بيماريهای مغز و اعصاب
صفحه 1 از 4 123 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 40
 1. Admin آواتار ها
  Admin
  مدیر کل سایت
  Jun 2008
  بوكان
  26,716
  3,386
  تشکر شده : 42,713

  Thumb بیماری لویی بادی چیست؟

  طور خلاصه، بیماری لویی بادی نوعی جنون است که به دلیل آسیبهای مغزی که بنا به دلایلی ناشناخته رخ میدهند، به وجود می آید. بیماری لویی بادی (Lewy body) وضعیتی است که منجر به جنونی بسیار مشابه با بیماری آلزایمر میشود. البته این بیماری هم در ماهیت دقیق نشانه ها و هم در آسیبهایی که پس از مرگ در مغز بیماران یافت شده، با آلزایمر متفاوت است. هرچند شیوه درمانی و علاجی برای بیماری لویی بادی وجود ندارد، اما بعضی از نشانه های آن توسط دارو قابل کنترل هستند.
  به طور خلاصه، بیماری لویی بادی نوعی جنون است که به دلیل آسیبهای مغزی که بنا به دلایلی ناشناخته رخ میدهند، به وجود می آید. با معاینه دقیق میتوان متوجه تفاوت نشانه های آن با آلزایمر شد. لویی بادی اخیرا به عنوان یک بیماری مستقل شناخته شده است.
  این بیماری به نام پزشکی شناخته میشود که برای اولین بار رسوبهای موجود در مغز را در مقاله خود عنوان نمود این رسوبها درست مشابه ضایعاتی است که در مغز بیماران مبتلا به این جنون مشاهده شده است. لویی بادیها، رسوبات گردی حاوی سلولهای آسیب دیده مغزی هستند و احتمالا زمانی ایجاد میشوند که سلولها سعی میکنند در مقابل حمله از خود دفاع کنند.
  تشخیص صحیح و دقیق نوع جنون از اهمیت فراوانی برخوردار است زیرا داروهای جدید میتوانند بر انواعی از جنون موثر بوده و بر انواع دیگر تاثیری نداشته باشند.

  نشانه ها کدامند؟
  جنون مرتبط با بیماری لویی بادی بر موارد زیر تاثیر میگذارد:
  • حافظه
  • تکلم
  • قابلیت تشخیص فاصله
  • توانایی انجام دادن کارهای ساده
  • توانایی استدلال
  افراد مبتلا به این نوع جنون از توهم رنج میبرند، آنها افراد، اشیا و حیواناتی واهی را بر روی تخت، میز و در اطراف خود مشاهده میکنند.
  احتمال اینکه این اشخاص دچار زمین خوردگی متعدد شوند نیز بسیار زیاد است زیرا آنها توانایی تشخیص فواصل و ارتفاعات را از دست داده و نمیتوانند حرکات خود را با واقعیت منطبق نمایند. ممکن است آنها دچار نشانه هایی مانند علایم پارکینسون شوند که کند شدن حرکت، خشکی عضلات و رعشه از آن جمله اند. در برخی موارد معدود ضربان قلب و فشارخون نیز تحت تاثیر قرار میگیرند.
  تواناییهای فرد مبتلا معمولا ساعت به ساعت و طی هفته ها و ماهها در نوسان است و همین مسئله موجب میشود که گاهی پرستاران و اطرافیان این بیماران تصور کنند که فرد بیمار خود را بیماری زده است.

  تشخیص بیماری چگونه انجام میگیرد؟
  روش اصلی تشخیص این نوع جنون با تهیه سابقه دقیق الگوهای رفتاری و نشانه ها صورت میگیرد که با حذف انواع دیگر جنون، به نتیجه میرسد. اسکن مغزی میتواند تباهی مغز را نمایان کند اما لویی بادیها - گلوله های موجود درمغز- تنها پس از مرگ قابل کشف و بررسی هستند.
  آیا درمانی برای این بیماری وجود دارد؟
  هیچ درمانی برای بیماری لویی بادی وجود ندارد و این عارضه معمولا به مرگ منجر میشود و روند توسعه آن نیز بسیار سریعتر از آلزایمر است. اگر بیمار نشانه هایی از بیماری پارکینسون نیز داشته باشد، به داروهای جانشین دوپامین (dopamine) که برای پارکینسون تجویز میشوند- واکنش مثبت نشان میدهد.
  نکته مهم در اشخاص مبتلا به لویی بادی این است که از داروهای آرامبخش ضدروان پریشی اجتناب نمایند زیرا این داروها دارای عوارض جانبی شدید بوده و حتی منجر به مرگ میشود. هرچند این عارضه درمان پذیر نیست، اما با تولید داروهای جدید، امید برای کنترل و کند کردن روند توسعه بیماری در نواحی حیاتی وجود دارد.
  مانند موارد دیگر روان پریشی، روشها و تدابیری برای بیماران مبتلا به لویی بادی نیز درنظر گرفته شده است تا این افراد بتوانند در مراحل ابتدایی بیماری، زندگی روزانه خود را دنبال کنند. این تدابیر شامل برقرار نمودن برنامه منظم و خدشه ناپذیر زندگی، به کارگیری هشدارهای صوتی یا کتبی و حمایت روحی و ایجاد اطمینان خاطر در بیمار است. اشخاصی که در مراحل اولیه بیماری دچار ناتوانی در به کاربردن کلمات میشوندف میتوانند با جلسات گفتار درمانی این مشکل را تا حد زیادی برطرف نمایند. اما با پیشرفت بیماری این تدابیر به تدریج کاربرد خود را از دست میدهند.
  بیماران در شرایط حاد باید در مراکز مخصوص بستری شده یا توسط پرستاران مجرب و متخصص نگهداری شوند.
  __________________
  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]"فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]"فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]

  شب های دراز بی عبادت چه کنم
  طبعم به گناه کرده عادت چه کنم
  گویند کریم است و گنه می بخشد
  گیرم که ببخشد ز خجالت چه کنم...  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #1 ارسال شده در تاريخ 23rd July 2008 در ساعت 05:22

 2. یک کاربر از این پست تشکر کرده است :


 3. Admin آواتار ها
  Admin
  مدیر کل سایت
  Jun 2008
  بوكان
  26,716
  3,386
  تشکر شده : 42,713

  Thumb تیک های عصبی را بیشتر بشناسیم

  تیک ها حرکات غیر اردای و انقباضات عضلانی نا گهانی بوده و حداقل بطور گذرا در درصد قابل توجهی از افراد دیده می شوند ...
  تیک های صوتی نیز بیشتر به صورت اصواتی مثل سرفه کردن، صاف کردن گلو،
  تیک هایی که به تازگی آغاز شده اند، اغلب نیاز به درمان ندارند.
  توصیه مناسب به والدین و اطرافیان کودک مبتلا به تیک این است که توجهی به تیک ها نداشته باشند، چرا که تمرکز روی تیک، باعث تشدید آن می شودغرغر کردن، بالا کشیدن بینی و... تظاهر می کند.

  اکثر تیک هایی که تازه آغاز شده اند، مسیر محدود و گذرایی دارند و به سمت اختلال جدی تری پیش نمی روند و حداکثر در طی دوره های استرس آور عود می کنند.
  معدودی از تیک ها بیشتر از یک سال طول می کشند.
  تیک در مردها سه برابر بیشتر از زن هاست و تیکهای مزمن بیشتر بین سنین شش تا دوازده سالگی دیده می شود.
  تیک می تواند با رفتارهایی نظیر بالا انداختن شانه ، پلک زدن، تنگ کردن چشمها، تکانهای تند سر یا شانه، شکلک در آوردن، تکان دادن سر به طرفین یا پایین آوردن سر و یا چین دادن بینی دیده شود. این تیکهای حرکتی در دوران کودکی کاملاً معمول هستند. با آماری که انجمن روانپزشکی آمریکا گزارش داده است، پنج الی بیست و چهاردرصد از کودکان دارای نوعی تیک هستند.

  شایع ترین نواحی از بدن که تیک های حرکتی در آنها دیده می شوند، عبارت اند از: سر و صورت و دست ها و بازوها و بیشترین حرکات به صورت چشمک زدن، شکلک در آوردن، چین دادن به پیشانی، بالا انداختن ابروها، پلک زدن زیاد، چرخش سر، پرتاب کردن دست ها و بازوها، بالا انداختن شانه و نیز تکان دادن پا و ... است.
  تیکهای گذرا

  تیکهای حرکتی معمول که اغلب در حدود سه و نیم سالگی شروع می شوند به کودکان کمک می کنند تا انرژی عصبی را آزاد کنند. هفتاد و پنج درصد از کودکان این نوع تیک را در عرض شش ماه پست سر می گذارند.

  اگر کودک شما گرفتار تیک شد، بهترین راه ، نادیده گرفتن آن است. هیچگاه او را سرزنش نکرده و یا تنبیه نکنید.
  شما می توانید برای جلوگیری از تبدیل شدن این عمل به یک عادت، با تمرین کردن روشهای پیشگیرانه که بعداً در این سلسله مقالات توضیح داده می شود، به کودکانتان کمک کنید ولی تیکهای گذرا نباید در برنامه ی کامل ترک عادت مورد توجه قرار گیرد.

  تیکهای مزمن

  اگر تیک بیش از دوازده ماه ادامه یابد، تیک مزمن محسوب می شود.

  تیکهای مزمن پایدار هستند و معمولاً انقباض ماهیچه در آنها بیش از حد و بسیار شدید است.
  این تیکها مشخصاً به صورت حمله های دوره ای صورت می گیرند و غالباً شدت آنها ماه به ماه، روز به روز یا حتی ساعت به ساعت تغییر می کند. در حقیقت رفتار تیکی ممکن است برای هفته ها یا ماهها کاملاً محو شود اما دوباره ظاهر گردد.

  علتها

  زمانی اعتقاد بر این بود که تیکها علامت بیرونی احساسات سرکوب شده و تعارضات و کشمکشهای درونی اند. امروزه در بسیاری از نقاط جهان آن را ترکیبی از عوامل محیطی و زیستی می دانند.

  تقریباً در یک سوم موارد پایه ی ژنتیکی دارد اما در برخی حالات ممکن است این عادت از طریق تقلید به دست آید.
  همچنین مشخص شده است که رفتارهای تیکی در زمان فشارهای عصبی افزایش می یابد که این امر به «تیک عصبی» منجر می شود.

  در صورتیکه از وجود تیک های عصبی در کودکتان رنج می برید ، نکات زیر را مد نظر داشته باشید :

  کاهش فشار روحی

  به لحاظ این که رفتارهای تیکی غالباً با فشار روحی تشدید می شوند، عناصری را در زندگی کودکتان جستجو کنید که ممکن است منشأ ناراحتی یا نگرانی او گردند. آیا آنان تلاش می کنند که از تکالیف مدرسه و درسها عقب نمانند؟ آیا انتظارات ورزشی آنان بالاست؟ آیا مشکلات زناشویی شما باعث پریشانی آنها می شود؟

  برای کاهش تنش های احتمالی کودکان، تا آن جایی که ممکن است برای ایجاد آرامش و اطمینان و حذف موقعیتهای فشارزا بکوشید و با آنان رئوف و مهربان باشید.

  تعداد تیک اغلب با کاهش فشار روحی، تقلیل می یابد.
  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]"فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]"فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]

  شب های دراز بی عبادت چه کنم
  طبعم به گناه کرده عادت چه کنم
  گویند کریم است و گنه می بخشد
  گیرم که ببخشد ز خجالت چه کنم...  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #2 ارسال شده در تاريخ 23rd July 2008 در ساعت 10:31

 4. secret آواتار ها
  secret
  کاربر سایت
  Dec 2008
  39,621
  378
  تشکر شده : 19,762

  پیش فرض

  بيماريهای مغز و اعصاب در اين بخش اطلاعات در مورد بيماريهای مغز و اعصاب و روانپزشكي خواهيد يافت. ( Neurology )  سكته مغزی چیست؟


  هر ساله میلیون ها نفر از مردم جهان، در سنین مختلف و برای اولین بار دچار سكته مغزی می شوند. همچنین هر سال هزاران نفر در ایران، در اثر سكته مغزی جان می دهند و كلاً سكته مغزی، سومین علت مرگ و میر در دنیاست. نكته قابل توجه این است كه: این بیماری به طور ناگهانی اتفاق نمی افتد و پزشكان می توانند افرادی را كه در معرض ابتلا به آن هستند مشخص كنند.
  شما هم با شناختن عوامل خطرساز برای سكته مغزی قادر خواهید بود از آن جلوگیری نمایید. قبل از هر چیز باید گفت دو نوع سكته مغزی وجود دارد:
  1- سكته مغزی ایسكمیك

  این نوع سكته مغزی، زمانی اتفاق می افتد كه یك لخته خون یا چربی، موجب انسداد رگ و قطع جریان خون در مغز شود. انسداد شریان می تواند داخل یا اطراف مغز رخ دهد، همچنین لخته های خونی می توانند توسط جریان خون از دیگر نقاط بدن به مغز آورده شوند. علل این نوع سكته عبارت اند از:
  رسوب چربی و ایجاد پلاك در شریان های گردنی و اختلالات قلبی كه منجر به تشكیل لخته های خونی می گردد.
  این علائم سكته گذرا یا خفیف، حدود چند دقیقه تا چند ساعت طول كشیده و سپس به كلی از بین می رود.
  ولی به خاطر داشته باشید كه هرگز سكته گذرا را نادیده نگیرید چرا كه این سكته، نشانگر در راه بودن یك سكته مغزی شدیدتر است. پس سعی كنید دوره ی درمان سكته گذرا را كامل كنید، حتی اگر نشانه های آن از بین رفته باشند.
  2- سكته مغزی خونریزی دهنده

  این نوع از سكته های مغزی، ناشی از پاره شدن یك رگ خونی در داخل یا سطح مغز می باشد. وقتی كه یك رگ خونی پاره می شود، دیگر حس به سلول های مغزی نمی رسد، به علاوه نشت خون از رگ پاره شده، می تواند به بافت مغزی آسیب جدی وارد نماید. علل این نوع سكته عبارت اند از:

  - فشاربالا كه موجب تضعیف عروق خونی می گردد. - سخت شدن رگ ها كه عروق مغزی را شكننده می كنند.
  - آنوریسم یعنی ضعیف شدن یك نقطه در دیواره عروق كه می تواند پاره شود.
  - ضربه مغزی.
  - مصرف مشروبات الكلی.

  عوامل خطرساز سكته مغزی

  شناخت عوامل سكته مغزی، كلید پیشگیری از آن هستند. این عوامل عبارت اند از: سن: سكته مغزی در تمام سنین ممكن است اتفاق بیفتد ولی بروز آن در افراد مسن تر بیشتر احتمال دارد. جنسیت: مردان بیش از زنان به سكته مغزی مبتلا می شوند. سابقه سكته مغزی: احتمال سكته در افرادی كه سابقه قبلی سكته مغزی یا سكته گذرا دارند، بیشتر است. سابقه خانوادگی: احتمال سكته مغزی در افرادی كه یكی از اعضای خانواده آنها به سكته دچار شده ، بیشتر است. دیابت و بیماری های خاص فشارخون بالا: فشارخون بالای كنترل نشده می تواند زمینه سازی بسیاری از سكته های مغزی باشد. بیماری های قلبی: یكی از عوامل ایجاد كننده سكته مغزی، صداهای اضافی و ضربان های سریع و ناكامل قلبی است. تنگی شریانها: تشكیل پلاك ها در شریان های مغزی می تواند احتمال سكته مغزی را بالا ببرد كه البته تشخیص این امر با شنیدن به وسیله گوشی پزشكی میسر است. كشیدن سیگار: سیگار می تواند موجب افزایش فشارخون و صدمه به سرخرگ ها گردد. چاقی: چاقی خطر ابتلا به فشار خون بالا، بیماری های قلبی، دیابت و بالاخره سكته مغزی را افزایش می دهد. اعتیاد: الكل و كوكائین علاوه بر افزایش فشارخون، احتمال بروز سكته مغزی را نیز افزایش می دهند. كنترل سكته مغزی

  معمولاً پزشكان قبل از وخیم شدن بیماری ها، می توانند از تشدید آنها جلوگیری كنند. لذا حتماً با پزشك متخصص خود مشورت كنید. این كار به شما كمك خواهد كرد كه وزن و فشار خود را كنترل كرده و از مسائلی كه سلامتی شما را تحت الشعاع قرار می دهند جلوگیری كنید. به خاطر داشته باشید! مصرف كمِ نمك و ورزش كردن شما را در پایین نگه داشتن فشار خون، یاری می دهد. علائم سكته مغزی

  همواره علائم سكته مغزی را جدی بگیرید. سكته مغزی یا گذرا می تواند به همراه همه یا تعدادی از علائم زیر باشد: - ضعف، سوزن سوزن شدن یا مور مور شدن دست و پا یا هر دو؛ ممكن است این علائم در یك طرف بدن ظاهر شوند. فلج اندام ها هم ممكن است رخ دهد.
  - مشكلات بینایی از جمله تاری دید، كاهش بینایی، دوربینی و حتی نابینایی كامل، می تواند از علائم سكته مغزی باشد.
  - مشكلات تكلم، برخی از بیماران توان روان صحبت كردن را از دست می دهند.
  - گاهی افرادی كه دچار سكته مغزی می شوند، هوشیاری خود را نسبت به زمان و مكان حاضر از دست می دهند، به طوری كه ممكن است تلوتلو خورده و بر اثر گیجی به زمین بیفتند.
  - این بیماران احتمال دارد هوشیاری خود را نیز از دست داده و دچار اغماء شوند.
  - سردرد شدید، تهوع، استفراغ و سفت شدن گردن نیز ممكن است ایجاد شود.
  اگر سكته مغزی رخ داد:

