اساطير يونان باستان
صفحه 1 از 15 12311 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 142
 1. mhdi akbri آواتار ها
  mhdi akbri
  کاربر اخراجی
  Feb 2011
  13,284
  1,549
  تشکر شده : 4,669

  Naghsh اساطير يونان باستان


  مدوسا (به یونانی: Μέδουσα، به انگلیسی: Medusa) به معنی فرمانروا، یکی از گورگون‌ها، و تنها فناپذیر در بین آن‌ها، او می‌توانست هر کس که به چشمانش نگاه می‌کرد را تبدیل به سنگ کند. مدوسا در ابتدا دوشیزه‌ای بسیار زیبا بوده است اما پس از اینکه پوزئیدون، خدای دریا او را در معبد آتنا اغوا می‌کند، موجب خشم این فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ] می‌شود و آتنه، او را به شکل کریه ترین موجود ممکن، یعنی یک گورگن در می‌آورد، آتنا موهای او را تبدیل به مار می‌کند. از آنجایی که مدوسا در اصل انسان بوده است و فناپذیر در نهایت توسط یکی از قهرمانان اساطیری به نام پرسئوس (Perseus) کشته می‌شود.
  سر بریده‌شده‌ی مدوزا

  پرسئوس که تحت حمایت آتنا و به کمک هرمس به نبرد با مدوسا رفته بود، موفق می‌شود با هوشمندی سر او را از بدن جدا کند و آن را به آتنا دهد که او هم آن را بر زرهٔ روی سینه خود قرار داد. گفته می‌شود که در این زمان، دو تا از موجودات افسانه‌ای، پگاسوس اسب بالدار و کریسائور (Chrysaor) که فرزند مدوسا و پوزئیدون بوده‌اند، از بدن مدوسا خارج شده‌اند.
  #1 ارسال شده در تاريخ 25th August 2011 در ساعت 00:52

 2. 2 کاربر از این پست تشکر کرده اند :


 3. mhdi akbri آواتار ها
  mhdi akbri
  کاربر اخراجی
  Feb 2011
  13,284
  1,549
  تشکر شده : 4,669

  پیش فرض

  مینوس پادشاه کرت

  --------------------------------------------------------------------------------

  [
  شاه کرت ، پسر زئوس و ائوروپا ، برادر رادامانتوس و سارپدون ، شوهر پاسیفائه و پدر گلائوکوس ، آندروگئوس ، آریادنه و فایدرا که مانند سارپدون زندگی اش به درازا کشید و شامل رویداد هایی مشهور است که در این مقاله به اختصار به آن می پردازیم .
  مینوس مدعی فرمانروایی بر جزیره ی کرت بود و به همین سبب و برای جلب نظر پوسیدون گاوی را از طریق دریا فرستاد و برای او قربانی کرد و پوسیدون هم در تایید فرمانروایی او برایش گاوی فرستاد . مینوس کاخی را کنوسوس ساخت اما زیبایی گاوی که پوسیدون برای او فرستاده بود به حدی بود که او گاو فرستاده شده ی پوسیدون را بر خلاف رسم قربانی نکرد و به جایش گاو دیگری را قربانی نمود . پوسیدون برای تنبیه او ، همسر مینوس را عاشق آن گاو کرد و به اون اجازه داد که با گاو جفت گیری کند که از این آمیزش مینوتائور پدید آمد . گاو پس از این واقعه دیوانه شد و آن طور که در افسانه ها آمده به دست تسئوس در آتن و برای آتنه بعد ها قربانی شد .
  مینوس همیشه به همسرش وفادار نبود و آن قدر به دنبال بریتومارتیس رفت تا بریتومارتیس از دست او خود را به دریا انداخت اما در دریا آرتمیس او را به خدایی رساند و از آن پس بریتومارتیس ایزد بانوی دیکتونا شد .
  پاسیفائه همسر مینوس که از این زنبارگی های مینوس خسته شده بود وردی بر او خواند که از بدنش مار و عقرب در می آمد و معشوق های او را می کشت اما پروکریس یکی دیگر از معشوقه های وی ، این نفرین را بی اثر ساخت اما در عوض نیزه ی شکاری مینوس را که هیچ گاه به خطا نمی رفت از او گرفت .
  یونانیان مینوس را به منزله ی شاهی که فرمانروای گستره ی دریاها بود و همه ی یونانیان را در بر می گرفت می شناختند و اعتقاد داشتند هر نه سال یک بار او با زئوس رو در رو گفتگو می کند .مینوس پس از کشته شدن پسرش به توطئه ی آیگوئس در جنگ آتن وارد جنگ با آتن شد و شهر را فتح کرد . او پس از شکست آتن ، خراجی برابر هفت پسر و دختر و جوان بر آتن بست که آن ها را برای خوراک مینوتائور در نظر داشت که البته تسئوس همراه با آخرین محموله ی خراج راهی کرت شد و مینوتائور را کشت .
  کمی پس از آن دایدالوس و پسرش که زندانی مینوس بودند از زندان گریختند . مینوس دایدالوس را تا سیسیل دنبال کرد اما آنجا دختران کوکالوس به فریب او را در خانه ای که دادالوس پنهان بود کشتند .
  پس از آن سربازان مینوس شهر هراکلئا را بنیان گذاشتند که مقبره ی مینوس در آن بود که البته بعد ها به وسیله ی ترون ویران شد .
  #2 ارسال شده در تاريخ 25th August 2011 در ساعت 00:52

