مديتيشن چيست؟
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
 1. secret آواتار ها
  secret
  کاربر سایت
  Dec 2008
  39,621
  378
  تشکر شده : 19,762

  پیش فرض مديتيشن چيست؟

  مديتيشن چيست؟

  مديتيشن يک تکنيک ذهن - بدن است که در آن شخص به آرامي توجه را به درون مي­برد تا به آرامش جسمي و ذهني دست پيدا کند. اکثر انواع مديتيشن از تمرينات مذهبي شرقي به خصوص از هند، چين و ژاپن به غرب رفته­است. تنها در سه دهه اخير است که اين تکنيکها به طور جدي براي دستيابي به سلامتي، بخصوص براي درمان استرس و کاهش دردهاي مزمن به کار مي­رود.  سه تکنيک رايج مديتيشن در بسياری از کشورها, مراقبه TM، مديتيشن تنفسی و مديتيشن تمرکزي (mindfulness) مي­باشد:

  1- در TM شما يک کلمه يا صوت ساده (که مانترا ناميده مي­شود ) را در طول زمان مديتيشن با خود تکرار مي­کنيد تا افکار خود را متمرکز کنيد و به حالت آرامش برسيد.

  2- مديتيشن تنفسی, تمرکز بر فرايند دم و بازدم، براي کمک به روشن شدن ذهن مي­باشد.

  3- مديتيشن تمرکزي (mindfulness), تمرکز روي زمان حال، قدرداني از افکاري که به سطح مي­آيند و مشاهده آنها بدون قضاوت است.


  TM در سال 1960 هنگاميکه ماهاريشي ماهش يوگي آنرا به آمريکا برد، عمومي شد. در اين زمان, گزارشهايي از يوگيها و استادان مديتيشن هندي که قادر به دگرگوني در حالات آگاهي و کنترل اعمال بدن مانند فشارخون بودند، به غرب رسيد. اين موارد جرقه­اي براي محققان غربي و کساني که بر روي روشهاي سلامتي کار مي­کردند - و عده زيادي از مردم -براي شروع تحقيقات درباره عامل نهاني افزايش سلامتي اين تکنيکهاي قديمي شد. در سال 1975 هنگامی که دکتر هربرت بنسن (Herbert Benson) ، يکي از پزشکان پرآوازه دانشگاه هاروارد، کتاب مشهور خود به نام "پاسخ آرميدگی" (Relaxation Response) را منتشر کرد, اعتماد به اين تکنيکها بيشتر شد. اين کتاب نشان مي­داد که مديتيشن چگونه توانسته به درمان فشارخون بالا، دردهاي مزمن، بيخوابي و بسياري از بيماري­هاي جسمي کمک کند.


  امروزه مديتيشن بعنوان يک درمان کمکي براي کاهش درد و کنترل استرس پذيرفته شده است و در بسياري از بيمارستانها و مراکز درماني در سراسر آمريکا آموزش داده شده، با بيماران تمرين مي­شود. مديتيشن همچنين بخشي از ساير تکنيکهاي ذهن- بدن مانند يوگا، چي گونگ و تاي­چي مي­باشد که در سالهاي اخير در آمريکا محبوبيت پيداکرده­اند.


  اين روش چطور عمل مي­کند؟
  چندان تفاوتي ندارد که کداميک از روشهاي مديتيشن را استفاده کنيد, چرا که تاثير آنها بر روي بدن شبيه هم است. محققان به اين نتيجه رسيده‌اند كه مديتيشن سطح هورمون استرس را پايين مي‌آورد و در نتيجه به سلامت سيستم ايمني بدن كمك مي‌كند. در حقيقت نشان داده شده كه مديتيشن با كاهش سطح هورمونهايي مانند "epinephrine" مقدار كلسترول را در خون كاهش مي‌دهد و به باز ماندن شريانها كمك مي‌نمايد.


  بعلاوه، مطالعات انجام گرفته با نوار مغزیelectroencephalogram) ) روي مغز كساني كه مديتيشن مي‌كنند، نشان داده که اين تکنيک شدت امواج آلفا را که بيانگر "حالت آرامش و پذيرش" می باشند را به سطحي حتی بالاتر از زمان خواب افزايش مي­دهد.


