مقاله: حركات اصلاحي بدن
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5
 1. jahan آواتار ها
  jahan
  کاربر اخراجی
  Aug 2008
  O8
  642
  311
  تشکر شده : 1,798

  Icon16 مقاله: حركات اصلاحي بدن

  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]


  امروزه بسياري از افراد از ديسك كمر، فتق ديسك و سياتيك رنج مي برند . اين درد ها معمولا در افراد مسن به علت بالا رفتن سن و تغييرات ايجاد شده در هورمون ها و استخوان ها چيزي معمولي به شمار مي آيد در حاليكه اگر منشاء اين دردها را تشخيص دهيم در هنگام پيري و كهولت كمتر دچار اين مشكلات خواهيم شد. چيزي كه جلب توجه مي كند اينست كه افراد جوان نيز به همين درد ها گرفتار هستند كه علت اصلي آن زندگي ماشيني و كم تحركي است كه در زندگي ما بوجود آمده اما علت هاي ديگري نيز در بوجود آمدن آن نقش دارند .
  ناهنجاري جسماني مزيد بر علت است كه به مرور در افراد به علت شيوه ي غلط زندگي ( خوابيدن، راه رفتن ، نشستن ، كار كردن و... ) ايجاد مي شود.
  ناهنجاري جسماني چيست؟
  ناهنجاري يعني هر تغيير شكلي كه در رابطه با وضعيت نرمال در بدن فرد ايجاد شود.
  بدن زماني استاندارد است كه:
  -1 - اندام سالم باشد ( دو دست و دو پا )
  -2 فرد وقتي مي ايستد در هيچ قسمت از بدنش احساس فشار و خستگي نكند.
  - - 3 احساس درد نداشته باشد .
  -4 نقاط شاخص بدن روي خطوط افقي و عمودي قرار گيرد.


  لذا براي رفع و پيشگيري از ابتلا به اين ناهنجاري ها بايد از علم حركات اصلاحي كمك گرفت.
  حركات اصلاحي شاخه اي از علم تربيت بدني است كه اهدافش شناسايي، پيشگيري و اصلاح ناهنجاري هاي جسماني فرد است . در واقع حركات اصلاحي به مجموعه حركات كششي و تقويتي گفته مي شود كه بمنظور پيشگيري و اصلاح ناهنجاري ها ي جسماني ( كشش عضلات ، افزايش دامنه ي حركتي مفاصل و تقويت عضلاتي كه ضعيف شدند) انجام مي گيرد.
  حركات اصلاحي معمولا از سن نه سالگي شروع مي شود زيرا بدن از نظر شكل تقريبا شبيه بزرگسالان است .
  براساس نتايج طرح اجرايي سنجش ناهنجاري هاي قامتي بين دانش آموزان پايه ي دوم راهنمايي و اول متوسطه سال تحصيلي 85/86 در سطح شهرستان مريوان توسط اينجانب صورت گرفته است ، متاسفانه آماردانش آموزاني كه از مشكل ناهنجاري قامتي رنج مي برند در سطح وسيع و بالايي بوده و تكان دهنده و قابل تامل است .
  دانش آموزان دوم راهنمايي از 551 نفر ، 418 نفر
  دانش آموزان اول متوسطه از 459 نفر ، 417 نفر
  اين معضل به حق كه قابل توجه بوده ومي طلبد كه خانواده ها و خود دانش آموزان و مسئولين آموزش وپرورش در راه كاهش اين آمار گامهاي موثري بردارند.  ضرورت دارد همكاران محترم و پر تلاش تربيت بدني نيز دانش آموزان را با فرهنگ درست وصحيح عادات زندگي، آشنا سازند و اهميت حركات اصلاحي را براي دانش آموزان تشريح كنند تا در آينده شاهد سلامتي ، زيبايي و بقاي عمر افراد جامعه باشيم و بتوانيم مادراني سالم وبا نشاط را پرورش دهيم زيرا كه به حق دختران وزنان قشر آسيب پذيرتر جامعه هستند.

  نحوه قرار گرفتن بدن وشناخت آن
  خوب ایستادن/خوب راه رفتن وخوب نشستن علاوه بر اینکه شکل حرکتی ما را زیبا میکند کارایی بدن را بیشتر و خستگی را کمتر می نماید.
  رسیدن به چنین وضعیتی که بدن با کارایی بیشتر وخستگی کمتر همرا ه باشد با چگونگیمکانیک بدن ارتباط دارد.مکانیک بدن به هماهنگی وتناسب قسمتهای مختلف بدن گفته میشود.
  برای آنکه بتوان از عضلات بدن به نحو احسن استفاده کرد وبرای عضلات هماهنگی لازمرا در قسمتهای مختلف بدن فراهم کرد این شناخت(درک بدن در فضا)لازم وضروری است.
  منظور از طرز قرار گرفتن بدن یک حالت مشخص وبدون حرکت نیست بلکه حالتهای مختلفبدن همیشه وبا هر حرکت تغییر می کند.
  برای نحوه قرار گرفتن بدن نمی توان یک استاندارد بین المللی وخاصی را ارایه دادولی دادن اطلاعاتی در ارتباط با چگونگی مکانیک بدن در حالتهای مختلف و نحوه استفادهصحیح بدن در حالتهای حرکتی گوناگون می تواند مورد استفاده قرار گرفته و مفید واقعشود.
  اصول راه رفتن
  هنگام پیاده روی سریع ممکن است بدن از وضعیت صحیح خارج شود یا عضلات سفت شوند. برای اینکه بتوانید به خوبی پیاده روی سریع را تجربه کنید باید ابتدا با روش های صحیح پیاده روی عادی و آهسته آشنا شوید.
  ایستادن بازتابی از راه رفتن است
  وضغیت و حالت شما هنگام ایستادن به طور کلی به وضعیتی که هنگام راه رفتن از خود نشان می دهید شباهت دارد. به عنوان مثال، اگر قوس کمرتان هنگام ایستادن افزایش یافته یا سرتان به جلو خم شود، این اختلال در تعادل به طور معمول هنگام راه رفتن نیز وجود خواهد داشت. اگر تمایل داشته باشید قدمتان را هنگام ایستادن سفت و محکم بگیرید، درراه رفتن تان نیز، این حالت را منعکس می کنید. اگر بدن را هنگام ایستادن خم کنید، این وضعیت را هنگام راه رفتن نیز به خود میگیرید. از این رو، مهم است از تمایل های بدنتان آگاهی داشته باشید.
  ایستادن را آزمایش کنید
  در کنار یک آیینه ی تمام قد، به پهلو بایستید. اگر بتوانید از دو آیینه استفاده کنید، بهتر است. این دو آیینه را با زاویه ای نسبت یه یکدیگر قرار دهید تا بتوانید هنگام ایستادن در کنار آیینه، نمای نسبتا کاملی از خود را ببینید.
  تنفس عمیق انجام دهید. هنگام عمل بازدم، بدنتان را راحت بگیرید و هر گونه فشار درونی را از آن خارج کنید. وضعیت مشخصی از ایستادن را که پس از سپری کردن یک روز دشوار به خود میگیرید، در آیینه نمایش دهید. نواحی اصلی بدن را به عنوان سلسله بلوک هایی در نظر بگیرید که روی یکدیگر قرار گرفته اند، یک بلوک را برای سر، یکی را برای تنه، یکی برای لگن و برای هر زانو و پا، یک بلوک دیگر را در نظر بگیرید. از نحوه ی قرار گیری "بلوک ها" روی یکدیگر و ارتباط آن ها با همدیگر آگاهی یابید. سپس راستای قرار گیری" بلوک های" بدنتان را از جلو و پهلو بررسی کنید.
  زانو های خود را بررسی کنید.

  A) زانو ها بطور بسیار مناسب، باید در آرامش کامل قرار داشته و نسبتا صاف باشند. آنها نباید قفل شده و سفت گرفته شوند. (تصویر A)

  B) آنها نباید قفل شده و سفت گرفته شده اند یا به عقب متمایل شده باشند. (تصویر B)

  C) آنها نباید بیش از حد به جلو خم شده باشند. (تصویر C)
  نکته: اگر زانوهای شما قفل و سفت شده یا به جلو خم شده اند، آنها را حرکت داده و جابه جا کنید تا بدون اینکه قفل شوند، صاف شده و در وضعیت مناسب قرار گیرند. توجه داشته باشید که آیا این حالت بر کج شدن لگن شما به جلو یا عقب تاثیر می گذارد یا نه؟
  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]

  چگونه مي توان شکمي صاف داشت ؟
  سئوالي که اين روزها بيش از هر زمان ديگري شنيده مي شود . متخصصين ورزشي در جواب اين نکته را ذکر مي کنند که اگر بخواهيد شکمي صاف داشته باشيد بايد روي آن کار کنيد . شکم لاغر نيازمند ترکيبي از تغذيه خوب ، سلامت قلب و عروق و ورزشهاي شکمي مي باشد . کسانيکه اين سه را ترکيب کنند بهترين نتايج را خواهند گرفت .
  تغذيه خوب براي سلامت کلي بدن يک جزء بسيار ضروري است . در صورتيکه اکثريت کالري مصرفي خود را از غذاهاي آماده بدست بياوريد داراي بدني ناسالم و فاقد مواد مغذي خواهيد بود . از سوي ديگر انتخاب غذاي مناسب باعث لاغر شدن خواهد بود . اگر غذاي کامل و طبيعي بخوريد مي توانيد به نسبت زمانيکه از غذاهاي آماده استفاده مي کنيد غذاي بيشتري بخوريد .
  اگر چه تعادل کالري هاي مصرف شده يا کالري هاي استفاده شده مهم است ولي فقط محاسبه ها کافي نيست . توصيه مي شود که در روز پنج تا شش وعده غذا ولي با حجم کم مصرف کنيد . به اين ترتيب متابوليسم شما در تمام روز حفظ شده و به شما انرژي مي دهد . و همچنين مانع پرخوري شما خواهد شد .
  ورزش به تنهايي براي مصرف کالري ها خوب است ولي بدون کنترل رژيم غذايي فقط تکيه به ورزش يک راه طولاني و کند رسيدن به نتيجه است .
  تحرک قلبي - عروقي به شکل دويدن ،‌ پياده روي ، دوچرخه سواري مي تواند به سوزاندن کالري ها کمک کند . ورزش آئروبيک همراه با يک رژيم غذايي متعادل مي تواند به شما در کاهش چربي روي عضلات کمک کند .
  بيشتر بهتر نيست
  شما نمي توانيد ميزان چربي خود را کاهش دهيد مگر با ميزان زيادي ورزش شکم ( و يا انواعي از ورزشهاي آئروبيک ) که غيرضروري و اتلاف وقت است .
  عضلات شکمي از سه لايه تشکيل شده اند . عميقترين لايه عضله ترانسورسوس ابدومينيس است که بعنوان کمربند بدن عمل کرده و حمايت و ثبات بدن را فراهم آورده و نقش مهمي در بازدم دارد . در وسط عضله رکتوس ابدومينيس است که باعث خم شدن ستوان فقرات به جلو مي شود . سطحي ترين عضلات نيز مايل داخلي و خارجي هستند که تنه را چرخانده و براي بدن حرکات چرخشي و جانبي را ايجاد مي کنند .
  ورزش هاي زير عمدتاً براي افراد در دهه دوم و سوم زندگي طراحي شده و هر چقدر سن بالاتر مي رود اين ورزش ها مشکل تر مي شود زيرا چربي زيرجلدي بيشتري تجمع مي يابد . اگر چه با برنامه ريزي دقيق حتي افراد در دهه چهارم و پنجم زندگي خود نيز مي توانند به هدف مطلوب برسند .
  از لحاظ ژنتيکي زنان نسبت به مردان داراي يک نکته منفي مي باشند . بدن آنها چربي بيشتري از مردان ذخيره مي کند . علت اين مسئله اين است که بدن زنان براي بارداري و تغذيه کودک طراحي شده و چربي منبع انرژي اوليه براي حمايت از تکامل جنين است . بعلاوه مردان با تمرينات مرتب سريعتر وزن خود را کاهش مي دهند . کاهش شديد چربي بدن در زنان حتي ممکن است منجر به نامنظمي سيکل قاعدگي آنان شود .
  اگر چه داشتن شکم کاملاً تخت و صاف يک هدف بسيار مشکل مي باشد که نيازمند صرف وقت زيادي است ولي با اين وجود دلايل مهم ديگري نيز براي ورزش شکم وجود دارد . عضلات شکم باعث بهبود وضعيت بدن ،‌ کاهش کمردرد و کاهش صدمات مي شوند .
  مؤثرترين ورزشهاي شکم به شرح ذيل مي باشد . اين ورزش ها بايد ۲ تا ۳ بار در هفته انجام شوند . ( براي مبتديان دوبار در هفته براي شروع کافي است ) هر ورزش بايد تا آخرين لحظه قدرت عضلات انجام شود که معمولاً بين ۹۰-۳۰ ثانيه طول مي کشد . همچنين هر بار نبايد بيش از ۲۰-۱۵ بار اين حرکات را تکرار کرد . بين حرکات براي ۳۰ تا ۶۰ ثانيه استراحت کنيد . روي انجام هر ورزش به شکل مناسب تمرکز کنيد .
  شماره ۱ - روي زمين دراز کشيده و زانوها را ۹۰ درجه خم کنيد . کف پاها از همديگر و از سطح زمين چند سانتيمتر فاصله داشته باشد . دست ها را کنار بدن بگذاريد ( اگر تجربه بيشتري داريد دست ها را پشت گوش ها قرار دهيد ) روي انقباض شکم تمرکز کنيد و لگن خود را بالا آورده و به سمت قفسه سينه خود نزديک کنيد . در زمان انقباض عضلات ، نفس خود را خارج کنيد . هنگام برگشت به وضعيت شروع هوا را بداخل بکشيد .
  ادامه داره
  #1 ارسال شده در تاريخ 6th October 2008 در ساعت 22:20

 2. 7 کاربر از این پست تشکر کرده اند :


 3. jahan آواتار ها
  jahan
  کاربر اخراجی
  Aug 2008
  O8
  642
  311
  تشکر شده : 1,798

  پیش فرض

  شماره ۲ - اين ورزش باعث فعاليت تمام تنه بخصوص عضله ترانسورسوس ابدومينيس مي شود روي شکم خود دراز کشيده و سپس خود را روي انگشتان پا و ساعد بالا ببريد ( ساعد موازي شانه ها و روي زمين ) در حاليکه عضلات شکم را منقبض کرده و پشت خود را صاف نگه مي داريد . اين وضعيت را براي ۵ ثانبه حفظ کرده ، سپس استراحت کرده و تکرار کنيد . نهايتاً سعي کنيد که اين وضعيت را براي ۹۰ ثانيه بدون استراحت براي يکبار حفظ کنيد . اگر با تجربه تر باشيد مي توانيد اين ورزش را بجاي ساعد روي دستها انجام دهيد ( بعنوان يک مبتدي روي دستان و زانوها با ستون فقرات صاف شروع کرده و فقط عضلات شکم را هنگام بازدم منقبض کنيد بدون اينکه پشت خود را حرکت دهيد .

  شماره ۳ - ( دوچرخه ) اين ورزش روي عضلات مايل ورکتوس ابدومينيس مؤثر است . به پشت دراز کشيده در حاليه مفصل لگن و زانوها در حالت ۹۰ درجه خم شده باشند و سينه به بالا کشيده شده باشد و دستها پشت سر باشد پاي چپ را بطرف جلو داده و در همان زمان زانوي راست را به سمت سينه کشيده و شانه چپ را به سمت زانوي راست بچرخانيد مراقب باشيد که بازو بصورت نچسبد . حرکات آهسته و کنترل شده بدون حرکت لگن داشته باشيد .
  در صورتيکه ورزشهاي فوق بصورت منظم انجام شوند تغيير واضح در قدرت و توان تمام بدن ظرف شش هفته ملاحظه خواهد شد .
  صبور باشيد و معتقد باشيد که شکم تخت امکان پذير است .

  رژیم غذایی همراه با برنامه بدن سازی بازديد: ۳۷۹ بار
  دسته آگهی: خدمات پزشکی
  برای اولین بار در ایران با استفاده از نرم افزار ویژه ی فیزیوتراپی مشکلات اسکلتی شما را به همراه حرکات اصلاح شونده ی آ ن ارائه می کند .
  امروزه سلامت جسمانی و رسیدن به وزن ایده آل ، از اهمیت ویژه ای در میان بانوان ایرانی برخوردار است .
  اما باید دانست و به این نکته توجه کرد که رژیم غذایی به علت طولانی مدت بودن ، قادر نخواهد بود مارا در رسیدن به وزن ایده آل آنطور که باید یاری کند . پس علم ورزش به کمک علم تغذیه آمده تا از عوارض رژیم های غذایی دشوار بکاهد .
  گروه همراهان سلامت که همگی از کارشناسان تربیت بدنی و تغذیه می باشند ؛ با ارائه رژیم غذایی و به همراه برنامه بدنسازی شمارا تا رسیدن به وزن و سایز ایده آل همراهی خواهد کرد . .
  این گروه آماده همکاری با کلیه سالن های زیبایی و باشگاه های بدنسازی و به صورت خصوصی با خانواده ها در منازل شان می باشد.

  " فعاليت بدني و نقش آن در پيشگيري از ناهنجاريها و آسيبهاي جسماني "
  ارتباط تنگاتنگ ورزش در پيشگيري از ناهنجاريهاي جسماني :
  رتبة وضعيت قرار گيري بدن در فهرست عوامل تأثير گذار بر سلامت بسيار بالا است اين عامل در صحيح غذا خوردن- تمرين ورزشي منظم اهميت داردبدون پاسچر خوب به راستي نمي توان تناسب جسماني قابل قبولي داشت توجه به اين نكته ضروري است كه داشتن پاسچر خوب با حفظ برنامه هاي آمادگي جسماني امكانپذير خواهد بود در حقيقت فوايد پاسچر خوب ممكن است در لابه لاي فعاليتهاي حفظ آمادگيهاي جسماني رخ نمايد . يك واقعيت شيرين اين است كه هر فردي مي تواند از بروز مشكلات ناشي از وضعيت قرار گيري بدني نا مطلوب پيشگيري كند .
  وضعيت قرار گيري بدني خوب يعني سلامت مطلوب
  پاسچر خوب به معناي اين است كه استخوانها در جاي مناسب خود قرار گرفته اند وعضلات ، مفاصل و ليگامتها ميتوانند به نحو مطلوب وظايف خود را انجام دهند اين يعني ارگانهاي حياتي در وضعيت قرار گيري خوبي بوده وبا حداكثر كارآمدي فعاليت مي كنند . پاسچر خوب به ارائه عملكرد مطلوب از ناحيه سيستم عصبي كمك مي كند.
  داشتن فعاليت بدني منظم وشركت فعال در ورزش هم براي كودكان وهم براي بزرگسالان از اهميت ويژه اي در رسيدن به سطح سلامتي خوب ومطلوب بر خوردار است هدف از ورزش پيشرفت كار آمد فرايند رشد جسماني وروحي فرد است بنابر اين شناخت مكانيسم ها درعوامل مؤثر در بروز آسيب هاي جسماني نقش كليدي درفراهم كردن محيط وابزارهاي مؤثر، پيشگيري از بروز ناهنجاريهاي جسمي را خواهد داشت اين را نيز بايد توجه داشت كه هر چقدر فاصله بين زمان بروز ناهنجاريها وزمان شروع درمان آن ديرتر و طولاني تر باشد آسيب پذيري تشديد ميشود چه بسا كه اين ناهنجاريها مي توانند در مواردي منجر به بروز نا توانيهاي دائمي ويا حتي مرگ شوند با توجه به فوق اهميت پيشگيري از بروز آسيب هاي جسماني روشن تر مي گردد.
  آنچه مسلم است اين است كه اندازه فعلي ورزش از هيچ نظر پاسخگوي نيازهاي مهارتي و آناتوميكي و فيزيولوژيكي نو جوانان نمي باشد و حتي با يك بررسي ساده مي توان زيان هاي ناشي از اين كمبود را در بين نوجوانان مشاهده نمود . در اين دوران الگوي بي تحركي خصوصا" در دختران بيش از پيش تثبيت ميگردد از آنجائي كه كودكان بطور طبيعي اجراي ماهرانه مهارت پايه را از خود به نمايش نمي كذارند آنها از طريق يك سرس توالي حركات پايه يا مراحلي كه از الگوهاي ناقص حركتي نشأت مي گيرد فرايند پيشرفت خود را شروع و به بلوغ يا الگوهاي كارآمد حركتي دست پيدا مي كنند .
  بنابر اين لازم است با توجه به حفظ تناسب اندام و جلوگيري از تغيير ظاهري اندام كه موجبات درهم ريختگي ظرافت و زيبائي ظاهري مي گردد . فعاليتهاي بدني در حد مناسب در دوران رشد و پس از آن صورت گيرد . فعاليت بدني بايد طوري انجام گيرد كه با انجام آن گروهي از عضلات بدن بكار بيفتند . دانش آموزان كه با اجتناب از فعاليتهاي حركتي وارد چرخه معيوبي مي شوند سبب تشديد ناتواني و موجبات مشكلات جسماني و سلامتي و ناهنجاري بدني خواهند شد در دوران رشد بايد از كم تحركي رها شوند زيرا آنها در دوران رشد بخوبي ميتوانند بر ناتواني خود غلبه كنند و اثرات جانبي آنرا كاهش دهند يا توانائي جسمتني و مهارتي خود را افزايش دهند . متأسفانه كم تحركي علاوه بر اثرات سوء جسماني و فيزيولوژيك . از نظر عاطفي و اجتماعي نيز به ضرر آنان است . زيرا حداقل توانائي و مهارت خود را از دست ميدهند و شادي و نشاط را كمتر تجربه مي كنند .
  بطور كلي موفقيت در تربيت بدني و ورزش به مهارت جسماني و رواني نياز دارد مهارت رواني مانند مهارت جسماني اكتسابي مي باشد و تمرين ذهني يكي از مهارتهاي رواني مهم است . اولويتهاي رفتاري كه در مدرسه دبير تربيت بدني بايد در نظر داشته باشد توسعه و تقويت رشد عاطفي _اجتماعي به همراه توسعه و تقويت مهارتهاي بنيادي حركتي و اداراكي و افزايش آمادگي حركتي و بدني و حس خود اتكائي و خودگرايي و استقلال فردي است . وضيعت نادست خوابيدن . نشستن . ايستادن . حمل نامناسب اجسام و وضيعت نادرست مطالعه نمودن موجب انواع ناهنجاريهي متعدد از جمله تشديد كف پاي صاف و يا پاي گود و پاي طاقديسي و زانوي پرانتزي و ضربدري و زانوي خم و عقب رفته . كمر گود . كمر صاف ميگردد . كه تمام موارد فوق جزء حركات اصلاحي مي باشند كه بوسيله ورزشهاي خاص در مدت زمان طولاني اصلاح و درمان ميگردند .
  نگهداري يك وضيعت مطلوب به حداقل انرژي بستگي داشته و كمترين تنش و فشار را بر روي عضلات و رباطها و مفاصل وارد مي آورد . مربيان تربيت بدني ميتوانند با ارائه حركات اصلاحي و جبراني و آموزش الگوهاي حركتي صحيح هنر ( حداكثر كارآيي با حداقل مصرف انرژي ) را به بچه ها آموزش دهند و از اين طريق نرخ شيوع ناهنجاريهاي مذكور را در سطح جامعه كم كرده و مراجعه آنان را به مركز درماني كاهش دهند . گذراندن يك دوره زماني با وضعيت بدني ضعيف مي تواند منشأ بروز علائمي متوالي بيماريها و ناهنجاريها در اثناي سنين بلوغ باشد اين علائم مي توانند با بروز خستگي خود را نشان دهند . عضلات سفت و دردناك در ناحيه گردن . پشت .بازوها و پاها علامت ديگري براي وضعيت قرارگيري بلدني ضعيف است . دراين مرحله ممكن است تغييراتي در عضلات و ليگامنتهاي بدن ديده شود و فرد در آنها احساس سفتي .سختي و درد كند . بيش از 80 درصد از مشكلات مربوط به نواحي گردن و پشت ناشي از سفتي عضلات است . عضلات دردناك نتيجه سالها وضعيت قرارگيري بدني بد هستند .
  چرخه تمرين تربيت بدني متشكل از مجموعه اي از فعاليتهاي آمادگي جسماني است كه بر استقامت قلبي _تنفسي _قدرت عضلات _ انعطاف پذيري و هماهنگي از طريق اجراي حركات موزون بدن تأكيد ميكند . براي بهره برداري مي توان با تأكيد بر تمرينات هوازي . قدرت عضلاني و فنون استقامت و انعطاف پذيري بيشتر . سطوح تركيب بدني اصلاح شده . كاهش خطرات پوكي استخوان . چاقي . تنشهاي احساسي و رواني . انواع سرطانها . آنها را براي دانش آموزان و ساير افراد جامعه تشريح نمايند كه اين چرخه با هدف تقويت رابطه بين بهبود وضعيت آمادگي جسماني فرد و سطح تندرستي او طراحي مي شود . هدف از اين آموزشها شناسائي سريع افراد مبتلا هستند كه دوران رشد اسكلتي را طي مي كنند و عمدتا" به درجات خفيفي از عارضه مبتلا هستند كه عدم اصلاح و پيشگيري آن ميتواند در آينده مشكلات جدي تري را براي آنان بهمراه داشته و آنان را ناچار به مراجعه به پزشك متخصص درماني جدي تر چون فيزيوتراپي . وسايل كمكي و گاه جراحي كند . رفع ناهنجاريها از طريق اجراي حركات اصلاحي عموما" ارزان قيمت . ساده بي خطر و علمي است و با توجه به هدفي كه دنبال مي كند از كارآيي قابل قبولي به لحاظ بهداشتي و اجتماعي و اقتصادي برخوردار هستند . فراموش نشود كه با ايجاد در زمينه هاي فراگير براي رشد توانايي هاي جسماني و حركتي دانش آموزان در سنين دبستان زمينه هاي رشد ورزش همگاني فراهم مي شود و در غير اينصورت عواقب آن در كاهش سلامت عمومي جامعه منعكس خواهد گرديد .
  متأسفانه عصر اطلاعات و فن آوري با تمام دستاوردهاي نوين در خدمت كم تحركي است . كودك امروز به دنياي پشت ميزنشيني فردا و صفحه نمايشگر تعلق دارد پس بايد ورزش و فعاليتهاي جسماني از سنين ابتدائي براي او نهادينه و عادت شود تا تندرستي و نشاط روحي او را در آينده تضمين كند . مشكل اساسي ديگر آن است كه والدين فرزندانشان را در مدرسه به يادگيري مفاهيم رياضي و ساير علوم تشويق ميكنند اما ورزش و تربيت بدني را از آنها دريغ مي نمايند . بچه هايي كه اگر در مهارت حركتي پايه به رشد و تكامل لازم نرسند همانهايي هستند كه بتدريج در تمام طول زندگي كم تحرك و غيرفعال باقي مي مانند .
  از آنجائي كه مهارتهاي حركتي بنيادي بعنوان الفباي يادگيري مهارتها نقش بسزائي در رشد همه جانبه كودكان . جايگاه ويژه اي را در نظام آموزش و پرورش مي طلبد و همانگونه كه براي يادگيري خواندن و نوشتن و آموختن بايد خواند و تمرين كرد . براي يادگيري مهارتهاي ظريف در آينده نيز پرورش شخصيت كودك و بروز خلاقيتها بايستي هدفمند در مدارس ابتدائي برنامه ريزي شود . اگرچه ورزش در ظاهر نوعي تفريح تلقي مي شود اما دنياي بازي و فعاليت بدني فرصتي استثنائي را براي كودك در سن پائين بوجود مي آورد تا نه تنها رشد و پيشرفت را در آينده تجربه كند بلكه با تقويت اعتماد بنفس و شكوفايي روح . فشارهاي رواني دوران نوجواني و بلوغ را به حداقل برسد .

  نتيجه :
  معلمان و كارشناسان تربيت بدني با توجه به آشنائي با انواع تغيير شكلهاي بدني ميتوانند افرادي را كه داراي چنين تغيير شكلهايي هستند شناسائي و پس از پي بردن بعلت عارضه و آگاه نمودن دانش آموز با طراحي . تهيه و اجراي حركات ورزشي مناسب براي اين افراد در كاهش شدت و اصلاح تغيير شكل آنها بكوشند و همچنين از اجراي ورزشهايي كه سبب تشديد ناهنجاري جسماني مي شوند ممانعت بعمل آورند . بطور مثال آموزش وضعيت صحيح نشستن موجب ميگردد دانش آموز هم زمان با تحصيل ياد مي گيرند چگونه وضعيت صحيح بدن را حفظ نمايد تا از وارد آمدن فشار روي مفاصل . عضلات و ليگامنتها جلوگيري كند . اين تدابير عوارض وضعيتهاي نادرست نظير درد . كاهش انعطاف پذيري . كاهش ميزان تحرك . ناراحتي قلبي و تنفسي . كاهش استقامت و قدرت بدني و آرتروز زودرس را نيز از بين برده و فرد سالهاي متمادي بدون مشكل جسماني زندگي خواهد كرد .
  بنابر اين از مطالب فوق مي توان نتيجه گرفت كه با برنامه ريزي حركتي و آكاهي از اصول حركتي مناسب ميتوان ضمن تأمين سلامت عمومي به بهداشت فردي جامعه نيز كمك كرد با اطمينان كامل ميتوان گفت كه" حداقل فضا و امكانات حركتي مورد نياز . پاسخگويي به نيازهاي حركتي دانش آموزان زياد دشوار نيست ."
  ( با آرزوي توسعه سلامت همگاني با حضور فعال تربيت بدني مدارس )


  اميدوارم مفيد باشه.
  #2 ارسال شده در تاريخ 6th October 2008 در ساعت 22:21

 4. 4 کاربر از این پست تشکر کرده اند :


 5. pari.z آواتار ها
  pari.z
  کاربر سایت
  Sep 2008
  مشهد
  266
  1,209
  تشکر شده : 1,875

  پیش فرض

  تشکر تشکر تشکر
  به توان 9000000000000000000000000000000
  زندگی یعنی چکیدن همچوشمع ازگرمی عشق
  زندگی یعنی لطافت گم شدن درنرمی عشق
  زندگی یعنی دویدن بی امان دروادی عشق
  رفتن وآخر رسیدن بر در آبادی عشق
  #3 ارسال شده در تاريخ 6th October 2008 در ساعت 22:32

 6. 2 کاربر از این پست تشکر کرده اند :


 7. jahan آواتار ها
  jahan
  کاربر اخراجی
  Aug 2008
  O8
  642
  311
  تشکر شده : 1,798

  پیش فرض

  خواهش ميكنم ............. اميدوارم خوب بوده باشه .پري عزيز
  #4 ارسال شده در تاريخ 6th October 2008 در ساعت 23:11

 8. hfereydounimehr آواتار ها
  hfereydounimehr
  کاربر سایت
  Nov 2010
  1
  0
  تشکر شده : 0

  پیش فرض

  خيلي ممنون دوست عزيز. كار من رو راه انداختي
  #5 ارسال شده در تاريخ 21st January 2011 در ساعت 12:29

موضوعات مشابه

 1. هورمون ها مواد محرك و معرفي آنها
  توسط Admin در انجمن بدنسازي
  پاسخ ها: 9
  آخرين نوشته: 25th January 2014, 22:18
 2. تغذیه در بیماری های کلیوی
  توسط negar در انجمن آرشیو بخش پزشکی و بهداشتی
  پاسخ ها: 6
  آخرين نوشته: 3rd December 2011, 19:34
 3. آموزش كشتي فرنگي
  توسط Admin در انجمن بایگانی بخش ورزش
  پاسخ ها: 3
  آخرين نوشته: 23rd May 2010, 19:27
 4. Ninja - نینجا
  توسط Admin در انجمن سبك هاي ديگر
  پاسخ ها: 12
  آخرين نوشته: 21st January 2010, 23:50
 5. سموم کشاورزی
  توسط Admin در انجمن گرایش های کشاورزی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 27th July 2008, 07:45

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran&تزیین سفره هفت سین 96