفته است. اين اولين بار در تاريخ دوچرخه سوارى ايران است كه كارخانجات بزرگ دوچرخه سازى دنيا اسپانسر شخصى يك ايرانى مى شوند. الآن كارخانه هاى دى اس ال و ريدلى بلژيك همه وسايل من را تأمين مى كنند. «كادل اوانز» كه جزو سرشناس ترين ركابزنان جهان است هم تحت حمايت كمپانى ريدلى قرار دارد. شركت كمپانيول ايتاليا هم طى قرار دادى همه وسايل شخصى مرا از اين به بعد تأمين مى كند. قبلاً شايد شركت پژو يا يكى دو كارخانه اسپانسر تيم مى شدند اما هيچ وقت كارخانه هاى دوچرخه سازى معروف دنيا اسپانسر شخصى يك ايرانى نشده است. شايد اگر چند سال پيش يك مدير خوب داشتم الآن اينجا نبودم.
    ظاهراً تمايلى براى بازگشت به تيم جايانت نداريد
    نه. همين پتروشيمى خيلى بهتر است. از جايانت كه آمديم بيرون، اين تيم در رنكينگ سوم، چهارم شد.
    از قرار معلوم حضور در المپيك ديدگاه شما را كاملاً عوض كرده است
    بالاخره المپيك نشان داد اختلاف آنچنانى با حرفه اى ها نداريم. فاصله من با آنها خيلى كم بود. اگر يك ذره بهتر بودم مى توانستم جزو ۲۰ نفر اول باشم. اختلاف ما با آنها علمى است نه فنى و فيزيكى. از نظر بدنى اگر از آنها بهتر نباشد بدتر نيست. ثابت شده است كه استحقاق ايرانى ها بيشتر از اين است.
    براى برطرف كردن اين فاصله چه بايد كرد
    ديدگاه دنيا به دوچرخه سوارى ايران خيلى فرق كرده است. قبلاً به ما مى گفتند مگر ايرانى ها دوچرخه سوار هم دارند ولى حالا از هر جاى دنيا رنكينگ را نگاه مى كنند نام ايرانى ها در صدر آسيا است. تور چين چهارمين تور جهان است كه در آن نتايج خوبى گرفتيم. اگر جوان هاى ما يك مقدار تلاش كنند مى توانند به خيلى جاها برسند. باور كنيد، نيازى نيست كه استثنايى باشند چون كه شناخت اروپايى ها از دوچرخه سوارى ايران بسيار زياد شده و آنها حساسيت خاصى هم به ما نشان مى دهند.
    از لحاظ فنى و تكنيكى ركابزنان ايرانى توان مقابله با اروپايى ها را دارند
    بله. همه چيز فقط به برنامه ريزى برمى گردد. آنها از لحاظ علمى جلوتر از ما هستند. مثلاً در رقابت هاى «شش ساعتى» وقتى آنها ركاب مى زنند تيم ساعت اول با تيم ساعت ششم هيچ فرقى ندارد.
    در قياس بازى هاى المپيك با جهان، كدام يك سخت تر بوده اند
    المپيك سخت ترين تور استقامتى زندگى من بوده است. خدا را شكر آن روز خوب بودم. اين مسابقه با رقابت هاى جهانى اشتوتگارت قابل مقايسه نيست.
    اما شما سال گذشته در مسابقه هاى آزمايشى المپيك حضور داشتيد
    آن مسابقه ۱۸۰ كيلومتر بود. به جاى هفت دور، چهار دور ركاب زديم. در آن مسابقه همه حرفه اى ها نبودند و من دوازدهم شدم. ولى اصلاً كلاس آن بازى با المپيك برابرى نمى كند.
    خودتان قبل از شروع مسابقه كدام ركابزن را قهرمان المپيك تصور مى كرديد
    نه فقط من كه همه روى «پائولو بتينى» حساب باز مى كردند. من هم فكر مى كنم حق بتينى بود كه اول شود. يكسرى اتفاقات افتاد كه باعث شد سانچز اول شود. «بتينى» صددرصد اسير تاكتيك اشتباه تيمش شد. دو ايتاليايى كه در صف اول بودند او را حمايت نكردند.
    براى بازى هاى گوانگ ژو، مربى خارجى چقدر مى تواند براى ايران تأثيرگذار باشد
    ما يك مربى بزرگ خارجى مى خواهيم و بايد چندين مربى داخلى را كنار آنها قرار بدهيم. ناصرى هم براى المپيك فرصتى نداشت. او خيلى زحمت كشيد ولى وقت او بسيار كم بود.
    كدام يك از دوچرخه سواران الگوى فنى شما هستند
    ادى مركس. او جزو بهترين هاى تاريخ و فاتح پنج دوره تور دوفرانس است.

