بیماریهای گوش ،حلق و بینی - صفحه 3
صفحه 3 از 7 نخستنخست 12345 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 69
 1. secret آواتار ها
  secret
  کاربر سایت
  Dec 2008
  39,621
  378
  تشکر شده : 19,762

  پیش فرض گلو درد

  گلو درد
  گلو درد یکی از شایعترین دلایلی است که بیماران به متخصصین گوش و حلق و بینی مراجعه میکنند. گلو درد غالبا بدلیل عفونت مستقیم حلق بوسیله ویروسها یا باکتریها ایجاد میشود اما دلایل دیگری مثل رفلاکس معده ، ترشحات مزمن پشت حلق ، سرفه های مزمن ، حساسیت و کشیدن سیگار نیز میتوانند باعث گلو درد شوند.
  در این مقاله تمرکز بحث ما در مورد گلودردهای باکتریایی و ویروسی است. اینگونه گلو درد ها غالبا در اواخر زمستان و اوایل بهار شایعتر هستند . راه انتقال گلودرد باکتریایی و ویروسی غالبا از طریق تماس با دست و ترشحات بینی فرد مبتلا است .
  گلودردهای ویروسی
  گلودرد ویروسی شایعترین علت گلو درد است که علائم آن شامل علائم سرماخوردگی ،کونژکتیویت ، خستگی یا کوفتگی عضلانی ، گرفتگی صدا و تب خفیف است .
  در بچه ها ممکن است علائم دیگری مثل تهوع ، استفراغ ، دردهای شکمی و اسهال نیز دیده شود.یکی از انواع گلودردهای ویروسی بیماری منونوکلئوزیس عفونی است که بیشتر در افراد ۱۵ تا ۳۰ ساله دیده میشود .
  علائم بالینی آن شامل تب ، گلودرد ، وجود ترشحات فراوان بر روی لوزه ها ، بزرگ شدن غده های لنفاوی گردن و گاهی بزرگی کبد و طحال است. ۹۰% مبتلایان به منونوکلئوزیس عفونی که با آمپی سیلین یا آموکسی سیلین درمان شوند دچار بثورات پوستی به شکل برو ز قرمزی های پراکنده در سطح پوستشان میشوند.
  درمان گلو دردهای ویروسی مثل سایر بیماریهای ویروسی ، درمانی علامتی است که شامل استراحت کردن و استفاده از مسکن ها و تب بر ها است .آنتی بیوتیکها بر گلو دردهای ویروسی تاثیری ندارد.
  گلو درد های باکتریایی
  مبتلایان به گلو درد باکتریایی معمولا علائم بیماری ویروسی مثل آبریز ش بینی ، سرفه ، یا کونژکتیویت را ندارند. شایعترین باکتری که باعث گلو درد میشود استرپتوکوک است.علائم آن شامل قرمزی و تورم حلق و وجود ترشحات چرکی بر روی لوزه ها است .
  اگر گلو درد باکتریایی درمان نشود معمولادر عرض ۷ تا ۱۰ روز بهبود میابد.درمان با آنتی بیوتیک باعث میشود که این مدت به ۲۴ ساعت کاهش یابد و آنتی بیوتیک از اکثر عوارض گلودردهای استرپتوکوکی جلوگیری میکند.
  عوارض گلودردهای استرپتوکوکی
  عوارض ناشی از گلودرد استرپتوکوکی خیلی کمتر از آن چیزی است که تصور میشود.از این عوارض میتوان از تب روماتیسمی ، آبسه دور لوزه ( پری تونسیلار) و گلومرولونفریت نام برد.
  آبسه پری تونسیلار در کمتر از ۱ % کسانی که بعد از گلو درد استپتوکوکی از آنتی بیوتیک استفاده کرده اند دیده میشود.فرد مبتلا به آبسه دور لوزه ظاهر بدحالی دارد ، حالت حرف زدنش مثل حالتی است که سیب زمینی داغ در گلویش گیر کرده باشد (hot potato voice) ، اطراف لوزه متورم است و زبان کوچک به سمت مقابل رانده شده است.
  سونوگرافی داخل دهانی روش تشخیصی مناسبی برای آبسه دور لوزه است. درمان آن آنتی بیوتیک وریدی و تخلیه کردن آبسه به روش جراحی است.
  تب روماتیسمی یکی دیگر از عوارض نادر بعد از گلو دردهای استرپتوکوکی است . در بیماری که بدنبال گلو درد چرکی دچار درد و تورم مفاصل ، ندولهای زیر پوستی و صداهای اضافی قلبی میشود باید به تب روماتیسمی فکر کرد.
  گلومرولونفریت یا گرفتاری کلیه نیز عارضه نادر دیگری از گلودرد استرپتوکوکی است که درمان گلو درد با آنتی بیوتیک مناسب نیز از احتمال ایجاد گلومرولونفریت کم نمیکند.علائم آن شامل هماچوری یا وجود خون در ادرار ، تکرر ادرار و تورم اندام تحتانی است.

  #21 ارسال شده در تاريخ 10th February 2009 در ساعت 09:54

 2. secret آواتار ها
  secret
  کاربر سایت
  Dec 2008
  39,621
  378
  تشکر شده : 19,762

  پیش فرض مروری بر گوش دردهاي دوران كودكي

  مروری بر گوش دردهاي دوران كودكي

  بعد از سرماخوردگي عفونت گوش مياني شايع ترين بيماري كودكان مي باشد. از هر ۴ كودك سه نفر تا سن سه سالگي يكبار دچار گوش درد مي شوند. گوش از سه قسمت تشكيل شده است: گوش خارجي، گوش مياني و گوش داخلي.
  هر سه قسمت گوش مي تواند دچار التهاب و عفونت شود اما وقتي پزشكان در مورد گوش درد صحبت مي كنند بيشتر منظور عفونت حاد گوش مياني مي باشد.
  چگونه عفونت گوش مياني اتفاق مي افتد؟
  علائم با ورود ويروس يا باكتري با داخل حفره گوش مياني شروع مي شوند و بيشتر بيماري هايي مثل سرماخوردگي اتفاق مي افتد و علائم بيماري معمولا همراه با علائم عفونت تنفسي فوقاني مثل سرفه، گرفتگي بيني و آبريزش از بيني مي باشد.

  اگرچه گوش درد به دنبال عفونت هاي ويروسي واگيردار و سرماخوردگي ايجاد مي شود اما گوش درد مسري نمي باشد.
  پس از ورود عامل بيماري زا به حفره گوش مياني، عفونت در گوش ايجاد مي شود در بچه هايي كه قادر به صحبت نمي باشند و نمي توانند درد را بيان نمايند علائم به صورت بيقراري و يا كشيدن گوش يا ناراحتي در هنگام مكيدن يا جويدن غذا يا درد هنگام خوابيدن بروز مي كند. لذا كودكان شايد كمتر از حد معمول غذا بخورند يا در خوابيدن مشكل داشته باشند. اين علائم معمولا با تب همراه مي باشد.
  در اثر عفونت در گوش مياني و به علت التهاب، مايع و چرك تجمع پيدا مي كند. اگر اين مايع زياد باشد مي تواند پرده را سوراخ كند و از طريق مجراي گوش خارجي به طرف بيرون راه يابد در اين حالت معمولا شدت درد گوش كاهش مي يابد و والدين متوجه خروج مايع از گوش كودك مي شوند.

  اگر مايع تجمع يابد و به بيرون راه پيدا نكند، جمع شدن مايع سبب مي شود كه عبور صدا به گوش داخلي بلوكه شود و بچه ها به صورت موقت دچار كاهش شنوايي مي شوند. در اين زمان معمولا كودك به صداهاي آهسته پاسخ نمي دهد، صداي راديو يا تلويزيون را بلند مي كند، بلندتر از قبل صحبت مي كند و اگر در سنين مدرسه باشد به نظر مي رسد در مدرسه توجه كافي به درس ندارد. ساير علائم مي تواند شامل تب، تهوع، استفراغ و سرگيجه باشد.
  عواملي كه باعث گوش درد مي شود
  عوامل مختلفي در ايجاد گوش درد در سنين كودكي مؤثر مي باشد، به طور كلي سطح ايمني كودكان در مقابل ويروس ها و ميكروب ها كمتر از بزرگسالان مي باشد. تغذيه با شيشه شير و همچنين قرار گرفتن در معرض دود سيگار مي تواند عوامل زمينه ساز بروز عفونت گوش باشد.

  به طور كلي پسرها بيش از دخترها دچار گوش درد مي شوند. مشخص شده استعداد به گوش درد در بعضي خانواده ها بيشتر است و نيز كودكاني كه در مهدكودك ها نگهداري مي شوند بيشتر دچار بيماري مي شوند. از طرفي به علت افزايش موارد عفونت هاي ويروسي در فصل زمستان، احتمال بروز بيماري در فصول سرد سال بيشتر از ساير فصول مي باشد.
  طول دوره علامتدار بيماري معمولا كوتاه مي باشد و بعد از ۳-۲ روز از شدت تب و بي قراري كودك كاسته مي شود اما بيماري مي تواند سير ديگري را طي كند به طوري كه علائم تشديد يابد و عفونت از حفره گوش مياني پيشرفت پيدا كرده و به ساير ساختمان هاي مجاور در استخوان جمجمه دست اندازي كند. بنابراين كودكاني كه علائم عفونت گوش را دارند (بخصوص اگر با تب همراه باشد) حتماً لازم است توسط پزشك ويزيت شوند.
  درمان بيماري
  پزشكان براي اينكه گوش درد را درمان كنند فاكتورهاي متعددي را در نظر مي گيرند مانند: نوع و شدت عفونت گوش، تعداد دفعاتي كه تاكنون كودك دچار گوش درد شده است، سن كودك، آيا عفونت گوش روي شنوايي كودك تأثير گذاشته است؟
  لازم به ذكر است كه همه موارد گوش درد نياز به درمان آنتي بيوتيكي ندارد مثل عفونت گوش مياني به علت ويروس ها و برعكس گاهي كودكاني كه مكرراً دچار عفونت مي شوند با تجويز پزشك ممكن است براي دوره محدود زماني مثل فصل زمستان به صورت پيشگيري كننده، روزانه آنتي بيوتيك دريافت كنند.
  در هر صورت اگر آنتي بيوتيك براي كودك تجويز شود حدوداً ۱۰ روز بايد آن را مصرف كند. چند روز پس از شروع درمان آنتي بيوتيكي علائم بهبود پيدا مي كند اما اين به آن معني نيست كه عفونت كاملا برطرف شده است و بايد مصرف آنتي بيوتيك تجويز شده براي كل دوره درماني ادامه يابد، در غير اين صورت علائم مجدداً برگشت مي يابد.
  پيگيري بعد از درمان
  حتي بعد از درمان مناسب آنتي بيوتيكي مختصري مايع در گوش مياني باقي مي ماند كه بايد پزشك مجدداً بيمار را ويزيت كند و از بهبودي كامل اطمينان حاصل كند زيرا تجمع مايع مي تواند علائم واضحي نداشته باشد و گاهي در بچه ها فقط به صورت احساس پري گوش يا صداي pop مي باشد كه مي تواند باعث كاهش شنوايي كودك شود. اگر مايع تا ۳ ماه بعد از درمان عفونت پايدار باقي بماند پزشك متخصص گوش و حلق و بيني باگذاشتن لوله ظريف و كوچكي در پرده گوش مي تواند مايع را خارج نمايد.
  چه كار كنيم كه گوش درد نگيريم
  اگرچه بعضي فاكتورهاي مؤثر در ايجاد بيماري مثل استعداد خانوادگي قابل پيشگيري نمي باشند اما رعايت موارد زير مي تواند از بروز بيماري پيشگيري كند:
  تغذيه با شير مادر: ثابت شده تغذيه با شير، در بيش از ۶ماه در پيشگيري از ابتلا به گوش درد نقش مؤثري دارد. اگر به هر دليلي كودك با شيشه تغذيه مي شود بهتر است زير سر وي بلند باشد و اجازه ندهيد در حالت خوابيده كودك با شيشه تغذيه شود.
  اجتناب از دود سيگار: كودكاني كه والدين آن ها سيگار مي كشند و در معرض دود سيگار هستند بيشتر دچار عفونت مي شوند لذا اجتناب از دود سيگار مي تواند به پيشگيري از بيماري كمك كند.
  مهدكودك: بچه هايي كه در مهدكودك ها يا محل هايي كه تجمع زياد است نگهداري مي شوند به دليل اينكه مكرراً با عفونت هاي ويروس مواجه مي شوند بيشتر دچار گوش درد مي شوند.
  شستشوي دست: يكي از راه هاي مهم براي جلوگيري از انتقال ويروس و ايجاد سرماخوردگي است و به همين جهت ابتلا به عارضه گوش درد را نيز كاهش مي دهد.
  ساير مواردي كه مي تواند با گوش درد همراه باشد ولي علت عفونت گوش مياني نيست عبارتند از: دندان درد، وجود جسم خارجي در مجراي گوش، انسداد مجراي گوش خارجي توسط ترشحات گوش (واكس)

  #22 ارسال شده در تاريخ 2nd April 2009 در ساعت 10:31

 3. secret آواتار ها
  secret
  کاربر سایت
  Dec 2008
  39,621
  378
  تشکر شده : 19,762

  پیش فرض خون ریزی بینی و راه های پیشگشیری

  خون ریزی بینی و راه های پیشگشیری خون ریزی بینی

  طبق آمار به طور تقريبي يك نفر از هر 10 نفر دست كم يكبار سابقه خونريزي شديد از بيني داشته است. خونريزي ممكن است جزئي و يا خيلي شديد باشد. بعد از خونريزي‌هاي قاعدگي، خونريزي بيني شايعترين خونريزي خودبخودي در انسان است كه به علت پارگي عروق مخاط بيني كه بدون محافظ مي‌باشد اتفاق مي‌افتد. شايعترين محل خونريزي در اطفال و بالغين جوان قسمت قدامي تيغه بيني است ( كه ناحيه كيسلباخ kisselbakh يا ليتل little ناميده مي‌شود). خونريزي اين ناحيه را مي‌توان به آساني كنترل نمود. مشكل‌ترين و پيچيده‌ترين محل خونريزي در قسمت خلفي – فوقاني جدار خارجي و تيغه‌ي وسط بيني در اشخاص مسن است.

  شايعترين علت خونريزي بيني ضربه يا تروما است. ضربه‌هاي شديد باعث شكستگي استخوان بيني شده و ضربه‌هاي خفيف نظير دستكاري بيني با انگشت آسيب به ناحيه ليتل وارد آورده و سبب از بين رفتن موكوس محافظ آن ناحيه مي‌شود.
  عوامل مهم در كنترل خونريزي‌هاي بيني عبارتند از: علت، محل خونريزي، نحوه معالجه آن.
  علت شناسي : عوامل موضعي و عوامل سيستميك
  عوامل موضعي:
  در ميان عوامل موضعي كه سبب خونريزي بيني مي‌شوند، مي‌توان از ضربه‌هاي وارده به صورت، واكنش التهابي تغييرشكل ساختماني، وجود جسم خارجي، تماس با مواد شيميايي سمي، مداخله جراحي و تومورهاي داخلي بيني نام برد. ضربه‌ي موضعي يكي از شايعترين علل خون دماغ است. وارد كردن لوله بيني- معدي (افزايش مداوم فشار هوايي بيني) دستكاري داخلي بيني و بازيابي جسم خارجي داخل بيني كه سبب پاسخ التهابي شديد شده است، همه مي‌توانند مسئول خونريزي بيني باشند عمل‌هاي جراحي داخلي بيني و شكستگي‌هاي استخوان بيني، ديواره سينوس‌هاي صورت- كاسه چشم و قاعده جمجمه هم مي‌تواند سبب خون دماغ شوند.
  بد شكلي‌هاي ساختماني:
  به شكل مادرزادي يا اكتسابي مي‌توانند سبب درگيري قسمت غضروفي يا استخواني تيغه‌ي بيني يا شاخك‌ها شوند. در اين حالت هواي دميده شده با سرعت و تلاطم بيشتري وارد بيني مي‌شود. اين مسئله سبب خشكي غشاي مخاطي- التهاب و دلمه بستن مي‌شود. برداشتن دلمه‌ها از طريق پاك كردن بيني يا با فشار وارد كردن هوا از راه بيني انسداد يافته عروق خوني سطحي را در معرض قرار مي‌دهد و موجب خونريزي مي‌شود.
  سرطان‌هاي متعددي مي‌توانند با خونريزي‌هاي خودبخودي بيني تظاهر كنند يكي از عوامل خونريزي شديد بيني در پسران، آنژيوفيبروم است. اين تومور خوش خيم عروق كه از ناحيه بيني- حلقي منشاء مي‌گيرد ممكن است به صورت خودبخودي يا در پاسخ به ضربه خونريزي كند.
  علائم باليني
  بيماران از خونريزي هر دو بيني معمولاً شكايت دارند در حالي كه در حقيقت يك بيني خونريزي دارد. از بيمار بايد پرسش كرد اگر دو طرف خونريزي دارد شدت كدام بيني بيشتر است. بهتر است لخته‌هاي خون خارج شود بعد به دقت داخل بيني معاينه شود تا محل خونريزي مشخص گردد.
  درمان كلي
  1- حفظ خونسردي
  2- بيمار بايد بنشيند و بالاتنه‌ي خود را به جلو خم كند و دهان خود را باز نمايد او در اين حالت مي‌تواند خون را تف كرده و آن را قورت ندهد سرانجام بالاتنه بايد به حالت معمول در آيد.
  تنها اگر به مدت 5 دقيقه قسمت جلوئي بيني را در سمت خونريزي به روي تيغه‌ي بيني با انگشت دست بفشاريم بسياري از خونريزي‌هاي بيني مهار مي‌شوند به بيماران گوشزد مي‌شود كه پنبه يا دستمال در بيني خود نگذارند. زيرا ممكن است هنگام در آوردن آنها دچار مشكل شوند و مخاط بيني بيشتر دچار آسيب شوند. اگر سابقه خونريزي شديد يا طولاني وجود دارد يا در حين معاينه بيمار دچار افت فشار خون ارتوستاتيك (كاهش فشار خون وضعيتي) مي‌شود. تعيين سطح هموگلوبين و هماتوكريت جهت تصميم‌گيري در مورد ضرورت تزريق خون به بيمار الزامي است.
  3- كمپرس‌هاي سرد بايد پشت گردن و همچنين پشت بيني گذارده شود.
  4- پايين آوردن فشار خون
  5- قطع داروهاي ضد انعقادي
  درمان موضعي
  - كوتر كردن (cautery)
  - تامپوناد قدامي و خلفي
  مهار خونريزي احتياج به همكاري بيمار و وسايل معاينه دقيق از جمله چراغ پيشاني و ساكشن دارد روش‌هاي متعددي براي هموستاز (توقف خونريزي) وجود دارد كه مي‌تواند از كوتريزاسيون شيميايي (اسيد‌تري كلرواستيك و نيترات نقره) و الكتريكي تا تامپون قسمت قدامي و خلفي بيني متفاوت باشد. البته روش‌هاي ديگري از جمله كوتريزاسيون با كمك آندوسكوپي- بستن شريان‌هاي اصلي‌تر جراحي‌هاي سپتوپلاستي تيغه‌ي بيني و ... وجود دارد.
  بايد در ابتدا خون، لخته‌ها و اجسام خارجي را خارج شود. سپس از فنيل افرين و ليدوكائين جهت ايجاد انقباض عروقي و بي‌حسي لازم به شكل موضعي شود. مي‌توان درست روي همان مخاط شكننده به آرامي يك قلم آغشته به نيترات نقره را به عروق خوني كه به موضع خونريزي مي‌رسند تماس دهيم بهتر است آن رگ خوني كه به محل خونريزي دهنده مي‌رسد سوزانده شود تا اين كه مستقيماً خود محل را بسوزانيم.
  در صورتي كه امكان كوتريزاسيون نباشد يا با كوتريزاسيون خونريزي كنترل نشود بايد از تامپون استفاده كرد.
  بدون توجه به روش اقدامي، تامپون بيني بايد دست كم 72-48 ساعت باقي بماند هم به دليل اينكه اين پانسمان راه تخليه سينوس‌هاي اطراف بيني را مي‌بندد و هم به خاطر اينكه احتمال سندرم شوك عفوني كاهش يابد از آنتي بيوتيك استفاده مي‌شود.

  حدود 10% خون دماغ‌هاي خلفي به روش‌هاي درماني معمولي پاسخ نمي‌دهد و مداخله جراحي لازم است.
  راهنمايي‌هايي جهت ارجاع به متخصص
  خون دماغ مداوم نيازمند به ارزيابي توسط متخصص گوش، حلق و بيني دارد. بيماري كه به بستن قسمت خلفي بيني نياز دارد بايد حتماً توسط پزشك متخصص گوش، حلق و بيني درمان شود. آزمايش‌هاي معمولي كه شامل PT و PTT شمارش پلاكت و زمان سيلان است.
  بايد در موارد خونريزي شديد بيني انجام شوند سطح هموگلوبين و هماتوكريت بايد تعيين شود تا تصميم بگيريم كه بيمار احتياج به تزريق خون دارد يا خير. هنگامي كه خونريزي بند آمد استفاده از قطره كلرورسديم - اجتناب از دستكاري داخل بيني و استفاده از پماد مناسب بر روي تيغه بيني مي‌تواند از خونريزي مجدد بين جلوگيري كند.

  #23 ارسال شده در تاريخ 15th April 2009 در ساعت 14:17

 4. یک کاربر از این پست تشکر کرده است :


 5. abiaseman57 آواتار ها
  abiaseman57
  کاربر سایت
  Dec 2008
  mashhad
  379
  113
  تشکر شده : 441

  پیش فرض

  جالب بود اما من یه خواهر زاده دارم که مدام خونریزی از بینی داره کلی هم آزمایش داده اما فایده نداشته.
  صداقت نخستین فصل کتاب عشق است......
  #24 ارسال شده در تاريخ 15th April 2009 در ساعت 15:22

 6. secret آواتار ها
  secret
  کاربر سایت
  Dec 2008
  39,621
  378
  تشکر شده : 19,762

  پیش فرض

  نقل قول نوشته اصلی توسط abiaseman57 فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  جالب بود اما من یه خواهر زاده دارم که مدام خونریزی از بینی داره کلی هم آزمایش داده اما فایده نداشته.

  باید حتما پیش متخصص گوش و حلق بینی برود

  #25 ارسال شده در تاريخ 15th April 2009 در ساعت 17:41

 7. secret آواتار ها
  secret
  کاربر سایت
  Dec 2008
  39,621
  378
  تشکر شده : 19,762

  پیش فرض آسیب به گوش میانی در اثر تغییرات فشاری

  آسیب به گوش میانی در اثر تغییرات فشاری آسیب به گوش میانی در اثر تغییرات فشاری

  --------------------------------------------------------------------------------

  شرح بیماری

  آسیب‌ به‌ گوش‌ میانی‌ در اثر تغییرات‌ فشاری‌ در این‌ نوع‌ آسیب‌، گوش‌ میانی‌، شیپور اُستاش (مجرایی‌ که‌ محفظه‌ گوش‌ میانی‌ را به‌ حلق‌ وصل‌ می‌کند) و انتهای‌ اعصابی‌ که‌ در گوش‌ وجود دارند متأثر می‌شوند.


  علایم‌ شایع‌


  ناشنوایی‌ (به‌ درجات‌ مختلف‌)
  احساس‌ گرفتگی‌ در گوش‌
  درد خفیف‌ تا شدید در گوش‌، یا در ناحیه‌ فک‌ و پیشانی‌
  گیجی‌ و منگی‌
  وزوز گوش‌
  گریه‌ در شیرخواران‌ و خردسالان‌


  علل‌

  آسیب‌ ناشی‌ از افزایش‌ ناگهانی‌ فشار محیط‌ اطراف‌، مثلاً به‌ هنگام‌ ارتفاع‌ کم‌کردن‌ سریع‌ هواپیما یا به‌ هنگام‌ غواصی‌. در این‌ شرایط‌، هوا از راه‌ بینی‌ و حلق‌ به‌ محفظه‌ گوش‌ میانی‌ می‌رود تا فشار در دوطرف‌ پرده‌ گوش‌ متعادل‌ شود. اگر مجرایی‌ که‌ از حلق‌ به‌ محفظه‌ گوش‌ میانی‌ کشیده‌ شده‌ است‌ (شیپور اُستاش‌) درست‌ عمل‌ نکند، فشار در محفظه‌ گوش‌ میانی‌ کمتر از فشار محیط‌ خواهد بود. این‌ فشار منفی‌ در گوش‌ میانی‌ باعث‌ می‌شود پردة‌ گوش‌ به‌ درون‌ گوش‌ کشیده‌ شود. بعداً ممکن‌ است‌ خون و مخاط‌ در گوش‌ میانی‌ ظاهر شود. احتمال‌ بروز این‌ آسیب‌ وقتی‌ که‌ فرد سرماخوردگی‌ دارد و به‌ غواصی‌ می‌پردازد یا با هواپیما سفر می‌کند، بیشتر است‌.
  آسیب‌ در اثر ضربه‌ به‌ گوش‌ خارجی‌ یا میانی‌ (بوکس‌، اسکی‌ روی‌ آب‌، تصادفات‌، و غیره‌).


  عوامل تشدید کننده بیماری


  عفونت تنفسی‌ اخیر
  پرواز با هواپیما
  غواصی‌
  سقوط‌ با چتر نجات‌
  کوهنوردی‌ در ارتفاعات‌ بالا
  ورزش‌های‌ مستلزم‌ برخورد فیزیکی‌
  کم‌ بودن‌ سن‌ (شیرخواران‌ و خردسالان‌). در این‌ حالت‌ گشادکردن‌ شیپور اُستاش‌ (با قورت‌ دادن‌ آن‌ دهان‌) دشوار است‌.


  پیشگیری‌


  وقتی‌ که‌ سرماخوردگی‌ دارید، غواصی‌ نکنید. اگر مجبور به‌ مسافرت‌ با هواپیما هستید، از قرص‌ها یا اسپری‌های‌ تخفیف‌دهنده‌ تورم‌ مخاط‌ حلق‌ و بینی‌ استفاده‌ کنید. دستور دارویی‌ را رعایت‌ کنید.
  به‌ هنگام‌ پرواز، زمانی‌ که‌ هواپیما در حال‌ ارتفاع‌ گرفتن‌ است‌ یا از ارتفاع‌ خود کم‌ می‌کند، یک‌ شیرینی‌ سفت‌ یا آدامس‌ را در دهان‌ بجوید تا به‌ این‌ ترتیب‌ مجبور به‌ قورت‌ دادن‌ آب‌ دهان‌ خود به‌ دفعات‌ باشید.
  یک‌ نفس‌ متوسط‌ بکشید، بینی‌ خود را با دست‌ بگیرید و دهان‌ خود را ببندید و سعی‌ کنید با راندن‌ آهسته‌ هوا به‌ لُپ‌ها، هوا را به‌ داخل‌ شیپور اُستاش‌ برانید (مانوور والسالوا).
  به‌ هنگام‌ ارتفاع‌ گرفتن‌ و کم‌کردن‌ ارتفاع‌، به‌ شیرخوار یک‌ شیشه‌ آب‌ یا آب‌ میوه‌ بدهید.


  عواقب‌ مورد انتظار

  اغلب‌ موارد با درمان‌ قابل‌ برگشت‌ هستند، بدون‌ اینکه‌ آسیب‌ یا ناشنوایی‌ دایمی‌ رخ‌ دهد.


  عوارض‌ احتمالی‌


  ناشنوایی‌ دایمی‌
  پاره‌ شدن‌ پرده‌ گوش‌
  عفونت گوش‌ میانی‌


  درمان‌


  اصول‌ کلی‌


  در اغلب‌ موارد، هیچ‌ درمانی‌ لازم‌ نیست‌ و علایم‌ در عرض‌ چند ساعت‌ یا چند روز برطرف‌ می‌شوند.
  اگر گوش‌ ترشح‌ دارد، یک‌ تکه‌ کوچک‌ پنبه‌ را در کانال‌ گوش‌ خارجی‌ بگذارید تا ترشح‌ را جذب‌ کند.
  ندرتاً لازم‌ می‌شود که‌ برای‌ آزاد کردن‌ مایع‌ محبوس‌ شده‌ در گوش‌ میانی‌، پرده گوش با جراحی‌ باز شود. گاهی‌ یک‌ لوله‌ کوچک‌ پلاستیکی‌ نیز در پرده‌ گوش‌ تعبیه‌ می‌شود تا فشار در دو طرف‌ پرده‌ گوش‌ متعادل‌ باقی‌ بماند. این‌ لوله‌ در عرض‌ 12-9 ماه‌ خود به‌ خود بیرون‌ می‌افتد.


  داروها


  برای‌ رفع‌ درد و ناراحتی‌ خفیف‌، می‌توان‌ از داروهای‌ کاهنده‌ تورم‌ مخاط‌ بینی‌ و حلق‌، و داروهای‌ ضددرد مثل‌ استامینوفن‌ استفاده‌ کرد.
  امکان‌ دارد برای‌ شما قرص‌ها و اسپری‌های‌ قوی‌تر تخفیف‌ دهنده‌ تورم‌ مخاط‌ بینی‌ و حلق‌ تجویز شود. این‌ داروها باید حداقل‌ به‌ مدت‌ دو هفته‌ پس‌ از آسیب‌ مصرف‌ شوند.
  اگر عفونت وجود داشته‌ باشد، آنتی بیوتیک تجویز می‌شود.


  فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری

  با شروع‌ بهبودی‌ علایم‌، فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری های‌ عادی‌ خود را از سر گیرید.


  رژیم‌ غذایی‌

  هیچ‌ رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود.


  درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟


  اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان علایم‌ آسیب‌ به‌ گوش‌ میانی‌ *در اثر تغییرات‌ فشاری‌ را دارید.
  اگر یکی‌ از مشکلات‌ زیر در هنگام‌ درمان‌ روی‌ دهد:
  تب
  سرگیجه‌
  سردرد شدید
  درد شدید
  گیجی‌
  اگر دچار علایم‌ جدید غیرقابل کنترل شده اید. داروهای‌ مورد *استفاده‌ در درمان‌ ممکن‌ است‌ عوارض‌ جانبی‌ به‌ همراه‌ داشته‌ باشند.

  #26 ارسال شده در تاريخ 15th April 2009 در ساعت 17:44

 8. secret آواتار ها
  secret
  کاربر سایت
  Dec 2008
  39,621
  378
  تشکر شده : 19,762

  پیش فرض ناشنوايي‌ و اختلال‌ در شنوايي‌

  ناشنوايي‌ و اختلال‌ در شنوايي‌ ناشنوايي‌ و اختلال‌ در شنوايي‌
  Hearing impairment or loss



  شرح بيماري
  علايم‌ شايع‌
  علل‌
  عوامل‌ افزايش‌ دهنده‌ خطر
  پيشگيري‌
  عواقب‌ مورد انتظار
  عوارض‌ احتمالي‌
  درمان‌
  اصول‌ كلي‌
  داروها
  فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري
  رژيم‌ غذايي‌
  درچه شرايطي بايد به پزشك مراجعه نمود؟

  شرح بيماري
  ناشنوايي‌ و اختلال‌ در شنوايي‌ عبارت‌ است‌ از كاهش‌ توانايي‌ يا ناتواني‌ كامل‌ در شنيدن‌. ناشنوايي‌ مي‌تواند به‌ علت‌ مشكل‌ در استخوان‌هاي‌ كوچك‌ موجود در گوش‌ مياني‌ كه‌ صدا را انتقال‌ مي‌دهند يا مشكل‌ در شاخه‌هاي‌ عصب‌ هشتم‌ مغزي‌ كه‌ صدا را به‌ مغز انتقال‌ مي‌دهند باشد. بنابراين‌ دو نوع‌ ناشنوايي‌ وجود دارد:
  ناشنوايي‌ انتقالي‌، كه‌ در آن‌ استخوان‌هاي‌ كوچك‌ موجود در گوش‌ مياني‌ تخريب‌ مي‌نوشند و صدا را انتقال‌ نمي‌دهند (اتواسكلروز).
  ناشنوايي‌ حسي‌ ـ عصبي‌، كه‌ در آن‌ عصب‌ هشتم‌ مغزي‌ (عصب‌ شنوايي‌) اغلب‌ به‌ دلايل‌ ناشناخته‌ آسيب‌ مي‌بينيد. ناشنوايي‌ مختلط‌، شامل‌ هر دو نوع‌ ناشنوايي‌ انتقالي‌ و حسي‌ ـ عصبي‌
  علايم‌ شايع‌
  در شيرخوار:
  پاسخ‌ ندادن‌ به‌ صداهاي‌ محيط‌، خصوصاً صداهايي‌ كه‌ قاعدتاً بايد شيرخوار را از جا بپرانند.
  در افراد مسن‌:
  مشكل‌ داشتن‌ در افتراق‌ (گوش‌ دادن‌ انتخابي‌ به‌) صداهاي‌ محيط‌ اطراف‌
  وزوز گوش‌، سرگيجه‌، درد
  بلند كردن‌ صداي‌ راديو يا تلويزيون‌
  علل‌
  مادرزادي‌ در اثر توارث‌ ژنتيكي‌ غالب‌ يا مغلوب‌
  عفونت‌هاي‌ مزمن‌ گوش‌ مياني‌ يا گسترش‌ عفونت‌ به‌ گوش‌ داخلي‌
  توليد موم‌ گوش‌ به‌ مقدار زياد
  اختلالات‌ رگ‌هاي‌ خوني‌، از جمله‌ بالا بودن‌ فشارخون‌
  صدمه‌ به‌ سر
  تومور
  لخته‌هاي‌ خوني‌ كه‌ به‌ رگ‌هاي‌ كوچك‌ تغذيه‌كننده‌ عصب‌ شنوايي‌ مي‌روند.
  مولتيپل‌ اسكلروز (ام‌.اس‌)
  سيفليس‌
  اختلالات‌ انعقاد خون‌
  عفونت‌ ويروسي‌ مثل‌ اوريون‌
  قرار گرفتن‌ طولاني‌ مدت‌ در معرض‌ صداهاي‌ 85 دسي‌بل‌ يا قوي‌تر
  بالا رفتن‌ سن‌. اكثر افراد بالاي‌ 65 سال‌ در شنيدن‌ صداهاي‌ زير (با فركانس‌ بالا) مشكل‌ دارند.
  عوامل‌ افزايش‌ دهنده‌ خطر
  سابقه‌ خانوادگي‌ ناشنوايي‌ مادرزادي‌ يا اكتسابي‌
  مصرف‌ داروهايي‌ مثل‌ ضد التهاب‌هاي‌ غيراستروييدي‌، سيس‌ پلاتين‌، اريترومايسين‌ها، جنتامايسين‌، استرپتومايسين‌، توبرامايسين‌، كينين‌، فوروسمايد، اسيد اتاكرينيك‌، يا دوزهاي‌ بالاي‌ آسپيرين‌، و ساير داروها
  افرادي‌ كه‌ در مشاغلي‌ مشغول‌ به‌ كار هستند يا تفريحاتي‌ دارند كه‌ سطح‌ صدا در آنها بالا است‌، مثل‌ نواختن‌ موسيقي‌هاي‌ سنگين‌ يا كارگراني‌ كه‌ با مته‌هاي‌ بادي‌ قوي‌ آسفالت‌ خيابان‌ را مي‌كنند.
  پيشگيري‌
  از مصرف‌ طولاني‌مدت‌ يا مصرف‌ مقادير بالاتر از دوزهاي‌ طبيعي‌ داروهايي‌ كه‌ باعث‌ ناشنوايي‌ مي‌شوند خودداري‌ كنيد.
  در صورت‌ وجود بيماري‌هاي‌ زمينه‌ساز ناشنوايي‌، خصوصاً عفونت‌هاي‌ گوش‌ و مشكلات‌ آلرژيك‌ و تنفسي‌، به‌ پزشك‌ مراجعه‌ كنيد.
  از قرار گرفتن‌ طولاني‌مدت‌ در معرض‌ صداي‌ بلند خودداري‌ كنيد. اگر چاره‌اي‌ نيست‌، از محافظ‌هاي‌ مناسب‌ گوش‌ استفاده‌ نماييد.
  عواقب‌ مورد انتظار
  بعضي‌ از موارد ناشنوايي‌ انتقالي‌ را مي‌توان‌ با جراحي‌ درمان‌ كرد. ناشنوايي‌ ناشي‌ از قرار گرفتن‌ طولاني‌مدت‌ در معرض‌ صداي‌ بلند نيز گاهي‌ با حذف‌ صدا برطرف‌ مي‌شود. اما ساير انواع‌ ناشنوايي‌ معمولاً دايمي‌ هستند.
  عوارض‌ احتمالي‌
  ناشنوايي‌ دايمي‌
  تأخير در كسب‌ توانايي‌ها و مهارت‌هاي‌ زباني‌ در كودكان‌
  تأثيرات‌ عاطفي‌ ناشنوايي‌
  درمان‌

  اصول‌ كلي‌
  شنوايي‌ سنجي‌ و آزمون‌هاي‌ شنوايي‌ با يك‌ دياپازون‌ (آزمون‌ رينه‌) براي‌ تشخيص‌ اختلالات‌ شنوايي‌. با كمك‌ اين‌ بررسي‌ها مي‌توان‌ شدت‌ و الگوي‌ هرگونه‌ مشكل‌ شنوايي‌ و نوع‌ ناشنوايي‌ (انتقالي‌ يا حسي‌ ـ عصبي‌) را تعيين‌ كرد.
  با انجام‌ كارهاي‌ نسبتاً ساده‌ مثل‌ در آوردن‌ موم‌ گوش‌ يا ترميم‌ پارگي‌ پرده‌ گوش‌ ممكن‌ است‌ مشكل‌ شنوايي‌ برطرف‌ شود.
  اگر ناشنوايي‌ به‌ داروها مربوط‌ باشد، تغيير در دوزاژ با قطع‌ مصرف‌ دارو ممكن‌ است‌ كمك‌كننده‌ باشد.
  گاهي‌ جراحي‌ براي‌ ناشنوايي‌ از نوع‌ انتقالي‌ اگر ناشنوايي‌ دايمي‌ يا ناتوان‌كننده‌ باشد:
  زبان‌ علامتي‌ با دست‌ و مهارت‌هاي‌ لب‌ خواني‌ را فرا بگيريد.
  در صورت‌ توصيه‌، از سمعك‌ استفاده‌ كنيد و كار با آن‌ را ياد بگيريد.
  در صورت‌ لزوم‌، گفتار درماني‌ و بازتواني‌ گفتاري‌
  در صورت‌ امكان‌، از وسايل‌ مخصوص‌ براي‌ تلفن‌ خود استفاده‌ كنيد.
  وسوسه‌ گوشه‌گيري‌ اجتماعي‌ به‌ خاطر مشكل‌ شنوايي‌ را از خود دور كنيد. انزوا باعث‌ بيشتر شدن‌ مشكلات‌ ارتباطي‌ و سَرخوردگي‌ مي‌شود، و سازگاري‌ را نيز مشكل‌تر مي‌كند.
  داروها
  آنتي‌بيوتيك‌ها، اگر عفونت‌ وجود داشته‌ باشد.
  داروهاي‌ دكونژستان‌ براي‌ ساير عفونت‌هاي‌ گوش‌
  درمان‌ استروييد براي‌ ناشنوايي‌ حسي‌ ـ عصبي‌ ناگهاني‌ و بدون‌ علت‌ مشخص‌
  فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري
  محدوديتي‌ براي‌ آن‌ وجود ندارد.
  رژيم‌ غذايي‌
  رژيم‌ خاصي‌ توصيه‌ نمي‌شود.
  درچه شرايطي بايد به پزشك مراجعه نمود؟
  اگر احتمال‌ مي‌دهيد كه‌ دچار مشكل‌ در شنوايي‌ شده‌ايد، خصوصاً اگر تازگي‌ها مجبور شده‌ايد مرتباً از ديگران‌ بخواهيد كه‌ گفته‌هاي‌ خود را تكرار كنند يا اعضاي‌ خانواده‌تان‌ مرتباً از شما مي‌پرسند كه‌ آيا خوب‌ مي‌شويد يا خير.
  اگر يكي‌ از اعضاي‌ خانواده‌تان‌ علايم‌ ناشنوايي‌ را پيدا كرده‌ باشد.

  #27 ارسال شده در تاريخ 15th April 2009 در ساعت 17:44

 9. secret آواتار ها
  secret
  کاربر سایت
  Dec 2008
  39,621
  378
  تشکر شده : 19,762

  پیش فرض علائم عفونت سینوس

  علائم عفونت سینوس عفونت سینوس ممکن است به علت باکتری، ویروس یا حتی قارچ‌ رخ دهد

  درمان بستگی به نوع عفونت دارد، بنابراین باید برای تعیین گزینه‌های تشخیصی و درمانی باید به نزد دکتر بروید.

  علائم رایج عفونت سینوس اینها هستند:

  * سردرد، به خصوص در اول صبح.
  * درد در پیشانی، فک، دندان و گونه‌ها و بین چشم‌ها.
  * تورم و التهاب مجاری اشکی، پلک‌ها، و سایر بافت‌های اطراف چشم‌ها.
  * پرخونی و گرفتگی بینی، گلودرد، درد گردن و سرفه.
  * تب.
  * ضعف و خستگی.

  #28 ارسال شده در تاريخ 15th April 2009 در ساعت 17:49

 10. secret آواتار ها
  secret
  کاربر سایت
  Dec 2008
  39,621
  378
  تشکر شده : 19,762

  پیش فرض گلویم درد می کند،چه کنم؟

  گلویم درد می کند،چه کنم؟ گلودرد در بیشتر موارد به علت یک ویروس مثل ویروس سرماخوردگی یا آنفلوانزا ایجاد و در برخی موارد نیز به علت التهاب لوزه ها (تونزيليت) كه توسط نوعي ميكروب به نام استافيلوكوك ايجاد مي شود فرد را مبتلا کند.
  به گزارش خبرنگار سلامت نیوز،از علائم احتمالی گلو درد می توان به؛مشکل در بلعیدن خواراکی ها، لوزه هاي قرمز و متورم كه ممكن است با لكه هاي زرد چركی پوشيده شده باشند، غدد لنفاوي متورم در گردن، خرخر كردن هنگام خواب،صداي تودماغي، بوي بد دهان و درجه حرارت بالای 38 درجه اشاره کرد.

  و اما توصیه هائی برای درمان سریعتر گلودرد:
  -برای کاهش درد از شربت استامینوفن استفاده کنید.
  -بسیار مایعات بنوشید.
  -سوپ و آش فراموشتان نشود.
  -در صورت تب،فرد مبتلا را پاشویه کنید.
  -آب نمک غرغره نکنید ،چون تحقیقات نشان داده که غرغره آب نمک احتمال انتقال عفونت به حلق را بیشتر می کند.
  -در زمستان،هوای اتاق را مرطوب نگهدارید.
  -از دسر های سرد و خنک مانند بستنی استفاده کنید.

  #29 ارسال شده در تاريخ 15th April 2009 در ساعت 17:52

 11. secret آواتار ها
  secret
  کاربر سایت
  Dec 2008
  39,621
  378
  تشکر شده : 19,762

  پیش فرض آغاز فصل سرما و بروز سينوزيت

  آغاز فصل سرما و بروز سينوزيت آغاز فصل سرما و بروز سينوزيت
  با شروع فصل سرما فرد دچار بيماري‌هاي شايع دراين فصل مي‌شود كه عفونت " سينوزيت‌هاي گونه و پيشاني " از جمله آن‌ها است.
  سينوس‌ها ، گروهي از حفره‌هاي پر از هوا هستند كه در اطراف چشم‌ها و بيني قرار گرفته‌اند و اين حفره‌ها موجب تشديد صوت در سر مي‌شوند.
  سينوزيت همراه با علايمي همچون سرماخوردگي، سرفه يا گلودرد بروز مي‌كند و از آنجايي كه سينوس‌ها با مخاط بيني پوشيده مي‌شوند و با حلق فوقاني نيز ارتباط دارند، عفونت اين مناطق(بيني و حلق) مي‌تواند به راحتي به‌سينوس‌ها منتقل شود.
  ترشح سبز، زرد چركي از بيني، درد بر روي گونه‌ها يا پيشاني، درد در هنگام حركت دادن سر و تب خفيف از علايم شايع اين بيماري است.
  دكتر"علي اصغر شيرزادي " دبير انجمن جراحان گوش، گلو، بيني و سرو گردن ايران در اين زمينه به خبرنگار ايرنا گفت:
  سينوزيت در فصول مختلف گرم و سرد سال رخ مي‌دهد كه به دو صورت حاد و مزمن بروز مي‌كند.
  وي افزود:
  سينوزيت حاد به دنبال سرماخوردگي در فصول سرد و در فصل‌هاي گرم پس از بيرون آمدن از آب استخر بروز مي‌كند. اين بيماري به صورت درد در سر و صورت ، تب ، گرفتگي بيني ، ترشحات چركي از بيني و علايم عمومي سرماخوردگي ظاهر مي‌شود.
  شيرزادي از مادران و پدران خواست كه اگر كودك شما مبتلا به سرماخوردگي، سرفه يا گلودرد شد به تغيير رنگ ترشحات بيني وي توجه كنند و بيني كودك را از نظر وجود جسم خارجي در آن بررسي كنند.
  وي در عين حال گفت :
  در صورت وجود جسم خارجي در بيني ممكن است ترشحات به صورت بدبو و خوني شوند كه در آن صورت بايد به پزشك مراجعه كرد.
  دبير انجمن جراحان گوش افزود:
  اگر جسم خارجي در كار نيست، براي رفع گرفتگي بيني مي‌توان از بخور آب جوش استفاده و اگر كودك از سردرد يا تب شاكي است مي‌توان از شربت استامينوفن استفاده شود.
  وي توصيه كرد كه براي رفع علايم سينوزيت از بخور آب گرم استفاده شود.

  #30 ارسال شده در تاريخ 15th April 2009 در ساعت 17:53

صفحه 3 از 7 نخستنخست 12345 ... آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. آناتومی بینی
  توسط ghazal606 در انجمن آرشیو بخش پزشکی و بهداشتی
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 19th June 2009, 01:10
 2. بیماریهای مقاربتی
  توسط j.satan در انجمن آرشیو بخش پزشکی و بهداشتی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 14th May 2009, 23:30
 3. کلیات و بیماریهای مرتبط با جراحی
  توسط secret در انجمن انواع جراحیهای زیبایی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 19th April 2009, 20:37
 4. عفونت گوش
  توسط Admin در انجمن پيش دبستاني (5 تا 8 سال)
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 15th April 2009, 18:11
 5. کلیات و بیماریهای مرتبط با جراحی
  توسط secret در انجمن انواع جراحیهای زیبایی
  پاسخ ها: 5
  آخرين نوشته: 2nd April 2009, 23:59

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran&تزیین سفره هفت سین 96