نگاهى به ادوار گذشته بازى هاى المپيك
صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 25
 1. shahpoor آواتار ها
  shahpoor
  مدیر سابق
  Jul 2008
  مشهد
  16,027
  1,695
  تشکر شده : 14,725

  New 1 نگاهى به ادوار گذشته بازى هاى المپيك

  المپيك اول، مدال طلا نداشت
  همسو با نزديك شدن دوره جديد بازى هاى المپيك كه بيست و نهمين دوره اين رقابت ها به شمار مى آيد و در پكن پايتخت چين برگزار مى شود، بد نيست نگاهى به اختصار به ادوار گذشته اين پيكارها بيندازيم. مسابقاتى كه قرن ها پيش به راه افتاد و اينك با نام المپيك هاى باستان آن را مى شناسيم و توسط بارون پى ير دوكوبرتن فرانسوى با نام المپيك مدرن از سال ۱۸۹۶ در آتن از نو پايه گذارى شد.
  * المپيك اول - ۱۸۹۶ آتن
  در بازگشايى المپيك پس از قرن ها وقفه و فترت، فقط ۲۴۱ ورزشكار مرد از ۱۴ كشور به يونان رفتند و خبرى از ورزشكاران زن نبود. بزرگ ترين كاروان هاى مسافر به آلمان، فرانسه و بريتانيا تعلق داشتند. در روز ۶ آوريل ۱۸۹۶ جيمز كانلى از امريكا مدال قهرمانى پرش سه گام اين رقابت ها را برد تا به نخستين عنوان اولى اين مسابقات برسد و به واقع اولين قهرمان المپيك در بيش از ۱۵۰۰ سال باشد. در آن زمان به برندگان نه مدال طلا بلكه مدال نقره همراه با يك شاخه زيتون اهدا مى شد.
  كارل شومان ورزشكار آلمانى هم در سه رشته مختلف ورزشى در جمع ۵ ورزشكار نخست قرار گرفت تا از بهترين ها باشد.
  مردم يونان اشتياق زيادى نسبت به اين بازى ها بروز دادند و اوج شادى شان زمانى بود كه يك چوپان كشورشان به نام اسپيريدون لوييس مقام قهرمانى مورد توجه ترين رشته را كه «دو»ى ماراتون بود، به دست آورد. ديگر چهره موفق اين مسابقات الفرد هايوس بود. اين شناگر مجارى در رشته هاى به كلى متفاوت ۱۰۰ و ۱۲۰۰ متر آزاد (كرال) در جاى نخست ايستاد. براى رشته دوم، شناگران با قايق به فاصله لازم و مورد نظر در دريا انتقال داده مى شدند و از آنجا به سمت ساحل شنا مى كردند. هايوس مى گفت: «چيزى كه بشدت از آن مى ترسيدم، اين بود كه وسط مسابقه ناگهان پايم بگيرد و ماهيچه هايم منقبض شود و در آن عمق از آب دريا معلوم نبود سرنوشتم چه خواهد شد. در آن لحظات ميل به زنده ماندن و فرار از دريا بر اشتياقم به كسب مقام قهرمانى المپيك مى چربيد و اين كه چطور در آب ماندم و اول شدم، بر من نامعلوم است!»

  حرف هايى كه خوانديد، طبعاً احساس تمام حاضران در اولين المپيك مدرن نبود، اما از همه جا و همه لحظات اين المپيك مشخص بود كه اين رقابت ها تازه در حال شكل گيرى است و هنوز هيچ چيز قوام نيافته است.

  اولین عضو پاتوق
  #1 ارسال شده در تاريخ 7th August 2008 در ساعت 09:09

 2. shahpoor آواتار ها
  shahpoor
  مدیر سابق
  Jul 2008
  مشهد
  16,027
  1,695
  تشکر شده : 14,725

  پیش فرض

  دومين المپيك؛ بخشى از نمايشگاه اقتصادى پاريس

  دومين دوره بازى هاى المپيك مدرن كه دوره نخست آن قرن ها پس از اتمام المپيك هاى باستان با همت بارون پى ير دوكوبرتن فرانسوى به سال ۱۸۹۶ در آتن برگزار شده بود، چهار سال بعد از آن تاريخ يعنى در بهار و تابستان سال ۱۹۰۰ در پاريس پايتخت فرانسه برپا شد. اين مسابقات به عنوان بخشى از نمايشگاه بزرگ اروپايى پاريس و به عبارتى فستيوال تجارى اين شهر در پايتخت فرانسه ساماندهى و اجرا شد، ولى به خاطر همين مسئله و طول مدت نمايشگاه در عمل اين دوره المپيك را ۵ ماه طول دادند و در برخى موارد و رشته ها چنان از اصول رقابت هاى شناخته شده و سنن ضرورى براى المپيك ها تخطى و عدول كردند كه برخى شركت كنندگان تا سال ها بعد از آن مطمئن نبودند كه در المپيك شركت جسته اند و گمان مى كردند كه اين يك مسابقه ورزشى صرف و غيرالمپيكى بوده و خيلى ها با همين عدم آگاهى چشم از جهان فرو بستند. براى اولين بار زنان ورزشكار هم به المپيك دعوت و وارد صحنه شدند و از آن جمله بودند سيسيل بروهى و ميلى اونيه از كشور فرانسه در رشته كروكت (يكى از ورزش هاى اوليه خانواده تنيس كه بعداً منسوخ شد) اولين قهرمان زنان المپيك هم در رشته تنيس سربرآورد كه يك بريتانيايى به نام شارلوت كوپر بود. مشخصه جالب و عجيب اين المپيك كه در دهه هاى بعدى و بعد از قوام يافتن بازى هاى المپيك ديگر تكرار نشد، اين بود كه در ۵ رشته ورزشى، نفراتى از كشورهاى مختلف در كنار هم در تيم هاى واحدى عضويت داشتند و تيم هايى چند مليتى را شكل داده بودند. تنيس يكى از اين رشته ها بود و فوتبال، پاروزنى، چوگان و رشته اى به نام
  «Tug of war» ساير ورزش هاى مورد بحث بودند.