اولین عضو پاتوق
    #1 ارسال شده در تاريخ 26th August 2008 در ساعت 07:51

2. shahpoor آواتار ها
    shahpoor
    مدیر سابق
    Jul 2008
    16,027
    1,695

برزيل و عصر پس از المپيك

اگر آرژانتين جشن قهرمانى مجدد خود در مسابقات فوتبال المپيك را گرفته و از حاصل حضورش در پيكارهاى «پكن ۲۰۰۸» كاملاً راضى است، برزيل به عنوان تيمى كه در نيمه نهايى با نتيجه سنگين ۰-3 به آرژانتينى ها باخت و امكان كسب نخستين قهرمانى اش را در المپيك ها يك بار ديگر از دست داد، بايد ناچاراً به روزهاى آتى و عناوين بعدى اميد ببندد و از فكر وقايع المپيك بيست و نهم به در آيد، هرچند رتبه سومى اين المپيك نيز كه به دنبال پيروزى ۰-3 بر بلژيك در ديدار رده بندى به دست آمد، نتيجه اى فاجعه بار نبود.
    براى دونگا سرمربى تيم هاى ملى بزرگسالان و اميد برزيل چاره اى نمانده است جز اين كه به دو ديدار بعدى تيمش در ادامه دور مقدماتى جام جهانى ۲۰۱۰ در منطقه امريكاى جنوبى فكر كند كه بازى هايى در برابر شيلى در شهر سانتياگو در روز ۱۷ شهريور و در مقابل بوليوى در ريودوژانيرو در ۲۰ شهريور خواهند بود. تداركات دونگا و يارانش براى مسابقه با اين حريفان آغاز شده، اما مسئله اين است كه ورزشدوستان اين كشور هنوز شكست تلخ در برابر آرژانتين در مرحله نيمه نهايى فوتبال المپيك پكن را از ياد نبرده اند و همچنان به آن مى انديشند. دونگا بدون توجه به اين مسئله در ميان نفراتى كه براى ديدار با شيلى و بوليوى برگزيده ۹ تن از نفرات اعزامى به پكن را نيز جاى داده است و اين شامل رونالدينيو و ديه گوى معروف هم مى شود. در نقطه مقابل كاكا، «هم تيمى» رونالدينيو در ميلان كه به دليل عوارض عمل جراحى بر روى زانو، جزو نفرات اعزامى به المپيك و يكى از ۳ يار مجاز بزرگسال آن تيم نبود، به دليل همان عارضه به دو ديدار پيش روى هم فرا خوانده نشده است. دونگا كه در عين هدايت تيم ملى بزرگسالان برزيل مربى تيم ملى اميد اين كشور هم هست و به سبب شكست اين تيم در برابر آرژانتين زيرسؤال رفته و عده اى معتقد به لزوم بركنارى وى هستند، مى گويد: «اگر شمارى از اعضاى تيم اميد برزيل را به اردوى ملى بزرگسالان هم دعوت كرده ام، به سبب شايستگى آنها است. اين نوعى ارج گذارى بر زحمات شان و پاداش لياقت آنان است و من خواسته ام از اين طريق از آنها تقدير كنم، آنها تداركات و تمرينات و زحمات زيادى را در راه حضور در المپيك پكن متحمل شدند.»
    به جز رونالدينيو و ديه گو، ديگر «المپيكى»هاى دعوت شده به اردوى ملى برزيل و درنظر گرفته شده براى تقابل قريب الوقوع با شيلى و بوليوى عبارت اند از: رنان، رافى نيا، الكس سيلوا، لوكاس، اندرسون، رافايل سوبيس و جو كه اين آخرى در روزى كه برزيل در مسابقه رده بندى المپيك ۰-3 بر بلژيك پيروز و حائز رتبه سوم اين رقابتها شد دو گل از سه گل زرد و آبى پوشان را زد. اما اگر بحث نفرات تيم ملى اميد برزيل را موقتاً ناديده بگيريم، ساير دعوت شده هاى دونگا، مردان نامدار بالاى ۲۳ سال و اغلب لژيونرهاى معروف و اروپايى برزيل هستند، در اين ارتباط نام خوليو سزار دروازه بان برزيلى اينترميلان، خوان مدافع رم، لوييس فابيانو مهاجم سه ويا و روبى نيو فوروارد رئال مادريد به ذهن مى آيد. شايد دونگا كاپيتان تيم فاتح جام جهانى ۹۴ براى رويكرد وسيع به المپيكى هاى برزيل جهت دو ديدار آتى اين كشور دلايل لازم را حاضر ببيند، زيرا تيم ملى اميد اين كشور در پكن ۵ ديدار از ۶ ديدارش را برد و در قبال ۳ گل خورده ۱۴ گل به حريفان زد، اما همان شكست مورد بحث در برابر آرژانتين و سه گلى كه ياران ريكلمه و مسى در نيمه دوم به برزيلى ها تحميل كردند، كل كارنامه آنها را تيره جلوه داد. اين نخستين شكست برزيل در برابر آرژانتين در مسابقه اى ملى ظرف سه سال اخير بود. پس از انجام ۶ دور بازى از رقابت هاى انتخابى جام جهانى ۲۰۱۰ در منطقه امريكاى جنوبى، برزيل با اكتفا به ۹ امتياز از حداكثر ۱۸ پوئن ممكن فقط در جاى پنجم قرار دارد.

اولین عضو پاتوق
    #2 ارسال شده در تاريخ 26th August 2008 در ساعت 07:51

3. shahpoor آواتار ها
    shahpoor
    مدیر سابق
    Jul 2008
    16,027
    1,695

فلپس و بولت بهترين بودند

چين، قهرمان المپيك بيست ونهم

المپيك پكن هم تمام شد و به تاريخ پيوست ولى همان طور كه مراسم اختتاميه در عصر روز يكشنبه و انتقال پرچم بازى ها به شهردار لندن نشان داد، از حالا همه به المپيك بعدى (۲۰۱۲) چشم دوخته اند و براى آن برنامه ريزى مى كنند.
    شعار قديمى المپيك، «سريع تر، بالاتر و قوى تر» در اين دوره از بازى ها هم رعايت و اجرا شد و سرآمد اين روند مايكل فلپس و اوساين بولت بودند. فلپس شناگر ۲۳ ساله امريكايى در رشته ورزشى اش ۸ طلا برد تا پرافتخارترين ورزشكار در يك دوره از بازى هاى المپيك شود و به علاوه با احتساب ۶ طلا و دو برنزش از المپيك قبلى، صاحب بيشترين طلا در تاريخ برپايى المپيك ها هم بشود. او به اين ترتيب از ركورد ۷ مدال طلاى هموطن معروفش مارك اسپيتز كه در المپيك ۱۹۷۲ مونيخ حاصل آمده بود، فراتر رفت و جالب تر اين كه ضمن تصاحب ۸ مدال زرين در المپيك بيست ونهم در پكن، ركوردهاى جهانى ۴ماده انفرادى مربوط به خود را شكست و به تيم امريكا يارى رساند كه در سه ماده امدادى نيز بهبوددهنده ركوردهاى سابق باشد. البته كمك بزرگ ياران فلپس به وى در همين مواد (امدادى ها) بود كه باعث شد يورش او به سوى ۸ طلا برخلاف المپيك آتن موفق باشد وگرنه الن برنار فرانسوى مى رفت كه طلاى ۱۰۰ ۴ متر آزاد امدادى را از آن كشورش كند و جيسن لزاك ۳۲ ساله و كهنه كار فقط در واپسين ثانيه از برنار جلو افتاد. خود فلپس نيز در ۱۰۰ متر پروانه چنان رقابت نزديكى با ميلوراد ساويچ صربستانى داشت كه هنوز نمى توان ثابت كرد كه فلپس واقعاً بر او برترى يافته باشد.
    ارقام خارق العاده
    بولت دونده ۲۲ ساله و بلندقد و سياهپوست اهل جامائيكا حتى قبل از شروع اين دوره المپيك نيز ركورد جهانى ۱۰۰ متر را به ميزان ۹‎/۷۲ ثانيه در اختيار داشت اما، او شنبه شب هفته پيش در حضور ۹۱ هزار تماشاگر در ورزشگاه «آشيانه پرنده» پكن يك بار ديگر اين حدنصاب را شكست و اين بار تا رقم خارق العاده ۹‎/۶۹ ثانيه به پيش تاخت و جالب تر اين كه اگر از ۱۰ متر مانده به خط پايان با اطمينان از كسب پيروزى از سرعتش كاست و با دست بر سينه نمى كوبيد از اين نيز فراتر مى رفت. بولت كه اصولاً متخصص رشته ۲۰۰ متر است و فقط براى تفريح و محك زدن توانش در ۱۰۰ متر المپيك هم شركت كرده بود، بعداً در ماده دوم نيز هم قهرمان شد و هم ركورد هموطن سرشناس اش مايكل جانسون در اين رشته را كه عمرى ۱۲ ساله داشت، شكست و به ۱۹‎/۳۰ ثانيه دست يافت. برترى و فاصله او با رقبا چشمگير و غيرقابل باور بود و جانسون در اشاره به همين قضيه او را «سوپرمن۲» خوانده است. بولت حتى در ۱۰۰ ۴ متر امدادى نيز در معيت تيم كشورش و با استفاده از خطاى تيم امريكا در معاوضه چوب امدادى بين نفراتش به رتبه نخست رسيد تا ۳ طلايى شود و اينجا هم ركورد جهانى را شكست. درخشش جاماييكا در «دو»هاى سرعت اين رقابت ها خيره كننده بود و ۶ طلا را موجب شد و حتى تمامى ۳ رتبه اول «دو»ى ۱۰۰ متر زنان را به اين كشور بخشيد كه نفر اول در جمع آنان «شلى آن فريزر» بود.
    خبرسازان
    با اين حال درخشش هاى ورزشكاران زبده جهان و همچنين توقف ها و ناكامى هاى برخى از آنان در المپيك تازه پايان يافته پكن اصلاً اندك نبود و مى توان به افراد و موارد ذيل نيز به عنوان ساير خبرسازان اشاره كرد:
    * «يله نا ايزين بايه وا» پرنده معروف اوكراينى ابتدا طلاى رشته تخصصى اش را كه پرش با نيزه زنان بود با فاصله اى زياد نسبت به رقبا كسب و سپس درخواست ۵‎/۰۵ متر را كرد تا ركورد جهانى رشته خود را هم بشكند و براين مانع نيز فايق آمد.
    * «تيرونش دى بابا» دونده زن اهل اتيوپى با فتح هر دو ماده ۵ هزار و ۱۰ هزار متر زنان در رشته دووميدانى به اولين دونده زنى بدل شد كه در يك دوره المپيك هر دوى اين رشته ها را فتح كرده است. مشابه اين كار در جمع مردان را كنه نيسا بكله ديگر دونده اهل اتيوپى انجام داد.
    * ستاره هاى N.B.A (ليگ حرفه اى بسكتبال مردان) در قالب تيم ملى كشورشان مدال طلاى اين رشته را پس از شكست در المپيك ۲۰۰۴ آتن پس گرفتند و رافايل نادال اسپانيايى در تأييد صعودش به رده اول جدول جهانى تنيس مردان مدال طلاى تنيس انفرادى در پكن را نيز فتح كرد.
    * افغانستان توسط روح الله نيك پى تكواندوكار وزن ۵۸ كيلوى خود به مدال برنز اين وزن دست يافت تا اولين مدالش را در اين رقابت ها دشت كند و عناوين المپيكى مختص كشورهاى ثروتمند و صاحب امكانات نباشد.
    * ليو شيانگ دونده معروف و محبوب چين كه همه مردم كشورش در انتظار پيروزى وى در «دو»ى ۱۰۰ متر با مانع المپيك پكن بودند، بر اثر مصدوميت در همان مترهاى اول مسير مسابقه مقدماتى از صحنه كنار كشيد و دل ميليون ها چينى را شكست.
    * تايسون گاى امريكايى كه قرار بود رقيب اول اوساين بولت در «دو»هاى سرعت باشد، بر اثر آسيب ديدگى و ناآمادگى حتى به فينال ۱۰۰ متر نرسيد و در ۱۰۰ ۴ متر امدادى هم چوب امدادى را انداخت تا باعث حذف تيم امريكا در اين ماده نيز بشود.
    * پيروزى قاطع چين در جدول مدال ها (براساس طلا) حاصل كار فراوان و طولانى آنها طى سال هاى منتهى به المپيك بود و براى اولين بار در تاريخ المپيك ها شكل گرفت. چين در سال هاى ۱۹۵۲ تا ۸۰ اصلاً شركت نداشت و از ۸۴ وارد صحنه شد ولى در همين مدت ۲۴ ساله با كار و سختكوشى به صدر رسيده است. آنها در رشته هاى متعدد و در وسعت چشمگيرى از ورزش ها درخشيدند و با اين كه در رشته هايى مثل دووميدانى هنوز يك غول نيستند اما حاكميت شان در رشته هايى مثل پينگ پنگ، شيرجه و ژيمناستيك خيره كننده و مقتدرانه بود.

اولین عضو پاتوق
    #3 ارسال شده در تاريخ 26th August 2008 در ساعت 07:52

4. shahpoor آواتار ها
    shahpoor
    مدیر سابق
    Jul 2008
    16,027
    1,695

المپيك ۲۰۰۸ پكن

فاتحان۲۰ساعت پايانى المپيك

در۲۰ ساعت پايانى المپيك ۲۰۰۸ مدال هاى متعددى توزيع شد و تيم ها و نفرات ذيل برنده مدال و خبر ساز شدند:
    در فينال واليبال مردان، امريكا ۱-3 بر برزيل، قهرمان هر دو دوره گذشته چيره شد تا فرم خوب ماه هاى اخيرش را ادامه بدهد و بر نزول برزيلى ها در قياس با گذشته تأكيدى تازه داشته باشد. امريكا در حالى در گيم چهارم ۲۳-25 برنده شد و كار را تمام كرد كه ياران جيبا ابتدا ۱۵-20 از امريكا پيش افتاده بودند.
    شنبه شب در بازى فينال واليبال زنان اين المپيك، برزيل با نتيجه اى مشابه (۱-3) بر امريكا چيره و قهرمان شده بود. اين اولين بارى بود كه برزيل به فينال واليبال زنان المپيك مى رسيد و قهرمان مى شد. تيم واليبال زنان برزيل در هر ۷ بازى قبلى اش در اين مسابقات هم پيروز شده بود و بى شكست قهرمان شد و باشيلا كاسترو، يكى از بهترين اسپوكرهاى مسابقات را معرفى كرد. امريكا يك باخت هم در مرحله مقدماتى داشت.
    «ساموئل وانسيرو»ى ۲۱ ساله به اولين قهرمان كنيايى «دو»ى ماراتون المپيك ها بدل شد. او مسير ۴۲ كيلومترى اين رقابت را در ۰۶‎/۳۲-2 ساعت طى كرد تا ضمن كسب طلا، ركورد جديدى را هم براى اين ماده در بازى هاى المپيك به جا بگذارد. اين فقط سومين ماراتونى بود كه وانسيرو در عمرش در آن شركت كرده بود. براى تكرار حاكميت آفريقايى ها بر اين «دو»ى سنگين جواد قريب از مراكش و تسيگاى كبه ده از اتيوپى بر سكوهاى دوم و سوم ماراتون مردان پكن ايستادند.
    كنه نيسا بكله، دونده بزرگ و ۲۶ ساله اهل اتيوپى با فتح قاطعانه «دو»ى ۵ هزار متر مردان، به يكى از معدود مردانى بدل شد كه توانسته اند در يك دوره المپيك در هر دو ماده ۵ هزار و ۱۰ هزار متر قهرمان شوند. نفرات قبلى انجام دهنده اين كار اميل زاتوپك چكى (در ۱۹۵۲)، لاسه ويرن فنلاندى (۷۲ و ۷۶) و ميروتس يفتر اتيوپيايى (۸۰) بوده اند. بكله با زمان ۵۷‎/۸۲-12 دقيقه كه ركوردى جديد براى بازى هاى المپيك است، «دو»ى ۵ هزار متر پكن را فتح كرد.
    با اين كه بلانكا ولاسيچ، پديده بزرگ و جديد پرش ارتفاع زنان كرواسى در تمامى ۳۴ مسابقه آخر خود به پيروزى رسيده و حتى يك بار هم شكست نخورده بود، در فينال اين ماده در پكن تسليم يك بلژيكى به نام تياهله بات شد و به نقره اكتفا كرد. تياهله بات در اين روز ۲‎/۰۵ متر پريد و ولاسيچ روى ۲‎/۰۳ متر توقف كرد.
    عناوين قهرمانى «دو»هاى ۴۰۰ ۴ متر مردان و زنان در آخرين روز مسابقات دووميدانى به امريكا رسيد تا اشتباهات و ناكامى هاى آنها در ۱۰۰ ۴ متر مردان و زنان به گونه اى جبران شود. اين بدان معنا است كه جره مى وارينر، سانيا ريچاردز و اليسون فليكس دونده هاى معروف ۴۰۰ متر امريكا كه تا ديروز طلا نبرده بودند، سرانجام به اين مدال رسيدند.
    عنوان قهرمانى رشته ژيمناستيك ريتميك (هماهنگ) در قسمت تيمى براى سومين بار متوالى به روسيه رسيد. اين تيم با جمع آورى ۳۵‎/۵۵۰ امتياز به اين توفيق رسيد. چين و بلاروس دوم و سوم شدند.
    براى اولين بار در تاريخ يك ورزشكار چينى در رشته بوكس المپيك هم طلا گرفت. او زو شيمينگ بود كه در دسته سبك- پروزن به لطف مصدوم شدن رقيب مغولستانى اش از ناحيه شانه بر بالاترين سكوى اين وزن ايستاد.
    در فينال رشته بيسبال مردان، در يك شگفتى كره جنوبى با غلبه بر كوبا يكى از «قدرت»هاى سنتى و بزرگ اين رشته به عنوان قهرمانى رسيد و براى اولين بار چنين افتخارى را تجربه كرد. پس از تثبيت اين پيروزى، كره اى ها شادمان به خيابان هاى سئول و برخى شهرهاى ديگر اين كشور ريختند و جشن گرفتند.
    در فينال هاكى روى چمن مردان، آلمان ۰-1 بر اسپانيا چيره و قهرمان شد. كريستوفر زار كه تك گل پيروزى ساز ژرمن ها را زد، گفت: اين يك توفيق فوق العاده و ويژه براى ما است.
    مدال طلاى دسته سنگين وزن بوكس المپيك پكن از آن رحيم چاخ كى يف از روسيه شد. او در فينال كلمنت روسو از ايتاليا را با اختلاف امتياز اندك شكست داد. سال پيش در فينال اين وزن در مسابقات بوكس قهرمانى جهان در شيكاگو چاخ كى يف با يك امتياز اختلاف به همين حريف ايتاليايى باخته بود.
    يانگ جين سوك، دبيركل فدراسيون بين المللى تكواندو (wtf) ديروز گفت: پس از رفتار ناپسند و تكان دهنده انخل ماتوس، تكواندوكار كوبايى در ديدار رده بندى وزن چهارم اين رشته در المپيك پكن، اين فدراسيون در انديشه تعيين محروميت تمام عمر براى وى است. ماتوس بعد از اين كه در ديدار با حريف قزاقستانى اش، ارمان چيلمانوف مصدوم و به كمك هاى پزشكان نيازمند شد، توسط داور به دليل عبور از حداكثر وقت قانونى (در امر درمان) ديسكاليفه و بازنده اعلام شد و وقتى ماتوس نتوانست داوران را متقاعد به تغيير رأى خود كند، با لگد به صورت داور سوئدى زد و باعث شكافته شدن و جراحت لب داور شد، به طورى كه داور نيازمند بخيه زدن به لب هايش شد.

اولین عضو پاتوق
    #4 ارسال شده در تاريخ 26th August 2008 در ساعت 07:53

5. shahpoor آواتار ها
    shahpoor
    مدیر سابق
    Jul 2008
    16,027
    1,695

