- کاشت دندان چه روش هايي دارد؟ فرق آنها چيست؟ و هزينه آنها چقدر است؟
از نظر علمي، کاشت دندان معادل ايمپلنت است که به شکل پيچ کردن دندان در استخوان لثه است. قيمت آن براي هر دندان بسته به موقعيت و فرد انجام دهنده، حدود يک تا يک ونيم ميليون تومان است. البته پروتزهاي ثابت (روکش يا بريج) نيز در ميان مردم به نام کاشت دندان خوانده مي شود. هزينه هر واحد بريج نيز بسته به جنس روکش (تمام سراميک يا فلز و سراميک) و نظر دندانپزشک و لابراتوار، از ۵۰ هزار تا ۳۰۰ هزار تومان متفاوت است. روکش هاي فلز سراميک (PFM) از بقيه روش ها معمول تر و ارزان تر هستند. تفاوت آنها و امکان انتخاب هر يک، به موقعيت قرارگيري دندان ها و وضعيت سلامت لثه و استخوان هاي داخل لثه بستگي دارد.
-دکتر مي گويد اورتودنسي کنم، اما تحملش برايم ناممکن است. آيا راه بهتر و سريع تري وجود ندارد؟
طولاني بودن دوره درمان اورتودنسي و شکل ظاهري آن باعث مي شود افراد با موقعيت هاي اجتماعي خاص با اکراه از آن استقبال کنند. تصور کنيد مدير ارشد ميانسالي در جلسه يي صحبت مي کند و دندان هايش سيم کشي شده. در باور عمومي اندکي خنده دار به نظر مي رسد. البته اين حساسيت از لحاظ منطقي صحيح نيست، اما خب حساسيت است و قابل اعتنا. ممکن است در برخي موارد، بتوان به وسيله لمينيت يا روکش، نامرتبي دندان ها را اصلاح کرد. روش جديدي نيز ابداع شده که اورتودنسي نامرئي ناميده مي شود، به گونه يي که سيم هاي اورتودنسي و لوازم آن در پشت دندان قرار مي گيرند. اين روش هنوز در انحصار صاحبان اين تکنيک است و پيش بيني مي شود با گذشت زمان و همه گير شدن تکنولوژي آن، بسياري از اين مشکلات مربوط به اورتودنسي حل شود.
-آيا جرم گيري براي دندان مضر است؟
يکي از باورهاي نادرست عمومي اين است که «جرم گيري به دندان آسيب مي رساند». اما حقيقت اين است زماني که بيماري لثه و جرم وجود داشته باشد، انجام جرم گيري لازم است. جرم دندان توده يي از مواد آهکي است که به دلايل مختلف در قسمت هايي که دندان به لثه مي رسد، تشکيل مي شود. جرم با مسواک پاک نمي شود. اگر اين جرم توسط دستگاه جرم گيري و دندانپزشک از روي دندان ها تميز نشود، سبب بيماري لثه، تحليل لثه و استخوان فک مي شود. با گذشت زمان و به تدريج (بدون اينکه درد يا علائمي داشته باشد) دندان لق شده و خود به خود مي افتد، يا بايد کشيده شود. با ديدن کوچک ترين التهاب و قرمزي يا خونريزي لثه بايد به دندانپزشک مراجعه کرد و به وسيله جرم گيري و شست و شو با دهان شويه، آن را کاهش داد. توضيح اينکه لکه هاي رنگي روي سطح دندان، جرم دندان نيستند و رنگدانه (Stain) هستند که بر اثر مصرف سيگار يا نوشيدني هاي رنگي مانند چاي و قهوه ايجاد و با «بروساژ» برطرف مي شوند.
-آيا داروي گياهي براي رفع زردي يا جرم دندان وجود دارد؟
داروي گياهي براي رفع زردي يا جرم دندان وجود ندارد و استفاده از مواد غيراستاندارد اعم از گياهي يا… توصيه نمي شود. استفاده از راهنمايي هاي عمومي افراد غيرمتخصص و راهکارهاي عجيب و غريب خاله خانباجي منشانه، تنها ممکن است به طور شانسي افاقه کند و در بيشتر موارد باعث آسيب هاي جدي به دندان، لثه و دهان نيز شده است.
-آيا عسل به دندان زيان مي رساند؟
خوردن عسل به خودي خود هيچ ضرري براي دندان ها ندارد، مشروط بر اينکه بعد از خوردن آن، مسواک زدن فراموش نشود. اگر منظورتان مقايسه بين طبيعي بودن شهد عسل با شکر و قند است و اينکه چون عسل طبيعي براي افرادي که قند بالا دارند بي ضرر است، لابد براي دندان هم اين طور باشد؛ خير، تفاوتي ندارد. عسل صد درصد خالص هم چنانچه به مدت طولاني در مجاورت دندان قرار گيرد، مي تواند شرايط را براي پوسيده شدن دندان فراهم سازد.
-اگر دندانم عصب کشي شده پس چرا چند روز است که درد شديد دارم؟
درد فرآيندي است که در پي آزاد شدن واسطه هاي آماسي توسط گلبول هاي سفيد و تاثير اين واسطه ها روي پايانه هاي عصبي موجود در محل ايجاد مي شود. در دندان، عامل آزاد شدن اين واسطه ها باکتري ها و اجزاي مرده پالپ دندان هستند. در درمان ريشه، کانال ها از باکتري ها و ساير محرک ها پاکسازي مي شوند. اما کانال ها از طريق انتهاي ريشه با استخوان احاطه کننده ريشه و به ويژه اليافي که دندان را به استخوان متصل مي کنند، ارتباط مستقيم دارند. اين التهاب از داخل کانال به فضاي الياف مذکور و استخوان مربوطه گسترش پيدا مي کند که براي کنترل آن سيستم ايمني بدن سريعاً وارد عمل شده که چند روز کار آن به طول مي انجامد. ديده ايد که درد با فشار روي دندان بيشتر مي شود؛ يعني فشرده شدن ريشه روي استخوان، الياف ملتهب و دردناک. اين فرآيند کاملاً قابل برطرف شدن نيست، اما با استفاده از مسکن هاي ضدالتهاب غيراستروئيدي مانند «ايبوپروفن» تا برطرف شدن کامل التهاب قابل کنترل است. درد دندان بعد از عصب کشي ممکن است سه روز تا در برخي موارد حتي يک ماه طول بکشد.
دکتر ياشيل احدي مقدم
دندانپزشک