  عملكرد سریع می تواند زندگی بیمار را نجات داده و عوارض مغزی ایجاد شده را به حداقل برساند، پس حتماً اورژانس را خبر كنید، حتی اگر علائم پس از مدتی از بین رفته باشند. اقدامات اورژانس جهت بهبود وضع مصدوم با ارزیابی های لازم و پیشگیری از عوارض می تواند در نجات جان بیمار مؤثر باشد. پس از انتقال بیمار به بیمارستان، اقداماتی همچون تصویربرداری، سی تی اسكن، الكتروكاردیوگرافی و سایر آزمایشات از قلب انجام می شود. در پاره ای از موارد نیز، به وسیله جراحی، خونریزی یا انسداد كه موجب سكته مغزی شده از میان برداشته می شود. البته حیات دوباره افرادی كه دچار سكته مغزی شده اند، بستگی به خفیف یا شدید بودن سكته و دائمی یا برگشت پذیر بودن آن دارد.
  ویرایش توسط ghazal606 : 12th July 2009 در ساعت 19:02

  #3 ارسال شده در تاريخ 2nd January 2009 در ساعت 16:00

 5. یک کاربر از این پست تشکر کرده است :


 6. secret آواتار ها
  secret
  کاربر سایت
  Dec 2008
  39,621
  378
  تشکر شده : 19,762

  پیش فرض صاعقه ای در مغز (صرع)

  صاعقه ای در مغز (صرع)


  یكی از شایع ترین اختلالات مغزی در جهان، اختلال صرع است. این بیماری در بسیاری از موارد با تشنج های مكرر كه نتیجه فعالیت بیش از حد مغز است، مشخص می شود و علائم آن حملات ناگهانی و موقت، بیهوشی و تشنج متناوب با فواصل سلامت ظاهری است. بروز صرع می تواند ناشی از زمینه های ژنتیكی، آسیب مغزی ناشی از زایمان، بیماری های عفونی و انگلی، آسیب های مغزی، مسمومیت ها و تومورها باشد.
  سن شروع این بیماری از اهمیت خاصی برخوردار است. بروز صرع قبل از شش ماهگی حاكی از ضایعات شدید مغزی است. اگر در جریان تب اتفاق بیفتد، حاكی از كم شدن آستانه تحمل مغزی بوده و در دوران بلوغ حاكی از اختلالات فیزیولوژیكی، زیستی و هورمونی است. در سن 35 سالگی به بالا نیز معمولاً به دلیل ضایعات قلبی و عروقی است.
  در بسیاری از موارد با تشنج های مكرر كه نتیجه فعالیت بیش از حد مغز است، مشخص می شود و علائم آن حملات ناگهانی و موقت، بیهوشی و تشنج متناوب با فواصل سلامت ظاهری است.

  در تشخیص صرع باید به چند نكته توجه داشت: تشخیص وجود بیماری، تشخیص نوع بیماری و تشخیص علت بیماری. امروزه بیماری صرع را به دلایلی از جمله روابط اجتماعی، تحصیلی، ازدواج، فعالیت های شغلی و... در زمره بیماری های اجتماعی به شمار می آورند. در تشخیص صرع نباید آن را با عارضه ای به نام «سنكوپ» كه در اثر كم رسیدن خون به مغز، به علت كم شدن برگشت خون وریدی مخصوصاً در كسانی كه زیاد سرپا می ایستند یا در سربازانی كه به مدت طولانی نگهبانی می دهند، اشتباه گرفت. به طور كلی در تشخیص این بیماری به شرح حال بیمار و شاهدان عینی و قابل اطمینان در حملات تشنجی و بیهوشی، باید توجه و دقت كافی شود.
  انواع صرع

  صرع تشنجی:

  با تشنج های توأم با بیهوشی مشخص می شود و تقریباً همه ما آن را به عنوان "حمله غش" می شناسیم. در این حالت فرد بدون اختیار به زمین می خورد. عضلات بدن كشیده شده، سر به عقب می افتد و بدن یكپارچه سفت و تنفس قطع می شود. در این مرحله عضلات صورت، دست ها و تمام بدن دچار حركت و تكان شدید شده كه با گاز گرفتن زبان، كف كردن دهان، كبودی رنگ صورت و گاهی دفع ادرار مشخص می شود. در پایان حمله نیز موقعی كه شخص به هوش می آید، هیچ خاطره ای از آنچه اتفاق افتاده است ندارد و نسبت به آنچه كه پیش آمده کاملا بی اطلاع است، فقط احساس كوفتگی و خستگی شدید می كند و اگر سابقه داشته باشد، متوجه می شود كه غش كرده است. صرع را نباید با عارضه ای به نام «سنكوپ» كه در اثر كم رسیدن خون به مغز، به علت كم شدن برگشت خون وریدی مخصوصاً در كسانی كه زیاد سرپا می ایستند یا در سربازانی كه به مدت طولانی نگهبانی می دهند، اشتباه گرفت.

  صرع کوچک:

  برخلاف صرع بزرگ یا تشنجی، درصرع كوچك فرد سقوط نمی كند، ولی فراموشی كه به حالات "بیخودی از خود" معروف است، در این نوع صرع اتفاق می افتد. در این نوع حمله، شخص مصروع ناگهان در حالتی كه است، ثابت می ماند و فعالیتش متوقف می شود. در این حالت بیمار چیزی حس نمی كند و بینایی و شنوایی اش محدود می شود، ولی پس از گذشت 2 تا 20 ثانیه مجدداً فعالیتش آغاز می شود، در حالی كه از اتفاقی كه افتاده كاملاً بی خبر است. این حملات ممكن است در سنین بلوغ از بین بروند یا این كه به صرع بزرگ تبدیل شوند.صرع روانی- حركتی:

  این نوع صرع همیشه با از دست دادن هوشیاری توأم نیست و با تغییرات خلقی مانند پرخاشگری، بیقراری شدید، ناآرامی، حملات انفجاری، خرابكاری و... ممكن است همراه باشد. به علت حملات مكرر صرع و كاهش اكسیژن و تغذیه سلول های مغز، قدرت مقاومت در مقابل عوامل مختلف در فرد مصروع كاهش می یابد و باعث واكنش های غیرعادی و اختلال در یادگیری می شود. به همین جهت عده ای از محققان نام شخصیت های صرعی را «شخصیت های انفجاری» گذاشته اند.خوشبختانه با داروهای جدید می توان از اكثر حملات صرعی پیشگیری كرد. این داروها نه تنها حملات را متوقف می كنند، بلكه در درمان علائم روانی و خصوصیات اخلاقی و عاطفی بیماران نیز تأثیر زیادی دارند.

  تشنج تب دار در كودكان

  نوار مغزی در این كودكان علامت صرع را نشان نمی دهد، ولی آمادگی برای تشنج های بعدی در كودك وجود دارد. البته تشنج به هنگام تب به شرطی كه موارد زیر را دارا باشد، خطرناک نیست:
  كمتر از 15 دقیقه به اتمام برسد، تكرار نشود، با علائم ضایعات مغزی و عقب ماندگی همراه نباشد، سابقه بیماری در خانواده وجود نداشته باشد، بیماری بعد از یك سالگی بروز كند و كودك مبتلا به كمبود قند و كلسیم نباشد.
  با توجه به این كه بیش از 80 درصد بیماران مصروع در كشورهای در حال توسعه زندگی می كنند، در زمینه اقدامات مؤثر و مفید در پیشگیری از صرع می توان مراقبت كافی در دوران بارداری، پیش و پس از زایمان، زایمان بی خطر، كنترل تب در كودكان، كنترل بیماری های انگلی و عفونی و پیشگیری از صدمه مغزی را نام برد.
  اگر مغز هر فردی در معرض یك تحریك قدرتمند قرار گیرد، دچار حمله تشنجی می شود. در واقع یك نفر از هر 20 نفر زمانی در طول زندگی اش حمله تشنجی داشته است، اما افراد مصروع مكرراً دچار حملات تشنجی می شوند.

  در زمینه درمان نیز مطالعات اخیر در كشورهای در حال توسعه نشان داده ، تا 70 درصد موارد تازه تشخیص داده شده صرع در كودكان و بزرگسالان را می توان با موفقیت با داروهای ضد صرع درمان كرد. پس از گذشت 5-2سال از كنترل موفقیت آمیز صرع نیز می توان درمان را در60 تا 70 درصد موارد قطع كرد. درمان جراحی برای برخی از بیماران مصروع مقاوم به درمان نیز ممكن است موفقیت آمیز باشد. حمایت روانی و اجتماعی نیز برای این بیماران ارزشمند است.
  رویكرد جدید برای تشخیص صرع

  در اجلاس امسال متخصصان اروپایی در مورد صرع، شیوه جدیدی برای تشخیص این بیماری مورد بررسی قرار گرفت. پژوهش های جدید حاكی از آن است كه خطر تشخیص نادرست صرع را با تجزیه و تحلیل گفتار بیمار در توصیف حملات تشنجی اش می توان كاهش داد. این شیوه به پزشكان كمك خواهد كرد تا تفاوت بین حملات تشنجی غیر صرعی و حملات صرعی را متوجه شوند.
  اگر مغز هر فردی در معرض یك تحریك قدرتمند قرار گیرد، دچار حمله تشنجی می شود. در واقع یك نفر از هر 20 نفر زمانی در طول زندگی اش حمله تشنجی داشته است، اما افراد مصروع مكرراً دچار حملات تشنجی می شوند. این حملات ناشی از تكانه های الكتریكی غیرطبیعی در مغز است. نوع حملات از فردی به فرد دیگر فرق می كند. در شیوه ی جدید تشخیص، به بیمار فرصت داده می شود كه تجربه خود را در حین حمله تشنجی توصیف كند. پژوهشگران دریافته اند نحوه توصیف صرع و حملات غیرصرعی توسط بیماران كاملاً متفاوت است. بیماران صرعی داوطلبانه چگونگی بروز و فروكش كردن حملات را شرح می دهند، در حالی كه بیماران مبتلا به حملات غیرصرعی معمولا در مورد حمله شان دچار فراموشی كامل هستند.
  #4 ارسال شده در تاريخ 7th January 2009 در ساعت 22:24

 7. یک کاربر از این پست تشکر کرده است :


 8. Mr.MohaMmaD آواتار ها
  Mr.MohaMmaD
  مدیر سابق
  Sep 2008
  هرکجا دور از تو باشم نازنین غربت نشینم
  40,526
  35,136
  تشکر شده : 65,987

  پیش فرض مننژيت ، سردرد ، ميگرن

  مننژيت  مننژيت‌ اختلالي‌ است‌ كه‌ در آن‌، پوشش‌هاي‌ اطراف‌ مغز و نخاع‌ (مننژها) دچار التهاب‌ مي‌شوند. اين‌ حالت‌ ممكن‌ است‌ توسط‌ انواع‌ متفاوتي‌ از باكتري‌ها و ويروس‌ها ايجاد شود و مي‌تواند در هر سني‌ روي‌ دهد. مننژيت‌ يك‌ بيماري‌ بسيار جدي‌ است‌ و ممكن‌ است‌ وضعيت‌ بيمار، خيلي‌ سريع‌ رو به‌ وخامت‌ برود. درمان‌ فوري‌ با داروهاي‌ ضدميكروبي‌ در بيمارستان‌ بسيار حياتي‌ است‌. بدون‌ درمان‌ فوري‌، مننژيت‌ مي‌تواند ناتواني‌ پايدار (مثلاً كري‌ يا صدمه‌ مغزي‌) ايجاد كند و يا حتي‌ كشنده‌ باشد. به‌ دلايل‌ فوق‌، توانايي‌ شما در تشخيص‌ علايم‌ مننژيت‌ (كه‌ شامل‌ تب‌ بالا، سردرد شديد و بثورات‌ پوستي‌ مشخص‌ است‌)، بسيار حايز اهميت‌ است‌. با تشخيص‌ به‌ موقع‌ و درمان‌ زودهنگام‌، اكثر افراد به‌طور كامل‌ بهبود پيدا مي‌كنند.  آزمون‌ تشخيص‌ مننژيت‌

  يك‌ ليوان‌ را روي‌ بثور پوستي‌ فشار دهيد. اگر رنگ‌ بثور در زير ليوان‌ محو نشد، به‌ مننژيت‌ مشكوك‌ شويد.

  تشخيص‌

  علايم‌ و نشانه‌ به‌ شرح‌ زير هستند (اما معمولاً همه‌ آنها در يك‌ زمان‌ بروز نمي‌كنند):

  - درجه‌ حرارت‌ بالا يا تب‌

  - استفراغ‌ (اغلب‌ شديد است‌) يا از دست‌ دادن‌ اشتها

  - سردرد شديد

  - سفتي‌ گردن‌ (بيمار نمي‌تواند چانه‌ خود را به‌ قفسه‌ سينه‌ برساند).

  - دردهاي‌ عضلاني‌ يا مفصلي‌

  - خواب‌آلودگي‌

  - منگي‌ يا عدم‌ آگاهي‌ نسبت‌ به‌ زمان‌ و مكان‌

  - عدم‌ تحمل‌ نور درخشان‌

  - تشنج‌

  - بثورات‌ پوستي‌ به‌ صورت‌ لكه‌هاي‌ كوچك‌ قرمز ـ ارغواني‌ «خراش‌ سوزن‌» كه‌ ممكن‌ است‌ گسترش‌ يابد و شبيه‌ به‌ كبودشدگي‌ تازه‌ شود (ديدن‌ اين‌ بثورات‌ روي‌ پوست‌هاي‌ تيره‌، مشكل‌تر است‌). با فشردن‌ كناره‌ ليوان‌ روي‌ اين‌ بثورات‌، رنگ‌ آن‌ محو نمي‌شود.

  در شيرخواران‌ و كودكان‌ خردسال‌، ممكن‌ است‌ موارد زير هم‌ وجود داشته‌ باشند:

  - خواب‌آلودگي‌ يا بي‌قراري‌ و گريه‌ با صداي‌ زير

  - عدم‌ تمايل‌ نسبت‌ به‌ غذا خوردن‌

  - حساسيت‌ در لمس‌ و تورم‌ قسمت‌هاي‌ نرم‌ جمجمه‌ در شيرخواران‌

  اهداف‌

  درخواست‌ كمك‌ پزشكي‌ به‌ صورت‌ فوري‌  هشدار!

  اگر نمي‌توانيد با يك‌ پزشك‌ تماس‌ بگيريد و يا رسيدن‌ پزشك‌ با تأخير همراه‌ است‌: با مركز اورژانس‌ تماس‌ بگيريد و آمبولانس‌ درخواست‌ كنيد. اگر بيمار بدحال‌ و وضعيت‌ او رو به‌ وخامت‌ است‌، حتي‌ اگر وي‌ قبلاً به‌ پزشك‌ مراجعه‌ كرده‌ است‌، فوراً با پزشك‌ تماس‌ بگيريد.  ?) اگر نگران‌ هستيد كه‌ شايد فردي‌ دچار مننژيت‌ شده‌ باشد، فوراً با پزشك‌ تماس‌ بگيريد. صبر نكنيد تا تمام‌ نشانه‌ها و علايمي‌ كه‌ در بالاي‌ صفحه‌ فهرست‌ شده‌اند، ظاهر شوند چون‌ همه‌ اين‌ موارد ممكن‌ است‌ هميشه‌ در بيماران‌ مبتلا به‌ مننژيت‌ بروز نكنند.  ?) پس‌ از تماس‌ با پزشك‌ يا مركز آمبولانس‌، علايم‌ را توصيف‌ كنيد و ذكر كنيد كه‌ شما نگران‌ هستيد كه‌ شايد اين‌ علايم‌ مربوط‌ به‌ مننژيت‌ باشند. ممكن‌ است‌ لازم‌ باشد براي‌ درخواست‌ پزشك‌ اصرار كنيد.  ?) در زماني‌ كه‌ منتظر رسيدن‌ پزشك‌ يا آمبولانس‌ هستيد، به‌ بيمار اطمينان‌ خاطر بدهيد و بدن‌ او را خنك‌ نگه‌ داريد.

  سردرد  سردرد مي‌تواند همراه‌ با هر بيماري‌، به‌ ويژه‌ يك‌ كسالت‌ تب‌دار مثل‌ سرماخوردگي‌ تظاهر كند. سردرد مي‌تواند بدون‌ هيچ‌ علتي‌ رخ‌ دهد اما اغلب‌ مي‌توان‌ آن‌ را با خستگي‌، فشار عصبي‌، استرس‌ و يا گرما يا سرماي‌ مفرط‌ مرتبط‌ دانست‌. مسموميت‌ خفيف‌ كه‌ در اثر يك‌ فضاي‌ خفه‌ يا پر از گاز و يا در اثر سوءمصرف‌ الكل‌ يا ساير داروها ايجاد مي‌شود هم‌ مي‌تواند منجر به‌ سردرد شود با اين‌ همه‌، سردرد مي‌تواند بارزترين‌ علامت‌ مننژيت‌ يا سكته‌ مغزي‌ باشد.  اهداف‌

  تسكين‌ درد

  در صورت‌ لزوم‌، درخواست‌ كمك‌ پزشكي‌  ?) به‌ بيمار كمك‌ كنيد تا در يك‌ مكان‌ ساكت‌، بنشيند يا دراز بكشد. يك‌ كمپرس‌ سرد روي‌ سر قرار دهيد .

  احتياط‌!

  در صورتي‌ كه‌ درد هريك‌ از شرايط‌ زير را داشت‌، فوراً با پزشك‌ تماس‌ بگيريد:

  - بسيار ناگهاني‌ ايجاد شده‌ است‌.

  - شديد و ناتوان‌كننده‌ است‌.

  - با تب‌ يا استفراغ‌ همراهي‌ دارد.

  - عود مي‌كند يا ثابت‌ است‌.

  - با از دست‌ دادن‌ قدرت‌ (حركتي‌) يا حس‌ و يا اختلال‌ هوشياري‌ همراه‌ است‌.

  - با سفتي‌ گردن‌ همراه‌ است‌.

  - به‌ دنبال‌ آسيب‌ سر شروع‌ شده‌ است‌.  ?) يك‌ بزرگسال‌ مي‌تواند ? عدد قرص‌ استامينوفن‌ و يك‌ كودك‌ مي‌تواند دوز توصيه‌ شده‌ از شربت‌ استامينوفن‌ را مصرف‌ كند. به‌ كودكان‌ آسپيرين‌ ندهيد.  ميگرن  بسياري‌ از افراد، نسبت‌ به‌ حملات‌ ميگرن‌ (سردرد شديد «ناخوش‌كننده‌») استعداد دارند. علل‌ مختلفي‌ (مثل‌ آلرژي‌، استرس‌ يا خستگي‌) مي‌توانند حمله‌ ميگرن‌ را آغاز كنند. ساير عوامل‌ آغازگر عبارتند از: كمبود خواب‌، غذا نخوردن‌، الكل‌ و برخي‌ مواد غذايي‌ (مثل‌ پنير يا شكلات‌). مبتلايان‌ به‌ ميگرن‌ معمولاً با چگونگي‌ تشخيص‌ و برخورد با حملات‌ آشنا هستند و ممكن‌ است‌ داروهاي‌ خود را به‌ همراه‌ داشته‌ باشند.  تشخيص‌

  قبل‌ از شروع‌ حمله‌ ممكن‌ است‌ يك‌ دوره‌ هشداردهنده‌ شامل‌ اختلال‌ بينايي‌ به‌صورت‌ جرقه‌هاي‌ نوراني‌ چشمك‌زننده‌ و يا يك‌ «لكه‌ كور» وجود داشته‌ باشد.

  سردرد شديد ضربان‌دار (زق‌زق‌كننده‌) كه‌ گاه‌ فقط‌ محدود به‌ يك‌ طرف‌ سر است‌.

  درد شكم‌، تهوع‌ و استفراغ‌

  ناتواني‌ در تحمل‌ نور درخشان‌ يا صداي‌ بلند

  اهداف‌

  تسكين‌ درد

  در صورت‌ لزوم‌، درخواست‌ كمك‌ پزشكي‌  ?) به‌ بيمار كمك‌ كنيد تا دارويي‌ را كه‌ براي‌ حملات‌ ميگرن‌ همراه‌ خود دارد، مصرف‌ كند.  ?) به‌ بيمار توصيه‌ كنيد كه‌ در يك‌ اتاق‌ تاريك‌ و ساكت‌ به‌ مدت‌ چند ساعت‌ دراز بكشد يا بخوابد. چند حوله‌ و يك‌ ظرف‌ به‌ او بدهيد تا در صورت‌ استفراغ‌ كردن‌ از آنها استفاده‌ كند.  ?) اگر اين‌ حمله‌، اولين‌ حمله‌ ميگرن‌ است‌ به‌ بيمار توصيه‌ كنيد كه‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ كند.

  ****
  مااز تبار
  کوروش و فرزندجمشیدیم
  پیروز
  بی برده،بت نپرستیدیم


  *****

  #5 ارسال شده در تاريخ 26th January 2009 در ساعت 12:21

 9. یک کاربر از این پست تشکر کرده است :


 10. Mr.MohaMmaD آواتار ها
  Mr.MohaMmaD
  مدیر سابق
  Sep 2008
  هرکجا دور از تو باشم نازنین غربت نشینم
  40,526
  35,136
  تشکر شده : 65,987

  پیش فرض کمکهای اولیه در سكته‌ مغزي‌

  اصطلاح‌ «سكته‌ مغزي‌» وضعيتي‌ را توصيف‌ مي‌كند كه‌ در آن‌، جريان‌ خون‌ يك‌ قسمت‌ از مغز در اثر يك‌ لخته‌ خوني‌ يا يك‌ رگ‌ خوني‌ پاره‌ شده‌، به‌طور ناگهاني‌ و جدي‌ مختل‌ مي‌شود. انتقال‌ سريع‌ بيمار به‌ بيمارستان‌ بسيار حياتي‌ است‌. اگر سكته‌ مغزي‌ به‌ دليل‌ لخته‌ روي‌ داده‌ باشد، مي‌توان‌ با دادن‌ دارو، وسعت‌ صدمه‌ مغزي‌ را محدود و روند بهبود را سريع‌تر كرد. سكته‌ مغزي‌ به‌طور شايع‌تر در سنين‌ بالا و نيز در افرادي‌ كه‌ دچار فشار خون‌ بالا يا برخي‌ ديگر اختلالات‌ گردش‌ خون‌ هستند، رخ‌ مي‌دهد. آثار سكته‌ مغزي‌ وابسته‌ به‌ حجم‌ و بخشي‌ از مغز است‌ كه‌ دچار آسيب‌ شده‌ است‌. در برخي‌ موارد، اين‌ وضعيت‌ مي‌تواند كشنده‌ باشد؛ با اين‌ حال‌، اكثر افراد پس‌ از سكته‌ مغزي‌، به‌طور كامل‌ بهبود پيدا مي‌كنند.  تشخيص‌

  ممكن‌ است‌ موارد زير وجود داشته‌ باشند:

  مشكلاتي‌ در تكلم‌ و بلع‌

  اگر از بيمار بخواهيد كه‌ دندان‌هاي‌ خود را نشان‌ دهد، تنها يك‌ طرف‌ صورت‌ حركت‌ خواهد كرد و يا حركت‌ (دوطرف‌) يكسان‌ نيست‌.

  از دست‌ دادن‌ قدرت‌ يا حركت‌ در اندام‌ها

  سردرد شديد و ناگهاني‌

  وضعيت‌ ذهني‌ منگ‌ و هيجان‌زده‌ كه‌ مي‌تواند با مستي‌ اشتباه‌ گرفته‌ شود.

  از دست‌ رفتن‌ هوشياري‌ به‌طور ناگهاني‌ يا تدريجي‌

  اهداف‌

  باز نگه‌ داشتن‌ راه‌ تنفسي‌

  فراهم‌ كردن‌ شرايط‌ انتقال‌ فوري‌ بيمار به‌ بيمارستان‌  هشدار!

  اگر بيمار بي‌هوش‌ است‌، راه‌ تنفسي‌ را باز و تنفس‌ را كنترل‌ كنيد؛ آماده‌ باشيد تا در صورت‌ لزوم‌، احياي‌ تنفسي‌ و ماساژ قفسه‌ سينه‌ را آغاز كنيد . اگر بيمار نفس‌ مي‌كشد، وي‌ را در وضعيت‌ بهبود قرار دهيد. با مركز اورژانس‌ تماس‌ بگيريد و آمبولانس‌ درخواست‌ كنيد. تا زمان‌ رسيدن‌ نيروهاي‌ امداد پزشكي‌، علايم‌ حياتي‌ (سطح‌ پاسخ‌دهي‌، نبض‌ و تنفس‌) را كنترل‌ و ثبت‌ كنيد.
  احتياط‌!

  چيزي‌ براي‌ خوردن‌ يا نوشيدن‌ به‌ بيمار ندهيد چون‌ سكته‌ مغزي‌ مي‌تواند عمل‌ بلع‌ را با مشكل‌ روبه‌رو كند.  1) اگر بيمار هوشيار است‌، به‌ او كمك‌ كنيد تا دراز بكشد به‌ طوري‌ كه‌ سر و شانه‌هايش‌ مختصري‌ بالاتر از تنه‌، روي‌ چيزي‌ تكيه‌ كند. سر او را به‌ سمت‌ مبتلا خم‌ كنيد و يك‌ حوله‌ روي‌ شانه‌ او قرار دهيد تا هرگونه‌ ترشحي‌ را جذب‌ كند. با مركز اورژانس‌ تماس‌ بگيريد و آمبولانس‌ درخواست‌ كنيد.

  2) هر لباسي‌ را كه‌ ممكن‌ است‌ تنفس‌ بيمار را دچار اختلال‌ كند، شل‌ كنيد. همچنان‌ به‌ بيمار اطمينان‌ خاطر بدهيد. علايم‌ حياتي‌ (سطح‌ پاسخ‌دهي‌، نبض‌ و تنفس‌) را تا رسيدن‌ نيروهاي‌ امداد پزشكي‌، كنترل‌ و ثبت‌ كنيد.

  ****
  مااز تبار
  کوروش و فرزندجمشیدیم
  پیروز
  بی برده،بت نپرستیدیم


  *****

  #6 ارسال شده در تاريخ 26th January 2009 در ساعت 12:22

 11. Mr.MohaMmaD آواتار ها
  Mr.MohaMmaD
  مدیر سابق
  Sep 2008
  هرکجا دور از تو باشم نازنین غربت نشینم
  40,526
  35,136
  تشکر شده : 65,987

  پیش فرض خاطرات دردناك مغز را ترک نمیکنند

  بعضي از خاطرات، چه خوب و چه بد، براي هميشه در ذهن مي‌مانند و در اين ميان، خاطراتي كه مي‌خواهيم از ياد ببريم، سخت تر از همه از ذهن زدوده مي‌شوند.

  سايت خبري “تايمزآو اينديا” مي‌نويسد محققاني كه درباره اين پديده مطالعه مي‌كنند، اكنون دريافته‌اند زماني كه صحبت از سركوب خاطرات ناخوشايندي به ميان مي‌آيد كه محرك احساسي داشته‌اند، “فراموشي عمدي” يا “فراموشي داوطلبانه” به هيچوجه كارايي ندارد.  گروهي از فيزيولوژيست‌هاي دانشگاه كاروليناي شمالي در گزارشي كه قرار است در شماره ماه سپتامبر “مجله روانشناسي اجتماعي تجربي” به چاپ برسد، اظهار داشتند كه دريافته‌اند افراد مورد مطالعه آنها قادر نيستند آنگونه كه رويدادهاي خوشايند و مادي خود را عمدا فراموش مي‌كنند، خاطرات احساسي و معنوي خود را از ذهن پاك كنند.  به گفته آنان، زماني كه انسانها سعي مي‌كنند عمدا اطلاعاتي را فراموش كنند، بايد در ذهن خود آن اطلاعات را از بقيه موضوعات همراه آن جدا كنند و آنچه را كه مايل نيستند دوباره به خاطر بياورند، كنار بگذارند اما احساسات مانع از برداشتن اين دو گام مي‌شود.  دراين مطالعه محققان با استفاده از تصاوير احساس‌برانگيز و خنثي، شيوه‌اي را براي فراموشي هدايت شده به كار بستند تا دريابند كه آيا انسانها مي‌توانند به آساني فراموش كردن رويدادهاي مادي و غير احساسي، رويدادهاي احساسي را نيز به دست فراموشي بسپارند يا خير.  زماني كه فهرست اطلاعاتي كه مي‌بايست فراموش شود، خنثي بود، داوطلبان شركت‌كننده موفق شدند آنها را عمدا فراموش كنند اما زماني كه اين فهرست شامل رويدادهاي احساسي بود، فراموشي هدايت شده، شكست خورد.  اين يافته‌ها مي‌توانند به درك راههايي كمك كند كه احساسات، با چيره‌شدن به فرآيندهاي مغزي، فعاليت ذهن، از جمله كار بازيابي خاطرات را در كنترل خود مي‌گيرد. احساسات، مي‌تواند در فرايندهايي كه براي فراموش كردن عمدي بخشهاي ناخوشايندي از خاطرات گذشته در مغز انجام مي‌شود، “اتصالي” ايجاد كند.  دكتر ه.ن.ماليك، استاد فيزيولوژي در ?،aiimsاحساسات، به شدت روي حافظه اثر مي‌گذارد و زنده‌ترين خاطرات، رويدادهاي احساسي هستند كه به دفعات به ذهن بازمي‌گردند.  وي گفت برخي معتقدند كه تحريك احساسات منجر به دقيق‌تر و باريكتر شدن توجه انسان مي‌شود به گونه‌اي كه به اطلاعات پيراموني توجه نمي‌شود و در نتيجه احتمال كمتري دارد كه بعدا به خاطر آورده شوند.  دكتر سونيتا تيواري ، استاد فيزيولوي در دانشگاه پزشكي كينگ جرج، در “لكنو”ي هند نيز در اين‌باره گفت ” انسانها به ندرت لحظات احساسي‌شان را فراموش مي‌كنند. فراموشي عمدي، براي كدر و تاريك كردن خاطرات ناخوشايند، در بسياري موارد ناموفق است.  او گفت احساسات شديد باعث مي‌شود رويدادهايي كه همراه آنها بوده‌اند، هميشه در مغز در دسترس و قابل يادآوري باشند.  اين دانشمند گفت فراموشي عمدي رويدادهاي خنثي، اقدامي مفيد است كه به مغز در روزآمد كردن اطلاعات خود كمك مي‌كند.

  ****
  مااز تبار
  کوروش و فرزندجمشیدیم
  پیروز
  بی برده،بت نپرستیدیم


  *****

  #7 ارسال شده در تاريخ 26th January 2009 در ساعت 12:23

 12. Mr.MohaMmaD آواتار ها
  Mr.MohaMmaD
  مدیر سابق
  Sep 2008
  هرکجا دور از تو باشم نازنین غربت نشینم
  40,526
  35,136
  تشکر شده : 65,987

  پیش فرض سكته مغزی ایسكمیك و سكته مغزی خونریزی دهنده

  دو نوع سكته مغزي وجود دارد:

  1- سكته مغزي ايسكميك

  اين نوع سكته مغزي، زماني اتفاق مي افتد كه يك لخته خون يا چربي، موجب انسداد رگ و قطع جريان خون در مغز شود. انسداد شريان مي تواند داخل يا اطراف مغز رخ دهد، همچنين لخته هاي خوني مي توانند توسط جريان خون از ديگر نقاط بدن به مغز آورده شوند. علل اين نوع سكته عبارت اند از:

  - رسوب چربي و ايجاد پلاك در شريان هاي گردني و اختلالات قلبي كه منجر به تشكيل لخته هاي خوني مي گردد.  اين علائم سكته گذرا يا خفيف، حدود چند دقيقه تا چند ساعت طول كشيده و سپس به كلي از بين مي رود.  ولي به خاطر داشته باشيد كه هرگز سكته گذرا را ناديده نگيريد چرا كه اين سكته، نشانگر در راه بودن يك سكته مغزي شديدتر است. پس سعي كنيد دوره ي درمان سكته گذرا را كامل كنيد، حتي اگر نشانه هاي آن از بين رفته باشند.  2- سكته مغزي خونريزي دهنده

  اين نوع از سكته هاي مغزي، ناشي از پاره شدن يك رگ خوني در داخل يا سطح مغز مي باشد. وقتي كه يك رگ خوني پاره مي شود، ديگر حس به سلول هاي مغزي نمي رسد، به علاوه نشت خون از رگ پاره شده، مي تواند به بافت مغزي آسيب جدي وارد نمايد.

  علل اين نوع سكته عبارت اند از:

  - فشاربالا كه موجب تضعيف عروق خوني مي گردد؛

  - سخت شدن رگ ها كه عروق مغزي را شكننده مي كنند؛  - آنوريسم يعني ضعيف شدن يك نقطه در ديواره عروق كه مي تواند پاره شود؛  - ضربه مغزي؛  - مصرف مشروبات الكلي.  عوامل خطرساز سكته مغزي

  شناخت عوامل سكته مغزي، كليد پيشگيري از آن هستند. اين عوامل عبارت اند از:

  سن: سكته مغزي در تمام سنين ممكن است اتفاق بيفتد ولي بروز آن در افراد مسن تر بيشتر احتمال دارد.  جنسيت: مردان بيش از زنان به سكته مغزي مبتلا مي شوند.  سابقه سكته مغزي: احتمال سكته در افرادي كه سابقه قبلي سكته مغزي يا سكته گذرا دارند، بيشتر است.  سابقه خانوادگي: احتمال سكته مغزي در افرادي كه يكي از اعضاي خانواده آنها به سكته دچار شده ، بيشتر است.  ديابت و بيماري هاي خاص  فشارخون بالا: فشارخون بالاي كنترل نشده مي تواند زمينه سازي بسياري از سكته هاي مغزي باشد.  بيماري هاي قلبي: يكي از عوامل ايجاد كننده سكته مغزي، صداهاي اضافي و ضربان هاي سريع و ناكامل قلبي است.  تنگي شريانها: تشكيل پلاك ها در شريان هاي مغزي مي تواند احتمال سكته مغزي را بالا ببرد كه البته تشخيص اين امر با شنيدن به وسيله گوشي پزشكي ميسر است.  كشيدن سيگار: سيگار مي تواند موجب افزايش فشارخون و صدمه به سرخرگ ها گردد.  چاقي: چاقي خطر ابتلا به فشار خون بالا، بيماري هاي قلبي، ديابت و بالاخره سكته مغزي را افزايش مي دهد.  اعتياد: الكل و كوكائين علاوه بر افزايش فشارخون، احتمال بروز سكته مغزي را نيز افزايش مي دهند.  كنترل سكته مغزي

  معمولاً پزشكان قبل از وخيم شدن بيماري ها، مي توانند از تشديد آنها جلوگيري كنند. لذا حتماً با پزشك متخصص خود مشورت كنيد. اين كار به شما كمك خواهد كرد كه وزن و فشار خود را كنترل كرده و از مسائلي كه سلامتي شما را تحت الشعاع قرار مي دهند جلوگيري كنيد. به خاطر داشته باشيد! مصرف كمِ نمك و ورزش كردن شما را در پايين نگه داشتن فشار خون، ياري مي دهد.

  علائم سكته مغزي

  همواره علائم سكته مغزي را جدي بگيريد. سكته مغزي يا گذرا مي تواند به همراه همه يا تعدادي از علائم زير باشد:

  - ضعف، سوزن سوزن شدن يا مور مور شدن دست و پا يا هر دو؛ ممكن است اين علائم در يك طرف بدن ظاهر شوند. فلج اندام ها هم ممكن است رخ دهد.  - مشكلات بينايي از جمله تاري ديد، كاهش بينايي، دوربيني و حتي نابينايي كامل، مي تواند از علائم سكته مغزي باشد.  - مشكلات تكلم، برخي از بيماران توان روان صحبت كردن را از دست مي دهند.  - گاهي افرادي كه دچار سكته مغزي مي شوند، هوشياري خود را نسبت به زمان و مكان حاضر از دست مي دهند، به طوري كه ممكن است تلوتلو خورده و بر اثر گيجي به زمين بيفتند.  - اين بيماران احتمال دارد هوشياري خود را نيز از دست داده و دچار اغماء شوند.  - سردرد شديد، تهوع، استفراغ و سفت شدن گردن نيز ممكن است ايجاد شود.  اگر سكته مغزي رخ داد:

  عملكرد سريع مي تواند زندگي بيمار را نجات داده و عوارض مغزي ايجاد شده را به حداقل برساند، پس حتماً اورژانس را خبر كنيد، حتي اگر علائم پس از مدتي از بين رفته باشند. اقدامات اورژانس جهت بهبود وضع مصدوم با ارزيابي هاي لازم و پيشگيري از عوارض مي تواند در نجات جان بيمار مؤثر باشد. پس از انتقال بيمار به بيمارستان، اقداماتي همچون تصويربرداري، سي تي اسكن، الكتروكارديوگرافي و ساير آزمايشات از قلب انجام مي شود. در پاره اي از موارد نيز، به وسيله جراحي، خونريزي يا انسداد كه موجب سكته مغزي شده از ميان برداشته مي شود. البته حيات دوباره افرادي كه دچار سكته مغزي شده اند، بستگي به خفيف يا شديد بودن سكته و دائمي يا برگشت پذير بودن آن دارد.

  ****
  مااز تبار
  کوروش و فرزندجمشیدیم
  پیروز
  بی برده،بت نپرستیدیم


  *****

  #8 ارسال شده در تاريخ 26th January 2009 در ساعت 12:30

 13. Mr.MohaMmaD آواتار ها
  Mr.MohaMmaD
  مدیر سابق
  Sep 2008
  هرکجا دور از تو باشم نازنین غربت نشینم
  40,526
  35,136
  تشکر شده : 65,987

  پیش فرض منظور از سکته مغزی چیست؟

  دکتر اکبر سلطان‌زاده، متخصص بيماري‌هاي داخلي مغز و اعصاب
  سئوال)آقاي دکتر لطفاً بفرمائيد که منظور از سکته مغزي چيست؟
  پاسخ) سکته مغزي يعني بسته شدن يا پاره شدن يک شريان مغزي که به‌ دنبال آن اختلال در گردش خون آن ناحيه از مغز ايجاد شده و موجب تظاهرات عصبي زياد مثل فلج نيمه بدن، اختلال تکلم و اختلال در راه رفتن مي‌شود.
  معمولاً علل شايع سکته‌هاي مغزي در ايران فشار خون بالا، چربي بالا، ديابت، چاقي و کشيدن سيگار مي‌باشد.
  *علل ايجادکننده سکته مغزي چيست و در کشور ما علل شايع سکته مغزي کدام‌ها مي‌باشند؟
  علل ايجاد‌کننده سکته مغزي عبارتند از:
  سن بالا؛ بزرگ‌ترين عامل خطر براي سکته مغزي سن بالاست. همان طور که مي‌دانيد بيش‌تر افراد پير مبتلا به سکته مغزي مي‌شوند.
  علاوه بر عامل سن، تعدادي از بيماري‌ها نيز مي‌توانند خطر سکته را افزايش دهند. در بيش‌تر بيماران دچار سکته مغزي، يک يا چند تا از اين بيماري ها وجود دارد. مهم‌ترين آنها عبارتند از:
  ديابت کنترل نشده، ضايعه دريچه‌اي قلب، بيماري‌هاي دريچه‌اي قلب به خصوص در جوانان که از مهم‌ترين علل بروز سکته‌هاي مغزي است.
  معمولاً علل شايع سکته‌هاي مغزي در ايران فشار خون بالا، چربي بالا، ديابت، چاقي و کشيدن سيگار مي‌باشد.
  *به هنگام بروز سکته‌هاي مغزي، شخص دچار چه علامتي مي‌شود و در اين حالت اطرافيان بيمار چه کارهايي را بايد انجام بدهند؟
  در هنگام سکته‌مغزي ممکن است بيمار اختلال در صحبت کردن پيدا کند، صورت او کج شود، در راه رفتن نيمه بدن خود را بکشد يا فلج کامل پيدا کند يا به اغما برود. اختلال ناگهاني در بينايي يک يا هر دو چشم، عدم تعادل و سرگيجه، تهوع و استفراغ، از دست رفتن هوشياري از ساير علايم است. وظيفه اطرافيان، بردن بيمار نزد متخصص مغز و اعصاب يا رساندن او به اورژانس بيمارستان مي‌باشد. لازم به ذکر است که علايم ذکر شده مخصوص سکته نيست و مي‌تواند در بيماري‌هاي ديگر هم ايجاد شود. ولي وقتي علت آن سکته باشد، به طور ناگهاني و سريع ايجاد مي‌شود. بايد اين باور غلط که بيمار سکته‌اي را نبايد حرکت داد از ميان برود.
  *عوامل مهم ايجاد‌کننده سکته مغزي کدام است يا اين عوامل قابل درمان‌ هستند؟
  براي پيش‌گيري از سکته مغزي بايد از عوامل ايجاد‌کننده آن پرهيز نمود؛ مثل سيگار، رژيم پرچربي، ديابت، رژيم پر نمک و در افراد داراي فشارخون بالا، کنترل فشار و کنترل ديابت ضروري است. بهتر است اين بيماران روزي يک عدد قرص آسپرين جهت پيش‌گيري استفاده کنند.
  *چگونه مي‌توان از بروز سکته مغزي پيش‌گيري کرد؟
  پيش‌گيري از سکته مغزي به طرق مختلفي امکان‌پذير است. يکي از اين راه‌ها مي‌تواند مصرف روزي يک عدد قرص آسپرين باشد. مهم‌ترين اقدام‌ لازم براي پيش‌گيري از بروز سکته مغزي حذف يا کاهش عوامل خطر و زمينه‌ساز بيماري است. رژيم غذايي مناسب، کنترل و درمان بيماري‌هاي قلبي و ترک سيگار از مهم‌ترين کارها براي پيش‌گيري از سکته مغزي هستند.
  بهتر است بيماران دچار سکته مغزي، روزي يک عدد قرص آسپرين جهت پيش‌گيري استفاده کنند.
  *از چه روش‌هايي براي درمان عوارض سکته مغزي استفاده مي‌شود؟ فيزيوتراپي چقدر تأثير دارد؟
  براي درمان عوارض سکته مغزي بايد از پزشک متخصص مغز و اعصاب کمک گرفت و فيزيوتراپي مي‌تواند نقش عمده‌اي در راه‌اندازي بيمار داشته باشد. درمان‌هايي که در مرحله حاد انجام مي‌شود، بيش‌تر متوجه کاهش قدرت انعقاد خون (در مواردي که سکته به علت بسته شدن رگ باشد)، کاهش ورم مغز، کنترل فشارخون و قندخون و علايم حياتي بيمار است. اخيراً داروي جديدي يافت شده که در صورتي که بيمار قبل از 3ساعت از شروع علايم به بيمارستان برسد ممکن است با اين دارو بتوان لخته‌اي که رگ را مسدود کرده است حل نمود و علايم را به‌طور کامل از بين برد. البته اين روش هنوز امتحان خود را پس نداده است. پس از اين که بيمار وضعيت ثابتي پيدا کرد، فيزيوتراپي معمولاً شروع مي‌شود. انجام فيزيوتراپي خصوصاً در ماه اول پس از سکته مغزي بسيار مهم است.

  ****
  مااز تبار
  کوروش و فرزندجمشیدیم
  پیروز
  بی برده،بت نپرستیدیم


  *****

  #9 ارسال شده در تاريخ 26th January 2009 در ساعت 12:32

 14. secret آواتار ها
  secret
  کاربر سایت
  Dec 2008
  39,621
  378
  تشکر شده : 19,762

  پیش فرض

  ميگرن
  ميگرن يكي از علل بسيار شايع و شايد شايعترين علت سردرد مكرر است. ميگرن از كلمه همي كرانيا”Hemicrania” گرفته شده كه به معني يك طرف سر است، اگر چه بعضي سردردها مي‌توانند همه جاي سر را هم در گير كنند.

  درد ميگرن اغلب اوقات به صورت درد ضربان دار يك طرفه است كه گاهي با حالت تهوع و استفراغ همراه است. اكثر افراد مبتلا به ميگرن در زمان حمله سردرد دچار ترس از نور و صدا مي‌شوند و تمايل دارند كه در يك اتاق ساكت و تاريك استراحت كنند.


  شيوع ميگرن :
  ۱۰ درصد كل جمعيت جهان به ميگرن مبتلا مي‌باشند. سردردهاي ميگرني معمولاًدر سن بلوغ شروع مي‌شود و در سن بالاي ۵۰سال از بين مي رود. بيماري ميگرن در زنان شايع‌تر است. در اكثر مبتلايان به ميگرن سابقه خانوادگي وجود دارد.  مراحل ميگرن :
  حمله‌ هاي ميگرن به طور معمول صبح ها و اغلب آخر هفته شروع مي‌شود و هر حمله ۴ ساعت تا ۷۲ ساعت به طول مي انجامد. حمله ها در هر ماه بين يك تا سه بار تكرار مي‌شود.

  علت اصلي ايجاد ميگرن تنگ شدن گذاري عروق مغزي است كه با باز شدن جبراني بيش از حد عروق دنبال مي شود.
  در مرحله انقباض عروق مشكلات بينايي، بي حسي، ضعف و كرحتي در اندام، وجود صدا در گوش، سرد شدن دست و پا و گرم شدن پيشاني بروز مي‌كند. اين مرحله كمتر از يك ساعت طول مي كشد.
  در مرحله گشاد شدن عروق، دردهاي ضربان داركنار سر، تهوع، كاهش اشتها، حساسيت به نور و صدا ايجاد مي‌شود. اين مرحله حدود ۲ ساعت تا حد اكثر ۳ روز طول مي كشد.

  بنابراين بهتر است تا قبل از شروع ميگرن از دارو هاي خود استفاده كنيد و با پرهيزهاي لازم شدت آن را كاهش دهيد.  عوامل مستعد ساز ميگرن :
  ×تغييرات هورموني روي ميگرن موثر است و عواملي مثل قاعدگي، بارداري و قرص هاي هورموني جلوگيري از بارداري معمولاً با عث بدتر شدن ميگرن مي‌شود.
  × دارو ها: از جمله داروهاي ضد فشار خون، بلاك كننده‌هاي گيرنده H۲، گشاد كننده هاي عروقي
  × تغيير در الگوي خواب: بي خوابي هاي شبانه، كار كردن بيش از حد و دير خوابيدن در شب مي‌تواند باعث بروز حملات شود.
  × خوردن غذاي ناكافي: نخوردن يك وعده غذا يا كم غدا خوردن يا خوردن غذاي شيرين مي‌تواند منجر به حملات ميگرن شود .
  × عوامل غذايي: بعضي غذا هاي خاص باعث شروع حمله ميگرن مي‌شوند از جمله:

  انواع كنسرو و غذاهاي يخي حاوي گلوتامات
  تركيبات حاوي آمين كه آغازگر انقباض عروق مغزي هستند: مشروبات الكلي، پنير مانده، ميوه و سبزيهاي كال و فاسد، خوراك كلم، سوسيس هاي تخميري، گوشت مانده، كاكائو، شكلات ، مركباتي مثل ليمو، پرتقال، گريپ فروت، نارنگي
  منابع غذايي حاوي مس از جمله آجيل، شكلات، جوانه گندم و صدف خوراكي
  كافئين: زياد مصرف كردن يا كاهش كافئين در بدن در تشديد ميگرن موثر است. همچنين ترك ناگهاني مصرف چاي و قهوه كه هر دو كافئين دارند ممكن است در برخي اشخاص زمينه ساز بروز ميگرن باشد.
  مواد غذايي حاوي نيتريت: سوسيس، گوشت نمك سود

  مواد غذايي چرب و سرخ شده
  بيشترين غذا هايي كه باعث سردرد مي‌شوند عبارتند از: شكلات، پنير، ميوه هاي ترش و فلفل

  × درد سر و گردن، مشكلات دندان ها و مفاصل فك مي‌تواند باعث تشديد ميگرن شود.
  × استرس و فشار عصبي: يك نكته جالب در مورد استرس آن است كه نه تنها خود استرس بلكه رفع شدن ناگهاني استرس نيز مي‌تواند باعث ايجاد حمله ميگرن شود.

  ×ساير عوامل شروع كننده: صداهاي بلند، نورهاي شديد و درخشان، بوهاي شديد، بوي سيگار يا عطر،تغييرات آب و هوا، محيط آلوده و اتاقهاي شلوغ و دم كرده و ورزش سنگين مي‌توانند در افراد حساس باعث شروع حملات ميگرني شوند.


  راههاي پيشگيري از بروز حملات ميگرن :
  در افراد ميگرني شناسايي عواملي كه باعث شروع يا تشديد حمله ميگرن مي‌شود و پرهيز از اين عوامل مي‌تواند باعث بهبود فرد مبتلا شود.


  اگر شبها شام زود مي‌خوريد و وقتي صبحها از خواب بلند مي‌شويد دچار حملات ميگرن مي‌شويد احتمالاً به علت گرسنگي است بنابراين سعي كنيد شبها قبل از خواب غذاي مختصري بخوريد تا صبح با گرسنگي از خواب بلند نشويد.


  اگر حملات ميگرن شما به طور منظم در ساعات نزديك ظهر يا عصر رخ مي‌دهند احتمالاً به علت گرسنگي است. بنابراين سعي كنيد با خوردن وعده هاي كوچك غذايي در بين وعده‌هاي اصلي از گرسنه شدنتان جلوگيري كنيد.


  خوردن غذاهاي مفيد مي‌تواند از حملات ميگرن پيشگيري كند از جمله:
  غذاهاي كم چرب و غني از پروتئين: مرغ، خروس، بوقلمون
  غذا هاي پروتئين دار نظير تخم مرغ، گوشت گاو، حبوبات بايد در هر وعده غذايي گنجانيده شود. كمبود ميزان قند خون از جمله عوامل ميگرن است. مصرف غذاهاي پروتئيني از نوسان ميزان قند خون پيشگيري مي‌كند.

  مصرف ميان وعده هاي حاوي پروتئين نيز براي پيشگيري از نوسان ميزان قند خون مفيد است. سيب، گيلاس، زرد آلو، انگور ميوه هايي هستند كه مصرف آنها موجب تنظيم قند خون مي‌شوند. اين ميوه ها ميان وعده هاي غذايي بسيار خوبي براي حفظ و كنترل قند خون هستند.
  حليم جو، نان چاودار و حبوباتي نظير لوبيا، عدس، نخود همگي داراي فيبرهاي محلول بوده و به تثبيت قند خون كمك مي كنند.


  درمان دارويي :
  شناسايي نشانه هاي شروع سردرد مي‌تواند بسيار مفيد باشد و با پرهيز از عوامل شروع كننده ميگرن مي‌توان از بروز حمله جلوگيري كرد.
  هميشه چند قرص استامينوفن يا آسپرين همراه داشته باشيد تا در صورتي كه فكر مي‌كنيد حملات شروع خواهد شد آنها را هرچه سريعتر مصرف كنيد. اهميت زيادي دارد كه قرصها هرچه زودتر خورده شوند تا اثر بيشتري داشته باشند. بعد از بروز حمله ميگرني از فعاليت معده كاسته مي‌شود بنابراين در جذب قرصهايي كه آن هنگام خورده مي‌شود اختلال ايجاد شده و اين داروها به خوبي جذب نمي‌شوند.
  به هر حال در مواردي كه سردرد ميگرني شديد است و فعاليت روزانه را مختل مي‌كند مي‌توان با استفاده از مسكن هاي معمولي يا داروهاي خاص سردرد را كنترل كرد.
  البته لازم به ذكر است كه در صورتي كه حملات ميگرن مكرراً اتفاق بيافتد و فرد ناچار باشد در هفته بيش از ۲- ۳ بار از مسكن استفاده كند به داروي مسكن وابسته مي‌شود و در صورت قطع مصرف دارو مجدداً دچار سردرد خواهد شد. در اين افراد لازم است داروهاي خاص (تحت نظر پزشك) به طور مرتب مصرف شود تا فراواني حملات ميگرني كاهش پيدا كند و فرد مجبور نباشد دائماً از داروهاي مسكن استفاده كند.  References:
  http:// www. Paincare. org/ migrane/ prevention. html
  http:// www. Health natural. com/ migrane. htm

  #10 ارسال شده در تاريخ 3rd April 2009 در ساعت 10:50

 15. یک کاربر از این پست تشکر کرده است :


صفحه 1 از 4 123 ... آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. پاسخ ها: 44
  آخرين نوشته: 14th February 2011, 00:59
 2. پاسخ ها: 46
  آخرين نوشته: 30th September 2009, 21:57
 3. نقش زنان در دفاع مقدس
  توسط اریانا1 در انجمن جبهه و جنگ (مسایل متفرقه دفاع مقدس)
  پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: 2nd February 2009, 22:49
 4. هاروي كوشينگ پدر جراحي مغز و اعصاب مدرن
  توسط *RAHIL* در انجمن آرشیو بخش پزشکی و بهداشتی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 25th August 2008, 07:28

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran&تزیین سفره هفت سین 96