  در كساني كه مديتيشن مي‌كنند همچنين, بهبود جريان گردش خون كه از عروق محافظت مي‌كند، كاهش سطح اسيد لاكتيك خون كه با کاهش اضطراب مرتبط است و كاهش ضربان قلب كه با کاهش نياز برای پمپاژ، به قلب فرصتی برای استراحت مي دهد نيز ديده مي­گردد. اثر ديگر مديتيشن, تنفس آرام است كه در نتيجه آن بدن اكسيژن كمتري مصرف مي‌كند.  چه انتظاري بايد داشته باشيم؟
  مديتيشن به تنهايي و به راحتي در خانه انجام مي‌شود. براي شروع, مي‌توانيد تكنيكهاي مديتيشن را از طريق كتابها، نوارهاي كاست، نوارهاي ويديويي يا با رفتن به كلاس ياد بگيريد. كلاسها به طور دائم در مراكز يوگا برگزار مي‌گردد و معمولاً توسط كساني كه براي مدت طولاني مديتيشن كرده‌اند و در تمرينات مديتيشن متبحر مي‌باشند، تدريس مي‌شود. براي نمونه, يك كلاس مديتيشن, حدود چند هفته (هشت هفته) و در هر هفته به مدت يک ساعت برگزار مي­گردد. در اين كلاسها شما بايد يك يا چند تكنيك مديتيشن را انجام دهيد.


  هركدام از تكنيكهاي مديتيشن مانند TM ، مديتيشن تمرکزی ياmindfulness meditation و مديتيشن تنفسی را كه انجام دهيد، هدف يكي است: آرامش درون و آرميدگی (relaxation) . در هر سه اين تكنيكها، شما در يك وضعيت راحت و در حالي كه ستون فقراتتان صاف است، با چشمان بسته و تنفس عميق روي يك صندلي يا روي زمين مي‌نشينيد، هرچند اين تكنيكها در اجرا اندكي با هم تفاوت دارند. براي مثال، در انجام TM ، شما يك ذكر ( معمولاً يك كلمه سانسكريت ) را در طول مدت مديتيشن با خود تكرار مي‌كنيد. ذكر را ممكن است معلم براي شما انتخاب كند يا خودتان يك كلمه كه به شما آرامش مي‌دهد, مانند " peace " يا " one " را انتخاب نماييد. ذكر گفتن به جلوگيري از ورود افكار مختلف به ذهن كمك مي‌كند و به شما اين امكان را مي‌دهد كه به تدريج آرام (relax) و از استرس رها شويد. يكي از اهداف TM ايجاد يك حالت تسليم و تاثيرپذيری است كه اجازه مي‌دهد افكار، تصاوير و احساسات سركوب شده، وارد آگاهي شما گردد.


  مديتيشن تمركزی (Mindfulness meditation) ، ( تكنيكي كه در آمريكا توسط Jon Kabat-Zinn ، مدير كلينيك كاهش استرس مركز پزشكي دانشگاه ماساچوست بررسی و عمومي شد) به شما كمك مي‌كند از اتفاقاتي که در بدنتان مي­افتد بيشتر آگاه شويد. در مديتيشن تمركزی، شما به افكاري كه بالا مي‌آيند توجه مي‌كنيد و بدون قضاوت آنها را مشاهده مي‌كنيد. اين تكنيك مي­تواند شامل يك اسكن بدن باشد، به اين صورت كه شما به طور منظم توجهتان را به همه قسمتهاي بدن، از سر تا پنجه پا، ببريد. همينطور كه شما با افكار و تصاوير مرتبط با يك قسمت مشخص بدن همراه مي­شويد، آن قسمت از بدن هم با شما همراه مي­گردد و به اين ترتيب به ميزان زيادي از تنش رها مي‌شود. يافته‌ها نشان مي‌دهد كه اسكن بدن يك روش بسيار عالي براي كمك به افرادي است كه دردهاي مزمن دارند. براي گرفتن بهترين نتيجه، بهتر است كه مدت اسكن بدن حدود 45 دقيقه باشد.