نگاه «ستاره ۲۰۰۸» به سال ۲۰۱۲

مايكل فلپس در المپيك پكن بى رقيب بود اما او از حالا به المپيك ۲۰۱۲ لندن هم چشم دوخته است و مى خواهد آنجا هم پيروز باشد و حتى در موادى تازه شركت جويد.
    اين شناگر امريكايى كه به رغم صيد ۱۴ طلا در دو المپيك اخير هنوز سير نشده است و به عنوان ستاره رقابت هاى پكن انتخاب شد، از اين پس مى خواهد در ۱۰۰ متر كرال و ۱۰۰ و ۲۰۰ متر كرال پشت نيز بخت آزمايى كند و اينها موادى است كه به رغم تخصص وى در مواد مختلط (۴ شنا) او هرگز در صحنه مسابقات مهم و بين المللى و حتى كشورى آن هم شركت نداشته است.
    در عين حال فلپس اعلام كرده است كه برخلاف نقل قول هاى منتسب به وى قصد حضور در مسابقات پس از عبور از سن ۳۰ سال را ندارد و شايد يكى دو سال بعد از المپيك ۲۰۱۲ لندن بازنشسته شود. وى مى گويد: قطعاً در مواد قورباغه و يا مسافات طولانى شركت نخواهم كرد و در شناهاى هواى آزاد نيز به ميدان نخواهم آمد و لااقل ورزشكاران اين رشته ها دوستان من خواهند ماند! به مربى ام نيز گفته ام كه براى سال هاى دورتر از ۳۰ سالگى ام تدارك نبيند زيرا در آن زمان در صحنه حاضر نخواهم بود و فقط مى خواهم در المپيك لندن هم قدرت نمايى كنم.
    فلپس همچنين متذكر شده است كه روش هاى تمرينى دهه اخير خود را نيز تغيير خواهد داد تا از اين طريق انرژى و شور تازه اى را به دست آورد و اين امر را مربى وى باب بومن هدايت و اجرا خواهد كرد.

اولین عضو پاتوق
    #5 ارسال شده در تاريخ 26th August 2008 در ساعت 07:53

6. shahpoor آواتار ها
    shahpoor
    مدیر سابق
    Jul 2008
    16,027
    1,695

آغاز اقدامات انگليسى ها براى المپيك بعدى

حدود ۴۰ هزار نفر در لندن گرد آمدند تا در مراسم دريافت ميزبانى المپيك ۲۰۱۲ و بهتر بگوييم شروع اقدامات انگليس براى ميزبانى اين پيكارها مشاركت جويند و در اين مراسم مايكل فلپس دارنده ۸ طلاى المپيك پكن هم حاضر بود.
    اين آئين همزمان با برپايى مراسم اختتاميه المپيك ۲۰۰۸ در پكن و در شرايطى صورت پذيرفت كه تصاوير اين آئين از اسكرين هاى بزرگ در محل گردهمايى لندن پخش مى شد.
    در اين تصاوير، مراسم واگذارى پرچم المپيك به بوريس جانسون شهردار لندن نيز قابل رؤيت بود و در اين لحظات صداى تشويق و شادى مردم محل را آكنده ساخت. وقتى برنامه كارهاى انفرادى و مهارت هاى فردى ديويد بكام نيز شروع شد، ابراز احساسات به اوج خود رسيد.
    واگذارى ميزبانى المپيك بعدى به انگليسى ها از تابستان ۲۰۰۵ صورت پذيرفت ولى با احتساب پايان المپيك بيست و نهم در پكن بايد اقدامات و مأموريت انگليس در اين خصوص را تازه آغاز شده دانست. پخش يك فيلم تبليغى ۸ دقيقه اى از شهر لندن و امكانات آن و آمادگى اين شهر براى ميزبانى المپيك ۲۰۱۲ بخشى عمده از آئين اختتاميه المپيك ۲۰۰۸ هم بود.
    انگليسى ها ظاهراً متذكر شده اند كه هدف شان نه برابرى با شكوه و عظمت المپيك تازه پايان يافته پكن بلكه اجراى يك المپيك مبتنى بر هوش و برنامه است.

اولین عضو پاتوق
    #6 ارسال شده در تاريخ 26th August 2008 در ساعت 07:53

7. shahpoor آواتار ها
    shahpoor
    مدیر سابق
    Jul 2008
    16,027
    1,695

قراردادى تازه براى مردان فاتح بسكتبال

مردان شاخص «N.B.A» كه عنوان قهرمانى مسابقات بسكتبال المپيك را پس از يك دوره ناكامى، اين بار در پكن به امريكا بازگرداندند، ظاهراً آماده اند تا يك بار ديگر هم براى المپيك ۲۰۱۲ اين كار را تكرار كنند.
    پس از شكست در المپيك ۲۰۰۴ قراردادى با ۲۴ بازيكن زبده «N.B.A» (ليگ حرفه اى بسكتبال امريكا) منعقد شد تا براساس آن موظف به حضور در رقابت هاى بسكتبال قهرمانى جهان ۲۰۰۶ و سپس دور مقدماتى و نهايى المپيك ۲۰۰۸ شوند و منسجم تر و هماهنگ تر به ميدان بيايند و اين چنين بود كه امثال جيمز، برايانت، ويد و آنتونى سر از ميدان هاى فوق درآوردند و با اين كه در مسابقات جهانى ۲۰۰۶ هم كم آوردند و به بيشتر از برنز نرسيدند اما طلاى المپيك پكن در روز يكشنبه اين هفته نشان داد كه آن طرح موفق بوده است.
    حال صحبت از تهيه و امضاى قراردادى تازه و مشابه است تا مردان شاخص «N.B.A» در المپيك ۲۰۱۲ لندن و پيش از آن مسابقات جهانى ۲۰۱۰ نيز به ميدان آيند و باز پيام آور پيروزى باشند.
    لبرون جيمز عضو شاخص باشگاه كليولند كاواليرز كه نقش بارزى در پيروزى تيم امريكا در بسكتبال المپيك پكن داشت، مى گويد: «تجربه اى بزرگ و مهم را در پكن كسب كرديم و بايد همان تجربه در لندن نيز تكرار شود. ما مى توانيم از اين تجربه براى جانشينان خود و كسانى بگوييم كه در المپيك ۲۰۱۲ به نمايندگى از ما در رقابت هاى بسكتبال شركت خواهند كرد. حتى كسب عناوين قهرمانى در «N.B.A» هرگز با نيل به مدال طلاى المپيك برابرى نمى كند.»
    كريس بوش مهاجم و ديگر عضو تيم بسكتبال امريكا در المپيك پكن نيز مى گويد: «ما تابستان و ايام تعطيلات خود را از دست داديم، اما ارزش اش را داشت زيرا به طلاى بسكتبال المپيك پكن رسيديم.»
    جيسن كيد ديگر عضو تيم فاتح بسكتبال المپيك پكن نيز مى گويد: «برنامه هايى از اين دست و ۳ تا ۴ سال كار و اردوهاى مقطعى مشترك اثرات مثبت خود را گذاشته است. شما ديديد كه لبرون جيمز در اين مدت چقدر رشد كرد. او ديگر آن جوان كم تجربه سال ۲۰۰۴ نيست و با پخته تر شدن توانست تيم ما را در پكن قهرمان كند. اين چيزى است كه در المپيك ۲۰۱۲ نيز مى تواند تكرار شود.»

اولین عضو پاتوق
    #7 ارسال شده در تاريخ 26th August 2008 در ساعت 07:53

8. shahpoor آواتار ها
    shahpoor
    مدیر سابق
    Jul 2008
    16,027
    1,695

برگزارى پاراليمپيك همسطح المپيك

«چين بازى هاى پاراليمپيك را همسطح بازى هاى المپيك برگزار مى كند.» هو جين تائو، رئيس جمهور چين افزود: بازى هاى پاراليمپيك را در سطح بالا ميزبانى خواهيم كرد تا سهم بيشترى در توسعه المپيك بين المللى داشته باشيم.وى گفت: بازى هاى المپيك پكن روحيه صلح، دوستى و همبستگى در رقابت هاى المپيك را مجسم كرد و رويدادى بين المللى است كه در آن مردم دنيا رقابت هاى ورزشى و تبادلات فرهنگى را مشاهده كردند.

سرمايه گذارى و حمايت از شناگران

استعداديابى و پرورش نخبگان ورزشى براى مدال آورى تنها با هزينه كردن و سرمايه گذارى امكان پذير است. وحيد مرادى، رئيس فدراسيون شنا، شيرجه و واترپلو با اشاره به ۸ مدال مايكل فلپس، گفت: اگر نخبه هاى شنا شناسايى و حمايت شوند، به تنهايى مى توانند بيشتر از ورزشكاران ساير رشته ها نشان كسب كنند.
    وى افزود: المپيك ۲۰۰۸ پكن راه را براى ورزش شنا باز كرده است و اميدوارم مديران شنا بدانند كه در كدام رشته بايد سرمايه گذارى كنند.

اهداى جوايز ميليونى به ورزشكاران پاراليمپيكى

محمد على آبادى، رئيس سازمان تربيت بدنى در نامه اى به محمود خسروى وفا، رئيس فدراسيون جانبازان و معلولان نوشت: به نشان آوران ايران در بازى هاى پاراليمپيك علاوه بر جوايز تعيين شده، مبالغ ،۳۰ ۲۰ و ۱۰ ميليون ريال پاى سكو اهدا مى شود. اميد است ورزشكاران غيور با حداكثر توانايى در اين بازى ها شركت كرده و موفق به كسب نشان طلا شوند.

المپيكى ها از خود دفاع مى كنند

مسئولان و ورزشكاران كاروان ورزشى ايران بعد از بازگشت از بازى هاى المپيك ۲۰۰۸ پكن مطالبى را بيان كردند كه بيشتر به دفاع از عملكرد خود شباهت دارد. با هم مى خوانيم:
    محمدرضا يزدانى خرم، رئيس فدراسيون كشتى: كسب نكردن نتيجه لازم توسط تيم ملى كشتى آزاد نتيجه جوانگرايى در اين تيم بود! اعضاى تيم كشتى فرنگى نيز بسيار جوان بودند و هدف مان اين بود كه آنها را براى المپيك ۲۰۱۲ لندن آماده كنيم.
    محمود معزى پور، سرمربى تيم ملى كشتى آزاد: كشتى گيران جوان بودند. المپيك تجربه خوبى بود! كشتى گيران در رقابت هاى آينده بازدهى و نتيجه حضور در اين رقابت ها را نشان مى دهند! درباره تحليل قواى جسمانى آنان نيز من نبايد پاسخگو باشم! از نظر آمادگى و مسائل فنى بايد مربى و بدنساز تيم پاسخگو باشند!
    سيد مراد محمدى، دارنده نشان برنز المپيك: من تمام تلاش خود را كردم و نشانى بهتر از برنز نگرفتم.
    در المپيك رقابت ها دشوار است و تنها ورزشكارى مى تواند نشان بگيرد كه بتواند از نظر جسمى و روحى خود را آماده كند. كارشناسان هم بايد اين كاستى ها را تجزيه و تحليل كنند.

انتقاد از احسان حدادى منصفانه نيست

سيدمصطفى كريمى، رئيس فدراسيون دووميدانى گفت: توقع مردم و مسئولان از دووميدانى براى كسب نتايج مطلوب زياد بود. آسيب ديدگى تمركز احسان حدادى را به هم زده بود و نتوانست موفق شود. او جوان است و هنوز فرصت دارد. انتقاد از حدادى منصفانه نيست، همين كه دووميدانى چند سهميه بعد از سال ها گرفته است افتخار بزرگى است.

اولین عضو پاتوق
    #8 ارسال شده در تاريخ 26th August 2008 در ساعت 07:54

9. shahpoor آواتار ها
    shahpoor
    مدیر سابق
    Jul 2008
    16,027
    1,695

دفاعيه رئيس فدراسيون پزشكى

عليمرادى:هيچ مصدومى در المپيك نداشتيم

در حالى كه بسيارى از ورزشكاران ايرانى پس از ناكامى در المپيك مصدوميت را علت نتيجه نگرفتن خود بهانه قرار دادند، رئيس فدراسيون پزشكى ورزشى ايران تأكيد كرد هيچ آسيب ديدگى چشمگيرى در كاروان ايران وجود نداشت. كرم الله عليمرادى در اين باره گفت: قبل از اعزام، همه ورزشكاران تحت معاينات پزشكى بودند و به جرأت مى گويم هيچ ورزشكارى از لحاظ آسيب ديدگى مانعى براى حضور موفق در مسابقه ها نداشت و پرونده هاى محرمانه همه ورزشكاران موجود است. طبيعى است وقتى يك ورزشكار كه چهار سال روى او كار شده است به راحتى شكست مى خورد مسئولان به دنبال توجيه باشند. وى با اشاره به وضعيت احسان حدادى خاطرنشان كرد: به گفته غياثى، حدادى اين اواخر با وزنه پنج كيلوگرمى تمرين مى كرد و دچار بيش تمرينى شده است. بعد از آسيب ديدگى او، سريعاً توسط تيم پزشكى و متخصصان كاركشته درمان را شروع كرديم. يك فيزيوتراپ مستقيماً وضعيت او را زيرنظر گرفت. حدادى روز به روز بهتر شد و در روز نوزدهم مردادماه و قبل از اعزام در تستى كه گرفته شد ۶۷ متر پرتاب كرد. شرايط احسان در المپيك از نظر روحى خوب نبود. همه ورزشكاران پرونده دارند و ما با دليل و مدرك حرف مى زنيم. عليمرادى درخصوص حميد سوريان نيز گفت: خود سوريان اظهار داشت كه مشكل روحى داشته است. البته شب قبل از مسابقه او يك و نيم تا دو كيلوگرم وزن كم كرد. با اين وضعيت معلوم است كه او در كشتى سوم كم مى آورد. متأسفم كه در اين زمينه حاضر نيستند كوچكترين مشورت ها را انجام دهند. اين كاهش وزن هاى خودسرانه مشكلات زيادى براى ما به وجود آورده است.عليمرادى نداشتن مشوق در ميادين ورزشى و شاداب نبودن ورزشكاران را عامل اصلى نتيجه نگرفتن آنها دانست و گفت: كارشناسانى از طرف سازمان و كميته ملى المپيك بى طرفانه و بدون غرض دنبال علت شكست ها باشند.

اولین عضو پاتوق
    #9 ارسال شده در تاريخ 26th August 2008 در ساعت 07:54

10. shahpoor آواتار ها
    shahpoor
    مدیر سابق
    Jul 2008
    16,027
    1,695

مرادى: توان داورى ايران را ثابت كرديم

داور ايرانى حاضر در رقابت هاى فوتبال المپيك پكن، قضاوت در اين مسابقه ها را افتخار بزرگى براى خود مى داند. مسعود مرادى گفت: همه تلاش خودم را كردم تا در اين مسابقه ها توانايى داوران ايران و آسيا را به نمايش بگذارم.
    وى افزود: همين كه به عنوان تنها تيم داورى از آسيا در مرحله يك چهارم نهايى مسابقه هاى المپيك را قضاوت كرديم و مسئولان فيفا تا روز آخر اين تيم را در مسابقه ها نگه داشت، بيانگرعملكرد موفق بنده و همكارانم بود كه تصور مى كنم توانسته باشيم نظر فيفا را جلب كنيم. مرادى تصريح كرد: بنده در اين بازى ها ديدار نيجريه و ژاپن در مرحله مقدماتى و نيز مسابقه ساحل عاج با نيجريه را در مرحله يك چهارم پايانى قضاوت كردم و در دو مسابقه ديگر هم به عنوان داور چهارم حضور داشتم. اعتقادم اين است به همراه حسن كامرانى فر و لحى صبحى اديب، كمك داور عراقى توانستيم عملكرد قابل قبولى را در المپيك به نمايش بگذاريم.مرادى تأكيد كرد هدفش قضاوت در جام جهانى ۲۰۱۰ است.

اولین عضو پاتوق
    #10 ارسال شده در تاريخ 26th August 2008 در ساعت 07:55

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین