کانی
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 19

موضوع: کانی

 1. secret آواتار ها
  secret
  کاربر سایت
  Dec 2008
  39,621
  378
  تشکر شده : 19,762

  پیش فرض کانی

  كاني ماده‌ي طبيعي، غيرآلي، بلوري و جامد است كه در تركيب سنگ‌هاي پوسته‌ي زمين يافت مي‌شود. برخي كاني‌ها از يك عنصر خالص و بسياري از آن‌ها از دو يا چند عنصر درست شده‌اند. در هر صورت، كاني‌ها تركيب شيميايي معيني دارند. واژه‌ي كاني از واژه‌ي فارسي كان گرفته شده است كه در زبان عربي به آن معدن گفته مي‌شود. بنابراين، كاني به ماده‌اي گفته مي‌شود كه به طور طبيعي از معدن(كان) به دست مي‌آيد و معدن بخشي از پوسته‌اي زمين است كه در آن‌جا به اندازه‌ي چشم‌گيري، كاني يافت مي‌شود. موادي مانند شيشه، چيني، آلياژ‌هاي گوناگون، كه انسان‌ آن‌ها را ساخته است، و موادي مانند مرواريد صدف، استخوان، عاج و بسياري ديگر، كه جان‌داران مي‌سازند، كاني نيستند.

  #1 ارسال شده در تاريخ 31st December 2008 در ساعت 19:02

 2. یک کاربر از این پست تشکر کرده است :


 3. Lovable.pair آواتار ها
  Lovable.pair
  مدیر سابق
  Jan 2009
  البرز
  19,080
  2,915
  تشکر شده : 11,974

  پیش فرض

  خواص فیزیکی کانیها
  با استفاده از خصوصیات فیزیکی ساده ای میتوان برخی از کانیهای اصلی را در نمونه های دستی تشخیص داد.تشخیص دقیق کانی ها با توجه به خواص نوری انها و با استفاده از میکروسکوپهای پلاریزان یا دستگاههای اشعه x، روشهای شیمیایی و غیره انجام میگیرد.
  خواص فیزیکی ظاهری کانیها عبارت است از:
  1- جلا: عبارت است از توصیف نمود ظاهری سطح یک کانی، که میتوان ان را به جلای فلزی و غیر فلزی تقسیم کرد.کانیها را که جلای غیر فلزی دارند با اصطلاحاتی نظیر جلای مرواریدی،ابریشمی، شیشه ای،خاکی و غیره توصیف می کنند.جلای فلزی یک نمونه طلا یا کانی پیریت از جلای شیشه ای کانی کوارتز یا جلای خاکی کانیها ی رسی به خوبی قابل تشخیص است.
  2- سختی:مقاومت یک کانی را در برابر خراشیده شدن سختی می گویند.سختی یک ویژگی نسبی است که از مقایسه کانی مورد نظر با یکی از کانی های استاندارد به دست می اید."موس" کانی شناس المانی،10 کانی با سختی های مختلف را انتخاب نمود و انها را در یک جدول به ترتیب از نرمترین تا سخت ترین کانی تنظیم کرد و درجات سختی 1 تا 10 را برای انها در نظر گرفت.این جدول به مقیاس سختی موس معروف است.از وسائل ساده ای هم برای تعیین سختی میتوان استفاده کرد که در جدول از انها نام برده شده است.
  3- رنگ: بسیاری از کانی ها رنگهایی دارند که در محدود معینی تغییر می کند و میتوان در شناسایی انها به کار اید،مثلا رنگ زرد پیریت یا سبز مالاکیت.اما باید در استفاده از این ویژگی احتیاط نمود زیرا برخی از کانیها به علت وجود مقدار کمی ناخالصی ممکن است به رنگهای مختلفی دیده شوند.
  4- رنگ خاکه:رنگ پودر کانی ها را رنگ خاکه می گویند.رنگ خاکه را میتوان با کشیدن نمونه بر روی یک صفحه چینی بدون لعاب ازمایش نمود.رنگ خاکه کانی ها ی مختلف،به رغم رنگ ظاهری متفاوت انها،معمولا یکسان است.رنگ خاکه بیشتر برای شناسایی کانی ها فلزی به کار می رود، زیرا رنگ خاکه اغلب کانیها ی غیر فلزی سفید یا بی رنگ است .
  5- چگالی: چگالی عبارت است از نسبت جرم به حجم یک نمونه.تعیین چگالی کانیها در ازمایشگاه صورت میگیرد ولی کانیها با چگالی کم یا زیاد با دست قابل تشخیص است.مثلا سنگینی طلا یا کانی گالن(سولفید سرب)را به راحتی میتوان تشخیص دادو
  6-رخ: برخی از کانیها بر اثر ضربه یا فشار در امتداد سطوح موازی معینی اسانتر از جهات دیگر شکسته یا گسیخته میشوند.این سطوح گسیختگی را رخ(کلیواژ)می گویند.این سطوح ناشی از ارایش ساختمانی اتمها در بلور و پیوندها ضعیف بین لایه های اتمهاست.تعداد سطوح رخ،زاویه بین سطوح رخ و درجه توسعه یافتگی رخ(اسان یا سخت جدا شدن در امتداد سطوح رخ)از نشانه های شناسایی کانیهاست.پاره ای از کانیها هم فاقد رخ هستند.
  علاوه بر این خصوصیات فیزیکی فوق ویژگی های دیگری مثل شفافیت،سطح شکست،خاصیت مغناطیسی،چکش خواری،واکنش با اسید هیدروکلریک حتی بو یا مزه نیز در شناسایی کانیها به کار میرود.


  فکر میکردم ، تو همدردی
  ولی دیدم ، تو هم ، دردی  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #2 ارسال شده در تاريخ 16th April 2009 در ساعت 20:24

 4. یک کاربر از این پست تشکر کرده است :


 5. Lovable.pair آواتار ها
  Lovable.pair
  مدیر سابق
  Jan 2009
  البرز
  19,080
  2,915
  تشکر شده : 11,974

  پیش فرض کانی های سیلیکاتی

  كاني ها به دو دسته تقسيم مي شوند: سيليكات ها و غيرسيليكات ها.

  كانيهاي سيليكاته كه قسمت اعظم ليتوسفر را تشكيل مي دهند و از سيليسيم تشكيل مي شود.

  اما كاني هاي غير سيليكاته فاقد سيليسيم بوده و در سنگ ها به مقدار كم يافت مي شود به همين جهت به آنها كاني هاي فرعي نيز مي گويند. در يك سنگ آن عده از كا ني هاي تشكيل دهنده سنگ كه تعداد آنها و در نتيجه مقدار درصدشان از بقيه مواد معدني بيشتر باشد و غالبا بلورهاي درشت تري داشته باشند را كاني هاي اصلي مي گويند و كاني هايي كه مقدار درصدشان كمتر و ريزتر باشند را كاني هاي فرعي نام گذاري كرده اند.

  « كاني هاي اتفاقي يا عارضي به كاني هايي گفته مي شود كه وجود آنها در سنگ هميشگي نيست و بطور نا منظم و به ابعاد مختلف در متن سنگ پراكنده اند.» البته بايد اين نكته را در نظر داشته باشيم كه يك كاني دريك سنگ ممكن است كاني اصلي آن سنگ به حساب آيد اما همان كاني درسنگ ديگر كاني فرعي يا عارضي باشد. مثلا كلسيت در سنگهاي رسوبي آهكي كاني اصلي محسوب مي گردد اما همان كلسيت در سنگ هاي آذرين يك كاني عارضي و اتفاقي مي باشد.

  كاني هاي سيليكاته:

  در مورد سيليكاتها بيشتر ساختمان آنها و نحوه اتصال و استقرار تتراهدرها كه بنيان اصلي آنها را تشكيل مي دهد مبناي تقسيم بندي آنها قرار گرفته است.

  ساختمان تتراهدرها بدين گونه است كه درمركز آن سيليسيم قرار گرفته و چهار گوشه آن به وسيله اكسيژن اشغال شده است. يون اكسيژن كه داراي دو ظرفيت مي باشد يك ظرفيت آن به وسيله سيليسيم و ظرفيت ديگر آن كه آزاد است معمولا به وسيله يونهاي فلزي احاطه مي شود.چهار وجهي هاي بكار رفته در ساختمان سيليكاتها ممكن است منفرد و جدا باشند و يا به طريق هاي مختلف به يكديگر متصل گردند. بر مبناي نوع استقرار و اتصال چهار وجهي ها به يكديگر، سيليكاتها را به دسته هاي زير تقسيم مي نمايند:

  1- نزو سيليكات ها:

  در اين دسته از سيليكات ها تتراهدرهاي چهاروجهي بصورت منفرد و مستقل مي باشند و از چهار وجهي هاي ديگر به وسيله يون هاي فلزي جدا مي شوند.فرمول عمومي مي باشد.كاني هاي اليوين از اين دسته محسوب مي شوند.

  2- سوروسيليكات ها:

  در اين دسته از سيليكات ها چهار وجهي ها با بنيان دو به دو به يكديگر متصل شده اند. سوروسيليكات ها شش ظرفيت آزاد دارند كه به وسيله يونهاي فلزي گرفته مي شود. كاني هاي گرومليليت كه از كاني هاي وابسته به فلدسپاتوئيدها مي باشند از اين دسته هستند.

  3- سيكلوسيليكات ها:

  در سيليكات هاي حلقوي تتراهدرهاي آنها به وسيله دو گوشه به يكديگر متصل شده اند و چهار وجهي ها زنجيره هاي بسته اي بين خود تشكيل داده اند كه به صورت حلقه مانند است. تعداد چهاروجهي هاي يك حلقه ممكن است 3 يا 4 و يا 6 باشد و هيچوقت۵ نيست چون تقارن مربوط به درجه پنج ندارد.از كاني هاي اين دسته مي توان بنيتوئيت، بريل و تورمالين را نام برد.

  4- اينو سيليكات ها:

  در اينو سيليكات ها تترا هدرها يا چهار وجهي هاي آنها به صورت زنجير باز يا روبان مانند پشت سر هم واقع شده اند كه هر چهار وجهي بوسيله دو گوشه با تتراهدرهاي ماقبل و ما بعد خود مربوط مي گردد.از نظر ماكزوسكوپي اينو يسليكات ها ساختمان سوزني، منشوري، رشته و غيره... دارند.

  اينو سيليكات ها به دو دسته تقسيم مي شوند:

  الف- اينو سيليكات هايي كه چهاروجهي هاي آنها بصورت زنجيره ساده به دنبال هم قرار دارند مانند پيروكسن

  ب- اينوسيليكات هايي كه زنجيره مضاعف دارند يعني چهار وجهي هاي آنها بصورت زنجيره مضاعف پشت سرهم واقع شده است و در آنها دو رشته چهار وجهي با پلهاي اكسيژن به يكديگر متصل شده اند. كاني هاي اين گروه، در نمونه هاي ماكروسكوپي ، بعضي موارد بصورت رشته هاي طويل ديده مي شود. مانند كاني ترموليت.

  5- فيلو سيليكات ها يا سيليكات هاي ورقه اي :

  در فيلو سيليكات ها چهار وجهي هاي تشكيل دهنده آنها بصورت ورقه هايي در يك سطح قرار دارند.هر چهار وجهي به وسيله سه گوشه به چهار وجهي مجاور خود
  متصل شده است.به اين ترتيب لايه هاي چهار وجهي بصورت شش گوش طوري پهلوي هم قرار گرفته اند كه نوك تيز آنها در يك امتداد است.سطح لايه ها از قاعده هاي مثلثي، كه از نظر الكتريكي خنثي است تشكيل مي شود و به همين جهت آنها را سيليكات هاي ورقه اي يا فيلو سيليكات ها مي نامند. كاني هاي عمده آن: تالك، ميكا، سرپانتين و كاني هاي گروه آرژيل مي باشند.

  6- تكتو سيليكات ها:

  در تكتو سيليكات ها چهار وجهي هاي (SiO4) بوسيله هر چهار گوش با چهار وجهي مجاور خود متصل شده است. در نتيجه ساختمان سه بعدي دارند. بعضي تترا هدرها در سه امتداد فضايي به يكديگر متصل مي باشند. بنابراين هر اتم اكسيژن به دو چهار وجهي مجاور تعلق دارد. كاني هاي مهم اين گروه عبارت است از: سيليس، فلدسپات ها، فلدسپاتوئيد ها ، ‌زئوليت ها، اسكاپوليت ها و...


  فکر میکردم ، تو همدردی
  ولی دیدم ، تو هم ، دردی  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #3 ارسال شده در تاريخ 16th April 2009 در ساعت 22:55

 6. یک کاربر از این پست تشکر کرده است :


 7. Lovable.pair آواتار ها
  Lovable.pair
  مدیر سابق
  Jan 2009
  البرز
  19,080
  2,915
  تشکر شده : 11,974

  Update اولیوین

  کلیه کانیهای گروه الیوین دارای تقارن اورتورمبیک است و ساختمان آنها شامل چهار وجهی های SiO4 مستقلی است که به وسیله اتمهای دو ظرفیتی از قبیل آهن و منیزیم و غیره به همدیگر مربوط می باشد. اتمهای دو ظرفیتی مزبور در داخل شبکه تبلور کئوردیناسیون اکتائدری دارد.ساختمان الیوین ها شامل تترائدرهای SiO4 منفردی است که به وسیله اتمهای منیزیم و آهن به یکدیگر مربوط است. هر یک از اتمهای مزبور آرایش اکتائدری دارد و به وسیله شش اتم اکسیژن احاطه شده است. یونهای اکسیژن در لایه هایی به موازات سطح (100) خوابیده و تقریبا به صورت بسته های متراکم شش گوشی می باشد. نوک تترائدرهای SiO4 یک در میان در جهت عکس یکدیگر قرار دارد و هر کدام از یونهای Si به وسیله چهار اتم اکسیژن محاط گردیده است. سیستم تبلوراولیوین ارتورومبیک می باشد،دارای جلای شیشه ای - چرب، رنگ کانی قرمز - سبز - قرمزـ خرمایی- سیاه - قهوه ای تیره و رنگ خاکه سیاه می باشد.

  olivine.jpg


  فکر میکردم ، تو همدردی
  ولی دیدم ، تو هم ، دردی  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #4 ارسال شده در تاريخ 16th April 2009 در ساعت 23:40

 8. یک کاربر از این پست تشکر کرده است :


 9. Lovable.pair آواتار ها
  Lovable.pair
  مدیر سابق
  Jan 2009
  البرز
  19,080
  2,915
  تشکر شده : 11,974

  Update کوارتز

  سیستم تبلور کوارتز هگزاگونال است که تا دمای 573 درجه متبلور می شود، رخ ناقص - مطابق با سطح (1011)،دارای جلای شیشه ای - چرب،رنگ کانی سیاه - خاکستری - قهوه ای - بنفش ـ تیره - سبز- صورتی است و رنگ خاکه سیاه.  فکر میکردم ، تو همدردی
  ولی دیدم ، تو هم ، دردی  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #5 ارسال شده در تاريخ 16th April 2009 در ساعت 23:47

 10. یک کاربر از این پست تشکر کرده است :


 11. Lovable.pair آواتار ها
  Lovable.pair
  مدیر سابق
  Jan 2009
  البرز
  19,080
  2,915
  تشکر شده : 11,974

  Update امفیبول

  کانیهای گروه آمفیبول در سیستم اورتورومبیک و مونو کلینیک متبلور می شوند. در ترکیب آنها علاوه بر بنیان SiO4 عناصری از قبیل منیزیم، آهن و کلسیم شرکت می نماید که ممکن است با سیلیکاتهای مضاعف سدیم، آلومینیوم و آهن فریک همراه باشد.سیستم تبلور امفیبول مونوکلینیک است،رخ کامل،جلای شیشه ای - چرب،رنگ کانی سبز سیاه - سیاهرنگ و رنگ خاکه قهوه ای - خاکستری سفید است.  فکر میکردم ، تو همدردی
  ولی دیدم ، تو هم ، دردی  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #6 ارسال شده در تاريخ 17th April 2009 در ساعت 00:00

 12. یک کاربر از این پست تشکر کرده است :


 13. Lovable.pair آواتار ها
  Lovable.pair
  مدیر سابق
  Jan 2009
  البرز
  19,080
  2,915
  تشکر شده : 11,974

  Update فلدسپات

  فلدسپاتها مهمترین کانیهای سنگی آذرین محسوب می‌شوند. فلدسپاتها به سه گروه کلسیت پتاسیک و سدیک تقسیم‌بندی می‌شوند. آنورتیت به فرمول شیمیایی (CaAl2Si2O8) فلدسپات نوع کلسیت استو آلبیت به فرمول شیمیایی (NaAlSi3O8) فلدسپات نوع سدیک و پتاسیم فلدسپات به فرمول شیمیایی (KAlSi3O8) فلدسپات نوع پتاسیک آن است.

  چند ریختیهای پتاسیم فلدسپات عبارتند از : سانیدین ، ارتوکلاز ، سیکروکلین و آدولاریا. آنوتیت البیت به این امتیاز که می‌توانند جانشین شوند و در ساختمان کانی پلاژیوکلاز شرکت می‌کنند، میان فلدسپات سدیم (آلبیت) و فلدسپات پتاسیم ، جانشینی محدرودی وجود دارد و فلدسپاتهای این سری به انواع آلکانی فلدسپاتها شهرت دارند.
  ساختار فلدسپاتها
  ساختار فلدسپات همانند ساختار چند ریختیهای گوناگون SiO4 و همچنین AlO4 تشکیل شده است. ساختار فلدسپاتها را می‌توان حالت پرشده ساختارهای SiO2 از راه ورود AL به شبکه چهاروجهی و همزمان با آن جایگزینی Na+ (یا K+ یا Ca2+) در حفره‌های موجود فرض کرد. هنگامی که فقط یک Si4+ بوسیله Al3+ جانشین می‌شود، ساختار می‌تواند با ورود یک K+ یا یک Na+ خنثی شود.

  به همین ترتیب وقتی Si4+ توسط Al3+ جانشین می‌شود، بار الکترو استاتیکی شبکه می‌تواند توسط یک کاتیون دوظرفیتی مانند Ca2+ موازنه شود. اینکه یک فلدسپات دمای بالای اولیه خاصی ، ساختار دمای بالای (بی‌نظم) خود را حفظ کرده یا (در اثر سرد شدن) به ساختار دمای پایینتر (منظم‌تر) تبدیل می‌شود، تا حد زیادی تحت تاثیر آهنگ سرد شدن فرآیند است. میکروکلین در واقع مشخصه سنگهای عمیق و پگماتیتها ، ارتوکلاز مشخصه سنگهای نفوذی شکل‌یافته در دماهای حد واسط و سانیدین مشخصه گدازه‌ای خروجی دما بالاست. ساختار عمومی اعضا سری پلاژیوکلاز بسیار شبیه میکروکلین است.  فکر میکردم ، تو همدردی
  ولی دیدم ، تو هم ، دردی  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #7 ارسال شده در تاريخ 17th April 2009 در ساعت 00:08

 14. Lovable.pair آواتار ها
  Lovable.pair
  مدیر سابق
  Jan 2009
  البرز
  19,080
  2,915
  تشکر شده : 11,974

  Update میکا

  اعضای گروه میکا از روی رخ قاعده‌ای کامل خود به آسانی قابل تشخیص هستند. ترکیب شیمیایی هر یک از نمونه‌ها می‌تواند بسیار پیچیده باشد، اما فرمول کلی را می‌توان برای تمام اعضای گروه نوشت. در این فرمول W معمولا پتایشم است (در پاراگونیت ) ، و نشان دهنده و ، ، ، و نشان دهنده و و نسبت به عمدتا حدود 3 به 1 است. انواع مختلف میکا معمولا گروههای ایزومورف (همشکل) تیپیکی را نشان می‌دهند، اما روابط فازی این گروه‌ها تا به حال بطور کامل تعیین نشده است.میکا دارای اقسام زیادی است:میکای سفید یا موسکویت،میکای سیاه یا بیوتیت،میکای سبز یا کلوریت،میکای قهوهای یا فلوگوپیت،میکای خاکستری یا مارگریت
  فکر میکردم ، تو همدردی
  ولی دیدم ، تو هم ، دردی  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #8 ارسال شده در تاريخ 17th April 2009 در ساعت 00:38

 15. یک کاربر از این پست تشکر کرده است :


 16. Lovable.pair آواتار ها
  Lovable.pair
  مدیر سابق
  Jan 2009
  البرز
  19,080
  2,915
  تشکر شده : 11,974

  پیش فرض کانیهای کربناتی

  کربناتها گروهی از کانیها هستند که در آنها ، بنیان 2-co3 وجود دارد. این بنیان به صورت مثلثی است که اکسیژن در گوشه‌ها و کربن در وسط آن قرار دارد. در ساختار کربناتها ، این مثلثها بوسیله کاتیونها در ارتباط می‌باشند. به علت جانشینی یونها ، سری کامل محلول جامد بین یونهای کلسیم ، منیزیم ،اهن و منگنز وجود دارد.

  تعداد محدودی از کربناتها در طبیعت فراوانند، اما اغلب آنها کمیابند. کربناتها در چهار گروه کلسیت ، آراگونیت ، دولومیت و گروه کربناتهای آبدار مس قرار دارند.


  فکر میکردم ، تو همدردی
  ولی دیدم ، تو هم ، دردی  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #9 ارسال شده در تاريخ 17th April 2009 در ساعت 00:54

 17. یک کاربر از این پست تشکر کرده است :


 18. Lovable.pair آواتار ها
  Lovable.pair
  مدیر سابق
  Jan 2009
  البرز
  19,080
  2,915
  تشکر شده : 11,974

  Update کلسیت


  کلسیت از کلمه کالکس (لاتین)با معنی اهک سوزان گرفته شده است.کلسیت درسیستم تری‌گونال،رده اسکالنوئدریکمتبلور می‌شود. دارای بلورهای درشت و مشخص و یا بصورت توده‌های دانه‌ای می‌باشد. فرمهایرومبوئدرو اسکالنوئدر کلسیت فراوانتر است. دارای ماکلهای گوناگون و متنوع نیز می‌باشد.


  ساختار کلسیت به صورت رومبوئدر است و در آن یونهای کلسیمو بنیان (CO3)2- بطور یک در میان قرار دارند. در بنیان CO3 هرکربن بوسیله سهاکسیژن ، به صورت مثلث احاطه شده است و مثلثها در صفحه‌های عمود بر محور C قرار دارند. این ساختار را می‌توان با شبکه تبلورینمک طعاممقایسه نمود که در آن یونهای کلسیم در موقعیت یونهای سدیم و مثلثهای CO3 در موقعیت مکانی یونهایکلر قرار دارند.
  فکر میکردم ، تو همدردی
  ولی دیدم ، تو هم ، دردی  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #10 ارسال شده در تاريخ 17th April 2009 در ساعت 01:20

 19. یک کاربر از این پست تشکر کرده است :


صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. کاچی به روش سنتی
  توسط Admin در انجمن طباخی سنتی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 31st August 2008, 04:30
 2. اکولوژی گیاهی
  توسط Admin در انجمن گرایش های کشاورزی
  پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: 27th July 2008, 07:59
 3. بوکان در نگاهی کلی
  توسط Admin در انجمن استان آذربایجان غربی
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 20th July 2008, 04:58

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran&تزیین سفره هفت سین 96