 4. 2 کاربر از این پست تشکر کرده اند :


 5. mhdi akbri آواتار ها
  mhdi akbri
  کاربر اخراجی
  Feb 2011
  13,284
  1,549
  تشکر شده : 4,669

  پیش فرض

  تتيس مادر آشيل قهرمان اسطوره اي يونان
  تیس کسی نیست جز دختر زئوس و دوریس ، رییس نرئید ها . در این مقاله به طور اجمالی سرگذشت او و تک فرزندش آشیل را بررسی می کنیم.
  او دختر زئوس و دوریس بود و بر طبق روایات آمده است که گفته شده بود او با هر کس ازدواج کند فرزندش بزرگتر از پدرش خواهد بود ، به همین دلیل خدایان تصمیم گرفتند که وی با مردی فانی ازدواج کند . این شخص کسی نبود جز پلئوس ، شاه مورمیدون ها . به پلئوس توصیه شده بود که بر تتیس دست یابد و وی این کار را ، هنگامی که تتیس در ساحلی در سپیاس خفته بود ، انجام داد .
  تتیس از روی اجبار همسر پلئوس شد و همه ی جاودان ها به عروسی آن ها آمدند اما نام یک ایزد بانو که اریس نام داشت خالی بود و او همان بود که سیب زرین نفاق را میان مهمانان افکند که بعد ها موجب جنگ تروا شد .
  تتیس و پلئوس صاحب یک فرزند پسر شدند و اسمش را آشیل گذاشتند . تتیس سعی داشت که آشیل را رویین تن کند و برای این کار او را در آب ها های رود استوکس فرو برد اما پاشنه ی پایش که در دست تتیس بود ، بیرون ماند و تنها نقطه ی آسیب پذیر تنش بود .
  تتیس در دوران زندگی مراقب پسرش بود و سعی داشت از پیشگویی که در آن ذکر شده بود آشیل در جنگ تروا خواهد مرد جلوگیری کند . به همین دلیل تتیس او را در جزیره ی اسکوروس پنهان کرد . اما سرداران او را یافتند و به همراه پاتروکلوس در شمار جنگ آوران تروا آوردند.

  پاتروکلوس در جنگ کشته شد ، به همین دلیل تتیس به نزد آشیل آمد و یک دست زره تازه که هفایستوس ساخته بود ، به او داد . ولی آن را پوشید و تروواییان وحشت زده را به سمت شهرشان بازگرداند و در این زمان هکتور را کشت اما پس بازگشتش به جنگ عمری کوتاه داشت زیرا با فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]ی که پاریس پرتاب کرده بود کشته شد . این تیر را آپولون هدایت کرد و به نقطه ی آسیب پذیر آشیل زاد تا آن پیشگویی حقیقت یابد و تتیس را که می کوشید مانع آن شود ناکام بگذارد .
  #3 ارسال شده در تاريخ 25th August 2011 در ساعت 00:52

 6. یک کاربر از این پست تشکر کرده است :


 7. mhdi akbri آواتار ها
  mhdi akbri
  کاربر اخراجی
  Feb 2011
  13,284
  1,549
  تشکر شده : 4,669

  پیش فرض

  هراکلس(هرکول)
  هراکلس . [ هَِ ل ِ ] (اِخ ) لاتن ها او را «هرکول » خوانند. معروفترین و ملی ترین قهرمان داستانهای کلاسیک یونان وروم است . نام او را در داستانهای کلاسیک از دوره ٔ پیش از فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ] تا پایان عهد قدیم می بینیم و چون نام وی دردوره ٔ طولانی تاریخ اساطیری دیده میشود، زمان او درست معلوم نیست و داستان سرایان یونان کهن نیز در طبقه بندی اساطیر مربوط به او دچار اشکال شده اند. نام اصلی او در اساطیر یونان آلسید بوده است ولی به مناسبت پذیرفتن مأموریت های هرا به هراکلس موسوم گشت ، یعنی «پیروزی هرا». افسانه های مربوط به هراکلس شامل دو قسمت مهم است یکی اردوکشیهای متفرقی است که هراکلس درآن قهرمانیهای ارزنده از خود بروز میدهد و دیگر داستانهای «دوازده خوان » است که در هر مرحله ٔ آن هراکلس دشمنی شگرف را از پیش پای برمیدارد. (از فرهنگ اساطیر یونان و روم ، اثر پیر گریمال ترجمه ٔ بهمنش ). افسانه های این قهرمان بسیار وسیع است و در برخی از آنها بقدری شگفتی و عظمت تصور بچشم میخورد که از نظر هنری بسیار قابل تحسین است . هراکلس در اساطیر یونان یکی از فرزندان زئوس و برادر آپولون است . مرگ وی به سبب زهرآلود بودن لباسی اتفاق می افتد که برای انجام قربانی در برابر زئوس به تن می کند و زهر مطابق روایات از منافذ پوستی او نفوذ می یابد و او را مسموم می سازد.
  #4 ارسال شده در تاريخ 25th August 2011 در ساعت 00:52

 8. 2 کاربر از این پست تشکر کرده اند :


 9. mhdi akbri آواتار ها
  mhdi akbri
  کاربر اخراجی
  Feb 2011
  13,284
  1,549
  تشکر شده : 4,669

  پیش فرض

  پاریس‌ Paris
  پسر پریاموس‌ و هکابه‌. غیب‌گویان‌ پیش‌ از تولدش‌ گفتند باعث‌ ویرانی‌ تروا خواهد بود، پس‌ پدرش‌ او را به‌ چوپانی‌ سپرد تا در کوه‌ ایدا رهایش‌ کند، اما چوپان‌ خود پسر را بزرگ‌ کرد. در جوانی‌ گاومیش‌ محبوبش‌ را به‌ عنوان‌ جایزه‌ی‌ مسابقه‌ای‌ که‌ پریاموس‌ ترتیب‌ داد بود بردند، و او برای‌ بازپس‌ گرفتنش‌ در مسابقه‌ شرکت‌ کرد و بر همه‌ی‌ پسران‌ پریاموس‌ غالب‌ آمد. همان‌جا خواهرش‌ کاساندرا او را باز شناخت‌ و او در میان‌ خانواده‌اش‌ پذیرفته‌ شد و با اونیونه‌ ازدواج‌ کرد. هنگامی‌ که‌ میان‌ هرا، آتنه‌، و آفرودیته‌ بر سر تصاحب‌ سیب‌ متعلق‌ به‌ زیباترین‌ زن ( ایریس‌ ) نزاع‌ درگرفت‌، زئوس‌ داوری‌ را به‌ زیباترین‌ مرد، یعنی‌ پاریس‌، واگذار کرد. آفرودیته‌ به‌ پاریس‌ قول‌ زیباترین‌ زن‌ جهان‌ را داد و پاریس‌ به‌ نفع‌ او حکم‌ کرد. زیباترین‌ زن‌ جهان‌ هلن‌ ، زن‌ منلائوس‌ پادشاه‌ اسپارت‌، بود. پاریس به‌ اسپارت‌ رفت‌ و هلن را ربود. پس‌ از چند سال‌، نیروی‌ عظیمی‌ از یونانیان‌ برای‌ بازپس‌ گرفتن‌ هلن به‌ تروا هجوم‌ آوردند و جنگ‌ تروا درگرفت‌. پاریس در این‌ جنگ‌ اخلیس‌ را از پای‌ درآورد. و سپس‌ خود به‌ تیر فیلوکتتس‌ مجروح‌ شد. وی‌ را برای‌ درمان‌ نزد زن‌ اولش‌، اونیونه‌، بردند، اما او از درمانش‌ امتناع‌ کرد. اونیونه‌ بعد پشیمان‌ شد، اما دیگر پاریس‌ مرده‌ بود. اونیونه‌ نیز از شدت‌ غصه‌ خود را کشت‌
  #5 ارسال شده در تاريخ 25th August 2011 در ساعت 00:52

 10. 2 کاربر از این پست تشکر کرده اند :


 11. mhdi akbri آواتار ها
  mhdi akbri
  کاربر اخراجی
  Feb 2011
  13,284
  1,549
  تشکر شده : 4,669

  پیش فرض

  پالاس‌ Pallas
  غولی‌ که‌ آتنه‌ در جنگ‌ خدایان‌ از پای‌ درآورد و از پوستش‌ برای‌ خود زره‌ ساخت‌ و از همین‌ رو لقب‌ آتنه‌ پالاس‌ گرفت‌ .
  #6 ارسال شده در تاريخ 25th August 2011 در ساعت 00:53

 12. 2 کاربر از این پست تشکر کرده اند :


 13. mhdi akbri آواتار ها
  mhdi akbri
  کاربر اخراجی
  Feb 2011
  13,284
  1,549
  تشکر شده : 4,669

  پیش فرض

  پان pan
  خدای‌ شبانان‌ و رمه‌ها . مردی‌ شاد بوده‌ که‌ تمام‌ مدت‌ می‌رقصیده‌ و آواز می‌خوانده‌ است‌. نی‌ از ابداعات‌ اوست‌ که‌ به‌ یاد عشقش‌ سورینکس‌ می‌نواخته‌ است‌. در اساطیر روم‌، مطابق‌ است‌ با فاونوس .
  #7 ارسال شده در تاريخ 25th August 2011 در ساعت 00:53

 14. 2 کاربر از این پست تشکر کرده اند :


 15. mhdi akbri آواتار ها
  mhdi akbri
  کاربر اخراجی
  Feb 2011
  13,284
  1,549
  تشکر شده : 4,669

  پیش فرض

  پاندورا pandora

  نخستین‌ زن‌ روی‌ زمین‌. زئوس‌ او را از گل‌ آفرید تا برای‌ پرومتئوس‌، که‌ با انسانها دوستی‌ می‌کرد، بفرستد و بدین‌ نحو مجازاتش‌ کند. پرومتئوس‌ آن‌ را نپذیرفت‌، اما برادرش‌ اپیمتئوس‌ را به‌ عنوان‌ هدیه‌ قبول‌ کرد و همسر خود ساخت‌. پاندورا جعبه‌ای‌ را که‌ گفته‌ شده‌ بود هرگز نگشاید گشود و مصیبتها بر روی‌ زمین‌ پراکنده‌ شدند؛ تنها امید در ته‌ جعبه‌ ماند تا تسلای‌ بشر باشد .
  #8 ارسال شده در تاريخ 25th August 2011 در ساعت 00:53

 16. 2 کاربر از این پست تشکر کرده اند :


 17. mhdi akbri آواتار ها
  mhdi akbri
  کاربر اخراجی
  Feb 2011
  13,284
  1,549
  تشکر شده : 4,669

  پیش فرض

  پرسئوس‌ Perseus

  پسر زئوس و دانائه‌، و شوهر آندرومده‌ . آکریسیوس‌، پدر دانائه‌، دختر و نوه‌اش‌ را در صندوقی‌ نهاد و به‌ دریا انداخت‌. اما زئوس‌ آنان‌ را به‌ سلامت‌ به‌ جزیره‌ی‌ سریفوس‌ رساند، و پولودکتس‌، پادشاه‌ جزیره‌، نجاتشان‌ داد. بعداً پولودکتس‌ چون‌ پرسئوس‌ را مانع‌ وصال‌ خود به‌ دانائه‌ دید، وی‌ را، به‌ امید آنکه‌ هلاک‌ شود، مأمور آوردن‌ سر مدوسا کرد اما پرسئوس‌ به‌ یاری‌ کلاه‌ نامرئی‌ و کفشهای‌ بالدار، که‌ از چند پری‌ گرفت‌، موفق‌ شد سر مدوسا را ببرد و با خود بیاورد .
  #9 ارسال شده در تاريخ 25th August 2011 در ساعت 00:54

 18. یک کاربر از این پست تشکر کرده است :


 19. mhdi akbri آواتار ها
  mhdi akbri
  کاربر اخراجی
  Feb 2011
  13,284
  1,549
  تشکر شده : 4,669

  پیش فرض

  پرومته‌/پرومتئوس‌ Prometheus
  یکی‌ از تیتانها : پسر یاپتوس‌ و کلومنه‌ ( یاتمیس‌ )؛ و برادر اپیمتئوس‌ . در جنگ‌ تیتانها با خدایان‌ در پایان‌ طرف‌ زئوس‌ را گرفت‌، اما کارش‌ با وی‌ بر سر نوع‌ بشر به‌ اختلاف‌ کشید ( پاندورا ). پرومته‌ از خاک‌ پانوپیا انسان‌ را ساخت‌ و آتنه‌ در آنها روح‌ حیات‌ دمید. زئوس‌ خواست‌ انسان‌ را که‌ موجودی‌ خطاکار بود از بین‌ ببرد و به‌ جایش‌ موجود بهتری‌ بسازد، پس‌ آتش‌ را از انسان‌ دریغ‌ داشت‌ . پرومته‌ آتش‌ را از آسمانها دزدید و برای‌ انسان‌ آورد. زئوس‌ او را به‌ این‌ جرم‌ به‌ صخره‌ای‌ در قفقاز زنجیر کرد. هر روز عقابی‌ می‌آمد و جگر او را می‌خورد و شب‌ جگر از نو می‌رویید. سرانجام‌، هراکلس‌ عقاب‌ را کشت‌ و پرومته‌ را آزاد کرد . پرومته‌ در عوض‌، راه‌ به‌ دست‌ آوردن‌ سیبهای‌ زرین‌ هسپریدس‌ را به‌ او آموخت‌ .
  #10 ارسال شده در تاريخ 25th August 2011 در ساعت 00:54

 20. یک کاربر از این پست تشکر کرده است :


صفحه 1 از 15 12311 ... آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran&تزیین سفره هفت سین 96