فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]

نوکيا N76 :

سری N نوکيا گوشی های متفاوتی دارد که اين گوشی ها در سيستم عامل(سيمبين سری 60) مشترک هستند و در نتيجه ويژگی های تکنيکی مشترکی دارند. اکثر اين گوشی ها بعنوان دستگاههای چند رسانه ای در نظر گرفته می شوند و طراحی متفاوتشان آنها را به گروههای مختلف کاربران اختصاص می دهد. نوکيا N76 از مدل های RAZR موتورولا الگو گرفته است. قطر آن نصف N71 است و در دو رنگ مشکی و قرمز توليد شده است.

مزايا:

• طراحی شيک و باريک
• در حالت بسته بودن تلفن می توان نرم افزار موسيقی را کنترل کرد
• سوکت استريو 3.5 ميلی متر

معايب:

• آنتن دهی ضعيف
• Wi-Fi ندارد
• صفحه کليد نامناسب

طراحی:

طراحی نوکيا N76 شبيه سری RAZR موتورولا است. نسخه قرمز اين مدل ترکيبی از رنگ قرمز و خاکستری است. عليرغم اينکه N76 يک تلفن هوشمند است اما بسيار شيک وباريک می باشد. ابعاد 13.7×52×106.5 ميلی متر و وزن آن 115 گرم است. ساختار تلفن از استحکام کافی برخوردار است و تا حدودی شبيه يک دستگاه فلزی بنظر می رسد اما از پلاستيک ساخته شده است. استفاده از تلفن در حالت باز يا بسته آسان است و به خوبی در دست جا می گيرد. اگر چه باز کردن تلفن با يک دست کمی مشکل است.

صفحه نمايش بيرونی در قاب جلوی تلفن قرار دارد که سه دکمه برای کنترل موسيقی نيز زير آن مشاهده می شود. سه دکمه کنترل موسيقی روی يک قسمت مجزا در زير صفحه نمايش قرار دارند که خود دارای حاشيه نقره ای است و آرم NOKIA نيز در اين قسمت مشاهده می شود . اين سه دکمه تخت هستند و دارای نور زمينه می باشند. صفحه نمايش بيرونی در حالت Stand by ، وضعيت سيستم تلفن (سيگنال ، باتری و زمان ) را نشان می دهد. در پايين صفحه نمايش نيز رديفی وجود دارد که عملکرد سه SoftKey را نشان می دهد. با استفاده از اين دکمه ها می توانيد ليست موسيقی را باز کنيد و به نرم افزار پخش موسيقی يا راديو سويئچ کنيد. در حالت بسته بودن تلفن به راحتی می توانيد تراک ها را تغيير بدهيد، از ويژگی تراک قبلی / بعدی استفاده کنيد يا آهنگ ها را بر اساس خواننده ، آلبوم و .... مرتب نماييد. اندازه صفحه نمايش بيرونی 1.36 اينچ است و وضوح آن 160×126 پيکسل می باشد. اين وضوح در مدل های پايين برای صفحه نمايش اصلی در نظر گرفته می شود.


کليد ولوم ، کليد دوربين و کليد ميانبر گالری / چند رسانه ای در طرف راست تلفن قرار گرفته است. کليد روشن / خاموش ، پورت MiniUSB و سوکت استريوی 3.5 ميلی متر در قسمت بالای تلفن وجود دارد. از کليد روشن/ خاموش برای تغيير دادن پروفايل ها نيز استفاده می شود.

پورت MiniUSB دارای در پوش حفاظتی لاستيکی است. در زمان وصل بودن کابل MiniUSB يا هدفون ها ، درب گوشی کاملا باز نمی شود. پورت شارژ و محل کارت حافظه MicroSD در طرف چپ تلفن مشاهده می شود. در اين مدل دستگاه از طريق پورت MiniUSB شارژ نمی شود. پوشش محل کارت حافظه با طراحی تلفن متناسب است. محل بند مچ در پايين تلفن قرار دارد. بلندگوی تلفن نيز در اين قسمت مشاهده می شود. کيفيت صوتی بلندگو ها در حد مطلوب است.
صفحه نمايش :

با باز کردن تلفن صفحه نمايش اصلی آن نشان داده می شود. صفحه نمايش نوکيا N76 دارای وضوح QVGA است و اندازه آن 2.44 اينچ می باشد. اين صفحه نمايش 16 ميليون رنگ را نشان می دهد. مانند ساير گوشی های سری N نوکيا، اين صفحه نمايش نيز از کيفيت خوبی برخوردار است.صفحه کليد:

صفحه کليد نوکيا N76 مانند مدل RAZR موتورولا فلزی و تخت است. دکمه ها اندازه بزرگی دارند اما استفاده از آنهامشکل است. نور زمينه صفحه کليد آبی رنگ است. کليد حرکتی چهار جهتی با مرکز تاييد کننده در بالای صفحه کليد قرار دارد. اين کليد دارای لبه های گرد است و کليدهای سبز و قرمز ، مداد ، C ويندوز ، يادداشت و دو SoftKey در اطراف آن مشاهده می شوند. کليدها توسط خطوط مشخص از هم جدا شده اند و فاصله آنها از يکديگر در حد کافی است.ساختار منو:

نوکيا N76 دارای سيستم عامل سيمبين سری 60 است که نسخه دقيق آن سيمبين 9.2 می باشد. قسمت بالای صفحه نمايش Stand by، ساعت، تاريخ ، شدت سيگنال و باتری را نشان می دهد. نام اپراتور يا حالت Offline در وسط صفحه نمايش مشاهده می شود. Offline نشان می دهد که N76 فقط به صورت سازمان دهنده يا دستگاه چند رسانه ای مورد استفاده قرار می گيرد و ويژگی تلفن آن غير فعال است. رديفی از 6 آيکن در پايين صفحه وجود دارد که می توانيد آنها را شخصی کنيد. از بقيه صفحه نمايش برای نشان دادن تماس های ناموفق ، کارهای آتی ، پيام های دريافتی و وضعيت نرم افزار موسيقی استفاده می شود. دو کليد نرم افزاری در پايين صفحه نمايش وجود دارد که از منوی Settings می توانيد آنها را تنظيم کنيد.
منوی اصلی به صورت يک ماتريس 4×3 از آيکن ها است که آنها را می توان بصورت ليست مرتب کرد. دو حالت مشاهده ديگر نيز فراهم شده است اما استفاده از منوهای سه بعدی آسان نيست. از دکمه های صفحه کليد عددی می توان بعنوان ميانبر استفاده کرد. اين ميانبر ها فقط مربوط به 12 آيکن اول منو می باشند و اگر منو آيکن های بيشتری داشته باشد آنها ميانبر ندارند. در صورت فعال شدن يک نرم افزار دايره کوچکی نزديک آيکن آن در منو ايجاد می شود. با نگهداشتن کليد منو می توانيد نرم افزار های در حال اجرا را مشاهده کنيد و بعضی از آنها را با انتخاب کردن و کليد C ببنديد. با استفاده از تم های گرافيکی مختلف می توان منو را شخصی کرد.
تماس و دفترچه تلفن:

دفترچه تلفن گوشی های سری 60 سيمبين به خوبی عمل می کند. تمامی مخاطبين به صورت ليست نشان داده می شوند. عکس مخاطب در بالای گوشه چپ صفحه نمايش به صورت يک نمونه کوچک نشان داده می شود. برای جستجو مخاطب می توانيد نام مخاطب را از صفحه کليد تايپ کنيد و آن را مستقيما وارد نماييد. جستجو برای کل اسم انجام می شود و فقط طبق حروف اول اسم صورت نمی گيرد.
برای اضافه کردن اطلاعات بيشتر بايد منوی Add Detail را انتخاب کنيد. برای اضافه کردن مخاطب جديد، زمينه های اصلی در اختيار کاربر قرار می گيرند. تلفن دارای يک سری فرمان های صوتی است که مستقل از بلندگو عمل می کنند و نيازی نيست که هر فرمان را به گوشی آموزش بدهيد. با نگهداشتن SoftKey راست، Recognizer فعال می شود و شما می توانيد يک نام از دفترچه تلفن را برای شماره گيری تلفظ کنيد. با استفاده از فرمان صوتی می توان برنامه های مختلف را فعال کرد اما بايد ليستی از قابليت متفاوت را به منو اضافه نماييد. ضبط صوت با استفاده از آيفون صدای شما را ضبط می کند و مدت زمان ضبط به حافظه موجود بستگی دارد.
پيام:

منوی پيام در گوشی نوکيا N76 مورد جديدی ندارد. شما به راحتی می توانيد پيام های MMS , SMS يا Email ايجاد کنيد. در پوشه My Folder الگوهای آماده پيام وجود دارد که اغلب در پيام ها از آن ها استفاده می شود.
فرهنگ لغت T9در سريعتر نوشتن پيام به شما کمک می کند. نرم افزار Email به خوبی عمل می کند و شما می توانيد تلفن را تنظيم کنيد تا فقط تيترهای پيام را دانلود کند يا اندازه آن را در KB محدود نماييد.


موسيقی و راديو:

برای گوش دادن به موسيقی می توانيد از بلندگو يا هدفون های موجود در بسته بندی تلفن استفاده کنيد. نرم افزار پخش موسيقی مانند نرم افزار موجود در N95 است. در حالت افقی و عمودی می توانيد از نرم افزار پخش موسيقی استفاده نماييد.
منوی Music Library به شما امکان می دهد تا آهنگ ها را طبق خواننده ، آلبوم ، نوع و آهنگساز تفکيک کنيد. امکان ايجاد Playlist نيز وجود دارد. نرم افزار پخش موسيقی در زمينه نيز کار می کند که در اين صورت نام آهنگ و زمان باقيمانده از پخش روی صفحه نمايش اصلی نشان داده می شود. بدون باز کردن تلفن و با استفاده از صفحه نمايش می توانيد ميزان ولوم را تنظيم کنيد، اما امکان رفتن به تراک بعدی يا متوقف کردن پخش آهنگ وجود ندارد.
نوکيا N76 به راديو FM داخلی مجهز است که با استفاده از آن می توانيد به ايستگاههای محلی FM ، موسيقی و اطلاعات مختلف گوش بدهيد. منوی راديو ساده و استاندارد است و شما می توانيد چند ايستگاه را در ليست "Favorite" ذخيره کنيد. در زمان استفاده از راديو از سيم هدفون ها به عنوان آنتن استفاده می شود. فايل های ويدئويی نيز روی صفحه نمايش نشان داده می شوند. پردازشگر نيز به خوبی عمل می کند.
دوربين:

نوکيا N76 دارای يک دوربين 2 مگا پيکسل در قاب پشت تلفن است. لنز دوربين کانون اتوماتيک يا آرم Carl Zeiss ندارد و مشخص است که در اين مدل ويژگی اصلی تلفن ، دوربين آن نيست. از صفحه نمايش بيرونی يا صفحه نمايش اصلی می توانيد بعنوان نماياب استفاده کنيد. اما توصيه می شود از صفحه نمايش اصلی استفاده نماييد.ويژگی های دوربين در N76 از N93i بيشتر است و بعضی از اين گزينه ها عبارتند از : چندين حالت صفحه ، حالت شب ، پرتره ، اسپرت ، Close-UP و .... گزينه تعادل رنگ سفيد نيز وجود دارد اما نمی توان آن را بطور دستی تنظيم کرد. گرفتن عکس و ذخيره کردن آن حدود 4 ثانيه طول می کشد. در صورت کافی نبودن نور و در تاريکی می توانيد از فلاش استفاده کنيد اما خيلی قوی نيست.


دوربين در وضوح QVGA و در فرمت MPEG4 فيلمبرداری می کند. کيفيت فيلم ها در حد مطلوب است و به راحتی می توانيد آن را روی کامپيوتر مشاهده کنيد. عکس ها را از گالری نيز می توان مشاهده کرد که يک عکس را در مرکز صفحه نمايش نشان می دهد و نمونه های کوچک ساير تصاوير موجود در تلفن در اطراف آن می باشند. مرور در گالری به قدر کافی سريع است.
ساير امکانات:

Organizer زير منوهای متفاوتی دارد. تقويم يکی از آيکن ها در منوی اصلی است. و دارای تصوير ماه و هفته است. شما به راحتی می توانيد يادداشت ها (جلسه ، سالروز ، To-Do و ... ) را با چند کليک به يک روز خاص از تقويم اضافه کنيد. در صورت فعال کردن گزينه مربوطه ، يادداشت های To-Do روی صفحه نمايش اصلی نشان داده می شود. برای هر ورودی در تقويم می توان آلارم تعيين کرد. ماشين حساب ، يادداشت و مبدل نيز در منوی Office وجود دارد. برای يادداشت ها نمی توان مانند To-Do آلارم قرار داد. مبدل واحدهای مختلف را تبديل می کند. ماشين حساب بسيار ساده است و دارای گزينه علمی نيست.

اين مدل فقط خواننده PDF دارد و نمی تواند مستندات Microsoft Office را باز کند. آلارم ها در منوی ساعت وجود دارند. در سيمبين 9.2 می توانيد آلارم های زيادی را اضافه کنيد و برای هر يک از آنها تکرار تنظيم نماييد. ساعت جهانی نيز در اين منو قرار دارد و می توانيد شهرهای مختلف را به آن اضافه کنيد. مديريت فايل در منوی Tools قرار گرفته است که کارکردن با فايل ها در آن خيلی سريع نيست.

نوکيا N76 يک تلفن چهار بانده GSM/EDGE است که از UMTS ٢١٠٠ MHZ برای نسل سوم در اروپا و آسيا پشتيبانی می کند. اين مدل از پروفايل AVRCP پشتيبانی می کند. که به موجب آن می توانيد تلفن را از طريق هدست استريو کنترل کنيد. از پروفايلA2DP پشتيبانی نمی شود.

با استفاده از کابل MiniUSB می توانيد تلفن را به کامپيوتر وصل کنيد و حالت PCSuite را از تلفن انتخاب نماييد. در صورت انتخاب حالت Mass Storage حافظه تلفن به صورت درايو قابل جابجايی نشان داده می شود که می توانيد هر فايل را در آن کپی کنيد.

به دليل پشتيبانی از UMTS و وضوح QVGA صفحه نمايش به راحتی می توان صفحات وب استاندارد HTML را بارگذاری و مشاهده کرد. با استفاده از کليد حرکتی می توانيد در جهت بالا ، پايين ، راست و چپ در صفحه حرکت کنيد. در اين صورت نقشه کوچکی از صفحه نيز نشان داده می شود. برای دسترسی سريعتر به اطلاعات ، مرورگر می تواند Feed های RSS را بار گذاری کند. گزينه History (تاريخچه) نيز وجود دارد که با استفاده از "BACK" می توانيد صفحاتی را که قبلا در آن مرور کرديد به صورت نمونه های کوچک مشاهده کنيد و آنها را از حافظه تلفن باز نماييد. نوکيا N76 دارای يک بازی سه بعدی Snakes است.