لیزر و كاربرد آن در درمان بیماریهای پوستی و زیبایی پوست
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3
 1. secret آواتار ها
  secret
  کاربر سایت
  Dec 2008
  39,621
  378
  تشکر شده : 19,762

  پیش فرض لیزر و كاربرد آن در درمان بیماریهای پوستی و زیبایی پوست

  لیزر و كاربرد آن در درمان بیماریهای پوستی و زیبایی پوست لیزر یك نوع نور برانگیخته شده و پرانرژی است كه در شرایط عادی در طبیعت دیده نمی‌شود ولی با تكنولوژی و وسایل خاص می‌توان آن را ایجاد كرد. لیزر با نور معمولی تفاوت‌هایی دارد كه این ویژگی‌ها باعث توانایی و كاربردهای خاص لیزر می‌شود.

  كاربرد لیزر در پزشكی و از جمله بیماری‌های پوستی از حدود ۴۰ سال پیش به صورت تحقیقاتی شروع شده و با آمدن دستگاههای جدیدتر كه مؤثرتر و كم عارضه‌تر هستند جایگاه ویژه و وسیعی در درمان بیماری‌ها، پیدا كرده است.
  مكانیسم اثر لیزر جذب انرژی نورانی توسط مولكول‌های بافتی است. همانطوری كه در اثر تابش نور خورشید اشیاء به تدریج گرم می‌شوند، تابش لیزر نیز باعث گرم شدن، داغ شدن و نهایتاً تخریب بعضی مولكول‌های حساس بافتی می‌شود.
  از آنجایی كه لیزر تك طول موج است، فقط باعث داغ شدن و تخریب ساختمان‌های خاصی می‌شود. در حالی كه افزایش حرارت در ساختمان‌های مجاور كه حساس نیستند زیاد قابل توجه نیست. لذا با انتخاب لیزر مناسب و با دانستن ویژگی‌های بافتی می‌توان ضایعه مورد نظر را تخریب كرد در حالی كه كمترین صدمه ممكن به ساختمان‌های مجاور آن وارد شود. به طور مثال لیزری كه طول موج حدود ۵۸۵ نانومتر می باشد (Pulse dye Laser) بیشتر روی ساختمان عروقی اثر می‌كند. لذا در مورد عروق واریسی پوست، ضایعات همانژیومی و لكه‌ها و خال‌های عروقی به كار می‌رود.
  ●كاربرد لیزر در بیماریهای پوستی و زیبایی
  به طور كلی كاربردهای لیزر را به شكل زیر می‌توان دسته‌بندی كرد: درمان ضایعات و خال‌های عروقی كه معمولاً رنگ این ضایعات قرمز روشن یا تیره است. درمان انواع ضایعات رنگی و رنگدانه‌ای پوست كه شامل خال‌های رنگی پوست و خالكوبی ها می‌شود، درمان و كاهش موهای زائد و ناخواسته بدن، كاهش چین و چروك، فرورفتگی ها و جای زخم‌های ناشی از بعضی بیماریهای پوستی از قبیل آكنه.
  درمان بعضی از انواع بیماریهای پوستی از قبیل زگیل، جای زخم های برجسته و خارش دار (كلوئید)، ترك‌های پوستی ناشی از حاملگی و چاقی (Striae) و ترمیم زخم و همچنین استفاده از آن به عنوان وسیله‌ای برای برش بافت از كارایی‌های مهم این پدیده است.
  ●انواع دستگاههای لیزر و كاربرد آنها
  برای درمان ضایعات عروقی كه شامل رگ‌های واریسی پوست (درصورت، اندام ها و بدن)، لكه های قرمز عروقی و خال‌های عروقی (ماه گرفتگی های قرمز) و بعضی تومورهای عروقی (گرانولوم پیوژنیكوم) است، لیزرهای (Pulse dye laser)P.D.L، Nd-YAG، آرگون قابل استفاده هستند كه P.D.L مناسب تر است.
  برای درمان خال‌ها و لكه‌های تیره پوستی (ماه گرفتگی آبی و یا قهوه‌ای)، خالكوبی ها (آبی، سیاه، گاهی قرمز) از انواع این لیزرها می‌توان استفاده كرد:
  Q- Switch Ruby, Q- Switch Alexandrite, Q- Switch Nd-YAG
  برای درمان و كاهش موهای ناخواسته نیز از انواع لیزرهای Ruby laser، Alexandrite، Diode، Nd-YAG می توان استفاده نمود. همچنین یك سیستم جدید به نام (I.P.L) Intense Pulse Light كه نور پرانرژی معمولی است و از جنس لیزر نیست در كاهش موهای ناخواسته مؤثر است اما تأثیر لیزر در كاستن موهای زائد، دائمی نمی باشد.
  برای كاهش چین و چروك و فرورفتگی های جای زخم آكنه و سایر بیماریها می توان از لیزرهای CO۲ و Erbium YAG استفاده كرد.
  لیزر CO۲ پوست را عمیق تر می‌تراشد و در كاهش چین و چروك مؤثرتر است ولی عوارض آن از جمله ایجاد جای زخم و لكه های تیره شایع تر است، لذا برای كاهش عوارض ناخواسته، Erbium YAG مناسب تر است. نتیجه این لیزرها هیچ كدام صددرصد نیست، ولی در كاهش عمق چین و چروك و زخم ها مؤثر هستند.
  انواع مختلف لیزر در درمان بیماریهای مختلف پوستی كاربرد دارند ولی باید توجه داشت كه برای این بیماریها، درمان‌ها و روش‌های دیگر و ارزان‌تر نیز وجود دارند، لذا در صورت عدم موفقیت سایر روشها می توان نتایج لیزر را نیز امتحان كرد.

  #1 ارسال شده در تاريخ 14th January 2009 در ساعت 21:26

 2. AYS@N آواتار ها
  AYS@N
  ناظم سایت
  Jan 2010
  خونمون
  31,588
  21,789
  تشکر شده : 38,619

  پیش فرض

  کاربرد ليزر در زيبايي (1)


  اولين بار 40سال قبل بود که ليزر براي درمان هاي پوست و مو مورد استفاده قرار گرفت. در آن زمان ليزرهاي آرگون و دي اکسيد کربن بيشتر براي از بين بردن لکه هايي که به طور مادرزادي در نقاط مختلف بدن وجود دارند، به کار مي رفتند. اين لکه ها اصطلاحاً ماه گرفتگي نام دارند. با وجودي که اين لکه ها تا حد زيادي کمرنگ مي شوند، ولي پس از ليزر روي پوست فرد اسکارهايي برجا مي ماند. طي 20سال گذشته پيشرفت هاي زيادي در علم ليزر درماني پوست و مو صورت گرفته و در حال حاضر اين تکنولوژي براي از بين بردن بسياري از اختلالات و ناهنجاري هاي مادرزادي، تاتوها، ضايعات عروقي پوستي جاي جوش ها و انواع ديگر اسکارها و چين و چروک ها به کار مي رود. به علاوه، مي توان از ليزر به شکل هاي گوناگون براي ترميم و جوان سازي پوست استفاده کرد. در اينجا شما با ماهيت ليزر و برخي کاربردهاي آن در درمان هاي پوست و مو بيشتر آشنا خواهيد شد.
  ليزر چيست؟

  کلمه ليزر(Laser)به معناي «تقويت نور توسط گسيل القايي تابش» مي باشد. به زبان ساده، ليزر يک دسته پرتوي نور است که با تراکم بالا گسيل شده و با انرژي بسيار بالا روي يک نقطه متمرکز مي شود. پزشک متخصص با تاباندن پرتو ليزر در جهات گوناگون و با شدت هاي مختلف و به روش هاي متفاوت، مي تواند از انرژي بالاي اين دسته نور براي ترميم ضايعات، از بين بردن موهاي زائد و برطرف کردن گستره وسيعي از مشکلات پوستي استفاده کند.
  دردرمان با ليزر فقط بافت مورد نظر از پرتو ليزر متأثر شده و مورد هدف قرار مي گيرد و بافت هاي کناري دست نخورده و سالم باقي مي مانند. در حال حاضر ليزرهاي گوناگوني براي درمان هاي پوستي مورد استفاده قرار مي گيرند که متخصص با توجه به فاکتورهاي متعددي نوع ليزر مورد نياز را تعيين مي کند. درمان با ليزر به مهارت زياد و تخصص بالا نياز دارد؛ بنابراين وقتي تصميم به درمان با ليزر مي گيريد، به پزشکي مراجعه کنيد که در اين کار مهارت و تجربه کافي دارد.
  ليزر در درمان چه مشکلاتي به کمک شما مي آيد ؟

  متخصصان از ليزر براي درمان موارد زير استفاده مي کنند:
  1ـ رفع موهاي زائد
  2ـ تاتوها و نقاط تغيير رنگ يافته پوست
  3ـ ضايعات عروقي
  4ـ چين و چروک ها، جاي جوش ها و ديگر اسکارها و پوست هايي که از آفتاب آسيب ديده اند.
  5ـ کلوئيدها و هايپرتروفي ها(کلوئيد اسکار برجسته و نامنظم و به سرعت رشد کننده است که دراثر شکل گيري بيش از حد کلاژن حين بهبود بافت همبند ايجاد مي شود. هايپرتروفي نيز برزگ شدن يا رشد بيش از حد سلول ها در يک ارگان است.)
  ليزر کاربردهاي تخصصي ديگري هم دارد که در زير به برخي از آنها اشاره مي شود:
  ضايعات عروقي

  ليزر در درمان بسياري از ضايعات عروقي پوست موفق بوده است. از اين تکنولوژي براي درمان بدشکلي هاي عروقي سطحي، ضايعات که به خاطر اتساع رگ هاي خوني کوچک در صورت ايجاد شده اند، گرانولوماهاي چرکي و تعدادي ديگر از مشکلات عروقي کوچک و نزديک به سطح پوست بهتر از ضايعات بزرگ و عميق به اين درمان جواب مي دهند؛ درمان اين ضايعات را به تعويق نيندازيد.
  تاتوها و نقاط تغيير رنگ يافته پوست

  sليزرهايي که به طور خاص رنگدانه ها را هدف قرار مي دهند و انرژي زيادي دارند، مي توانند در از بين بردن يا کمرنگ کردن نقاطي از پوست که رنگ شان تيره تر از بقيه پوست است، مؤثر واقع شوند. عمده ترين مواردي که مي توانند با اين نوع ليزر درمان شوند تيرگي هاي مادرزادي پوست در (اصطلاح عموم ماه گرفتگي)و کک و مک ها هستند. نوع خاصي از ليزر در برطرف کردن اين نوع ضايعات بيشتر موفق است. اين نوع ليزرانرژي بالاي خود را روي رنگدانه و گرانول هايي که حاوي ملانين هستند، متمرکز مي کند. ميزان موفقيت درمان به ميزان تيرگي لکه و عمق آن بستگي دارد و در مواردي هم کاملاً غير قابل پيش بيني است. بديهي است کمرنگ کردن لکه هاي سطحي تر آسان تر از لکه هايي عمقي است. گاهي اوقات هم ممکن است لکه هاي که با موفقيت محو شده اند، دوباره ظاهر شوند. نکته قابل توجه در اين مورد اين است که پيش از شروع درمان با ليزر براي محو کردن لکه هاي تيره پوست بايد از ضايعه مورد نظر نمونه برداري کرد تا از بدخيم نبودن آن اطمينان حاصل شود. همچنين ليزر مي تواند خالکوبي ها را محو کند. انتخاب نوع ليزر به رنگ خالکوبي، عمق و مواد شيميايي آن بستگي دارد. اگر خالکوبي به رنگ هاي زرد، نارنجي يا سبز باشد. محو کردن آن بسيار سخت است. ممکن است پس از پايان درمان محل خالکوبي دچار تغييرات بافتي شود و اسکاري در محل باقي بماند.
  از بين بردن موهاي زائد

  موهاي زائد مشکلي است که بعضي زنان از آن رنج مي برند و بسياري از آنها به درمان هاي رايج پاسخ نمي دهند. ليزر در اينجا هم به کمک مي آيد. در اين روش موهاي تيره سريع از بين مي روند و ممکن است سه تا شش ماه طول بکشد تا موها دوباره ظاهر شوند. لازم است که درمان در چند جلسه انجام شود و بين جلسات فاصله مشخصي باشد. ميزان فاصله بين جلسات بيش از هر چيز به ناحيه مورد نظر بستگي دارد. درمان با ليزر آسان تر از الکتروليز و درد آن کمتر است. به ندرت پيش مي آيد که اين کار عارضه اي برجا گذارد، به ندرت ممکن است ناحيه مربوط تغيير رنگ دهد، دچار سوختگي هاي سطحي شود يا اسکاري در آنجا باقي بماند.
  چين و چروک ها و انواع اسکارها

  ليزر در برطرف کردن جاي جوش ها يا اسکار باقي مانده از زخم ها يا جاي جراحي ها نيز کاربرد دارد و از آن براي کاهش چين و چروک هاي صورت نيز استفاده مي شود. در اينجا نيز نوع خاصي از ليزر به کار مي رود. عوارض اين کار مي تواند قرمزي و افزايش حساسيت پوست، ورم يا برجا ماندن اسکار باشد. در برخي افراد قرمزي و حساسيت پوست ممکن است تا زمان رشد پوست تازه روي صورت که چند هفته طول مي کشد، باقي بماند.
  در شماره آينده پيرامون کاربردهاي مختلف ليزر، جزئيات و مراحل کامل درمان، توضيحات لازم را ارائه خواهيم داد.
  منبع:نشريه دنياي سلامت، شماره52
  راسخون
  ﻧﻪ ﻣﺎﻩ ﺍﻧﺘﻈﺎﺭ!!! ﻭ ﯾﮏ ﻋﻤﺮ ﻧﮕﺮﺍﻧﯽ ﺣﺲ ﺁﺯﺍﺩ ﺩﺧﺘﺮﺍﻧﻪ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻣﻬﺮ ﻣﺎﺩﺭﯼ ﺩﺍﺩﻥ... ﺑﺰﺭﮔﺘﺮﯾﻦ ﺍﯾﺜﺎﺭ ﯾﮏ ﺯﻥ ﺍﺳﺖ ...

  #2 ارسال شده در تاريخ 3rd June 2011 در ساعت 00:23

 3. AYS@N آواتار ها
  AYS@N
  ناظم سایت
  Jan 2010
  خونمون
  31,588
  21,789
  تشکر شده : 38,619

  پیش فرض

  کاربرد ليزر در زيبايي (2)


  «پاسخ به پرسش هاي رايج درباره ليزر»
  در قسمت گذشته درباره کاربرد ليزر و مصارف مختلف آن در بهبود ضايعات عروقي، نقاط تغيير رنگ يافته پوست و تاتوها، از بين بردن موهاي زائد و چين و چروک مطالبي را ارائه داديم. در اين قسمت بر آن شديم تا به پرسش هاي رايج خوانندگان عزيز در مورد ليزر و تاثير آن بر زيبايي بپردازيم.
  درمان با ليزر براي محو کردن تاتوها
  هيچ درمان معجزه آسايي وجود ندارد که بتوان با آن اين نقش ها را در يک جلسه کاملا محو کرد. هر درماني که ادعا شود در يک جلسه تاتو را کاملا از بين مي برد، قطعا به پوست آسيب خواهد رساند.
  چند سوال رايج درباره محو کردن تاتو با ليزر وجود دارد که در زير مي خوانيد:
  *وقتي ليزر به کار مي افتد، چه احساسي به فرد دست مي دهد؟

  هنگامي که ليزر براي محو تاتو به کار مي افتد، احساس مي کنيد با يک بند لاستيک به پوست شما ضربه زده مي شود. معمولا اين کار نياز به بي هوشي ندارد، ولي ممکن است براي افرادي که نمي توانند اين احساس را تحمل کنند، بي حسي موضعي به کار رود.
  *چند جلسه لازم است تا تاتو کاملا محو شود؟

  تعداد جلسات اين درمان به عوامل مختلفي بستگي دارد که عبارتند از: اندازه تاتو، رنگ و نوع جوهر به کار رفته، ميزان عمق نفوذ جوهر تاتو در پوست و روش انجام تاتو. معمولا تاتوهايي که به طور حرفه اي انجام شده اند، در10جلسه يا بيشتر کاملا محو مي شوند؛ ولي تاتوهايي که به وسيله افراد غيرحرفه اي انجام گرفته باشد، با 4جلسه هم از بين خواهند رفت. فاصله جلسات درمان 6هفته است.
  *آيا رنگ تاتو در نتايج درمان با ليزر تأثير مي گذارد؟

  بله. تاتوهايي که به رنگ هاي آبي تيره يا قرمز هستند، بهتر از بقيه رنگ ها پاسخ مي دهند، در حالي که تاتوهاي سبز يا زرد سخت تر از بقيه محو مي شوند.
  *آيا تاتو کاملا محو مي شود؟

  در بسياري موارد بيش از 95درصد رنگ تاتو و نقش آن با ليزر از بين خواهد رفت؛ ولي خوب است بدانيد که در حال حاضر در سراسر دنيا بيش از 100رنگ براي خالکوبي مورد استفاده قرار مي گيرد و اگر نوع رنگ و ميزان نفوذ آن در پوست مشخص نباشد، نمي توان درباره موفقيت درمان نظر داد.
  *آيا محو کردن تاتو با ليزر اسکار باقي مي گذارد؟

  درصد زيادي از کساني که با اين روش تاتوي شان را برمي دارند، دچار اسکار نمي شوند؛ ولي از آنجايي که پوست هر کس خصوصيات منحصر به فرد خودش را دارد، نمي توان تضمين کرد که پس از پايان درمان در محل تاتو اسکاري باقي نماند. در برخي افراد پوست آن ناحيه اندکي تغيير مي کند و با بافت کناري قدري متفاوت خواهد بود. اگر فکر مي کنيد که پوست تان ممکن است پس از ليزر درماني دچار اسکار شود، بهتر است پيش از شروع درمان يک تست ليزر انجام دهيد تا واکنش پوست تان را مشاهده کنيد.
  *پس از جلسات درمان چه اتفاقي مي افتد؟

  گاهي ممکن است پس از جلسه درمان نقاطي از محل تاتو خون بيايد و يک زخم کوچک سطحي ايجاد شود. بايد تا زماني که اين زخم کاملا خوب نشده آنتي بيوتيک مصرف کرد. شما مي توانيد به طور عادي حمام کنيد، ولي بهتر است تا چند روز پس از جلسه درمان از فعاليت هاي شديد پرهيز کنيد تا بيشترين نتيجه را بگيريد.
  ليزر موهاي زائد

  اين ليزر بسيار مورد استفاده قرار مي گيرد و قطعا شما هم پرسش هاي زيادي راجع به آن در ذهن داريد. پاسخ برخي از اين پرسش ها را در زير مي خوانيد:
  *ليزر چطور موهاي زائد را از بين مي برد؟

  ليزري که با طول موج مشخصي به کار افتاده، نور و انرژي خاصي دارد که مي تواند ريشه موهايي را که در زمان درمان در حال رشد هستند بسوزاند.
  *آيا ليزر درماني موهاي زائد بي خطر است؟

  ميزان موفقيت و درجه ايمني اين درمان به توانايي و مهارت متخصصي بستگي دارد که از ليزر استفاده مي کند تا بداند چطور و با چه درجه اي ليزر را به کار اندازد تا در عين اينکه موهاي زائد از بين مي روند، به پوست آسيبي نرسد و دچار سوختگي نشود. اگر ليزر با درجه کمتري از ميزان لازم به کار افتد، نتيجه مطلوب حاصل نخواهد شد.
  *فرد در هنگام انجام ليزر چه حسي دارد؟

  مثل اين است که با يک کش لاستيکي به پوست شما ضربه مي زند و داراي قدري سوزش خواهد بود.
  کساني که الکتروليز را تجربه کرده اند، درد و ناراحتي ليزر را بسيار کمتر از الکتروليز مي دانند.
  *پس از جلسه درمان بايد چه کرد؟

  ممکن است تا12ساعت پوست شما قرمز باشد. استفاده از يک کرم تسکين دهنده پوست مفيد است. سعي کنيد پيش و پس از جلسه درمان از فرآورده هايي که ممکن است پوست را تحريک کنند، مانند رتين-آ و گليکوليک اسيد، استفاده نکنيد. مصرف مداوم و مرتب کرم ضد آفتاب براي پوست صورت توصيه مي شود.
  *پس از چند جلسه موها کاملا از بين خواهند رفت و نتيجه مطلوب حاصل خواهد شد؟

  ميزان رشد موهاي فرد و پاسخ او به درمان تعيين مي کند که بيمار بايد چند جلسه مراجعه کند.
  چين و چروک ها و انواع اسکارها

  ليزر در برطرف کردن جاي جوش ها يا اسکار باقيمانده از زخم ها يا جاي جراحي ها نيز کاربرد دارد و از آن براي کاهش چين و چروک هاي صورت نيز استفاده مي شود. ترميم پوست با ليزر، درمان رايجي است که پوست آسيب ديده از آفتاب يا پير را برمي دارد تا فرد ظاهر جوان تري پيدا کند. ترميم کردن پوست با ليزر در برطرف کردن نقص هاي ساده صورت مؤثر است. ليزر مي تواند چين و چروک هاي کنار چشم ها، دهان و گونه ها را بردارد يا از عمق آنها بکاهد. اگر هم رنگ پوست شما قدري به زردي يا خاکستري مي زند، کمک تان مي کند.
  ليزر مي تواند براي حل مشکلات زير به کمک شما بيايد:

  *چين و چروک هاي سطحي
  *لک هاي ناشي از پيري
  *پوست ناصاف
  *پوستي که از آفتاب آسيب ديده
  *جاهاي باقي مانده از آکنه يا آبله مرغان
  فرايند ترميم پوست با ليزر محدوديت هايي هم دارد. اين روش نمي تواند در از بين بردن چين و چروک هاي عميق موثر واقع شود. به علاوه، اثرات اين درمان موقتي است؛ چرا که با افزايش سن، پوست دستخوش تغييراتي مي شود، مجدد چين و چروک مي خورد و سفتي و سطح صاف خود را از دست مي دهد. در ضمن با خنديدن و حرف زدن خطوطي که با ليزر از بين رفته بود، باز مي گردد . بنابراين، درمان نياز به تجديد خواهد داشت. در شماره آتي روش هاي آمادگي افراد براي انجام عمل ليزر و پس از آن و هم چنين عوارض جانبي اين درمان را شرح خواهيم داد.
  منبع:نشريه ي دنياي سلامت، شماره ي 53.
  راسخون
  ﻧﻪ ﻣﺎﻩ ﺍﻧﺘﻈﺎﺭ!!! ﻭ ﯾﮏ ﻋﻤﺮ ﻧﮕﺮﺍﻧﯽ ﺣﺲ ﺁﺯﺍﺩ ﺩﺧﺘﺮﺍﻧﻪ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻣﻬﺮ ﻣﺎﺩﺭﯼ ﺩﺍﺩﻥ... ﺑﺰﺭﮔﺘﺮﯾﻦ ﺍﯾﺜﺎﺭ ﯾﮏ ﺯﻥ ﺍﺳﺖ ...

  #3 ارسال شده در تاريخ 3rd June 2011 در ساعت 00:25

موضوعات مشابه

 1. پنج راز جوانی پوست
  توسط matilda در انجمن پوست
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 12th July 2009, 11:13
 2. پوست شما
  توسط secret در انجمن پوست
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 14th January 2009, 21:25
 3. نگاهی به اصول محافظت پوست
  توسط secret در انجمن پوست
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 12th January 2009, 00:02
 4. بهداشت و زیبایی پوست
  توسط ghorob در انجمن پوست
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 5th January 2009, 16:32

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •