نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: بهانه هاي واهي براي تخريب بناهاي تاريخي مشهد

 1. VELS آواتار ها
  VELS
  مدیر سابق
  Dec 2008
  12,170
  19,030
  تشکر شده : 26,125

  Icon2yy بهانه هاي واهي براي تخريب بناهاي تاريخي مشهد

  70 درصد ابنيه تاريخي غير استاندار هستند
  بهانه هاي واهي براي تخريب بناهاي تاريخي مشهد
  جام جم آنلاين: اين روزها بحث ابنيه تاريخي مشهد به ويژه در محدوده بافت فرسوده اطراف حرم مطهر رضوي ذهن بسياري از فرهنگ دوستان و علاقمندان به آثار تاريخي را به خود مشغول کرده است اما آنچه از سوي مسئولان گفته مي شود به جز چند بهانه واهي چيز ديگري نيست.

  به گزارش مهر ، با وجود اينکه حفظ و نگهداري و مرمت آثار تاريخي از وظايف سازمان ميراث فرهنگي است اما شاهد نابساماني هاي گسترده در رسيدگي به هويت فرهنگي و ملي کشور هستيم به گونه اي که لااقل در مشهد آثار ثبت شده بسياري در وضعيت نامناسب به سر مي برند و هر روز شاهد تخريب برخي از اين آثار هستيم که آثاري همچون خانه حناساب، سراي ترکمنها، خانه جوان صبور و خانه زرين زاده در مشهد از آن جمله است.

  علاوه بر عدم توجه به اين ميراث گرانبها، اين وضعيت منجر به ايجاد ناهنجاريهاي اجتماعي و شهري از جمله ايجاد منظره و چشم اندازهاي زننده به ويژه براي زائران و توريستها، خطر احتمال ريزش ديوارها و آوار آن بر سر عابرين و ساکنين، تبديل بسياري از بناها به محلي امن براي تجمع معتادان، قاچاقچيان و اتباع بيگانه و حتي حضور حيوانات ولگرد شده است که اين امر باعث کاهش سرمايه گذاري در اين منطقه شده است، اين در حالي است که اين اماکن مي توانند مکاني براي عرضه فرهنگ غني مردمان ايران زمين به نسلها و فرهنگهاي ديگر باشند.

  در اين رابطه سخنگوي شهرداري ثامن گفت: بيش از 70 درصد ابنيه تاريخي بافت فرسوده اطراف حرم مطهر رضوي فاقد سيستم سازه اي و غير استاندارد هستند.

  محمد ميرشفيعي افزود: اين در حالي است که طبق استانداردهاي تعريف شده در رابطه با مشخصات بافتهاي فرسوده تنها 50 درصد ابنيه بايد غيراستاندارد باشد. همچنين 73 درصد از معابر اطراف حرم مطهر رضوي، عرضي کمتر از شش متر دارند که 20 درصد بيشتر از استاندارد تعريف شده است.

  ميرشفيعي با بيان اينکه 70 درصد از پلاکهاي اطراف حرم زير 50 متر است، تصريح کرد: با وجود اينکه بسياري از پلاکها شايستگي ثبت تاريخي را دارند اما توسط خود مالکين تخريب مي شوند.

  تعداد زيادي از مالکين بناهاي تاريخي به دليل بلاتکليفي اقدام به تخريب يا حتي تغيير کاربري، اتاق بندي و اجاره آن با شبي 30 هزار تومان به زائران مي کنند.
  ميرشفيعي تاکيد کرد: در سال 84 حدود 30 بناي تاريخي با هزينه شهرداري ثامن شناسايي و معرفي شد که نسبت به حفظ، خريد، مرمت و برنامه ريزي براي بهره برداري از آنها با هماهنگي سازمان ميراث فرهنگي اقدام شد.

  وي گفت: در برنامه ريزيهاي صورت گرفته موارد شناسايي شده در طرح نوسازي بافت پيرامون حرم مطهر رضوي لحاظ شده ضمن اينکه سازمان مجري طرح نسبت به خريد و نگهداري اين بناها به ميراث فرهنگي کمک کرده و آثاري همچون حمام شاه، گنبد خشتي و پير پالان دوز را خريداري کرده است.
  ویرایش توسط VELS : 4th November 2009 در ساعت 21:21
  اللهم عجل لولیک الفرج

  لحظه دیدار نزدیک است
  خوش آن دمی که بهاران قرارمان باشد
  ظهور مهدی زهرا بهارمان باشد

  دریا باشی یا گودالی کوچک از آب ، فرقی نمی کند ، زلال که باشی آسمان در تو پیدا می شود


  عشق ، ایمان ، مرگ

  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #1 ارسال شده در تاريخ 4th November 2009 در ساعت 21:16

 2. 3 کاربر از این پست تشکر کرده اند :


 3. VELS آواتار ها
  VELS
  مدیر سابق
  Dec 2008
  12,170
  19,030
  تشکر شده : 26,125

  پیش فرض

  شهرداري ثامن آماده خريد آثار و بناهاي تاريخي است  سخنگوي شهرداري ثامن با اعلام آمادگي براي خريد آثار و بناهاي تاريخي ادامه داد: با آگاهي از ضعف منابع مالي ميراث فرهنگي، آماده ايم با هماهنگي اين سازمان بناها را خريداري و در اختيار آن قرار دهيم که متاسفانه ميراث از اين فرصتها استفاده نمي کند.

  ميرشفيعي با اشاره به چهل و پنجمين جلسه کميته آسيب شناسي و رفع ناهنجاريهاي بافت حرم که در 25 ارديبهشت سال 86 برگزار شد، اضافه كرد: در اين جلسه مصوب شد اکيپ مشترکي از نمايندگان فرمانداري، ميراث فرهنگي و شهرداري ثامن با بازديد و ثبت مشخصات بناهاي مخروبه به بافت حرم مطهر به منظور خارج کردن آنها از ليست آثار ثبتي، اقدام کنند. خانه حناساب طبق توافق ميراث فرهنگي تخريب شد و سر درب آن به محل بولوار اميرالمومنين انتقال يافته است.

  رئيس سازمان ميراث فرهنگي خراسان رضوي در اين خصوص گفت: براي حفظ آثار ثبت شده مشهد بودجه کافي نداريم.

  وي با ابراز تاسف از تخريب آثار ثبت شده در منطقه ثامن مشهد تصريح کرد: در منطقه ثامن بيش از 30 اثر ثبتي وجود دارد که در حال طي کردن مسير حقوقي براي رسيدگي به برخي از اين تخريبها هستيم.

  لشگري در رابطه با موضوع توافق صورت گرفته مبني بر تخريب اثر خانه حناساب ميان رئيس سابق سازمان ميراث فرهنگي خراسان رضوي با شهردار منطقه ثامن گفت: توافق صورت گرفته منتفي بوده و منجر به امضا نشده است. اين توافق مربوط به قسمتهاي سالم و بناي ثبت شده نبوده و فقط شامل بخشهايي بود که مخروبه شده بودند.

  رئيس سازمان ميراث فرهنگي خراسان رضوي ضمن ابراز تاسف از بي احتياطي و بي توجهي صورت گرفته، تصريح کرد: با توجه به توسعه عمراني و بهسازيهايي که در حال انجام است بايد پيگيريهاي جدي و موثر و ايجاد الزام و تعهد در دستگاههاي مرتبط را در دستور کار خود قرار داد تا از تخريبهاي ديگر جلوگيري شود.


  وي همچنين در رابطه با خريد ابنيه تاريخي توسط شهرداري مشهد گفت: شهرداري مي تواند آثار را بخرد و هم ميراث فرهنگي و هم شهرداري در اين خصوص اعتباراتي را اختصاص داده اند اما سازمان ميراث فرهنگي تعيين کاربري مي کند و خدمات ارائه مي شود و احياء مرمت و بازسازي آن نيز بر عهده ماست.
  اللهم عجل لولیک الفرج

  لحظه دیدار نزدیک است
  خوش آن دمی که بهاران قرارمان باشد
  ظهور مهدی زهرا بهارمان باشد

  دریا باشی یا گودالی کوچک از آب ، فرقی نمی کند ، زلال که باشی آسمان در تو پیدا می شود


  عشق ، ایمان ، مرگ

  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #2 ارسال شده در تاريخ 4th November 2009 در ساعت 22:03

 4. 2 کاربر از این پست تشکر کرده اند :


 5. VELS آواتار ها
  VELS
  مدیر سابق
  Dec 2008
  12,170
  19,030
  تشکر شده : 26,125

  پیش فرض

  45 ميليارد تومان بودجه ساليانه ميراث فرهنگي  معاون حفظ، احيا و بازسازي بافتهاي تاريخي سازمان ميراث فرهنگي و گردشکري کشور کل بودجه ساليانه سازمان ميراث فرهنگي را 45 ميليارد تومان اعلام کرد.

  مسعود علويان صدر با اشاره به کمبود منابع مالي سازمان ميراث فرهنگي براي احياء بناهاي تاريخي افزود: در کشور بيش از 27 هزار اثر ثبت شده وجود دارد که سهم خراسان رضوي از اين تعداد هزار و 300 مورد است.

  معاون سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري کشور ضمن تاکيد بر لزوم جذب امکانات و سرمايه هاي بخش خصوصي براي احياي بافت هاي تاريخي گفت: متاسفانه سازمان ميراث فرهنگي در حال حاضر با بودجه فعلي دولتي، اين امکان را ندارد تا همه خانه ها و بناهايي را که نياز به بازسازي دارند، ترميم کند.

  وي در عين حال از اختصاص مبلغ 6 ميليارد تومان به سازمان ميراث فرهنگي در سال جاري براي احياء بناهاي تاريخي خبر داد و افزود: از اين مبلغ يک ميليارد تومان نيز به شهر توس اختصاص يافته است.

  علويان صدر با بيان اينکه سازمان ميراث فرهنگي آماده احياء بناهاي تاريخي فرسوده است، تاکيد کرد: اين سازمان آمادگي کامل دارد تا تمامي مصالح مورد نياز بازسازي اينگونه بناها را در اختيار مالکان و ساکنان فعلي آنها قرار دهد تا از تخريب بيشتر بناهاي مذکور جلوگيري شود.

  وي با مشاهده ابنيه تاريخي بافت مرکزي مشهد، تصريح کرد: سازمان ميراث فرهنگي ضمن اعتراض به وضعيت اين بناها به صورت جدي و از طريق مراجع قانوني با متخلفان برخورد خواهد کرد.

  صدر افزود: نمي توانيم در مقابل تخريب آثار تاريخي که تعريف کننده هويت فکري کشور است، کوتاه بياييم و بر خود وظيفه مي دانيم که در مقابل اينگونه تخريبها ايستادگي کنيم.هيچ نهادي نمي تواند اجازه تخريب بنايي را که از سوي سازمان ميراث فرهنگي به ثبت ملي رسيده صادر کند، حتي اگر آن بنا مخروبه باشد.

  اللهم عجل لولیک الفرج

  لحظه دیدار نزدیک است
  خوش آن دمی که بهاران قرارمان باشد
  ظهور مهدی زهرا بهارمان باشد

  دریا باشی یا گودالی کوچک از آب ، فرقی نمی کند ، زلال که باشی آسمان در تو پیدا می شود


  عشق ، ایمان ، مرگ

  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #3 ارسال شده در تاريخ 4th November 2009 در ساعت 22:07

 6. 2 کاربر از این پست تشکر کرده اند :


 7. VELS آواتار ها
  VELS
  مدیر سابق
  Dec 2008
  12,170
  19,030
  تشکر شده : 26,125

  پیش فرض

  سازمان ميراث فرهنگي مشکل اجرايي دارد

  نائب رئيس کميسيون فرهنگي مجلس در رابطه با ادعاي مطرح شده پيرامون مشکل اقتصادي ميراث فرهنگي گفت: مسئله سازمان ميراث فرهنگي کمبود اعتبارات نيست بلکه مشکل اجرايي دارد.

  جواد آرين منش در اين رابطه افزود: مجلس و کميسيون فرهنگي سعي کرد با تخصيص اعتبارات مناسب به کار ميراث سرعت بخشيد به گونه اي که طي چهار سال گذشته اين اعتبار افزايش قابل توجهي داشته است.

  وي اضافه كرد: ميراث فرهنگي براي بازسازي با مشکل منابع مالي روبرو نيست بلکه بحث کارشناسي و کندي کار است که متاسفانه فعاليت ميراث فرهنگي در نگهداري و بازسازي آثار از گذشته کندتر است.

  آرين منش در پاسخ به اين سئوال که دليل کندي عملکرد ميراث فرهنگي چيست؟ اظهار داشت: از آنجايي که کار بازسازي و حفط ابنيه تاريخي بايد بر اساس استانداردهاي تعريف شده اي صورت بگيرد سرعت کار پايين آمده است.

