آموزش کامل فوتســـال
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 14
 1. Admin آواتار ها
  Admin
  مدیر کل سایت
  Jun 2008
  بوكان
  26,716
  3,386
  تشکر شده : 42,713

  Cool آموزش کامل فوتســـال

  تاريخچه فوتسال
  منشا شكل گيري فوتسال به شهر مونت ويدئوي اروگوئه باز ميگردد. در سال 1930، ژوان كارلوس سرياني، فوتبال پنج نفره را براي مسابقات جوانان در YMCA پي ريزي كرد. اين رقابتها در زميني به ابعاد زمين بسكتبال، در محلهاي سرپوشيده و يا در محل باز و بدون ديوار و حصار انجام مي گرفت.
  واژه FUTSAL، واژه بين المللي براي اين رشته ورزشي است. اين واژه برگرفته از لغات اسپانيايي FUTbol ( به معناي فوتبال )، و SALA ( به معناي داخلي يا داخل سالن ) مي باشد. از زماني كه سرياني اين حركت را آغاز كرد، فوتسال به سرعت در آمريكاي جنوبي (بخصوص برزيل) محبوبيت پيدا كرد. بسياري از بازيكنان بزرگ و مشهور فوتبال برزيل، از طريق كسب مهارتهاي رشته ورزشي فوتسال، سبك ها و متدهاي خود را در رشته فوتبال گسترش داده و اين موضوع زمينه مطرح شدن آنها را به عنوان بازيكنان بزرگ فوتبال فراهم نمود. بازيكناني مانند پله، زيكو، به به تو و ساير ستاره هاي فوتبال برزيل مهارت هاي خود را از طريق بازي در زمين هاي فوتسال و شركت در اين رشته ورزشي ترقي دادند. ازآن هنگام، برزيل راه خود را به سوي مطرح شدن به عنوان قطب اصلي فوتسال جهان در پيش گرفت و اكنون مسابقات اين رشته ورزشي تحت حمايت FIFA در سراسر جهان برگزار مي گردد.
  اولين رقابت بين المللي فوتسال در سال 1965 برگزار شد، زماني كه پاراگوئه اولين جام آمريكاي جنوبي را بدست آورد. شش جام ديگر آمريكاي جنوبي تا سال 1979 برگزار شد كه برزيل پيروز تمامي اين ميادين بود. برزيل جايگاه خود را به عنوان قدرت برتر در اولين جام آمريكايي تا سال 1980 حفظ كرد و اين جام را بار ديگر در سال 1984 بدست آورد.
  اولين دوره قهرماني فوتسال جهان با حمايت FIFUSA ( قبل از ادغام اعضاي آن با FIFA در سال 1989 )، در سائوپائولوي برزيل برگزار شد كه با قهرماني برزيل به اتمام رسيد. موفقيت هاي برزيلي ها در دومين جام جهاني فوتسال در كشور اسپانيا و در سال 1985 تكرار شد اما در سومين جام جهاني در سال 1988 و در كشور استراليا،برزيل مقابل پاراگوئه تن به شكست داد. FIFA مستقيماً حمايت مالي (sponsorship) مسابقات فوتسال را در سال 1989 بدست گرفت و اولين جام جهاني فوتسال با حمايت فيفا در هلند برگزار شد. پس از آن، جام هاي جهاني در سال هاي 1992 (در هنگ كنگ)، 1996(در اسپانيا) و 2000 (در گواتمالا) برگزار شد. فوتسال در اروپا به عنوان عضو جديدي از UEFA مطرح مي باشد كه محبوبيت و عموميت يافتن آن مقدمه اي براي برگزاري مسابقات قهرماني فوتسال اروپا گرديده است. اولين مسابقات قهرماني، در فوريه 1999 در شهر گرانداي كشور اسپانيا برگزار گرديد و فينال پرشور و هيجاني داشت. در اين بازي روسيه بعد از يك بازي پرهيجان در حالي كه نتيجه بازي 3 بر3 مساوي بود ، اسپانيا را با يك ضربه پنالتي شكست داد. دور بعدي فينال رقابت هاي قهرماني فوتسال اروپا در سالن ورزشي لوژنيكي در فوريه 2001 و در شهر مسكو برگزار شد. در آغاز هشت تيم به دو گروه تقسيم شدند. گروه برنده ها و بازنده ها در ديدارهاي نيمه نهايي به مصاف هم رفتند، جايي كه اسپانيا و اكراين، روسيه و ايتاليا را شكست دادند.
  اسپانيا گل سر سبد رقابتهاي قهرماني بود و اكراين را در فينال و پس از يك جنگ سخت با نتيجه 2-1 شكست داد. ايتاليا پيشتاز سومين رقابتهاي جام اروپايي 2003 بود و موفقيتهاي چشم گيري در اين دوره بدست آورد. بيش از 6000 نفر از طرفداران و مشتاقان فوتسال در پالاماجيوي كاسرتا، گرد آمده بودند تا از نزديك شاهد هنرنمايي اسپانيا در مقابل اوكراين باشند كه نتيجه را 0-1 به اسپانيا واگذار كرد. ايتاليا بار ديگر به نيمه نهايي رقابتهاي جام اروپا (UEFA ) در سال 2005 راه يافت و در اين مرحله به مصاف روسيه رفته و نتيجه را واگذار كرد. اين در حالي اتفاق افتاد كه در نيمه نهايي ديگر، اسپانيا نايب قهرمان سال 2003 را شكست داد. به اين ترتيب اسپانيا بار ديگر به مرحله نهايي جام راه يافته و بعد از آنكه جمهوري چك را بانتيجه 2-1 در استراوا شكست داد عنوان قهرماني را از آن خود كرد. تورنمنت سال 2007 در شهر پورتوي پرتغال برگزار گرديد و اسپانيا بار ديگر عنوان قهرماني را از آن خود كرد.
  تورنمنت اروپايي ديگري نيز با عنوان UEFA futsal cup وجود دارد. تا كنون پنج دوره از اين مسابقات برگزار شده است و اسپانيا در اين رقابتها نيز پيشتاز مي باشد.
  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]"فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]"فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]

  شب های دراز بی عبادت چه کنم
  طبعم به گناه کرده عادت چه کنم
  گویند کریم است و گنه می بخشد
  گیرم که ببخشد ز خجالت چه کنم...  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #1 ارسال شده در تاريخ 20th August 2008 در ساعت 05:44

 2. Admin آواتار ها
  Admin
  مدیر کل سایت
  Jun 2008
  بوكان
  26,716
  3,386
  تشکر شده : 42,713

  پیش فرض قوانین فوتسال

  1. قانون زمين فوتسال
  زمين بازي؛ كه خلاصه مشخصات و نكات قابل توجه با رسم شكل توضيح داده شد.
  تذكر: ورود و خروج بازيكنان در موقع تعويض بايستي از محدوده مشخص شده انجام گيرد.

  2.قانون توپ فوتسال
  توپ؛ محيط آن حداقل 62 و حداكثر 64 سانتيمتر وزن توپ 390 الي 430 گرم (توپ نمره 4) شناسايي استاندارد هنگامي كه توپ از ارتفاع 2 متري به زمين رها مي شود نبايد بيشتر از 65 و كمتر از 55 سانتيمتر از زمين مسابقه جهش نمايد.

  3.قانون تعداد بازيکنان فوتسال
  تعداد بازيكنان؛ يك مسابقه با شركت دو تيم نبايد بيش از 5 بازيكن باشد كه يكي از آنها دروازه بان با لباس مشخص است در شروع مسابقه حداقل بازيكن بايد 5 نفر باشد در صورت اخراج بازيكن هر تيم كمتر از دو نفر مسابقه بايد تعطيل شود. 1- حداكثر بازيكن ذخيره 7 نفر مي باشد. 2- تعداد تعويض سيار نامحدود است حتي دروازه بان (رنگ لباس دروازه بان متمايز از بازيكنان) 3- عمل تعويض زماني خاتمه مي يابد كه بازيكن جانشين وارد زمين شود 4- چنانچه در جريان بازي تعويض سيار بازيكن جانشين قبل از اينكه بازيكن تعويضي كامل زمين را ترك كند وارد زمين شود. داور بازي را قطع (با رعايت آوانتاژ به تيم حريف) بازيكن تعويضي را بيرون بفرستد به بازيكن جانشين اخطار و بازي با يك ضربه آزاد غير مستقيم به نفع تيم مقابل از محل توقف توپ زده مي شود.
  4. قانون وسایل بازيکنان فوتسال
  وسايل بازيكن؛ استفاده از كفش براي بازيكن اجباري است - نقص اين قانون بازيكن خاطي از زمين خارج فرستاده با تكميل وسايل با اجازه داوران حتماً در هنگام توقف بازي وارد زمين شود.
  5. قانون داور فوتسال
  براي اداره بازي يك داور اصلي يا سرداور؛ تعيين مي گردد. قدرت او كه قانون به او تفويض نموده است از موقع ورود به محل بازي در آن واقع شده تا خروج آنجا پايان مي يابد هر مورد مرتبط با بازي نتيجه نهايي تصميم با اوست در صورت عدم حضور وقت نگهدار اين مسؤوليت به عهده اوست.
  6. قانون کمک داوران فوتسال
  كمك داور (داور دوم)؛ بايستي براي هر مسابقه تعيين شود طرف مقابل داور اصلي انجام وظيفه مي كند همان قدرت اجرايي را دارد به جز (همه وقايعي را كه قبل در حين يا بعد از بازي مي افتد ثبت و گزارش كند) در صورت نبودن وقت نگهدار وظيفه دارد دو دقيقه اخراجي بازيكنان و تايم يك دقيقه را محاسبه نمايد و تعويض سيار صحيح انجام گرفته است. در صورت دخالت بي مورد از جانب كمك داور، داور اصلي بايستي او را از وظيفه آن معاف شخصي ديگري جانشين وي موضوع را گزارش كند.
  تذكر: در صورت وجود اختلاف نظر بين داور اصلي و كمك داور سرداور (داور اصلي) حاكم خواهد بود.

  7. قانون وقت نگهدار فوتسال
  وقت نگهدار؛ در خارج از بازي در امتداد خط مياني در منطقه تعويض بازيكنان قرار گيرد. وظايف او نگهداري وقت بازي 2 دقيقه اخراجي يادداشت تايم اوت ها و دادن علامت تايم اوت به داوران اعلام زمان بازي با صوت به داوران و يادداشت 5 خطاي اول هر تيم در هر نيمه كه توسط داوران اعلام شده - ثبت شماره گلزنان و بازيكنان اخراجي و اخطاري و تايم اوت ها آن ها مي باشد.
  8. قانون مدت بازی فوتسال
  مدت بازي؛ مدت بازي دو وقت 20 دقيقه اي و زمان بين دو نيمه استراحت 15 دقيقه اي مي باشد - هر تيم مي تواند در هر نيمه يك تايم درخواست كند (در بازي هاي حذفي در وقت اضافي تايم اوت وجود ندارد).
  9. قانون شروع بازی فوتسال
  شروع بازي، برنده قرعه اختيار انتخاب زمين و بازنده قرعه ضربه شروع بازي را مي زند. ضربه شروع به داخل زمين حريف با علامت داور اصلي خواهد بود كه فاصله بازيكن مقابل با توپ 3 متر خواهد بود -از ضربه شروع میشود مستقیما دروازه حریف را گشود وامتیاز گرفت. (با تشکر از معين الدين محمدی داور خوب ايرانی که اصلاح اين بند را يادآوری کردند)
  10. قانون توپ داخل و خارج فوتسال
  توپ در بازي و خارج از بازي؛ وقتي توپ خارج از بازي به طور كامل از خط طولي يا عرضي چه از هوا و زمين گذشته باشد. برخورد توپ به سقف سالن اوت اعلام شده و ادامه آن روي خط طولي نزديكتر مي باشد كه توسط حريف زده مي شود.
  11. قانون گل فوتسال
  روش به دست آمدن گل؛ تمام توپ از خط دروازه بين تيرهاي عمودي و افقي عبور كرده به شرطي كه بازيكن مهاجم توپ را با دست يا بازو و پرتاب حمل يا هل نداده باشد.

  12. قانون خطاهای فوتسال
  خطاها و رفتارهاي ناشايست؛ هرگاه بازيكني سهواً يا از روي بي احتياطي يا نيروي نامتعادل يا بيش از اندازه 11 خطاي زير را مرتكب شود يك ضربه آزاد مستقيم -يك ضربه پنالتي- به نفع تيم مقابل (اگر داخل محوطه جريمه باشد) گرفته مي شود: لگد زدن -پشت پا زدن - پريدن روي حريف - تنه شديد و خطرناك - تنه از پشت به حريف - تف انداختن - زدن حريف - گرفتن حريف - هل دادن حريف - با شانه به حريف حمله كردن - تكل كردن.
  هفت خطاي منجر به اخطار: 1 - مرتكب رفتار غير ورزشي 2- با گفتار و كردار به تصميم داور اعتراض نمايد. 3- مكرراً قوانين بازي را نقص نمايد. 4- شروع مجدد بازي را به تأخير اندازد. 5- هنگام شروع مجدد بازي، ضربه آزاد و ضربه كرنر فاصله لازم رعايت نكند. 6- بدون اجازه داور وارد زمين شود. 7- بدون اجازه داور زمين را ترك كند. هفت خطاي منجر به اخراج: 1- مرتكب خطاي شديد بازي شود. 2- مرتكب برخورد با زننده شود. 3- روي حريف يا هر فرد ديگر تف بيندازد 4- عمداً با دست زدن به توپ، حريف را از يك گل يا موقعيت گل محروم نمايد. 5- موقعيت آشكار گل حريف به سمت دروازه در داخل پيشروي با خطاي آزاد مستقيم سلب نمايد. 6- كلمات توهين آميز بر زبان بياورد. 7- در يك مسابقه اخطار دوم بگيرد.
  تذكر مهم: بازيكني كه اخراج مي گردد توسط داور بازي حتماً بايد به رختكن هدايت شود و بعد از 2 دقيقه تيم مي تواند بازيكن ديگر جايگزين نمايد.
  13. قانون ضربه آزاد فوتسال
  ضربه آزاد؛ تحت عنوان دو دسته ضربه آزاد مستقيم و ضربه آزاد غير مستقيم مي باشد. در ضربه آزاد مستقيم مي توان مستقيماً به حريف گل زد.
  14. قانون خطاهای جمع شده فوتسال
  خطاهاي جمع شده؛ در صورتي كه خطاهاي يك تيم در هر نيمه به 5 رسيده (از خطاهاي 11 گانه آزاد مستقيم)، (كليه خطاها قانون 12) از آن به بعد اگر يكي از خطاي قانون 12 را مرتكب شود خطاي ششم يك ضربه آزاد مستقيم (از نقطه پنالتي دوم) يا محل وقوع خطا (اگر محل خطا بين نقطه پنالتي دوم و دروازده حريف باشد) بدون تشكيل ديوار دفاعي به صورت مستقيم زده مي شود. مهاجمين و مدافعين بايد فاصله 5 متر را رعايت كنند. (خط فرضي نقطه پنالتي فاصله رعايت گردد).
  تذكر: اگر خطاي ششم عقبتر از نقطه پنالتي دوم بود، مستقيم به نقطه پنالتي دوم منتقل شده ضربه زده مي شود (حق پاس دادن را ندارد).
  15. قانون پنالتی فوتسال
  ضربه پنالتي؛ از نقطه پنالتي زده مي شود. زننده ضربه بايد مشخص باشد. ضربه حتماً بايد به طرف جلو (دروازه حريف) زده شود.
  16. قانون اوت فوتسال
  ضربه اوت؛ هرگاه تمام توپ از خط طولي چه از روي زمين چه از هوا بگذرد توپ بايداز محلي كه خارج شد توسط تيم مقابل با پا به داخل زمين زده شود. زننده ضربه توپ ساكن روي خط طولي يا خارج از زمين خط طولي باشد بازيكنان تيم مقابل حداقل 5 متر از محله ضربه بايد فاصله داشته باشد از ضربه اوت نمي توان مستقيم گل زد.
  17. قانون پرتاب اوت دروازه پرتاب فوتسال
  پرتاب اوت دروازه پرتاب؛ پرتاب اوت دروازه مادامي در بازي است كه توپ توسط دروازه بان با دست بيرون از محوطه جريمه قرار گيرد. پرتاب اوت دروازه خطاي 4 ثانيه ندارد. برگشت اوت دروازه دوباره به دروازه بان توسط مدافع (با دست لمس كردن يا كنترل) يك ضربه آزاد غير مستقيم از محل 6 متري انجام مي گيرد. با پرتاب اوت دروازه نمي توان مستقيم گل زد.

  18. قانون کرنر فوتسال
  ضربه كرنر؛ از ضربه كرنر مي توان مستقيم گل زد. 4 ثانيه دارد، اگر ضربه كرنر به طور صحيح زده نشود ضربه تكرار خواهد شد. در موقع زدن خطاها توپ بايد ساكن باشد.
  همشه برنده قرعه سكه صاحب زمين بازي يا زننده پنالتي يا انتخاب رنگ پيراهن مي باشد.
  تيمي مي تواند تايم استراحت بگيرد كه صاحب توپ باشد مثل ضربه كرنر، پرتاب اوت، .......
  دروازه بان مي تواند در زمين حريف بيش از 4 ثانيه بازي كند. دروازه بان نمي تواند در جريان بازي مستقيم توپ را با دست وارد دروازه حريف كند (از روي هوا)، جز اينكه توپ قبل از ورود به دروازه حريف به زمين بازي برخورد كند که گل قبول است. پاس عقب مادامي محسوب مي شود كه توپ از ضربه مچ پا به پايين زده شود (فقط از ناحيه كفش). __________________
  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]"فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]"فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]

  شب های دراز بی عبادت چه کنم
  طبعم به گناه کرده عادت چه کنم
  گویند کریم است و گنه می بخشد
  گیرم که ببخشد ز خجالت چه کنم...  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #2 ارسال شده در تاريخ 27th March 2009 در ساعت 09:34

 3. 3 کاربر از این پست تشکر کرده اند :


 4. caesar68 آواتار ها
  caesar68
  کاربر سایت
  Sep 2010
  IRAN
  973
  2,954
  تشکر شده : 1,581

  پیش فرض

  آخرین تغییرات قوانین بازی فوتسال


  کمیته داوران فدراسیون فوتبال بر اساس آخرین تغییرات و اصلاحات قوانین و دستورالعملهای کمیته داوران فیفا در رشته فوتسال، آخرین تغییرات و اصلاحات در قوانین و دستورالعملهای فوتسال را اعلام کرد .

  در سایت فیفا آمده است که سه تغییر مهم در قانون ۷ از قوانین فوتسال که در ارتباط با طول زمان بازی ،قانون ۱۲ که مربوط به خطاها و تخلفات و قانون ۱۶ که در مورد کنترل توپ توسط دروازه بانان است ایجاد شده است.

  یکی از این اصلاحات در قانون شماره ۷ انجام شده که به مدت زمان بازی اشاره دارد که بیان می کند بازی فقط هنگامی که ضربه به سمت دروازه در پی ضربه پنالتی از نقطه اول پنالتی ، نقطه پنالتی دوم یا ضربه آزاد مستقیم به مقصد برسد ، پایان می یابد که این امر با سوت داور اعلام می شود و این قانون در مورد فوتبال ساحلی نیز صدق می کند.

  تغییرات در قوانین ۱۲ و ۱۶ به دروازه بان ها اشاره دارد. اگر بعد از پرتاپ توپ ، دروازه بان توپ را دوباره در نیمه زمین خود لمس کند وقتی هم تیمی خود به طور عمد او را صاحب توپ کند به طوریکه توپ به تیم حریف برخورد نکرده باشد، یک ضربه آزاد غیر مستقیم به تیم حریف داده می شود و ضربه آزاد از جاییکه تخلف صورت گرفته زده می شود.

  سابقا، دروازه بان می توانست به طور شناور بازی کند و می توانست اگر توپ از خط نیمه زمین خودی عبور می کند آن را لمس کند . این امر دیگر امکان پذیر نیست ؛ دروازه بانان تنها می توانند یک بار در نیمه زمین خود و در کمتر از ۴ ثانیه می توانند توپ را لمس کنند و لمس دوباره آن تنها در صورتی که تیم مقابل توپ را لمس کرده باشد امکان پذیر است.

  این کلیدی است برای اجتناب از تاکتیک های دفاعی در حالیکه که در آن تاکتیک ، بازیکن پنجم تیم یعنی دروازه بان تیم در نیمه زمین پیوسته توپ را در اختیار می گرفت. حال اگر تیمی بخواهد با دروازه بان شناور به منظور اجتناب از شکست بازی کند ، دروازه بان باید از خط نیمه زمین عبور کند.

  متن کامل آخرین تغییرات واصلاحیات در قوانین و دستورالعمل های بازی فوتسال به شرح زیر است:

  قانون اول- زمین بازی

  محوطه جریمه

  از بیرون تیرهای عمودی دروازه دو خط فرضی به طول ۶ متر در جهت خط دروازه رسم می شود. از انتهای این خطوط ربع دایره ای به شعاع ۶ متر در جهت نزدیک ترین خط طولی انها از خارج تیر عمودی کشیده می شود. انتهای بالایی هر یک از این قوسها به وسیله یک خط به طول ۳٫۱۶ سانتی متر و به موازات خط دروازه به یکدیگر متصل می شوند. محوطه محدود شده بین این خطوط و خط دروازه ، محوطه جریمه است.

  در هر محوطه جریمه نقطه پنالتی به فاصله ۶ متر از وسط خط دروازه و به فاصله یکسان از تیرهای عمودی قرار دارد.

  قانون دوم : توپ

  تعویض توپ معیوب

  اگر در جریان مسابقه ، توپ بترکد و یا معیوب شود بازی متوقف می گردد :

  اگر توپ در هنگام ضربه آزاد بدون دیوار دفاعی یا ضربه پنالتی یا ضربه پنالتی دوم بدون برخورد با تیرهای افقی و عمودی دروازه یا بازیکنان و بدون اینکه خطایی اتفاق افتاده باشد بترکد ، یا معیوب شود بازی با تکرار ضربه شروع می گردد.

  قانون سوم – تعداد بازیکنان

  بازیکنان

  اگر تعداد بازیکنان هر تیم کمتر از ۳ نفر باشد شروع مسابقه امکان پذیر نمی باشد.

  سایر مسابقات

  در مسابقات ملی رده a حداکثر از ۱۰ جانشین می توان استفاده کرد.

  در دیگر مسابقات استفاده از جانشینان بیشتر امکان پذیر است به شرطی که :

  - تیم ها در مورد حداکثر تعداد جانشین ها توافق نمایند.

  - به داوران می بایست قبل از مسابقه آگاهی داده شود.

  اگر به داوران تا قبل از مسابقه اطلاعی داده نشود و یا توافقی تا قبل از مسابقه صورت نگرفته باشد ، استفاده بیشتر از ۱۰ جانشین مجاز نیست.

  قانون چهارم- وسائل بازیکنان

  تخلفات و جرایم

  اگر بازیکن تعویض نشده باشد فقط در توقف بازی و یا هنگامی که توپ در بازی است با نظارت داور سوم اجازه دارد مجددا به زمین بازی وارد شود.

  قانون پنجم – داوران

  کمک داور ذخیره

  در تورنمنت ها و رقابت ها هر کجا که یک کمک داور ذخیره منصوب گردیده باشد، نقش و وظایفش می بایست با رهنمود های این اصلاحیه منطبق باشد.

  قانون ششم – کمک داوران

  اختیارات کمک داوران

  دو کمک داور تعیین می شوند ( یک داور سوم و یک وقت نگهدار) که وظایف شان باید بر طبق قوانین بازی فوتسال باشد. محل استقرار آنها خارج از زمین بازی و در امتداد خط میانی و در همان سمت مناطق تعویض می باشد. وقت نگهدار در محل میز وقت نگهدار استقرار می یابد. در حالی که داور سوم می تواند وظایفش را به طور ایستاده و یا نشسته انجام دهد.

  وظایف و توانائی ها

  داور سوم :

  • داور سوم قبل از هر نیمه برگه درخواست تایم اوت را به مسئولین دو تیم ارائه می دهد و اگر از طرف تیم ها در خواست تایم اوت صورت نگرفت ، برگه را در پایان نیمه پس می گیرد.

  • هر زمان بازیکنی اخراج گردید ، داور سوم برگه ای به مسئول تیم ارائه می نماید که مشخص می کند چه زمانی بازیکن جانشین می تواند جایگزین بازیکن اخراجی شود.

  • ورود بازیکنی که برای تکمیل وسائل از زمین مسابقه خارج شده است را تحت نظارت داور کنترل نماید.

  • کنترل بر ورود بازیکنی که به خاطر مصدومیت وبه هر علتی از زمین بازی خارج شده است تحت نظارت داور

  وقت نگهدار :

  - ثبت گل ها ، خطاهای جمع شده ، کنترل هر نیمه از زمان مسابقه در اسکوربرد.

  -اعلام تایم اوت در خواستی از سوی یک تیم باسوت یا علامت صوتی متفاوت با داوران بعد از اعلام داور سوم می باشد.

  - وظایف به خصوصی از داوران سوم را در صورتی که وجود نداشت انجام دهد.

  - آماده کردن هر گونه اطلاعات دیگر مرتبط با مسابقه.

  قانون هفتم – مدت بازی

  پایان نیمه های بازی

  وقت نگهدار پایان هر نیمه را با سوت یا علامت صوتی اعلام می نماید. یکی از داوران پس از شنیدن سوت یا علامت صوتی وقت نگهدار ، با سوت پایان نیمه و یا مسابقه را اعلام می دارد و لی باید در نظر داشته باشد‌:

  - اگر ضربه ای از پنالتی دوم یا ضربه آزاد برای خطای ششم باید زده شود و یا تکرار شود زمان مسابقه تا بعد از زدن ضربه ادامه می یابد.

  - اگر یک ضربه پنالتی گرفته شده باشد و یا دستور تکرار آن داده شده باشد ، نیمه تا زده شدن ضربه ادامه خواهد یافت.

  - اگر توپ به سمت دروازه ای زده شد داوران می بایست تا مشخص شدن نتیجه ضربه صبر نمایند حتی اگر پیشتر وقت نگهدار سوت و یا علامت صوتی را به صدا در آورده باشد.

  نیمه هنگامی خاتمه می یابد که :

  • توپ مستقیما وارد دروازه شده و گل به ثمر رسد.

  • توپ از محدوده زمین بازی خارج شود.

  • توپ پس از برخورد با دروازه بان ، تیر های دروازه و یا زمین از خط دروازه عبور کرده و گل به ثمر برسد.

  • توپ پس از ضربه با یکی از بازیکنان به غیر از دورازه بان برخورد نماید در صورتیکه هیچ خطایی اتفاق نیافتاده که جریمه اش ضربه آزاد مستقیم یا گرفتن پنالتی و یا تکرار آن باشد و یا در طول مسیر حرکت توپ یکی از تیم ها مرتکب تخلفی که مجازات آن یک ضربه آزاد که منجر به خطای ششم جمع شونده یا یک ضربه پنالتی است ، مرتکب نشده باشند .

  • دورازه بان مدافع توپ را مهار کند یا توپ پس از برخورد با تیرهای دروازه برگشت شده و وارد دروازه نشود.

  قانون دهم : روش امتیاز دادن

  به ثمر رسدن گل:

  اگر پس از به ثمر رسیدن گل و قبل از شروع مجدد مسابقه داوران متوجه شوند تیمی که گل را به ثمر رسانده بازیکن اضافی دارد و یا روش تعویض را به درستی انجام نداده است ، باید گل را مردود کرده و مسابقه را با یک ضربه آزاد غیر مستقیم از هر نقطه محوطه جریمه تیم مقابل شروع نمایند. اگر ضربه شروع زده شده باشد ، طبق قانون سوم با بازیکن خاطی برخورد نمایند ولی گل قبول است و داوران باید واقعه را به مقامات مسئول گزارش نمایند. اگر گلی توسط تیم مقابل به ثمر رسد ، گل قبول خواهد بود.

  قانون یازدهم – آفساید

  در فوتسال آفساید وجود ندارد.

  قانون دوازده – خطاها و رفتار ناشایست

  خطاهایی که با یک ضربه آزاد مستقیم جریمه می شود:

  یک ضربه آزاد مستقیم به تیم مقابل داده خواهد شد اگر بازیکنی هر یک از ۷ خطای زیر را به تشخیص داوران با بی احتیاطی ، بی پروایی یا با استفاده از نیروی بیش از حد انجام دهد.

  - لگد زدن به حریف و یا اقدام به آن

  - پشت پا زدن به حریف

  - پریدن روی حریف

  - شارژ کردن حریف

  - زدن یا تلاش برای زدن حریف

  - هل دادن حریف

  - تکل کردن حریف

  همچنین یک ضربه آزاد مستقیم به تیم مقابل داده می شود اگر بازیکنی هر یک از ۳ خطای زیر را انجام دهد.

  - گرفتن حریف

  - انداختن آب دهان بر روی حریف

  - عمدا توپ را با دست لمس کند ( به جز دروازه بان در محوطه جریمه خودش)

  خطاهایی که با یک ضربه آزاد غیر مستقیم جریمه می شوند:

  یک ضربه آزاد غیر مستقیم به تیم مقابل داده خواهد شد اگر دروازه بان هریک از ۴ خطای زیر را مرتکب شود:

  - کنترل کردن توپ با دست و یا با پا در نیمه زمین خودی به مدت بیش از ۴ ثانیه.

  - پس از بازی کردن با توپ ، مجددا در زمین متعلق به خود توپی را که توسط هم تیمی عمدا به طرف او با پا زده شده و قبلا بازیکن حریف آن را لمس نکرده مجددا لمس نماید.

  - توپی را که هم تیمی به طور عمد به طرف او با پا زده است ، درون محوطه جریمه خودی با دست هایش لمس نماید.

  - توپی را که هم دسته از ضربه اوت به او پاس داده است در محوطه جریمه خودش با دست لمس نماید.

  همچنین یک ضربه آزاد غیر مستقیم به تیم مقابل داده خواهد شد ، اگر به عقیده داوران بازیکنی:

  • در حضور یک بازیکن حریف بازی خطرناک انجام دهد.

  • مانع پیشروی حریف شود .

  • از پرتاب با دست دروازه بان ممانعت به عمل آورد.

  • هر یک از ۹ خطایی را که در صورت انجام آن بر روی حریف که جریمه آن یک ضربه آزاد مستقیم می باشد را بر روی بازیکن خودی انجام دهد.

  • برای هر گونه تخلفی که در قانون ۱۲ و سایر قوانین به صورت واضح به آن اشاره نشده است و به جهت دادن اخطار یا اخراج کردن بازیکن ، بازی متوقف شود.

  تنبیهات انضباطی

  تنها به بازیکن یا جانشین می توان کارت زرد یا قرمز نشان داد. هنگامی که بازی شروع شده است کارت به صورت آشکارا داده می شود. در سایر موارد داوران بازیکنان و مسئولان تیم را به صورت شفاهی از تنبیهات انضباطی اخذ شده آگاه می نمایند.

  داوران این اختیار را دارند که جریمه انضباطی را از لحظه ورود به محوطه زمین بازی و قبل از شروع مسابقه تا لحظه ترک آن اعمال نمایند.

  موارد اخطار:

  در صورت انجام هریک از اعمال زیر از سوی یک بازیکن ، وی مشمول دریافت اخطار می شود :

  - رفتار غیر ورزشی

  - با گفتار و یا رفتار به تصمیم داوران اعتراض نماید

  - اصرار بر نقض قوانین بازی فوتسال

  - به تاخیر انداختن شروع مجدد بازی

  - عدم رعایت فاصله مورد نیاز هنگام شروع مجدد بازی از یک ضربه کرنر ، ضربه آزاد یا توپ در حال ورود به بازی (بازیکنان مدافع)

  - ورود یا ورود مجدد به زمین بازی بدون اجازه داور یا تخلف در روش تعویض

  - ترک عمدی زمین بازی بدون اجازه داور

  قانون ۱۳ – ضربات آزاد

  تخلفات و تنبیهات

  در هنگام اجرای ضربات آزاد اگر فاصله بازیکنی با توپ کمتر از فاصله مورد نیاز باشد:

  • ضربه تکرار می شود و بازیکن متخلف اخطار می گیرد مگر آنکه از آوانتاژ بتوان استفاده نمود و یا خطایی دیگر که جریمه آن یک ضربه پنالتی است رخ دهد. در صورت انجام تخلفی که جریمه آن یک ضربه آزاد است ، داوران تصمیم می گیرند که خطای اصلی را جریمه نمایند یا خطای متعاقب آن را. اگر خطای دوم قابل جریمه به وسیله یک ضربه پنالتی یا ضربه آزاد مستقیم باشد ، یک خطای جمع شونده علیه تیم خطاکار اضافه می گردد.

  برای زدن ضربه خطای ششم جمع شونده ، اگر ضربه به وسیله یک هم تیمی به غیر از بازیکنی که قبلا مشخص شده است زده شود :

  - داوران بازی را متوقف می نمایند ، به او به دلیل رفتار غیر ورزشی اخطار می دهند و بازی با یک ضربه آزاد غیر مستقیم به سود تیم مدافع از محلی که او به توپ ضربه زده است مجددا آغاز خواهد شد.

  در شروع با خطای ششم جمع شونده ، اگر بعد از ضربه آزاد مستقیمی که گرفته شده است :

  - هنگامی که توپ در بازی است تا قبل از اینکه با تیر های عمودی ، خط عرضی یا سایر بازیکنان تماس پیدا کند ، ترکیده و یا معیوب شود :

  ضربه تکرار می گردد.

  قانون ۱۴ – ضربه پنالتی

  تخلفات و تنبیهات

  اگر هنگامی که یک ضربه پنالتی گرفته شده است ، توپ به وسیله یک هم تیمی بازیکنی که قبلا مشخص شده است زده شود :

  - داوران بازی را متوقف نموده ، به دلیل رفتار غیر ورزشی به بازیکن متخلف اخطار داده و بازی با یک ضربه آزاد غیر مستقیم به سود تیم مدافع از نقطه پنالتی مجددا آغاز می شود

  - اگر بعد از اینکه ضربه پنالتی زده شد :

  قبل از اینکه توپ با تیر های عمودی و یا بازیکنی تماس بگیرد، بترکد و یا معیوب شود ، ضربه تکرار خواهد شد.

  قانون ۱۶ – پرتاب اوت دروازه

  تخلفات و تنبیهات

  اگر توپ در بازی قرار گیرد و دروازه بان مجددا آن را لمس نماید ( به جز با دستانش) قبل از اینکه بازیکن حریف آن را لمس نماید ( به جز وقتی که تصادفا بازیکن دیگری از هم تیمی هایش آن را لمس کند) :

  - یک ضربه آزاد غیر مستقیم از محلی که در آن تخلف صورت گرفته به تیم مقابل داده می شود ( قانون ۱۳ محل ضربه آزاد ملاحظه شود)

  روش های تعیین برنده یک مسابقه یا مسابقه رفت و برگشت

  ضربات از نقطه پنالتی

  روش اجرا:

  - اگر در پایان بازی یا وقت های اضافه و قبل از شروع ضربات از روی نقطه پنالتی ، یک تیم تعداد بازیکن بیشتری اعم از جانشین نسبت به تیم دیگر داشته باشد ، بایستی تعداد بازیکنانش را کم کند تا با تیم مقابل برابر شوند و کاپیتان تیم بایستی اسم و شماره هر یک از بازیکنان حذف شده را به اطلاع داور برساند.

  - اگر تیمی مجبور به کاهش تعداد بازیکنان برای برابر شدن با تیم مقابل باشد آنها می توانند دروازه بان های خودشان را بیرون بگذارند ، در نتیجه بازیکنان مجاز به گرفتن ضربات پنالتی هستند.

  • دروازه بانی که به خاطر برابر شدن تعداد بازیکنان تیمش با تیم مقابل از ضربات پنالتی بیرون گذاشته شده است به عنوان مثال در منطقه فنی خود ایستاده است در هر لحظه می تواند جایگزین دروازه بان تیمش شود.

  • قبل از شروع ضربات از نقطه پنالتی داور بایستی از برابر بودن بازیکنان مجاز به شرکت در ضربات پنالتی هر دو تیم که در نیمه دیگر زمین می باشند ، اطمینان یابد.

  قانون ۱8 – ضربه کرنر
  این قانون جدید از سوی کمیته داوران فدراسیون فوتبال ایران از نیم فصل دوم لیگ برتر فوتسال قابل اجرا بوده و از سال آینده در تمام رده های فوتسال اعمال خواهد شد.

  قانون جدید به شرح زیر اعلام شد :

  هر گاه ضربه کرنر در مدت ۴ ثانیه زده نشود ،پرتاب اوت دروازه توسط تیم مقابل انجام خواهد شد.

  منبع:سایت تخصصی داوری فوتبال و فوتسال (davaran.ir)
  ویرایش توسط caesar68 : 3rd February 2011 در ساعت 23:17
  بسم رب المهدی (عج)

  اَلسَّلامُ عَلَيْكَ يا حُجَّةَ اللّهِ فى اَرْضِهِ

  فرهنگ غرب بشر را از درون تسخیر میکند چرا که در غایت با نفس اماره اشتراک دارد بر همین اساس سر سپردن به غرب
  قبول ولایت شیطان است (سید مرتضی آوینی)
  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]  #3 ارسال شده در تاريخ 3rd February 2011 در ساعت 23:14

 5. یک کاربر از این پست تشکر کرده است :


 6. caesar68 آواتار ها
  caesar68
  کاربر سایت
  Sep 2010
  IRAN
  973
  2,954
  تشکر شده : 1,581

  پیش فرض

  تفسیر قوانین بازی فوتسال و رهنمود ها برای داوران

  قانون ۱ – زمین

  تبلیغات در زمین بازی :

  اگرمقررات رقابت ها ، تبلیغات را ممنوع نکرده باشد ، تبلیغات بر روی سطح زمین بازی مجاز است در صورتی که ایجاد سر درگمی برای بازیکنان و داوران نکند و خطوط مرزی قید شده در قانون بازی فوتسال قابل رویت باشد.

  اگر مقررات رقابت ها ، این تبلیغات را ممنوع نکرده باشد ، تبلیغات روی تور دروازه ها در صورتی که برای داوران و بازیکنان سر درگمی ایجاد نکند مجاز است.

  تبلیغات در محوطه فنی :

  اگر مقررات این رقابت ها ، تبلیغات را ممنوع نکرده باشد ، تبلیغات روی سطح محوطه فنی مجاز است در صورتی که برای داوران ، داور سوم و حاضرین در منطقه مذکور ایجاد سردرگمی نکند.

  قانون۳ – تعداد بازیکنان

  بازیکنان اخراجی

  - اگر بازیکنی که مرتکب تخلف شده است به دلیل دریافت اخطار دوم و یا مستقیما بعد از دادن آوانتاژ مستلزم اخراج باشد و تیمش پس از‌ آوانتاژ و قبل از اخراج او گلی دریافت کند تعداد بازیکنان این تیم به دلیل اینکه تخلف و یا خطا قبل از به ثمر رسیدن گل صورت گرفته ، کم نمی شود.

  - اگر در مدت توقف بین دو نیمه یا قبل از شروع یکی از نیمه های وقت اضافه بازیکنی مرتکب تخلف مستوجب اخراج شود تیم او نیمه بعد یا وقت اضافه بعد را با یک نفر کمتر آغاز می نماید.

  قانون ۴ – تجهیزات بازیکنان

  زیور آلات

  استفاده از زیور آلات برای داوران و کمک داوران نیز ممنوع است ( به استثنا داور که در صورت غیبت وقت نگهدار می تواند ساعت و یا وسائل مشابهی که برای محاسبه وقت به کار می رود را استفاده نماید)

  قانون ۵ – داوران

  راهنمای داوران

  شمارش ۴ ثانیه هنگامی که توپ در بازیست.

  • هرگاه دروازه بان تیمی در نیمه زمین خود در حالیکه بازی در جریان است صاحب توپ شود ، یکی از داوران باید به صورت واضح شمارش ۴ ثانیه را انجام دهد.

  شروع مجدد بازی

  داوران اختصاصا بایستی از شروع مجدد سریع بازی اطمینان یابند و نباید اجازه دهند تا پس از توقف موقتی به دلایل فنی ، بازی شروع نشود. ( ضربات اوت ، پرتاب اوت دروازه ، ضربه کرنر و ضربه آزاد) در این موارد شمارش ۴ ثانیه شروع می شود و استفاده از سوت ضروری نیست. در مواردی که شمارش ۴ ثاینه مجاز نیست ( ضربه شروع یا ضربه پنالتی) به بازیکن یا بازیکنانی که تاخیر ایجاد می کنند اخطار تعلق می گیرد.

  قانون ۱۲ – خطاهای و رفتار ناشایست

  انجام بازی خطرناک

  منظور از بازی خطرناک هر گونه عملی ست که در هنگام تلاش برای بازی با توپ ، بازیکن حریف و یا خود را تهدید به آسیب رساندن می کند. بازی خطرناک در مقابل حریف نزدیک رخ می دهد و مانع بازی بازیکن حریف به دلیل ترس از آسیب دیدن خودش و یا بازیکن دیگر می شود.

  قانون ۱۴ – ضربه پنالتی

  روش اجرا :

  در هنگام زدن ضربه پنالتی ، فریب دادن حریف به عنوان بخشی از فوتبال مجاز است ولی اگر در هنگام اجرای این ضربه بازیکن کاملا متوقف شود قانون ۱۴ نقض شده است و یک رفتار غیر ورزشی انجام شده و یازیکن باید اخطار بگیرد.

  روش های تعیین برنده یک مسابقه و یا یک بازی رفت و برگشت

  ضربات از روی نقطه پنالتی

  روش اجرا :

  در طول اجرای ضربات پنالتی داوران نباید اجازه ورود دوربین ها و سایر رسانه ها را به زمین بدهند.
  بسم رب المهدی (عج)

  اَلسَّلامُ عَلَيْكَ يا حُجَّةَ اللّهِ فى اَرْضِهِ

  فرهنگ غرب بشر را از درون تسخیر میکند چرا که در غایت با نفس اماره اشتراک دارد بر همین اساس سر سپردن به غرب
  قبول ولایت شیطان است (سید مرتضی آوینی)
  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]  #4 ارسال شده در تاريخ 3rd February 2011 در ساعت 23:15

 7. یک کاربر از این پست تشکر کرده است :


 8. Mr.MohaMmaD آواتار ها
  Mr.MohaMmaD
  مدیر سابق
  Sep 2008
  هرکجا دور از تو باشم نازنین غربت نشینم
  40,526
  35,136
  تشکر شده : 65,987

  Icon142 آموزش فوتسال

  آموزش فوتسـال
  در فوتسال همانند سایر رشته های ورزشی عوامل زیر موثر می باشد :
  الف – تکنیک
  ب- تاکتیک
  ج - آمادگی جسمانی(شرایط بدنی)
  د - آمادگی روانی

  تعریف تکنیک:
  تکنیک به معنی «فن» یا «شیوه اجرا» می باشد و منظور از آن در ورزش به ویژه در فوتسال، به کارگیری صحیح اهرم های بدن در اجرای حرکات موردنظر می باشد.
  تعریف مهارت:
  تصمیم گیری دراجرای تکنیک در زمان و مکان مناسب و صرف حداقل انرژی را «مهارت» می گویند.
  بازیکنانی به مهارت بالا دست پیدامی کنند که بتوانند هر تکنیک را بارها و بارها تمرین نمایند.


  لمس توپ (آشنایی باتوپ):
  به منظوردرک حجم واندازه توپ در فوتسال واجرای بهتر تکنیک ها باید قبل یا حین آموزش تکنیک ها، تمریناتی با قسمت های مختلف بدن انجام داد.
  تکنیک های فوتسال:
  ۱- دریبلینگ:
  حرکت هماهنگ با توپ راکه دارای ویژگیهای تغییرسرعت،تغییرمسیر و فریب باشد را«دریبل»می گویند.
  ۲- ضربات :
  آموزش مهارتهای مربوط به این تکنیک از ابتدایی ترین مراحل یادگیری فوتسال می باشد. عموما از ضربه زدن برای ارسال توپ به همبازی، شوت کردن به دروازه حریف، ارسال توپ به فضای باز و حرکت به سمت آن و برای دفع توپ ازمنطقه دفاعی، استفاده می شود.
  ۱-۲- ضربه بغل پا:
  به کلیه ضرباتی که با بغل پا انجام می گیرد، اطلاق می گردد.
  ازآنجایی که ناحیه بغل پا سطح نسبتا وسیعی را تشکیل میدهد، این ضربه از دقت قابل ملاحظه ای برخوردار است و بیشتر برای ارسال پاسهای کوتاه وانجام ضربات پنالتی مورد استفاده قرارمی گیرد.
  ۲-۲- ضربه روی پا:
  به ضرباتی گفته می شود که با روی پا زده می شود. از این ضربه برای شوت می توان استفاده کرد ولی از دقت کمی برخوردار است.
  ۳-۲- ضربه داخل وخارج روی پا:
  ازاین ضربات بیشتر برای ارسال بلند و مسافت طولانی مورد استفاده قرار می گیرد و دقت آن کم است.
  ۴-۲- ضربه سر:
  هماهنگی قسمتهای مختلف بدن به هنگام مقابله با یک توپ بلند با سررا، «ضربه سر» می گویند.
  ناحیه جلوی سر (پیشانی)، دراین تکنیک مورد استفاده قرار می گیرد ضربه سرازجمله تکنیکهای مهمی است که بیشتر در رابطه با توپ های بلند هوایی به کاربرده می شود ودر فوتسال کاربرد کمتری دارد.
  انواع ضربات سر:
  الف ضربه سر دفاعی
  ب - ضربه سر حمله ای
  ج - ضربه سر شیرجه ای
  د -ضربه سر به عقب
  ۳- کنترل (دریافت) :دراختیارگرفتن توپ را به شکلی که بتوان در کوتاهترین زمان ممکن بهترین تصمیم را به مرحله اجرا گذاشت «کنترل» می گویند.
  انواع کنترل:
  الف- کف پا
  ب- بغل پا
  ج- خارج پا
  د- روی پا
  ه- ران
  و- سینه
  ز- سر
  انتخاب نوع کنترل باتوجه به ارتفاع توپ انجام می شود. ودر فوتسال از کنترل کف پا بیشتر استفاده می گردد.
  نکات مورد توجه هنگام کنترل :
  ۱- در مسیر حرکت توپ قرار بگیرید.
  ۲- با توجه به ارتفاع و موقعیت توپ سطح تماس مناسب را انتخاب نمایید.
  ۳- هنگام کنترل،سطح تماس با توپ را نرم وشل نگه دارید.
  تعریف تاکتیک:
  هرگونه حرکت فردی یاگروهی از پیش تنظیم شده به منظور رسیدن به گل یا جلوگیری از گل خوردن را «تاکتیک» می گویند.
  انواع تاکتیک ها:
  به طورکلی تاکتیک ها درفوتبال به چهاربخش تاکتیک های فردی، تاکتیک های گروهی، تاکتیک های ایستگاهی و تاکتیک های تیمی تقسیم می شوند .لازم به ذکراست تاکتیک های ایستگاهی ازجمله تاکتیک های گروهی وتیمی است که به دلیل اهمیت آن به طورجداگانه ذکرشده است.درفوتسال آمادگی جسمانی وآمادگی روانی دراجرای بهترتکنیک وتاکتیک نقش ارزنده ای ایفا می کند.  تکنیک وتاکتیک در فوتسال


  تکنیک

  منظور از تکنیک، انجام حرکات مخصوص بازی فوتبال است که موجب بازی صحیح و با هدف می‌شود. سطح بازی یک تیم بستگی به توانایی‌های تکنیکی بازیکنان آن دارد. تکنیک با دو عنصر مؤثر در بازی فوتسال، یعنی تاکتیک و قدرت بدنی ارتباط مستقیم دارد. به عبارت دیگر فراگیری و تمرین توانایی‌های تکنیکی به این منظور انجام می‌شوند که بازیکن قادر باشد بر موقعیت‌های جدید به وجود آمده مسلط شود. در هنگام تمرینات تکنیکی توجه به دو نکته مهم می‌باشد:

  ۱ـ با تمرینات زیاد می‌توان انجام حرکات انفرادی را در قالب کار تیمی تکمیل کرد.

  ۲ـ می‌توان در شرایط مختلف و با آموزش تکنیک‌های مهم و سپردن وظائف گوناگون به بازیکن، یک الگوی حرکتی مخصوص برای او به وجود آورد تا او بتواند در موقعیت‌های مختلف بازی، بالاترین توان خود را به کار گیرد.
  شکل‌های مختلف تکنیک در فوتبال را می‌توان به صورت حرکات با توپ (دریبل، پاس، کنترل توپ، شوت به دروازه، ضربه با سر) و بدون توپ (تنه زدن، سد کردن توپ، پریدن، حرکات بدون توپ) تقسیم کرد.
  سیستم ۲-۱-۱( جایگیری مناسب ، استفاده از فضا ، پاس کاری خوب )
  حالت اول

  در این سیستم a به c وc به b پاس می‌دهد. در زمان ارسال پاس،
  d به کنار زمین آمده توپ را از b دریافت می‌کند. B با حرکت بدون توپ به او نزدیک می‌شود و توپ برگشتی را با یک پاس دقیق به c که بدون توپ حرکت کرده می‌دهد. در این لحظه a به مرکز خط دفاع می‌آید.


  حالت دوم

  بازیکن a به c و او به b پاس ‌داده و طبق شکل حرکت می‌کند. بازیکن d به جای c می‌آید و b با یک پاس بلند c را صاحب توپ می‌نماید، در زمان ارسال پاس توسط بازیکن a او هم می‌تواند در طول زمین حرکت کرده، آماده دریافت توپ باشد.

  سیستم در فـوتسال

  سیستم از ارکانی اصولی و آشنائی با تکنیک است و زیر بنای اولیه تکامل تاکتیک‌های تیمی می‌باشد. بر اثر پیشرفت‌های علمی و عملی در فوتبال امروز جهان کم کم سیستم‌های قدیم جای خود را به روش‌های جدیدتری از تاکتیک‌های تیمی داده است. اصولا سیستم‌ها رکنی از تاکتیک‌های تیمی به حساب می‌آیند و بازیکنان، اجرای تاکتیک‌های فردی و شروع مجدد خود را بر اساس شناخت سیستم‌های دفاعی و حمله ای تیم و طبق نظر مربیان اجرا می‌نمایند.

  بر حسب مقررات و قوانین بازی فوتسال و به منظور ایجاد نظم بازکنان تیم‌ها قرار‌ها و یا تعهد مسئولیت‌هایی در محوطه محدودی از زمین‌ با هم می‌گذارند.
  در فوتسال سیستم‌ و شکل آرایشی تیم نقش مهمی دارد. بر اساس و شرایط بازی با تیم حریف سیستم برنامه ریزی می‌شود. اما باید گفت در اجرا و حرکت‌های بوجود آمده توسط بازیکنان تغییرات زیادی حاصل می‌شود و بازیکنانی که توانایی و شعور بالائی دارند می‌توانند سریعاً در تغییر شکل و نحوه آرایش تیم تصمیم بگیرند.
  سیستم ۱ـ۲ـ۱

  در این سیستم یک نفر به عنوان دفاع آخر و پوششی قرار گرفته و دو بازیکن دیگر در کناره های زمین به صورت کشویی از یکدیگر حمایت می کنند و نفر آخر هم از این دو نفر حمایت می کنند در جلوی دو بازیکن کناری یک راس حمله قرار دارد که هر لحظه بر اساس شرایط بازی و توپ انجام وظیفه می کند.

  سیستم ۲-۲

  دو بازیکن به صورت مدافع انجام وظیفه می کنند و حرکت این دو مدافع حمایت از یکدیگر می باشد بدین صورت که اگر مدافع اول درگیر شود مدافع دوم به صورت کشویی از او حمایت می کنژد و بر عکس و دو نفر به صورت مهاجم وظیفه ی خود را انجام می دهند.

  سیستم ۲-۱-۱

  دو نفر به صورت مدافع در مقابل دروازه بازی می کنند ویک نفر در جلوی دو مدافع بازی می کند و یک راس حمله در جلوی بار خودی کار خود را انجام می دهد . نکته مهم در فوتسال داشتن سه فاکتور قدرت تصمیم گیری (توانایی)، آمادگی جسمانی وسرعت است که این فاکتورها می توانند یک تیم را تا مرز قهرمانی هدایت نماید. نوع تمرینات واتخاذ سیستم نیز می تواند به تیم کمک کند.

  آموزش سیستم (۱-۳)

  همانطور که در شکل مقابل نمایش داده شده سه نفر در زمین خودی و یک نفر که ویژگی حفظ توپ و ارسال پاس دقیق را دارد ،در زمین سبیه به ۸ اینگلیسی موقعیتی از قبل تمرین شده بوجود آورن تا با صاحب توپ نمودن نفر راس (در زمین حریف ) ، حرکت و حمله ی خود را آغاز نماید.

  آموزش سیستم (۱-۴-۰)

  در این سیستم استقرار بازیکن ها در شکل مشخص شده و باید سه نکته مهم رعایت گردد :

  ۱- آمادگی جسمانی خوب : بازی و دویدن
  ۲- پاس دادن زیاد : استفاده از هوش و تکنیک بازیکن
  ۳ – اجرای تکنیک شوت : شوت در تمام حالت های مختلف (روی پا ، داخل پا ،نوک پا وسر ضرب )
  در این سیستم استقرار بازیکن در پشت توپ می باشد.

  ****
  مااز تبار
  کوروش و فرزندجمشیدیم
  پیروز
  بی برده،بت نپرستیدیم


  *****

  #5 ارسال شده در تاريخ 26th June 2011 در ساعت 17:32

 9. ´•.MahSa.•` آواتار ها
  ´•.MahSa.•`
  عضو افتخاری
  Sep 2008
  تهران
  10,314
  2,669
  تشکر شده : 10,677

  پیش فرض

  نكته مهم در فوتسال داشتن سه فاكتور قدرت تصميم گيري (توانايي)، آمادگي جسماني و سرعت است كه اين فاكتورها مي‌تواند يك تيم را تا مرز قهرماني هدايت نمايد. همچنين نوع تمرينات و اتخاذ سيستم نيز مي‌تواند به تيم كمك كند.
  آمادگي جسماني:

  اصولاً براي انتخاب بازيكن مي‌بايست پرونده‌اي از هر بازيكن در اختيار داشت كه در آن گزارش خاص مربوط به بازيكن قيد شده باشد.
  فاكتورهاي مهمي در انتخاب بازيكن وجود دارد كه عبارتند از: شخصيت كه مي‌تواند ويژگي‌هاي اخلاقي و رفتاري يا تربيت خانوادگي او باشد. ويژگي‌هاي بدني، آمادگي جسماني، قدرت تصميم گيري، اجراي مطلوب تكنيك و تاكتيك و كارهاي با توپ و بدون توپ.
  از آنجائي‌كه تمرينات فوتسال بيشتر از نوع تمرينات هوازي و غيرهوازي مي‌باشد،بايد روي اين سيستم‌ها تمرين نمود. اما بايد اذعان داشت شرايط بدني به خصوص دارا بودن توانايي‌هاي فيزيكي و رواني در قابليت بازدهي ورزشكار مؤثر مي‌باشد.


  کاش اون لَحظہ اے که یِکے اَزت میپُرسِہ "حاِلت چِطوره؟" وَ تو جَواب میدے "خوبَم!" ، کَس
  ے باشہ کہ
  مُحکَم بَغلِت کُنہ و آروم تو گوشِت بِگہ: "میدونَم خوب نیستے ..."

  ---

  پابِرَهنہ ازسَطحِ ِ سیمانے شَهرمے گذرم اینجاهوا،هواے تونیست دراین ازدحام تنهایے
  "تنها" تورا کم مے آورم من بہ این زندگے ِ بے توبَرنمے گَردم.


  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]


  #6 ارسال شده در تاريخ 19th September 2011 در ساعت 15:46

 10. ´•.MahSa.•` آواتار ها
  ´•.MahSa.•`
  عضو افتخاری
  Sep 2008
  تهران
  10,314
  2,669
  تشکر شده : 10,677

  پیش فرض

  آموزش سيستم ( 3ـ1 )

  همانطور كه در شكل مقابل نمايش داده شده سه نـفر در زمين خـودي و يك نفر كه ويژگي حفظ توپ و ارسال پاس دقيق را دارد، در زمين حريف مي‌ايستد. سه نفري كه در زمين خودي هستند سعي مي‌كـنند با پاس‌هاي متوالي و چرخش سريع بازيكنان در عـرض زمين شـبيه به 8 انگليسي موقعيتي از قبل تمرين شده بوجود آورند تا با صاحب توپ نمودن نفر رأس (در زمين حريف)، حـركت و حملـه خود را آغازنمايند.
  آموزش سيستم (0 ـ 4 ـ 1 )

  در اين سيستم استقرار بازيكن‌ها در شكل مشخص شده و بايد سه نكته مهم رعايت گردد:
  1ـ آمادگي جسماني خوب: بازي و دويدن
  2ـ پاس دادن زياد: استفاده از هوش وتكنيك بازيكن
  3ـ اجراي تكنيك شوت: شوت در تمام حالت‌هاي مختلف (روي پا، داخل پا، نوك پا و سر ضرب)
  در اين سيستم استقرار بازيكن در پشت توپ مي‌باشد.


  کاش اون لَحظہ اے که یِکے اَزت میپُرسِہ "حاِلت چِطوره؟" وَ تو جَواب میدے "خوبَم!" ، کَس
  ے باشہ کہ
  مُحکَم بَغلِت کُنہ و آروم تو گوشِت بِگہ: "میدونَم خوب نیستے ..."

  ---

  پابِرَهنہ ازسَطحِ ِ سیمانے شَهرمے گذرم اینجاهوا،هواے تونیست دراین ازدحام تنهایے
  "تنها" تورا کم مے آورم من بہ این زندگے ِ بے توبَرنمے گَردم.


  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]


  #7 ارسال شده در تاريخ 19th September 2011 در ساعت 15:48

 11. ´•.MahSa.•` آواتار ها
  ´•.MahSa.•`
  عضو افتخاری
  Sep 2008
  تهران
  10,314
  2,669
  تشکر شده : 10,677

  پیش فرض

  سيستم در فـوتسال

  سيستم از اركاني اصولي و آشنائي با تكنيك است و زير بناي اوليه تكامل تاكتيك‌هاي تيمي مي‌باشد. بر اثر پيشرفت‌هاي علمي و عملي در فوتبال امروز جهان كم كم سيستم‌هاي قديم جاي خود را به روش‌هاي جديدتري از تاكتيك‌هاي تيمي داده است. اصولا سيستم‌ها ركني از تاكتيك‌هاي تيمي به حساب مي‌آيند و بازيكنان، اجراي تاكتيك‌هاي فردي و شروع مجدد خود را بر اساس شناخت سيستم‌هاي دفاعي و حمله اي تيم و طبق نظر مربيان اجرا مي‌نمايند.
  بر حسب مقررات و قوانين بازي فوتسال و به منظور ايجاد نظم بازكنان تيم‌ها قرار‌ها و يا تعهد مسئوليت‌هايي در محوطه محدودي از زمين‌ با هم مي‌گذارند.
  در فوتسال سيستم‌ و شكل آرايشي تيم نقش مهمي دارد. بر اساس و شرايط بازي با تيم حريف سيستم برنامه ريزي مي‌شود. اما بايد گفت در اجرا و حركت‌هاي بوجود آمده توسط بازيكنان تغييرات زيادي حاصل مي‌شود و بازيكناني كه توانايي و شعور بالائي دارند مي‌توانند سريعاً در تغيير شكل و نحوه آرايش تيم تصميم بگيرند.

  سيستم 1ـ2ـ1

  در اين سيستم يك نفر به عنوان دفاع آخر و پوششي قرار گرفته و دو بازيكن ديگر در کناره‌هاي زمين به صورت كشويي از يكديگر حمايت مي‌كنند و نفر آخر هم از اين 2 نفر حمايت مي‌كند در جلوي 2 بازيكن كناري يك رأس حمله قرار دارد كه هر لحظه بر اساس شرايط بازي و توپ انجام وظيفه مي‌كند.

  سيستم 2ـ2

  دو بازيكن به صورت مدافع انجام وظيفه مي‌كنند و حركت اين دو مدافع حمايت از يكديگر مي‌باشد بدين صورت كه، اگر مدافع اول درگير شود مدافع دوم به صورت كشويي از او حمايت مي‌كند و برعكس و دو نفر به صورت مهاجم وظيفه خود را انجام مي‌دهند.

  سيستم 1ـ1ـ2

  دو نفر به صورت مدافع در مقابل دروازه بازي مي‌كنند ويك نفر در جلوي دو مدافع بازي مي‌كند و يك رأس حلمه در جلوي يار خودي كار خود را انجام مي‌دهد.


  کاش اون لَحظہ اے که یِکے اَزت میپُرسِہ "حاِلت چِطوره؟" وَ تو جَواب میدے "خوبَم!" ، کَس
  ے باشہ کہ
  مُحکَم بَغلِت کُنہ و آروم تو گوشِت بِگہ: "میدونَم خوب نیستے ..."

  ---

  پابِرَهنہ ازسَطحِ ِ سیمانے شَهرمے گذرم اینجاهوا،هواے تونیست دراین ازدحام تنهایے
  "تنها" تورا کم مے آورم من بہ این زندگے ِ بے توبَرنمے گَردم.


  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]


  #8 ارسال شده در تاريخ 19th September 2011 در ساعت 15:48

 12. ´•.MahSa.•` آواتار ها
  ´•.MahSa.•`
  عضو افتخاری
  Sep 2008
  تهران
  10,314
  2,669
  تشکر شده : 10,677

  پیش فرض

  نكته مهم در فوتسال داشتن سه فاكتور قدرت تصميم گيري (توانايي)، آمادگي جسماني و سرعت است كه اين فاكتورها مي‌تواند يك تيم را تا مرز قهرماني هدايت نمايد. همچنين نوع تمرينات و اتخاذ سيستم نيز مي‌تواند به تيم كمك كند.
  آمادگي جسماني:

  اصولاً براي انتخاب بازيكن مي‌بايست پرونده‌اي از هر بازيكن در اختيار داشت كه در آن گزارش خاص مربوط به بازيكن قيد شده باشد.
  فاكتورهاي مهمي در انتخاب بازيكن وجود دارد كه عبارتند از: شخصيت كه مي‌تواند ويژگي‌هاي اخلاقي و رفتاري يا تربيت خانوادگي او باشد. ويژگي‌هاي بدني، آمادگي جسماني، قدرت تصميم گيري، اجراي مطلوب تكنيك و تاكتيك و كارهاي با توپ و بدون توپ.
  از آنجائي‌كه تمرينات فوتسال بيشتر از نوع تمرينات هوازي و غيرهوازي مي‌باشد،بايد روي اين سيستم‌ها تمرين نمود. اما بايد اذعان داشت شرايط بدني به خصوص دارا بودن توانايي‌هاي فيزيكي و رواني در قابليت بازدهي ورزشكار مؤثر مي‌باشد.
  سيستم 2ـ1ـ1

  در اين سيستم يك نفر در دفاع آخر و يك بازيکن که قدرت مانور دارد، در وسط زمين قرار مي‌گيرد. دو نفر هم به عنوان مهاجم انجـام وظيفه مي‌كنند که بايد از سوي نفر وسط به خوبي حمايت شوند.
  سيستم 1ـ3

  در اين سيستم سه بازيکن در خط دفاعي بصورت دفاع وسط، دفاع راست و چپ، قرارگرفته و كار دفاعي خود را تكميل مي‌كنند و يك نفر به عنوان رأس حمله به صورت متحرك بازي مي‌كند.
  سيستم 3ـ 1

  اين سيستم تيم را در حالت هجومي قرار مي‌دهد. يعني يك نفر در دفاع آخر و سه بازيكن ديگر در جلوي دفاع آخر قرار مي‌گيرند و به نوعي دفاع را از زمين حريف انجام مي‌دهند.


  کاش اون لَحظہ اے که یِکے اَزت میپُرسِہ "حاِلت چِطوره؟" وَ تو جَواب میدے "خوبَم!" ، کَس
  ے باشہ کہ
  مُحکَم بَغلِت کُنہ و آروم تو گوشِت بِگہ: "میدونَم خوب نیستے ..."

  ---

  پابِرَهنہ ازسَطحِ ِ سیمانے شَهرمے گذرم اینجاهوا،هواے تونیست دراین ازدحام تنهایے
  "تنها" تورا کم مے آورم من بہ این زندگے ِ بے توبَرنمے گَردم.


  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]


  #9 ارسال شده در تاريخ 19th September 2011 در ساعت 15:49

 13. ´•.MahSa.•` آواتار ها
  ´•.MahSa.•`
  عضو افتخاری
  Sep 2008
  تهران
  10,314
  2,669
  تشکر شده : 10,677

  پیش فرض

  آموزش سيستم

  تكنيك

  منظور از تكنيك، انجام حركات مخصوص بازي فوتبال است كه موجب بازي صحيح و با هدف مي‌شود. سطح بازي يك تيم بستگي به توانايي‌هاي تكنيكي بازيكنان آن دارد. تكنيك با دو عنصر مؤثر در بازي فوتسال، يعني تاكتيك و قدرت بدني ارتباط مستقيم دارد. به عبارت ديگر فراگيري و تمرين توانايي‌هاي تكنيكي به اين منظور انجام مي‌شوند كه بازيكن قادر باشد بر موقعيت‌هاي جديد به وجود آمده مسلط شود. در هنگام تمرينات تكنيكي توجه به دو نكته مهم مي‌باشد:
  1ـ با تمرينات زياد مي‌توان انجام حركات انفرادي را در قالب كار تيمي تكميل كرد.
  2ـ مي‌توان در شرايط مختلف و با آموزش تكنيك‌هاي مهم و سپردن وظائف گوناگون به بازيكن، يك الگوي حركتي مخصوص براي او به وجود آورد تا او بتواند در موقعيت‌هاي مختلف بازي، بالاترين توان خود را به كار گيرد.
  شكل‌هاي مختلف تكنيك در فوتبال را مي‌توان به صورت حركات با توپ (دريبل، پاس، كنترل توپ، شوت به دروازه، ضربه با سر) و بدون توپ (تنه زدن، سد كردن توپ، پريدن، حركات بدون توپ) تقسيم كرد.
  سيستم 1ـ1ـ2 (جاگيري مناسب، استفاده از فضا، پاس‌كاري خوب)
  حالت اول


  در اين سيستم A به C وC به B پاس مي‌دهد. در زمان ارسال پاس،
  D به كنار زمين آمده توپ را از B دريافت مي‌كند. B با حركت بدون توپ به او نزديك مي‌شود و توپ برگشتي را با يك پاس دقيق به C كه بدون توپ حركت كرده مي‌دهد. در اين لحظه A به مركز خط دفاع مي‌آيد.
  حالت دوم

  بازيكن A به C و او به B پاس ‌داده و طبق شكل حركت مي‌كند. بازيكن D به جاي C مي‌آيد و B با يك پاس بلند C را صاحب توپ مي‌نمايد، در زمان ارسال پاس توسط بازيكن A او هم مي‌تواند در طول زمين حركت كرده، آماده دريافت توپ باشد.
  سيستم 3ـ1

  بازيكن A به B پاس داده و به او نزديك مي‌شود. در اين زمان C به جاي A و D به جاي C مي‌رود. بازيكن B با يك پاس به عقب A را صاحب توپ كرده و خود به قسمت ديگر زمين مي‌رود. در اين حالت A به D پاس مي‌دهد تا او به دروازه نزديك شود يا به B پاس‌ دهد.


  کاش اون لَحظہ اے که یِکے اَزت میپُرسِہ "حاِلت چِطوره؟" وَ تو جَواب میدے "خوبَم!" ، کَس
  ے باشہ کہ
  مُحکَم بَغلِت کُنہ و آروم تو گوشِت بِگہ: "میدونَم خوب نیستے ..."

  ---

  پابِرَهنہ ازسَطحِ ِ سیمانے شَهرمے گذرم اینجاهوا،هواے تونیست دراین ازدحام تنهایے
  "تنها" تورا کم مے آورم من بہ این زندگے ِ بے توبَرنمے گَردم.


  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]


  #10 ارسال شده در تاريخ 19th September 2011 در ساعت 15:49

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran&تزیین سفره هفت سین 96