  مديتيشن تنفسی تمركز روي دم و بازدم است. در زمان انجام اين تكنيك بايد سعي كنيد كه افكار شما به غير از تنفستان متوجه موضوع ديگري نشود. طبق گفته كساني كه اين مديتيشن را انجام مي‌دهند، تمركز روي يك موضوع ساده و حياتي درجسم مانند تنفس، به روشن شدن ذهن كمك مي‌كند.


  مهم نيست كه چه نوع مراقبه ای را انتخاب مي‌كنيد, اما توصيه مي‌شود هر نوع مديتيشني كه انتخاب مي‌كنيد، دو بار در روز و هر بار به مدت 20 دقيقه آن را انجام دهيد. زمان‌هاي ايده‌آل يكبار قبل از صبحانه و يكبار قبل از خواب مي‌باشد. هر چه بيشتر اين تمرينات را انجام دهيد، بيشتر به حالت آرامش و رهايي مي‌رسيد.


  منافع سلامتي مراقبه
  مديتيشن يكي از بهترين روشهاي طب مكمل مي‌باشد و نشان داده شده كه مزيتهاي بيشماري در تأمين و حفظ سلامتي دارد. اين تکنيک خصوصاً در درمان بيماريهاي قلبي مفيد است.


  مطالعه‌اي كه در سال 1988 در مجله علمی طب روان- تنی"Psychosomatic Medicine " منتشر شد، نشان داد افرادي كه TM مي‌كنند سطح lipid peroxide كمتري نسبت به افراد ديگر دارند. Lipid peroxide مي‌تواند منجر به تصلب شرايين و بيماريهاي مزمن ديگري كه با افزايش سن مرتبط هستند، گردد.


  مطالعه‌اي كه در سال 1999 در همان مجله منتشر شد ، نشان داد افرادي كه TM مي‌كنند، بلافاصله بعد از مديتيشن فشار خون آنها پايين مي‌آيد.


  مطالعه‌اي در سال 1998 در زمينه درمانهاي جايگزين (Alternative Therapies) نشان داد كه مديتيشن تمركزي بخشي از برنامه كمك به كاهش نشانه‌هايي مانند درد و بيخوابي در بيماران مبتلا به fibromyalgia (بيماري كه همراه با دردهاي عضلانی، فرسودگي و افسردگي خفيف تا متوسط است), بود.


  در مطالعه سال 1998 در بخش پزشكي دانشگاه ماساچوست، بيماران مبتلا به بيماری پوستی پسوريازيس(psoriasis)كه در طول درمان با اشعه ماوراي بنفش به نوارهاي مديتيشن تمركزي گوش كردند زودتر از كساني كه تنها تحت درمان با اشعه قرار گرفته بودند، درمان شدند.


  مديتيشن همچنين باعث طول عمر بيشتر، كيفيت بهتر زندگي، بستري شدن كمتر در بيمارستان و نيز كاهش هزينه‌هاي سلامتي مي­گردد. بعلاوه نشان داده شده كه يك درمان كمكي براي استرس خفيف، بيخوابي، سردرد عصبي و سندروم روده تحريک پذيرirritable bowel syndrome مي‌باشد.  هشدارها


  · برخي افراد ممكن است نتوانند به آرامش مورد انتظار درمديتيشن دست پيدا كنند، و كوشش ناموفق، ممكن است احساس اضطراب و استرس قبلي آنان را تشديد كند.

  · اگر نشانه‌هايي مانند سردرد، نفس نفس‌زدن، خستگي يا درد مزمن باعث نگرانی شما شد,بدون نگرانی مديتيشن را ادامه دهيد و براي درمان نيز به پزشک مراجعه کنيد.

  · در حالت عميق مديتيشن، برخي افراد از خاطرات فراموش شده آزار و اذيت‌هاي دوران کودکی خود آگاه مي‌شوند. اگر اين افكار باعث ناراحتي شما شد، به يك درمانگر سلامت ذهن نظير روانشناس يا پزشک ذهن - بدن مراجعه كنيد.


  منبع : فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]

  #1 ارسال شده در تاريخ 2nd February 2009 در ساعت 23:54

 2. secret آواتار ها
  secret
  کاربر سایت
  Dec 2008
  39,621
  378
  تشکر شده : 19,762

  پیش فرض

  اکثر افراد فکر میکنند که مدیتیشن (یا مراقبه) نشستن در گوشه ای و یا متمرکز نمودن افکار بر چیزی مشخص است! در صورتی که این ایده اشتباه است! مدیتیشن به زبان ساده چیزی نیست به جز خاموشی ذهن و با هستی یکی شدن و در خدا حل شدن. یا اگر بخواهیم آن را به صورتی دیگر تعریف کنیم باید بگوییم که نشستن به نیلوفرانه و... در گوشه ای و یا تمرکز کردن بر چیزی؛ مدیتیشن نیست! اینها همه راه ها و تکنیک هایی برای رسیدن به مدیتیشن میباشد. در واقع مدیتیشن را میشود خلصه نیز نامید، در این زمان شما وارد بعد بی زمانی خواهید شد. تمامیه این تکنیک ها (چه به صورت داینامیک و چه آروم و یا تنفسی یا .....) راه هایی هستند که رسیدن به آن حالت خاص که اسمش مدیتیشن است را آسان میکنند. و شما را در وضعیتی قرار میدهند تا آسان تر وارد حریم شوید.

  اشو اعتقاد دارد قبل از این مراحل در دنیای نوین، بشر باید اول خود را پاکسازی عمیقی بکند و بعد میتواند به حریم مراقبه وارد شود! برای مثال؛ شما اگر نیم ساعت به یک شکل در گوشه ای بنشینید و هیچ کاری نکنید و یا اگر بخواهید حتی فقط به یک چیز فکر کنید، این تقریباً غیر ممکن است چون لحظه ای ممکن است بدنتان خارش بگیرد! دست و پایتان خواب رود، افکار دیگری به سراغ شما بیاید، و ....! ما مانند پیاز می مانیم! و دارای لایه ها و پوسته های متعددی هستیم! و باید بوسیله راه ها و تکنیکهایی این پوسته ها را بیاندازیم تا به مرکز وجودمان برسیم.

  مديتيشن فقط بودن است , بدون اينكه هيچ كاري انجام دهيم ، بي عملي محض ، بدون گذر هر گونه فكري از ذهن و عدم وجود هيجانات . شما فقط هستيد و اين احساس بسيار خوشايند به انسان دست ميدهد .هنگامي كه شما , نه در لايه بدن و نه در سطح ذهن هيچ كاري انجام نمي دهيد , هنگامي كه تمام فعاليت ها متوقف ميشود و شما فقط هستيد ... همين " بودن " مدي تيشن است . مدي تيشن چيزي نيست كه آن را انجام بدهيد يا آن را تمرين كنيد , تنها بايد آن را تجربه كنيد و بچشيد .

  هر گاه زماني پيدا ميكنيد كه فقط ميتوانيد " باشيد " انجام هر عملي را متوقف كنيد .فكر كردن نيز به نوعي انجام كاري است , تمركز كردن نيز به همين صورت . حتي اگر براي يك لحظه هيچ كاري انجام ندهيد و در بي عملي محض در هسته مركزي وجود خود در ارامش بسر بريد وارد حالت مديتيشن شده ايد و اگر يك بار چنين وضعيتي را تجربه كنيد خواهيد توانست تا هر زمان كه دوست داريد در آن باقي بمانيد و در نهايت ميتوانيد براي تمام مدت بيست و چهار ساعت شبانه روز در اين حالت باشيد . يك بار كه متوجه شديد چگونه ميتوانيد وجود خود را در حالتي ارام و بدون تنش نگاه داريد , آرام ارام خواهيد توانست حتي در حال انجام كارهاي مختلف نيز هوشياري و اگاهي خود را به گونه اي حفظ كنيد كه وجودتان دچار هيچ گونه تنشي نشود . البته اين قسمت دوم مديتيشن است ، در بخش اول بايد ياد گرفت كه چگونه فقط "بود و سپس ياد ميگيريم چگونه در حال انجام كارهاي كوچك مثل تميز كردن زمين و يا دوش گرفتن هوشيار و اگاه باقي بمانيم و در مركز وجود خويشتن باشيم . در اين صورت خواهيم توانست كارهاي پيچيده تري را نيز با همين اگاهي انجام دهيم .

  بنابر اين مديتيشن به هيچ وجه در تقابل با عمل كردن و فعال بودن نيست . مدي تيشن به اين معني نيست كه بايد از زندگي فرار كرد . مدي تيشن نوع جديدي از زندگي كردن را به شما مي اموزد . در اين حالت شما مركز گردباد حوادث و تغييرات زندگي اطراف خود خواهيد بود . زندگي شما در گذر خواهد بود , حتي باشدت بيشتر ، بالذت , شفافيت و خلاقيتي بيشتر ، و در عين حال شما كاملا از آن جدا هستيد و هيچ وابستگي اي نداريد , تنها مشاهده كننده اي بر فراز تپه هايي دور دست كه به سادگي هر آنچه در حال اتفاق افتادن در اطراف است را تماشا ميكند . شما فاعل و انجام دهنده نيستيد بلكه تنها شاهدي هستيد كه به تماشا كردن ادامه ميدهيد . اين نكته سر اصلي مديتيشن است كه تنها شاهدي باقي بمانيد .

  در اين حالت انجام شدن فعاليت ها و كارها خود به خود و بدون هيچ گونه مشكلي صورت ميپذيرد : خرد كردن هيزم ، كشيدن آب از چاه ... ميتوانيد كارهاي كوچك و بزرگ را به همان صورت قبل انجام دهيد، تنها يك چيز ممنوع است و آن اين است كه نبايد به هيچ وجه حالت "در مركز بودن " خود را از دست بدهيد . هسته اصلي و روح مدي تيشن اين است كه آموزش ببينيم چگونه مشاهده كنيم . صدايي مي آيد ... شما در حال شنيدن آن هستيد . در اين حال موضوع , يعني صدا وجود دارد و شما كه در حال شنيدن آن هستيد نميتوانيد شاهدي پيدا كنيد كه در حال مشاهده هر دوي اينها يعني صدا و شما باشد . ولي در وجود شما شاهدي هست كه هر دو را مشاهده ميكند . اين پديده اي است بسيار ساده . شما در حال تماشا كردن درختي هستيد , شما اينجا هستيد و درخت نيز انجاست , ولي ايا ميتوانيد چيز ديگري را نيز ببينيد ؟ شما در حال تماشا كردن يك درخت هستيد و در عين حال شاهدي در وجود شما هست كه شما را در حال تماشا كردن درخت , مشاهده ميكند . مشاهده كردن مديتيشن است . آنچه مشاهده ميكنيد اصلا اهميتي ندارد . كيفيت مشاهده كردن ، كيفيت آگاه و هوشيار بودن ، چيزي است كه مديتيشن ناميده ميشود .

  يك نكته را هميشه به خاطر داشته باشيد : مديتيشن يعني آگاهي و هر كاري كه با آگاهي انجام شود مديتيشن است . خود كاري كه انجام ميشود اهميتي ندارد بلكه مهم كيفيتي است كه با آن كار خود را انجام ميدهيد. قدم زدن ميتواند يك مديتيشن باشد اگر اگاه و هوشيار قدم بزنيد . نشستن ميتواند مدي تيشن باشد اگر همراه با اگاهي باشد . گوش دادن به آواز پرندگان اگر با اگاهي همراه باشد ,مديتيشن است . حتي گوش دادن به سر و صداي دروني ذهن شما نيز اگر هنگام گوش دادن اگاه و هوشيار باقي بمانيد ميتواند يك مديتيشن باشد . كل مساله اين است كه زندگي شما نبايد در خواب و رويا باشد . در اين صورت هر انچه بكنيد مدي تيشن است .

  اولين گام در اگاهي , مشاهده بدن خودتان است , سپس آرام آرام از هر حركت و هر وضعيت بدن خود آگاه و هوشيار خواهيد شد . همينطور كه آگاهي شما افزايش مي يابد , معجزه اي شروع به اتفاق افتادن ميكند و خيلي از كارهايي كه قبلا عادت داشتيد انجام دهيد به سادگي حذف خواهند شد . بدن شما ارامش بيشتري تجربه خواهد كرد و هماهنگي بيشتري را در آن احساس ميكنيد .

  گام دوم , آگاه شدن از افكار تان است . افكار شما بسيار ظريف تر از بدنتان ميباشد و البته خطرناك تر هم هستند . هنگامي كه از افكار خود آگاه ميشويد بسيار شگفت زده خواهيد شد كه در درونتان چه ميگذرد . اگر هر آنچه از ذهنتان ميگذرد را در برگه اي ثبت كنيد , هنگامي كه دوباره ان را مرور كنيد بسيار تعجب خواهيد كرد . تنها به مدت ده دقيقه آنچه از ذهنتان ميگذرد را بر روي كاغذي يادداشت كنيد ، پس از خواندن ان متوجه خواهيد شد كه چه ذهن ديوانه اي داريد! به علت عدم وجود اگاهي اين ديوانگي دائما به صورت يك " زير جريان " در درون ما در حال گذر است . اين ديوانگي هر آنچه انجام ميدهيد را تحت تاثير قرار ميدهد و بر هر انچه انجام نميدهيد نيز تاثير ميگذارد . اين ديوانگي كه در درون شماست بايد متحول شود . معجزه اگاهي اين است كه براي اين تحول نيازي نيست كاري انجام دهيد جز اينكه آگاه و هوشيار باقي بمانيد . خود پديده مشاهده كردن اين ديوانگي را تغيير ميدهد . به آهستگي اين ديوانگي ناپديد ميشود و افكار شما شروع به تبعيت از يك الگوي خاص ميكنند ، ديگر آشوب و اغتشاشي در افكارتان مشاهده نميكنيد بلكه افكارتان بيشتر بيشتر هماهنگ خواهد شد و آرامشي ژرف بر وجودتان حاكم ميشود .

  هنگامي كه بدن و ذهن شما در ارامش باشند متوجه خواهيد شد كه آنها هماهنگ با يكديگر عمل ميكنند و در واقع پلي ميان آنها وجود دارد . براي اولين بار هماهنگي ميان ذهن و بدن به وجود خواهد آمد و اين هماهنگي كمك شاياني براي برداشتن گام سوم ميكند : آگاه شدن از احساسات و هيجانات . اين ظريف ترين لايه وجودي شما و مشكل ترين آن است ولي اگر بتوانيد از افكار خود آگاه شويد با اين مرحله تنها يك قدم فاصله خواهيد داشت . كمي اگاهي بيشتر مورد نياز است كه احساسات و هيجانات شما ظاهر شوند . هنگامي كه شما از تمامي اين سه لايه اگاه شويد ، هر سه لايه تبديل به يك پديده ميشوند و در اين صورت مرحله چهارم اتفاق مي افتد كه چيزي نيست كه شما بتوانيد خود آن را انجام دهيد . اين مرحله به خودي خود اتفاق مي افتد .

  چهارمين مرحله آگاهي نهايي است كه باعث ميشود انسان كاملا بيدار و روشن شود . در اين مرحله انسان از آگاهي خود آگاه ميشود . در اين مرحله انسان تبديل به بودا مي شود . و تنها انسان هايي كه به اشراق رسيده اند ميدانند اين مرحله چيست . بدن لذت را ميشناسد ، ذهن شادي را تجربه ميكند ، دل خوشحالي را درك ميكند و فقط افرادي كه در مرحله چهارم قرار دارند ميدانند سرور و بهجت چيست . نكته مهم اين است كه شما آگاه و هوشيار به مشاهده ادامه ميدهيد و به اين ترتيب آرام آرام شاهد دروني شما ثابت و پايدار ميشود و تغيير و تحول دروني در شما صورت ميگيرد . در اين حالت انچه مورد مشاهده قرار مي داديد ناپديد ميشود و براي اولين بار خود " شاهد " موضوع مشاهده ميشود و شما به مقصد نهايي مي رسيد

  #2 ارسال شده در تاريخ 2nd February 2009 در ساعت 23:55

موضوعات مشابه

 1. چرا مديتيشن ميکنيم؟
  توسط secret در انجمن درمانهاي روحي
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 2nd February 2009, 23:53
 2. مديتيشن ديناميك
  توسط secret در انجمن درمانهاي روحي
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 19th January 2009, 13:36
 3. مدیتیشن
  توسط secret در انجمن درمانهاي روحي
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 19th January 2009, 12:25
 4. مدیتیشن
  توسط mh_2531 در انجمن درمانهاي روحي
  پاسخ ها: 9
  آخرين نوشته: 16th January 2009, 16:38

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran&تزیین سفره هفت سین 96