  يكى از بهترين چهره هاى مسابقات، « اولين كرائنز لاين » بود كه در عرض
  ۳ روز ۴ ماده دووميدانى را به سود خود به پايان رساند. «رى اورى» امريكايى نيز كه در دوران كودكى از بيمارى شديد داخلى و نوعى سرطان خفيف رنج مى برد، در يك روز سه مقام اولى در دووميدانى به دست آورد كه هر سه مربوط به پرش هاى «درجا و در حالت ايستاده» مى شد. اين بار ۹۹۷ ورزشكار از ۲۴ كشور به المپيك آمدند كه ۲۲ نفر از آنها زن بودند و پيكارها در ۹۵ قسمت و رده برگزار شد. از آن جا كه تازه دومين دوره المپيك هاى مدرن را سپرى كرديم، بسيارى از كشورها اولين مدال هاى المپيكى خود را بردند و اسپانيا، ايتاليا، نروژ، هلند، كوبا و مكزيك از آن قبيل بودند. مسابقات قايقرانى و دريانوردى نيز بر روى رودخانه معروف سن برگزار شد و دو نقطه از اين رودخانه براى اين مهم انتخاب گشت. يكى در منطقه مولان كه در ۲۰ كيلومترى پاريس واقع بود و ديگرى در لوآور كه دهانه و مدخل سن را تشكيل مى داد. با اين حال تعداد رشته ها و قسمت ها و مواد مختلف قايقرانى اين مسابقات با آنچه در ادوار بعدى المپيك ها و بخصوص ۳۵ سال اخير به اجرا درآمده است، غيرقابل قياس و بسيار كم شمار بود.

  اولین عضو پاتوق
  #2 ارسال شده در تاريخ 7th August 2008 در ساعت 09:13

 3. shahpoor آواتار ها
  shahpoor
  مدیر سابق
  Jul 2008
  مشهد
  16,027
  1,695
  تشکر شده : 14,725

  پیش فرض

  سومين دوره (۱۹۰۴ سنت لوييز)

  ۶ مدال براى «ژيمناست پاچوبى»  سومين دوره بازى هاى المپيك مدرن در سال ۱۹۰۴ در سنت لوييز در ايالت ميسورى امريكا برگزار شد، ولى تمام اشتباهات دوره دوم كه به سال ۱۹۰۰ در پاريس شكل گرفته بود، تكرار شد و در نتيجه حالت و منزلت ويژه يك المپيك را از دست داد.

  بازى ها در عرض ۴ ماه و نيم پخش و برگزار شد، در حالى كه تعداد رشته ها و شمار شركت كنندگان حتى يك صدم المپيك هاى امروز هم نبود و فقط ۶۵۱ ورزشكار (شامل ۶۴۵ مرد و ۶ زن) از ۱۲ كشور در ۹۱ رشته و ماده پاى در ميدان نهادند و حتى همين ارقام نيز كوچكى و عدم گستردگى مسابقات را معلوم مى كند.به علاوه مانند سال ،۱۹۰۰ المپيك باز زير سايه يك نمايشگاه بزرگ تجارى و بازرگانى در سنت لوييز برپا شد و طبيعى بود كه در شلوغى آن كمرنگ و گم شود. امريكا به خاطر ميزبانى بيشترين شركت كنندگان را داشت و از ۹۱ رشته و ماده مسابقات فقط در ۴۲ رشته ورزشكاران غير امريكايى نيز رؤيت شدند.
  براى اولين بار در تاريخ كوتاه المپيك هاى مدرن، به نفرات اول تا سوم مدال هاى طلا، نقره و برنز اهدا شد. حال آن كه در دو المپيك قبلى ترتيب و روال فوق در كار نبود. بوكس و كشتى آزاد براى نخستين بار به المپيك راه يافتند. دو نفر با نام هاى لن تائو و يان ماشيانى كه از قبايل تسوانا مى آمدند، با حضور در «دو»ى ماراتن اين بازى ها، به اولين آفريقايى هاى شركت كننده در المپيك ها بدل شدند و جالب تر اين كه آنها در اصل براى حضور در جشنواره اقتصادى و تجارى سنت لوييز به آنجا آمده بودند و در ابتدا خبرى از المپيك نداشتند!
  يكى از موفق ترين ورزشكاران اين المپيك جورج ايسر ژيمناست امريكايى بود. او در حالى ۶ مدال در رشته ژيمناستيك برد كه قسمتى از پاى چپش مصنوعى بود و از چوب ساخته شده بود!! به جيمز لايت بادى دونده متولد ايالت شيكاگوى امريكا نيز مى توان اشاره كرد كه هم در ۸۰۰ و ۳ هزار متر با مانع اول شد و هم در ۱۵۰۰ متر ركورد جهانى را شكست.ديگر ورزشكار شاخص حاضر در سومين دوره المپيك، يك شمشيرباز كوبايى به نام رامون فونست بود كه سه مدال طلا برد. او در دوره قبلى المپيك نيز به يك مدال زرين دست يافته بود و در سال ۱۹۰۸ هم در لندن يك نقره گرفت. او حتى در سال ۱۹۲۴ كه المپيك به پاريس بازگشت، بار ديگر در صحنه حاضر بود.