  نائب رئيس کميسيون فرهنگي مجلس در رابطه با مشکلات و ناهنجاريهاي اجتماعي امنيتي و فرهنگي که به واسطه مخروبه شدن آثار تاريخي مشهد گريبانگير اهالي و حتي زائرين شده است، گفت: اين گونه مسائل مسئولان را وادار مي کند نسبت به رسيدگي هر چه سريعتر به اين موضوع اقدام کنند.بحث ميراث فرهنگي و بازسازي سريعتر بافت فرسوده پيرامون حرم موضوعي است که بايد به آن توجه ويژه اي شود.

  رجب علي لباف خانکي، استاد باستان شناسي و معماري جهان اسلام، مقصر اصلي غربت و نابودي ابنيه تاريخي را رويکرد حاکم بر مقوله فرهنگ عنوان کرد.

  وي با بيان اينکه مسئله فرهنگ نبايد متولي خاصي داشته باشد، افزود: بايد از مراتب بالا اشراف کافي بر مسائل فرهنگي صورت گيرد و سازمان مسئول را موظف به پاسخگويي در رابطه با نحوه عملکردش کند.

  لباف خانکي پيشنهاد داد: يک کميته با داشتن اختيار از طرف مجلس يا يک شخص حقوقي بلند مرتبه بايد مسئول رسيدگي به مقوله فرهنگ و ميراث تاريخي با ديدگاه خاص ملي- مذهبي شود و حتي براي آنها پشتوانه پولي نيز در نظر بگيرد.

  وي تاکيد کرد: هيچ کس با تعصب و غيرت به مقوله ميراث گرانبهاي فرهنگي توجه نمي کند و به راحتي از کنارش مي گذرند به گونه اي که حتي شخصيتهاي مطرح علمي و فرهنگي ايران را به نام خود مصادره مي کنند.

  اين کارشناس باستان شناسي، فرهنگ و آثار تاريخي را متعلق به همه مردم دانست و ادامه داد: همه موظف به پاسداري از فرهنگ و تاريخ خود هستند و نبايد اجازه دهند که اين هويت ملي قرباني بي توجهي يا منافع اقتصادي شود.

  وي با تاکيد بر اينکه مشهد با اين هويت جايگاه و شهرت بايد داراي يک هسته سنتي و کهن باشد، تصريح کرد: بهترين کار اين است که در صورت امکان، کل بافت را حفظ ساماندهي و سنتي کرده و آن را تبديل به يک جاذبه توريستي نمايند.

  لباف نياز امروز زائرين و توريستهاي مشهد را به داشتن مکاني براي تفريح و آشنايي با فرهنگ ضروري دانست و گفت: بايد با ايجاد اين مکان سنتي به صورت موزه به مسافران فرصت بهره گيري از ساعات حضور در مشهد را به بهترين شکل داد.

  اين بازنشسته سازمان ميراث فرهنگي ادامه داد: اگر برج سازي و پول زايي بر فرهنگ غالب مي شود حداقل تک بناهايي که سمبل دين، فرهنگ و دانش هستند بايد نگهداري شوند مانند بناي پيرپالان دوز که حفظ شده است.

  وي در پاسخ به اين سئوال که آيا سازمان ميراث فرهنگي خراسان رضوي در انجام وظايف خود کوتاهي کرده است، تاکيد کرد: هم شهرداري مشهد و هم سازمان ميراث فرهنگي وظيفه خود را انجام مي دهند اما کثرت آثار تاريخي در استان کار حفاظت و رسيدگي به همه آنها را مشکل کرده است.

  لباف خانيکي پيشنهاد داد: يک کميته با داشتن اختيار از طرف مجلس يا يک شخص حقوقي بلند مرتبه، مسئول رسيدگي به مقوله فرهنگ و ميراث تاريخي با ديدگاه خاص ملي مذهبي در مشهد شوند و حتي براي آنها پشتوانه پولي لازم را نيز در نظر بگيرند. نگهداري از آثار تاريخي، زمان و هزينه زيادي مي برد لذا نمي توان ميراث فرهنگي را متهم به کم کاري کرد.

  وي افزود: شهرداري از طريق مشاوران و کارشناسان خود در معاونت فرهنگي تمام تلاش خود را براي ارج نهادن به اين ميراث مي کند حتي در مواقعي اقدام به تعميرات مي کند که جز شرح وظايف آنها نيست.