  وقتى صحبت از وقايع جالب اين دوره المپيك به ميان مى آيد، لازم است بگوييم كه در «دو»ى ماراتن مقام نخست به توماس هيكس از امريكا اهدا شد، اما فقط بعد از اين كه مشخص شد يك هموطن متقلب او به نام فرد لورز در وسط مسابقه كلك زده و قسمت عمده اى از مسير ۴۲ كيلومترى اين رقابت را در داخل ماشين گذرانده و مسير را از اين طريق طى كرده و چند صدمتر مانده به پايان رقابت از ماشين بيرون پريده و شروع به دويدن كرده است! مسئولان امر نيز متوجه شدند و او را به كلى اخراج كردند تا يكى از اولين تقلب هاى بزرگ المپيك ها فرجام تلخى براى فرد متقلب داشته باشد.

  اولین عضو پاتوق
  #3 ارسال شده در تاريخ 7th August 2008 در ساعت 09:15

 4. shahpoor آواتار ها
  shahpoor
  مدیر سابق
  Jul 2008
  مشهد
  16,027
  1,695
  تشکر شده : 14,725

  پیش فرض

  چهارمين دوره (۱۹۰۸ لندن)
  ماجراى دونده ماراتن ايتاليا

  وصال روحانى
  چهارمين دوره بازى هاى المپيك به سال ،۱۹۰۸ در اصل به رم پايتخت ايتاليا واگذار شده بود، اما بعداً به دلايلى به لندن منتقل گشت. اين بار برخلاف سه دوره گذشته كه تعدادى تيم هاى چند مليتى در صحنه حضور يافته بودند، تيم ها به كشورهاى مشخص تعلق داشتند و مليت و وابستگى هر يك از ورزشكاران مشخص بود و نفرات كشورهاى مختلف در كنار يكديگر تيمى واحد را شكل نمى دادند كه مانند ادوار قبلى مدال هاى زيادى به نام چنين تيمى نوشته و در جدول منظور شود. در اين مسابقات ويليام و «شارلوت داد» كه ورزشكاران رشته تيراندازى با كمان بودند، به اولين برادر و خواهر برنده مدال در بازى هاى المپيك بدل شدند. اسكار سوان نيز با ۶۰ سال سن به مسن ترين قهرمان المپيك بدل شد. او در رشته تيراندازى در حال حركت (موسوم به Deer shooting) به اين موفقيت رسيد. رشته هاى شيرجه و هاكى روى چمن اولين مرتبه اجرايشان را در المپيك ها، در اين دوره تجربه كردند و از آن پس به اجزاى جدايى ناپذير اين بازى ها بدل شدند. مسابقه فينال دسته «ميان وزن» در رشته كشتى فرنگى كه بين فرى تياف مارتن سون و موريتز اندرسون بود، به مدت يك روز به وقفه افتاد، تا به مارتن سون فرصت كافى براى رهايى از مصدوميت داده شود و از قضا همين كشتى گير بود كه با استفاده از آن فرصت ديدار نهايى و مدال طلاى مربوطه را برد. رى اورى از امريكا در رشته هاى پرش ارتفاع ايستاده (درجا) و پرش طول ايستاده اول شد تا براى سومين بار پياپى در المپيك ها چنين كند و به اولين فردى بدل شود كه در مواد انفرادى المپيك ها به ۸ طلا رسيده است. آنچه بيشتر نظر مردم را جلب كرد، «دو»ى ماراتون اين المپيك و بهتر بگوييم پايان دراماتيك آن بود. اولين مردى كه پس از طى كردن مسير ۴۲ كيلومترى اين مسابقه وارد استاديوم و پيست آن شد و بنابراين نويد قهرمانى اش را داد، دوراندو پى يترى از ايتاليا بود. اما او در آن لحظات از فرط خستگى ۵ بار روى پيست سقوط كرد و پس از هر مرتبه بپاخيزى مجدداً زمين خورد و فقط با كمك مسئولان زودتر از سايرين از خط پايان عبور داده شد، اما به دليل دريافت كمك فوق و متكى نبودن به توان خود در آن بخش از مسابقه، ديسكا ليفه (حذف فنى) شد و پيروزى فوق به حساب نيامد،
  هرچند تلاش فراوانى كه به كار برد و ماجراى مذكور به او شهرتى زياد بخشيد. شمار شركت كنندگان در اين دوره رو به افزايش نهاد تا رونق يافتن المپيك ها به نمايش گذاشته شود. در اين دوره از پيكارها ۲۰۰۸ ورزشكار از ۲۲ كشور كه شامل ۱۹۷۱ مرد و فقط ۳۷ زن مى شدند، در ۱۱۰ رشته و ماده ورزشى پاى در ميدان نهادند. همچنين در اين پيكارها براى اولين بار يك مسابقه «دو»ى امدادى نيز برپا شد كه آن را «دو»ى امدادى المپيك نامگذارى كردند. اما ۴ دونده هر تيم به ترتيب ،۲۰۰ مجدداً ،۲۰۰ آنگاه ۴۰۰ و سرانجام ۸۰۰ متر دويدند و خبرى از دوهاى امدادى سنتى تر و شناخته شده تر مانند ۱۰۰*۴ و ۴۰۰*۴ متر نبود.

  اولین عضو پاتوق
  #4 ارسال شده در تاريخ 7th August 2008 در ساعت 09:18

 5. shahpoor آواتار ها
  shahpoor
  مدیر سابق
  Jul 2008
  مشهد
  16,027
  1,695
  تشکر شده : 14,725

  پیش فرض

  پنجمين دوره (۱۹۱۲ استكهلم)
  اخراج مشتزنى و درخشش جيم تورپ

  وصال روحانى
  دوره پنجم المپيك برخلاف چهار دوره قبلى اين بازى ها نماد و نشانه اى از تداوم قابل قبول و برنامه ريزى معقول بود. مجريان سوئدى رقابت ها در اين دوره براى اولين بار از ادوات الكترونيكى براى اندازه گيرى و تعيين زمان و ركورد دووميدانى كاران سود جستند و از بلندگوها و نشانه هاى تبليغاتى نيز براى اطلاع رسانى به عموم سود جسته شد.
  در اين دوره همچنين پنجگانه مدرن به برنامه بازى هاى المپيك اضافه و براى اولين بار در استكهلم اجرا شد و به برخى مواد شناى زنان اضافه و شيرجه بانوان نيز به برنامه المپيك ضميمه شد. سوئد كه مخالف بوكس بوده و هست و آن را خشن و بانى ضعف و لطمه براى انسان ها مى داند، رأساً مانع از اجراى مسابقات اين رشته در اين المپيك شد و اين ورزش را به واقع اخراج كرد و همين امر باعث شد كميته بين المللى المپيك (IOC) در پايان آن رقابت ها تدابيرى اتخاذ كند كه براساس آن كشورهاى ميزبان المپيك ها نتوانند در برنامه پيكارها دخل و تصرف كنند و نيرو و حق اختيارشان در اين خصوص محدود باشد.در سال ۱۹۱۲ در استكهلم، نشانه ها و تست هايى خاص از تداوم و استقامت رؤيت شد. به عنوان مثال مسابقه دوچرخه سوارى روى جاده اين المپيك به مسافت خيره كننده ۳۲۰ كيلومتر برپا شد كه طولانى ترين رقابت در اين رشته در تمامى تاريخ اين بازى ها بوده است. در كشتى فرنگى و در مرحله نيمه نهايى رقابت هاى دسته ميان وزن، پيكار مارتين كلاين روسى با الفرد آسى كاينن از فنلاند ۱۱ ساعت طول كشيد!
  هانس كوله ماينن از فنلاند ۳ مدال طلا در «دو»هاى طويل برد. اما يكى از جالب ترين و خبرسازترين كارهاى اين المپيك را جيم تورپ انجام داد. اين ورزشكار امريكايى كه اصالتاً سرخپوست و از چنان قبايلى بود، هم در پنجگانه اول شد و هم در دهگانه ركورد جهانى را فروريخت و چنان درخشيد كه از سوى برخى سازمان ها به عنوان ستاره اين المپيك انتخاب شد. يكى از اعضاى تيم شمشيربازى اتريش كه مدال نقره رشته سابر تيمى مردان را برد، اوتو هرشمن رئيس وقت كميته ملى المپيك اتريش بود كه با حفظ سمت در تيم ملى شمشيربازى كشورش نيز شمشير مى زد. او هنوز هم تنها رئيس كميته ملى المپيكى محسوب مى شود كه در يك دوره المپيك ها برنده مدال شده است.همسو با افزايش تدريجى حاضران المپيك ها در اين دوره نيز تعداد شركت كنندگان به ۲۴۰۷ تن فزونى يافت كه فقط ۴۸ نفر از آنها زن بودند و مسابقات در ۱۰۲ رشته و ماده برگزار شد. تاكنون، اين تنها دوره بازى هاى المپيك تابستانى بوده كه در كشور سردسيرى سوئد برگزار شده و اين در حالى است كه اين كشور اسكانديناو در ورزش هاى زمستانى قوى تر بوده و به تبع آن شرايط بهتر و صلاحيت بيشترى براى ميزبانى المپيك هاى زمستانى داشته است. در سال ۱۹۵۲ نيز هلسينكى پايتخت فنلاند يك كشور ديگر اسكانديناوى به برگزارى المپيك همت گماشت، ولى همچنان در آرزوى تكرار آن تجارب به سر مى برد، هر چند هنوز هم اين باور وجود دارد كه ميزبانى موفق سوئد در سال ۱۹۱۲ بود كه باعث شد كميته بين المللى المپيك (IOC) وجهه و صلاحيت ادامه كار خود و برگزارى مجدد المپيك ها را پس از دوران سخت جنگ جهانى اول (۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸) احراز و اثبات نمايد.

  اولین عضو پاتوق
  #5 ارسال شده در تاريخ 7th August 2008 در ساعت 09:19

 6. shahpoor آواتار ها
  shahpoor
  مدیر سابق
  Jul 2008
  مشهد
  16,027
  1,695
  تشکر شده : 14,725

  پیش فرض

  براى از ياد بردن جنگ جهانى اول

  پس از ۸ سال وقفه كه به خاطر شعله ور شدن آتش جنگ جهانى اول بود، ششمين دوره بازى هاى المپيك به سال ۱۹۲۰ در آنتورپ بلژيك برپا شد و اين در حالى بود كه كمتر از دو سال از اتمام آن جنگ مى گذشت. اگر آن جنگ صورت نمى گرفت، قرار بود دوره بعدى المپيك به سال ۱۹۱۶ در برلين برگزار شود و اگر آن بازى ها به سببى كه گفتيم حذف شد و دوره ۱۹۲۰ به آنتورپ واگذار گشت، به سبب رنجى بود كه آن جنگ بر مردم بلژيك تحميل كرده بود.
  مراسم گشايش اين دوره از بازى ها به خاطر استفاده از پرچم المپيك و قرائت متن سوگند ورزشكاران كه هر دو براى اولين بار در المپيك ها صورت مى پذيرفت از آئين هاى مشابه در ادوار قبلى المپيك متمايز مى شد.
  در صحنه مسابقات شمشيربازى ندو نادى از ايتاليا ۵ طلا از ۶ طلاى ممكن را برد و كارى كرد كه در تاريخ المپيك ها به يادگار ماند. اتلدا بليب ترى از امريكا هم در هر ۳ ماده شناى زنان بر سكوى نخست ايستاد. با احتساب مسابقات مقدماتى اين رشته ها او در ۵ رقابت شركت جست و در هر ۵ مرتبه ركوردهاى جهانى را شكست.
  سوزان لنگلن تنيس باز مشهور فرانسوى كه در گرنداسلم هاى آن موقع مى درخشيد چنان بر تنيس المپيك سايه انداخت كه در كل ۱۰ ستى كه در اين رقابت ها شركت كرد فقط ۴ گيم از دست داد. اسكارسوان تيرانداز سوئدى در ۷۲ سالگى در رشته موسوم به «Running deer» تيمى صاحب مدال نقره شد تا پيرترين مدال دار المپيك در تمامى ادوار باشد. مسابقه قايقرانى dinghy نيز با برگزار شدن در دو كشور يك بدعت در تاريخ المپيك ها به جا گذاشت و قبل و بعد از آن تاريخ بى سابقه بوده است كه يك رشته المپيك در خاك دو كشور سرگيرد. مسابقه نخست در بلژيك كه ميزبان المپيك بود برگزار شد و رقابت هاى دوم و سوم به خاك هلند كه همسايه بلژيك است، منتقل شد، زيرا دو ورزشكار حاضر در اين رشته، جملگى هلندى بودند.
  در راستاى افزايش دائمى شركت كنندگان المپيك ها، اين بار ۲۶۲۶ ورزشكار (شامل فقط ۶۵ زن) در ۱۵۴ رشته و ماده ورزشى پاى در صحنه نهادند ولى باز هم پراكندگى رشته ها و مجتمع نبودن و برگزارى پر صبر و حوصله رقابت ها سبب شد بازى ها قريب به ۴ ماه طول بكشد و اين نيز در تضاد با خصلت ها و عرف المپيك است كه همه چيز را به طور مجتمع مى خواهد و ورزشكاران زبده دنيا معمولاً در ۱۶ روز به ميدان مى آيند. از ديگر چهره هاى شاخص المپيك ششم مى توان به دوك كاهاناموكو از هاوايى اشاره كرد كه براى دومين دوره متوالى قهرمان شناى ۱۰۰ متر آزاد مردان شد و در اين راه در مرحله نيمه نهايى با ركورد جهانى خودش در اين رشته مساوى كرد و در فينال آن را شكست.

  اولین عضو پاتوق
  #6 ارسال شده در تاريخ 7th August 2008 در ساعت 09:22

 7. shahpoor آواتار ها
  shahpoor
  مدیر سابق
  Jul 2008
  مشهد
  16,027
  1,695
  تشکر شده : 14,725

  پیش فرض

  هفتمين دوره (۱۹۲۴ پاريس)

  ظهور تارزان

  در هفتمين دوره بازى هاى المپيك تابستانى كه از ۴ مه تا ۲۷ ژوئيه ۱۹۲۴ در پاريس، پايتخت فرانسه برپا شد، شعار آشناى المپيك كه بارها شنيده ايم و مضمون آن «سريع تر، بلندتر و قوى تر» است، براى اولين بار معرفى و به كار گرفته شد. به علاوه رسم برافراشتن ۳ پرچم در مراسم اختتاميه براى نخستين مرتبه در اين بازى ها به اجرا درآمد. يكى از اين پرچم ها متعلق به كميته بين المللى المپيك (IOC) بود، ديگرى به كشورى كه ميزبان آن رقابت ها بود، تعلق داشت و سومى نيز از آن كشورى بود كه ميزبانى دوره بعدى به آن سپرده شده بود. تعداد كشورهاى شركت كننده مثل تمامى ادوار قبل از «پاريس» رو به افزايش نهاد و اين بار ۳۰۸۹ ورزشكار شامل ۲۹۵۴ مردو ۱۳۵ زن از ۴۴ كشور به ميدان پا گذاشتند و اين نشان مى داد كه مردم بيش از پيش المپيك را به عنوان يك رويداد جهانى پذيرفته اند و حضور بيش از هزار خبرنگار از كشورهاى مختلف در بازى ها نيز نشانه ديگرى از اين موضوع بود.
  شمشيربازى زنان در اين دوره المپيك براى اولين بار به اجرا نهاده شد و در اين رشته الن اوسى ليد از دانمارك بدون حتى يك شكست برنده مدال طلا شد. جانى ويسمولر معروف و امريكايى در اين دوره اولين مدال طلايش را در، مورد توجه ترين ماده شنا يعنى ۱۰۰ متر كرال برد و بجز آن يك طلاى ديگر را هم به دست آورد و يك برنز هم در معيت تيم امريكا در رشته واترپلو نصيب وى شد. او در المپيك بعدى (۱۹۲۸) دوباره قهرمان شناى ۱۰۰ متر آزاد شد و سپس به هاليوود رفت و بازيگر سينما شد و نقش معروف تارزان را در ۱۲ فيلم سينمايى طى دهه ۱۹۳۰ بازى كرد و شهرت او در اين عرصه هنرى به راحتى بر اعتبار وى در صحنه هاى ورزشى چربيد. در ۱۰۰ متر آزاد زنان گرترود ادرلى ديگر شناگر مطرح امريكا فقط به مدال برنز رسيد اما او دو سال بعد از آن با تبديل شدن به اولين زنى كه كانال مانش را شنا كرده است و آن هم با زمانى كه دو ساعت سريع تر از بهترين حدنصاب مردان در اين عرصه بود، به شهرت بيشترى رسيد.
  اين دوره المپيك، المپيك پاوونورمى هم بود زيرا اين دونده استقامت فنلاندى برنده ۵ مدال طلا در مواد طويل در رشته دووميدانى شد و آن را ضميمه ۳ مدال زرينى كرد كه ۴ سال پيشتر در المپيك انتورپ بلژيك به دست آورده بود و از اين طريق به يكى از بزرگ ترين چهره هاى تاريخ المپيك بدل شد، كار او بخصوص در روز ۱۰ ژوئيه ۱۹۲۴ فوق العاده بود، زيرا وى ابتدا ۱۵۰۰ متر را فتح كرد و فقط ۵۵ دقيقه بعد از نو به ميدان آمد و اين بار ۵ هزار متر را هم برد. ويله ريتولا هموطن نورمى و ديگر دووميدانى كار فنلاند نيز بد عمل نكرد، زيرا ۴ طلا و دو نقره را به جيب زد.

  اولین عضو پاتوق
  #7 ارسال شده در تاريخ 7th August 2008 در ساعت 09:23

 8. shahpoor آواتار ها
  shahpoor
  مدیر سابق
  Jul 2008
  مشهد
  16,027
  1,695
  تشکر شده : 14,725

  پیش فرض

  هشتمين دوره (۱۹۲۸ آمستردام)
  اردك ها در آرامش!


  هشتمين دوره بازى هاى المپيك تابستانى از ۱۷ مه تا ۱۲ اوت ۱۹۲۸ در آمستردام هلند برپا شد. اين مسابقات در فضايى صلح آميز و آرام برگزار گشت اما اين خصلت در تضاد با سال هاى ناآرامى بود كه قاره اروپا به خاطر مقدمات جنگ جهانى دوم پيش رو داشت و به دشوارى هاى شديد اقتصادى منجر مى شد.
  آرامش و دورى از تنش در مسابقات ،۱۹۲۸ با ارائه يك مثال روشن تر مى شود؛ در جريان رقابت هاى قايقرانى آن المپيك و در مرحله يك چهارم نهايى آن و در حالى كه هنرى پى يرس پاروزن استراليايى در صدر حركت مى كرد، اين ورزشكار مجبور شد توقف پيشه كند، زيرا ناگهان يك دسته اردك در حال عبور از سطح آب مقابل او سبز شدند. پى يرس از حركت بازايستاد تا به اردك ها لطمه اى وارد نشود و «سر فرصت» و فقط وقتى آنها از مقابل وى گذشتند، حركت خود را از سر گرفت و با اين وجود باز هم در آن مرحله اول شد و در فينال هم آن توفيق را تكرار كرد و طلا گرفت تا واقعه مذكور تفاوت مهمى را به حالش ايجاد نكند.در مراسم افتتاحيه، هيأت اعزامى يونان اولين كاروانى بود كه رژه رفت و ميزبان (هلند) نيز واپسين كاروانى را تشكيل داد كه دست به اين كار زد، اما اين تنها دوره اى نبود كه اين رخداد شكل گرفت و از آن پس اين روال هميشه تكرار شده و يونان به عنوان مهد المپيك هاى مدرن و كشورى كه برگزاركننده اولين دوره اين بازى ها در سال ۱۸۹۶ بوده، زودتر از بقيه رژه رفته و ميزبان، به قصد احترام گذارى به سايرين ديرتر از بقيه پاى در استاديوم نهاده است.
  اين بار نيز به رسم و سياق المپيك هاى قبلى باز بر شمار شركت كنندگان افزوده شد، بطورى كه شمار كلى حاضران به ۲۸۸۳ تن رسيد كه ۲۷۷ نفر از آنها زن بودند.در مجموع ورزشكاران ۲۸ كشور از ۴۶ كشور شركت كننده به مدال طلا رسيدند و اين دستاوردى بودكه تا ۴۰ سال بعد از آن تاريخ پابرجا ماند، اگر تعداد ورزشكاران زن حاضر در رقابت ها به بيش از دو برابر سابق رسيد، يكى از دلايش اين بود كه براى اولين بار رشته هاى ژيمناستيك و دووميدانى هم به رقابت هاى زنان افزوده شد. براى نخستين بار در المپيك ها، آسيايى ها هم طلا گرفتند. يكى از آنها ميكيو اودا از ژاپن بود كه در پرش سه گام بر سكوى اول ايستاد و ديگرى هموطن وى يوشى يوكى سوروتا كه در شناى ۲۰۰ متر قورباغه پيشتازى كرد. در همين حال تيم هاكى روى چمن هند مدال طلاى اين رشته را برد و اين فقط شروع حكومت اين كشور بر هاكى المپيك ها بود، زيرا از آن پس تا ۱۹۶۰ هر شش مدال طلاى هاكى المپيك ها سهم هندى ها شد. يك نوار طلايى ديگر هم در اين المپيك آغاز شد؛ مجارستان نخستين طلا از ۷ طلاى متوالى اش در رشته شمشيربازى سابر تيمى مردان را در آمستردام صيد كرد. جانى ويسمولر شناگر معروف امريكايى براى دومين بار متوالى شناى بسيار مورد توجه ۱۰۰ متر آزاد مردان را در المپيك ها فتح كرد و با تيم امدادى امريكا نيز به مدال زرين رسيد، اما تعداد فتوحات و مدال هاى او با دستاوردهاى ستارگان نسل هاى بعدى شامل اسپيتز در دهه ۱۹۷۰ و فلپس در دهه جارى غيرقابل قياس بود، زيرا شمار مواد شنا در آن زمان به اندازه امروز نبود.

  اولین عضو پاتوق
  #8 ارسال شده در تاريخ 7th August 2008 در ساعت 09:25

 9. shahpoor آواتار ها
  shahpoor
  مدیر سابق
  Jul 2008
  مشهد
  16,027
  1,695
  تشکر شده : 14,725

  پیش فرض

  نهمين دوره(۱۹۳۲ لس آنجلس)
  درخشش شناگر ژاپنى و كشتى گيران سوئدى

  وصال روحانى
  چون نهمين دوره بازى هاى المپيك تابستانى در دل عصر موسوم به ديپرشن (ركود اقتصادى) در امريكا برگزار شد، تعداد شركت كنندگان اين دوره رقابت ها به نيمى از تعداد حاضران المپيك قبلى (۱۹۲۸ آمستردام) رسيد و بيشتر از ۱۳۳۲ ورزشكار از ۳۷ كشور به ميدان نيامدند و با اين وجود سطح رقابت ها در برخى رشته ها بالا بود و به نشانه آن ۱۸ ركورد جهانى شكسته و يا با آن مساوى شد. به لحاظ تعداد تماشاگران هم ركوردهاى جديدى براى المپيك به دست آمد كه يك نمونه آن ۱۰۰ هزار نفرى بودند كه بر مراسم گشايش در ورزشگاه مركزى شهر لس آنجلس امريكا از نزديك نظارت كردند. اين اولين دوره المپيك بود كه از نقطه نظر زمانى به شكل استاندارد كنونى آن يعنى در ۱۶ روز برپا شد و از آن زمان طول مدت المپيك هاى تابستانى بين ۱۵ تا ۱۸ روز در نوسان بوده كه ۱۶ روز، مرسوم تر بوده است. حال آن كه از ۱۹۰۰ تا ۱۹۲۸ به دليل برپايى فاصله دار و پروقفه المپيك ها و وقوع تعطيلى هاى طولانى در جريان رقابت ها، هيچ المپيكى كمتر از ۷۹ روز طول نكشيده بود و بين روزهاى شروع تا پايان آنها، حداقل چنين فاصله اى وجود داشت. براى اولين بار ورزشكاران در مجتمعى كه از آن پس به دهكده المپيك معروف شده، اسكان داده شدند. در زمان اعلام نتايج و پيروزى ها هم ورزشكاران برنده به روى سكوى افتخار مى رفتند و پرچم كشور آنان به اهتزاز درمى آمد. زمان سنجى اتوماتيك و الكترونيك براى نخستين بار در اين المپيك به اجرا درآمد و دوربين فتوفينيش هم دورادور خط پايان گذاشته شد تا در مواردى كه بر سر فرد پيروز مواد «دو» ابهام و اختلاف نظر وجود دارد، با رجوع به تصاوير دستگاه فوق بتوان فرد پيروز و محق را تشخيص داد. در ورزش شنا يك ژاپنى ۱۴ ساله به نام كاسو كيتامورا شناى ۱۵۰۰ متر آزاد مردان را برد تا به جوانترين فاتح مدال هاى طلاى انفرادى المپيك ها در تمامى رشته ها بدل شود. بيب ديدريكسون ورزشكار ۲۱ ساله زن امريكايى به تمامى ۵ ماده دووميدانى زنان اين المپيك راه يافت، اما فقط در سه مورد اجازه شركت به او داده شد. او برنده مدال زرين پرتاب نيزه شد و در پرش ارتفاع و ۸۰ متر با مانع زنان هم ركوردهاى جهانى را شكست. ايوار يوهانسون يك پليس سوئدى در هر دو رشته كشتى آزاد و فرنگى به عنوان قهرمانى رسيد تا به يكى از معروف ترين كشتى گيران زمان خود بدل شود و يك كشتى گير ديگر از سوئد به نام كارل وسترگرن نيز در وزن ديگرى از كشتى فرنگى به طلا دست يافت كه اين سومين عنوان قهرمانى او در المپيك ها بود كه جملگى در وزن هايى متفاوت به دست آمد. در يك حركت جوانمردانه در فينال رشته شمشيربازى انفرادى زنان، جودى گينس ورزشكار بريتانيايى به اطلاع داوران و مسئولان مسابقات رساند كه آنها به اشتباه متوجه فرود آمدن دو ضربه حريفش الن پريس از اتريش نشده و امتيازات وى را نداده اند و تصحيح اين اشتباه سبب شد طلا از دست وى برود. يك واقعه جالب ديگر اين المپيك در فينال پرش ارتفاع شكل گرفت و اين رشته تبديل به دوئل رودرروى دو دوست با نام هاى مك ناوتون از كانادا و وان اوزدل از امريكا شد. وقتى ارتفاع به ۱‎/۹۷ متر رسيد، وان اوزدل به دوست و رقيبش نشان داد كه چطور در زمان پرش پايش را به درستى از روى مانع عبور دهد و او طبق همان توصيه عمل كرد و اول شد و وان اوزدل مجبور شد به نقره اكتفا كند.

  اولین عضو پاتوق
  #9 ارسال شده در تاريخ 7th August 2008 در ساعت 09:29

 10. shahpoor آواتار ها
  shahpoor
  مدیر سابق
  Jul 2008
  مشهد
  16,027
  1,695
  تشکر شده : 14,725

  پیش فرض

  دهمين دوره (۱۹۳۶ برلين)
  المپيك «اوونس» و تلويزيون
  مهمترين مشخصه و اتفاق اين دوره المپيك، تلاش توأم با ناكامى آدولف هيتلر رهبر وقت آلمان براى اثبات فرضيه خود درباره برترى وسيع نژاد ژرمن بر سايرين از طريق درو كردن اكثر مدال ها بود. درست است كه آلمانى ها در جدول مدال ها اول شدند اما استيلاى شان چشمگير نبود و از طرف ديگر محبوب ترين و پرسروصداترين ورزشكار اين بازى ها جسى اوونس دووميدانى كار سياهپوست امريكايى بود كه براى باطل كردن فرضيه سركرده حزب نازى آلمان در رشته دووميدانى چهار طلا برد و حتى لوتز لانگ نماينده آلمان در پرش طول (يكى از موادى كه اوونس در آن به مقام اول رسيد) با وى دوست شد و برخلاف خواست هيتلر خصومتى بين آنها شكل نگرفت.
  در اين دوره كه آخرين المپيك قبل از جنگ جهانى دوم بود، براى اولين بار مشعل المپيك ابتدا در معبد و خاستگاه اوليه اش در المپياى يونان مشتعل و سپس به تدريج و توسط دوندگان به برلين منتقل شد و اين روندى بوده كه از آن پس در المپيك ها رسم و باب و دائماً اجرا شده و به نام مراسم حمل مشعل شناخته شده است. اين رقابت ها براى اولين بار از تلويزيون نيز پخش شد تا المپيك هم براى نخستين بار طعم پخش تلويزيونى را بچشد. در همين راستا ۲۵ اسكرين (صفحه نمايشى) بزرگ در سطح شهر برلين نصب شد تا مردمى كه به استاديوم ها راه نيافته بودند، بتوانند بازى ها را به رايگان از تلويزيون ببينند.
  در اين دوره المپيك، رشته هاى بسكتبال، كانو و هندبال براى اولين بار به اجرا درآمدند، ولى چوگان آخرين حضورش را در المپيك ها تجربه كرد.

  مارجورى گشترينگ از امريكا در حالى طلاى رشته شيرجه از تخته زنان را برد كه فقط ۱۳ سال داشت و هم اينك نيز او جوان ترين مدال دار زن تاريخ بازى هاى المپيك تابستانى به شمار مى آيد. در همين راستا اينگه سورنسن از دانمارك نيز به مدال برنز شناى ۲۰۰ متر قورباغه زنان رسيد تا او هم تا امروز كم سن و سال ترين مدال دار يك رشته انفرادى در المپيك ها به حساب آيد، اوليوير هالاس بازيكن واترپلوى مجارستان براى سومين بار در معيت تيم ملى كشورش به مدال طلاى اين رشته در المپيك ها رسيد و آن هم در حالى كه يكى از پاهاى او به خاطر عوارض يك تصادف شديد رانندگى از زير زانو با عمل جراحى قطع شده بود. جك برسفورد از بريتانيا در رشته دابلر اسكالز قايقرانى صاحب يك مدال طلا شد تا براى پنجمين بار متوالى در المپيك ها بر سكوى افتخار بايستد. كريستين پالوسالو از استونى هم چه در كشتى آزاد و چه فرنگى، در دسته سنگين وزن بسيار مورد توجه قرار گرفت و به مقام قهرمانى رسيد.

  اولین عضو پاتوق
  #10 ارسال شده در تاريخ 7th August 2008 در ساعت 09:31

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran&تزیین سفره هفت سین 96