  اين استاد باستان شناسي و معماري در پاسخ به سخن نماينده مجلس مبني بر افزايش اعتبارات سازمان ميراث فرهنگي طي چهارسال گذشته گفت: خوشبختانه سرانه آثار تاريخي در ايران خيلي زياد است و اگر سازمان ميراث متولي اين امر است بايد به همه اماکن رسيدگي کند و اگر خلاف اين عمل کند مقصر است.
  اللهم عجل لولیک الفرج

  لحظه دیدار نزدیک است
  خوش آن دمی که بهاران قرارمان باشد
  ظهور مهدی زهرا بهارمان باشد

  دریا باشی یا گودالی کوچک از آب ، فرقی نمی کند ، زلال که باشی آسمان در تو پیدا می شود


  عشق ، ایمان ، مرگ

  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #4 ارسال شده در تاريخ 4th November 2009 در ساعت 22:08

 8. 2 کاربر از این پست تشکر کرده اند :


 9. VELS آواتار ها
  VELS
  مدیر سابق
  Dec 2008
  12,170
  19,030
  تشکر شده : 26,125

  پیش فرض

  پيدا کنيد حلقه گم شده را...
  با وجود اينکه شهرداري مشهد خود مدعي نگراني مخروبه شدن ابنيه تاريخي و به تبع آن مشکلات پيش آمده است و خود را ملزم به حفظ آثار تاريخي مشهد مي داند اما باز اين سئوال بي جواب مي ماند که چرا کماکان شاهد تخريب بي رحمانه آثار ثبت شده ميراث فرهنگي هستيم و هر روز مرگ يک اثر، تيتر اخبار مي شود؟

  و باز هم هيچ کس جواب اين سئوال را ندارد که چرا ميراث که وظيفه اش طبق بند 10 قانون حفظ نگهداري و مرمت آثار تاريخي است تنها به ثبت آنها اکتفا مي کنند و در توجيه آن لشگري رئيس سازمان ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي و همچنين مسعودعلويان صدر مي گويند براي حفظ آثار ثبت شده مشهد بودجه کافي نداريم.

  در حاليکه طبق اظهارات نماينده مجلس، اعتبارات ميراث فرهنگي در سالهاي اخير افزايش يافته است. از طرفي علويان صدر مدعي مي شود که طبق قانون همه ارگان ها از جمله شهرداري بايد در زمينه حفظ و احياي آثار تاريخي به طور مستمر وارد شوند، حال بايد پيدا کرد حلقه گم شده را.

  از سوي ديگر به دليل ثبت رسمي ابنيه تاريخي مالکين نمي توانند بدون هماهنگي ميراث فرهنگي حتي اقدام به مرمت بنا کنند در اين ميان اين مسئله مطرح مي شود که ميراث فرهنگي حداقل به مالکين امکان بهسازي و مرمت ملکشان را بدهد تا از اين وضع خارج شوند.

  و مطلب آخر اينکه چرا بايد شنونده اينگونه سخنان آن هم از مقامات ارشد باشيم که بناهاي داخل بافت فرسوده فاقد اعتبار تاريخي هستند.

  اين نکته را نيز بايد مدنظر داشت که اگر نابودي و تخريب ابنيه تاريخي مشهد به همين سرعت پيش برود و به جاي اين آثار ارزشمند آهنها و برجها خودنمايي کنند نه 10 سال ديگر شايد خيلي زودتر چيزي از فرهنگ و گذشته مشهد باقي نماند جز نگين نوراني حرم مطهر رضوي که آن هم ميان تراکم آسمان خراشهاي مرتفع از هم اکنون به سختي ديده مي شود.

  اللهم عجل لولیک الفرج

  لحظه دیدار نزدیک است
  خوش آن دمی که بهاران قرارمان باشد
  ظهور مهدی زهرا بهارمان باشد

  دریا باشی یا گودالی کوچک از آب ، فرقی نمی کند ، زلال که باشی آسمان در تو پیدا می شود


  عشق ، ایمان ، مرگ

  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #5 ارسال شده در تاريخ 4th November 2009 در ساعت 22:10

 10. 2 کاربر از این پست تشکر کرده اند :


موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 24th June 2014, 10:17
 2. پاسخ ها: 118
  آخرين نوشته: 18th August 2011, 00:19
 3. پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: 12th March 2009, 15:57
 4. پروژه(بتن حباب دار)
  توسط tohid در انجمن گرایش های عمران
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 14th February 2009, 23:47
 5. هر آنچه كه از Dvd بايد بدانيد
  توسط secret در انجمن آرشیو بخش سخت افزار
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 15th January 2009, 22:43

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •