اختلالات خواب ( علل و درمان )
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 13
 1. lale237 آواتار ها
  lale237
  مدیر بخش روانشناسی
  Sep 2008
  خراسان شمالی
  1,176
  2,446
  تشکر شده : 1,854

  Smile اختلالات خواب ( علل و درمان )  خواب فرآیندی است که مغز برای عمل‌كرد مناسب به آن نیاز دارد. عموم مردم و حتا برخی از بالینگران جدی بودن اختلال‌های خواب را درک نکرده اند. اگر چه افرادی که دچار مشکلات خواب هستند، كم‌تر مشکل خود را پی‌گیری می‌كنند ولی شاید علت آن بی تفاوتی بخشی از سیستم مراقبت‌های بهداشـتی ازجمله پزشــکان نسبت به این مساله باشد.


  ممکن است این بی تفاوتی ریشه در ناآگاهی آنان نسبــت به اهمیت و تاثیرات منفی اختلال‌های خواب روی زندگی فرد داشـته باشد.


  این‌كه «کسی ازبی خوابی نمی میرد» افسانه ای بیش نیست. بسیاری از اختلال‌های خواب تهدید کننده حیات هستند، چه به صورت مستقیم، مانند: « اختلال بی خوابی کشنده خانوادگی» یا «آپنه خواب انســدادی هنگام خواب» و چه به صورت غیرمستقیم، مانند: «حوادث مرتبط با اختلال‌های خواب».


  هزینه غیرمستقیم حوادث ناشی از اختلال‌های خواب به تقریب ۱۰۰ ملیون دلار در سال در امریکا برآورد شده است. بنابر این اختلال خواب مشکلی جدی است که نه تنها بر خانواده بلکه بر همکاران و اجتماع به طور کل تاثیر می‌گذارد.


  مرگ ومیر در بین افرادی که كم‌تر و بیش‌تر از حد طبیعی می‌خوابند، افزایش می یابد. یک پی‌گیری ۶ ساله نشــان داده است که مرگ ومیر مـردان ۳۰ ساله و بالاتـرکه كم‌تر از ۴ ساعت در شبانه روز می خوابیدند ۸/۲ بار بیش‌تر از کسانی بود که ۸-۷ ساعت می خوابیدند. از سویی دیگر مرگ و میر در مردانی که بیش از۱۰ ساعت در شبانه روز می خوابند، ۸/۱ بار بیش‌تر از مردانی است که به میزان طبیعی می خوابند. طب اختلال‌های خواب به سرعت در حال تبدیل شدن به یک رشته فوق تخصصی است.


  میزان خواب مورد نیاز:


  مقدارخوابی که افراد نیاز دارند به طور قابل توجهی متنوع است. اکثر بالغین ۷- ۸ ساعت در شبانه روز می خوابند. اگر چه بعضی از افراد بدون این‌كه عارضه ای برایشان داشته باشد كم‌تر از این میزان می خوابند. اغلب افراد بالای ۶۰ سال از مشکلات خواب شاکی هستند و تغییر در الگوی خواب در این سنین شایع است و بخشی از پدیده سالمندی است.


  بی خوابی:


  شایع‌ترین شکایت در بیمارانی است که با مشکلات خواب به پزشک مراجعه می‌كنند. بی خوابی و خواب آلودگی متعاقب آن دیسترس بارزی بر فرد وارد می آورد و فعالیت‌های زندگی روزمره او را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بی خوابی گاهی علامتی از بیماری زمینه ای دیگری است. ولی می‌توانید به بیماران اطمینان بدهید که در اکثر موارد می‌توانند بر مشکلات خواب فایق آیند.
  بی خوابی خود را به صورت مشکل در به خواب رفتن، سحرخیزی، بیدار شدن‌های مکرر و بی‌قراری یا خوابی که نیرو زا نیست، خود را نشان می‌دهد. وقتی بی خوابی با اختلال در عمل‌كرد فرد در زمینه‌های مختلف خانوادگی، شغلی و یا تحصیــلي همراه شود مي‌توان گفت اختلال خواب وجود دارد.


  عوارض بي خوابي:

  بعضي از اثرات خواب ناکافي در زير آورده شده:


  به‌خواب رفتن در طول روز
  احساس خستگي
  کاهش تمرکز
  مشکلات حافظه
  مشکل در تصميم گيري
  تحريک پذيري
  کاهش تحمل ناکامي
  افزايش خطر حوادث و تصادفات


  علل بي خوابي:


  بي خوابي ممکن است يک اختلال خواب اوليه يا نشانه اي از اختلال رواني، جسمي و يا ناشي از مصرف مواد باشد. به‌طور کل علل بي خوابي را مي‌توان به دسته‌هاي زيرتقسيم کرد:


  - علل روان‌شناختي: افسردگي، اضطراب، استرس و…


  - علل جسمي: وزن بالا، نارسايي قلبي، بيماري‌هاي تنفسي مانند آسم و COPD، بيماري‌هاي گوش وحلق و بيني مانند سينوزيت، ديابت، زخم معده و اثني عشر، دردها مانند کمردرد و سردرد، آرتريت، مصرف داروهايي مانند استروييدها، دکونژستانت‌ها و ساير داروهاي محرک و….


  - علل ناشي ازالگوي زندگي: مصرف الکل، چاي يا قهوه، خوردن غذاي سنگين قبل از خواب، چرت زدن روزانه، الگوي نامنظم خواب


  - علل محيطی: محیط خیلی گرم یا سرد، سر و صدا، آلودگی هوا، نداشتن حریم خصوصی، شلوغ بودن و تعداد بالای افراد خانواده
  در ابتدا باید مشخص کنید که بیمارتان از اختلال خواب خاصی رنج می برد یا خیر.


  سوالات زیر کمک کننده است:


  آیا تاکنون کسی به شما گفته که در خواب با صدای بلند خروپف می کنید؟
  احتمال وجود آپنه خواب وجود دارد. این وضعیت ممکن است خطراتی ازجمله توقف تنفس در هنگام خواب و عوارض قلبی را به همراه داشته باشد. البته درمان موثری برای آن وجوددارد. در صورتی که این تشخیص مدنظرتان است بیمار را به متخصص ارجاع دهید.


  آیا اتفاق افتاده که به طور ناگهانی بدون این‌كه بتوانید در برابر آن مقاومت کنید دچارحمله خواب شوید و نتوانید خود را بیدار نگه دارید؟


  در این وضعیت تشخیص نارکولپسی مطرح می‌شود. این وضعیت نیزخطرناک است، به‌ویژه در هنگام رانندگی و کار با ماشین‌های صنعتی. پس هشدارهای لازم را در این مورد بدهید. به او اطمینان دهیدکه این اختلال به درمان پاسخ خواهد داد و او را به متخصص ارجاع دهید.


  آیا هیچ‌گاه قبل از به خواب رفتن در پاهای خود احســاس ناراحت کننده انقبــاضات عضلانی یا گزگز و مورمورشدن را داشته اید؟ آیا تاکنون کسی به شما گفته که عضلات اندام‌هایتان در هنگام خواب پرش دارند؟


  به احتمالی تشخیص سندرم پاهای بی‌قرار و میوکلونوس شبانه مطرح می‌شود. این وضعیت نیز با درمان دارویی قابل حل است. او را به متخصص ارجاع دهید.


  بی‌خوابی اولیه:


  وقتی بی خوابی ناشی از علل جسمی، روانی یا مصرف مواد نباشد، یعنی علت زمینه ای برای آن نتوان پیداکرد، بی خوابی اولیه وجود دارد. با این وجود گاهی می‌توان علتی برایش پیدا کرد که قابل تغییر باشد. یکی از این علل عدم رعایت اصول بهداشت خواب است. یعنی این‌كه برخی عادت‌ها و فعالیت‌های روزمره زندگی به گونه‌ای، بر کیفیت خواب در شب و بیداری کامل در روز اثر نامطلوب می‌گذارد. گاهی نیز در طول دوره‌های استـرس، بیماری اضطرابی و یا مصـرف و ترک داروهای خواب آور که فرد دچار بی خــوابی می‌شود، اتاق خواب و اشــیا داخل آن به محرک‌های شرطی بی خوابی تبــدیل می شوند. مواجهه با این محرکها در هنگام شروع خواب باعث تداعی بی خوابی‌های قبلی شده و مانع به خواب رفتن فرد می‌شود. این افراد اغلب بر خلاف بیماران مبتــلا به بی خوابی ثانویه ناشی از علل روانـی، عمل‌كرد روزانه خوبی دارند و کار و روابط بین فردی آنان رضایت بخش است، گرچه خستگی بیش از حدی را تحمل می‌كنند. از خصوصیات دیگر این افراد:


  - نگرانی شدیدی در مورد به‌خواب نرفتن خود دارند.


  - تلاش زیادی برای به‌خواب رفتن می‌كنند.


  - ذهن آن‌ها مدام با این مساله مشغول است که، نمی‌توانند به‌خوابند.


  - در هنگام خواب تنش عضلانی زیادی دارند.


  - اغلب علایم جسمی اضطرابی را نیز دارند.


  - هنگامی که در جایی غیر از محل همیشگی می خوابند، به راحتی خوابشان می برد.


  - وقتی تلاش زیادی برای خواب نمی‌كنند به خوبی به‌خواب می‌روند (برای مثال هنگام تماشای تلویزیون)


  توصیه‌های درمانی:


  از زمان‌های بسیار دور استفاده از داروهای خواب آور برای درمان بی خوابی مرسوم بوده است و امروز بیش از همه از دسته دارویی بنزودیازپین‌ها استفاده می‌شود. داروهای خواب آور دیگر کلرال هیدرات، زولپیدم، آنتی هیستامین‌ها، ال- تریپتوفان و به تازگی ملاتونین می باشند.


  ولی به عنوان یک درمان‌گر همیشه باید به خاطر داشته باشید که داروهای خواب آور باید برای مدت کوتاه استفاده شود. مصـرف درازمدت آن باعث ایجاد وابستــگی شده و قطع مصرف را با مشــکل مواجه می‌كند و ممـکن است باعث بدترشدن بی‌خوابی اولیه شود. از سویی دیگر مصرف این داروها به همراه الکل و یا سایرداروهای مضعف سیستم اعصاب مرکزی خطرناک است و در صورتی که بیمار حامله باشد عوارضی را برای جنینش به همراه دارد.


  بنابر این در صورت لزوم با كم‌ترین دوز موثر، دارو را شروع کنید و بیش از دو هفته آن را ادامه ندهید و مصرف دارو را با سایر توصیه‌های درمانی از جمله بهداشت خواب همراه نمایید. اگر پس از قطع دارو هنوز بیمار از بی‌خوابی رنج می برد، علل ثانویه ایجادکننده بی خوابی مانند افسردگی، اضطراب یا سایر اختلال‌های زمینه ای را دوباره مرورکنید. به خاطر داشته باشید که استفاده طولانی مدت از داروی خواب آور می‌تواند باعث تدوام مشــکلات خواب و از نظر دور ماندن اختــلال زمینه ای ایجاد کننده بی خوابی شود.


  درمان‌های غیردارویی بی خوابی:


  همان‌گونه که متذکر شدیم برخی از اختلال‌های خواب به طور مستقیم ناشی از عوامل خارجی، محیطی یا الگوی نادرستی از عادات زندگی است و یا این‌كه محرک‌هایی شرطی وجود دارند که باعث تدوام مشکل بی خوابی در فرد می شوند. بهداشت خواب، قوانینی اصولی وپایه است که در بردارنده آداب و مناسک صحیح برای یک خواب خوب و نیز مواردی است که فرد باید از آن اجتناب کند تا از بی خوابی رهایی یابد.

  I. بهداشت عمومی خواب(Universal sleep hygiene ):


   یک برنامه ورزشی روزانه و دائمی برای خود ترتیب دهید.
   از ورزش شدید، به ویژه قبل از خواب بپرهیزید.
   سر و صدای اضافی، نور زیاد و سرما و گرمای اتاق خوابتان را تعدیل کنید.
   قبل از خواب اگر گرسنه هستید، غذای سبکی میل کنید.
   زمانی را برای آرام‌سازی (relaxation ) اختصاص دهید.
   از خوردن الکل، مصرف سیگار و نوشیدنی‌های کافیین دار هنگام شب(و یا حتا زودتر اگر خیلی به آن حساس هستید) بپرهیزید.
   از تماشای تلویزیون در رختخواب اجتناب کنید.
   از مصرف طولانی مدت قرص‌های خواب آور اجتناب کنید.
   اتاق خواب خود را به میدان جنگ مشکلات عاطفی یا مسائل جنسی خود تبدیل نکنید.
   تغییرات کوچک در اتاق خواب مانند: تغییر دکوراسیون یا تعویض اتاق خواب ممکن است موثر باشد.


  II. درمان کنترل محرک (Stimulus control therapy):


  برای بر هم زدن چرخه معیوب بی خوابی و از بین بردن محرک‌های شرطی، قوانین زیر را به بیمارانتان توصیه كنید.


  قانون اول: فقط وقتی به رختخواب بروید که خواب آلود باشید تا موفقیت را به حداکثر برسانید.


  قانون دوم: از رختخواب فقط برای خوابیدن استفاده کنید. تماشای تلویزیون، مطالعه، خوردن و صحبت کردن با تلفن در رختخواب ممنوع می‌باشد.


  قانون سوم: اگر خوابتان نمی برد بی جهت در رختخواب نمانید و احساس ناکامی نکنید. بعد از چند دقیقه بدون این‌كه مدام چشمتان به ساعت باشد برخیزید و به اتاق دیگری بروید و خود را مشغول به کاری کنید که هیجان برانگیز نیست تا وقتی که خوابتان به سوی شما بازگردد. این قانون را هر چند بار که لازم است تکرار کنید.


  قانون چهارم: ازچرت زدن روزانه بپرهیزید.


  III. محدودکردن خواب(Sleep restriction therapy):

  محدود کردن زمان ماندن در رختخواب، برای کسانی که گزارش می‌كنند چندین ساعت را در رختخواب هستند ولی بیدارند و به‌خواب نمی‌روند، می‌تواند کمک کننده باشد. اگر بیمار گزارش می‌كند که فقط ۵ ساعت از ۸ ساعتی را که در رختخواب به‌سر می‌برد می‌تواند به‌خوابد، زمان ماندن در رختخواب را کاهش دهید. ولی باید مراقب باشید که این زمان نباید به كم‌تر از ۴ ساعت در شبانه روز برسد. خوابیدن در ساعات دیگر شبانه روز نیز باید ممنوع شود، به‌جز سالمندان که می‌توانند چرتی نیم ساعته در روز داشته باشند. وقتی درصد مدت زمان خواب به مدت زمان ماندن در رختخواب افزایش یافت یعنی Sleep efficiency به ۸۵ درصد رسید، می‌توانید هر بار زمان ماندن در رختخواب را ۱۵ دقیقه افزایش دهید.


  IV. آرام‌سازی و تنفس منظم(Relaxation & Rhythmic breathing ):
  یکی از روش‌هایی که کمک می‌كند تا فرد آرامش خود را به دست آورد، تکنیک آرام‌سازی و تنفس منظم است. می‌توانید بترتیب زیر این عمل را آموزش دهید:


  روی صندلی بنشینید وخود را در وضعیت راحت قرار دهید. سر خود را به آرامی به دیوار تکیه دهید، چشمانتان را ببندید و سعی کنید به چیزی فکر نکنید. عضلات خود را به ترتیب تا حدی كه احساس درد نمی كنید منقبض و سپس رها کنید.


  می‌توانید از دست شروع کنید و مشت‌هایتان را بفشارید و دست‌هایتان را به جلوکشیده و عضلات بازو و ساعد خود را منقبض کنید.


  پس از چند ثانیه مشتتان را باز کنید و دست‌هایتان را آرام پایین بیاورید و روی پایتان رها کنید.


  زمان بیش‌تری را به رهاسازی عضله اختصاص دهید. برای مثل اگر ۵ ثانیه انقباض عضله طول کشید ۱۵ ثانیه آن عضله را رها کنید. این کار را به ترتیب برای تمام عضلات بدن شامل: عضلات قفسه سینه شانه‌ها، کمروشکم، ران‌ها و ساق پا و کف پا و عضلات صورت و گردن انجام دهید. با هر بار انقباض و رهاسازی عضله چند بار نفس عمیق بکشید و کلمه آرامش را تکرار کنید. برای این‌كه تنفس منظمی داشته باشید باید ریه‌های خود را با سه شماره و در سه مرحله پروخالی کنید.


  در ابتدا ممکن است بعضی از بیماران احساس بهتری پیدا نکنند، نگران نباشید اگر چند بار این مراحل را درخانه تمرین کنند کم کم مهارت پیدا خواهند کرد. این تمرین می‌تواند در وضعیت درازکش نیز در منزل انجام شود. توصیه کنید که بیمارتان روزی سه بار این تمرین را در منزل انجام دهد و به ویژه انجام این تمرین در هنگام خواب برای افرادی که تنش بالایی درعضلات خود احساس می‌كنند و یا سطح اضطراب بالایی دارند و احساس بی‌قراری قبل از به‌خواب رفتن دارند بسیار موثر است.


  در صورتی که پس از تمام این تمهیدات هنوز بیمارتان ازمشکل بی خوابی رنج می برد او را به متخصص ارجاع كنید.


  منبع: گلپایگان


  ** ســکوتم را به باران هدیه کردم **
  ** تـــمام زنـدگیـم را گـریـه کــردم **
  ** نبــودی در فـراق شــانـه هایــت **
  ** به هر خاکی رسیدم تکیه کردم **

  ......
  #1 ارسال شده در تاريخ 15th May 2009 در ساعت 15:37

 2. lale237 آواتار ها
  lale237
  مدیر بخش روانشناسی
  Sep 2008
  خراسان شمالی
  1,176
  2,446
  تشکر شده : 1,854

  پیش فرض


  پیامدهای مهم اختلال خواب


  در صورت وجود اختلالات خوابی و کم بودن مدت زمان خواب، فرد دچار مشکلات شناختی، کم شدن حافظه، و ... می‌شود.
  یک روانپزشک اختلالات خواب را یکی از عوامل بروز افسردگی در افراد دانست و اختلال حافظه، قدرت تمرکز و دقت افراد را از علائم مهم کم خوابی برشمرد.
  دکتر مجید صادقی، متخصص اعصاب و روان و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به دسته بندی و تقسیماتی که در خصوص اختلالات خواب صورت گرفته است اظهار داشت: اختلالات خواب را از لحاظ علت به دو دسته‌ی اولیه و ثانویه تقسیم می‌کنیم.
  وی افزود: در اختلالات خواب اولیه فرد فقط مشکل خوابی دارد و بجز این مشکل، مشکل دیگری ندارد اما در اختلالات خواب ثانویه، علائم این بیماری در اثر وجود بیماری دیگری در فرد ایجاد می‌شود، یعنی فرد دچار بیماری دیگری بوده است و به دنبال آن بیماری دچار اختلالات خوابی نیز گشته است.
  این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در توضیح طبقه بندی بر اساس زمان بروز اختلالات خواب گفت: گاهی ممکن است فرد در ابتدای شب خواب راحتی داشته باشد یعنی در ساعات اولیه‌ی شب به راحتی به خواب برود اما در نیمه‌های شب از خواب بیدار شود و دیگر نتواند بخوابد.
  دکتر صادقی افزود: بعضی از مواقع نیز ممکن است فرد در ساعات اولیه‌ی شب نتواند بخوابد. که این نوع اختلال خواب نشان دهنده‌ی پریشانی ذهنی است.
  وی درخصوص سن مبتلایان به این بیماری گفت: این مشکل در هر سنی ممکن است بوجود بیاید اما اختلالات خوابی در کودکان کمتر دیده می‌شود و در سالمندان شایعتر است و در خصوص سالمندان بیشتر اختلالات خوابی از نوع دوم است یعنی آنها به بیماری‌های دیگری مبتلا هستند و در کنار آن بیماری دچار مشکلات خوابی نیز می‌شوند.
  دکتر صادقی با اشاره به اینکه اختلالات خوابی می‌تواند باعث بروز مشکلات و بیماری‌های دیگری در فرد شود توضیح داد: اختلالات خواب مثل بدخوابی و نامناسب بودن زمان خواب می‌تواند باعث ایجاد افسردگی در فرد شود به علاوه کسانی که در طول روز می‌خوابند مخصوصاً وقتی که خورشید در آسمان قرار دارد دچار افسردگی و بی حالی می‌شوند.
  این روانپزشک ادامه داد: در صورت وجود اختلالات خوابی و کم بودن مدت زمان خواب، فرد دچار مشکلات شناختی، کم شدن حافظه، از دست دادن دقت، تمرکز و خلاقیت می‌شود.
  لازم به ذکر است که تأثیر دارو و مواد مخدر برخواب به عنوان عنصری شناخته شده تأیید شده و مصرف و عدم مصرف این مواد موجب اختلالات خوابی در فرد می‌شود.
  دکتر صادقی در پایان تاکید کرد: ساعت تعیین شده و مشخصی را نمی‌توان برای خواب در نظر گرفت، خواب مفید معمولاً مقدار خوابی است که فرد در صبح احساس نشاط و سرحالی داشته باشد و در افراد مختلف متفاوت است درفردی ممکن است با 8 ساعت خوابیدن این احساس ایجاد شود و در فرد دیگری با 4 ساعت خوابیدن.


  ** ســکوتم را به باران هدیه کردم **
  ** تـــمام زنـدگیـم را گـریـه کــردم **
  ** نبــودی در فـراق شــانـه هایــت **
  ** به هر خاکی رسیدم تکیه کردم **

  ......
  #2 ارسال شده در تاريخ 15th May 2009 در ساعت 15:39

 3. lale237 آواتار ها
  lale237
  مدیر بخش روانشناسی
  Sep 2008
  خراسان شمالی
  1,176
  2,446
  تشکر شده : 1,854

  پیش فرض  بی تردید خواب خوب، چه از لحاظ كیفیت و چه از نظر كمیت برای سالم زیستن با اهمیت است . متأسفانه آمار دقیقی از اختلالات خواب در كشورمان موجود نیست ولی از نظر شیوعِ این اختلالات ، ذكر همین نكته كافی است كه در ایالات متحده بیش از یكصد میلیون نفر در سنین مختلف به طور معمول از خواب شبانه ی مطلوب محروم اند.
  خواب خوب بر سلامت ذهنی و جسمی انسان بسیار مؤثر است. فردی كه به صورت طولانی مدت از كمبود خواب (Insomnia) رنج می برد، ممكن است به بعضی از مشكلات روانی دچار شده و به مراقبت های بیشتری نیاز پیدا كند. خواب نه تنها بر سلامت جسمی و روحی انسان تأثیر می گذارد بلكه متقابلاً از شرایط جسمی و روحی انسان و عوامل محیطی تأثیر می پذیرد. بعضی از عوامل انسانی و محیطی كه بر خواب تأثیر می گذارند، عبارت اند از:
  1. كهنسالی
  2. عوامل روانی
  3. عادات و شیوه زندگی
  4. تغییرات متوالی و نامنظم ساعات خواب
  5. عوامل محیطی
  6. عوامل جسمانی
  7. داروها

  ** ســکوتم را به باران هدیه کردم **
  ** تـــمام زنـدگیـم را گـریـه کــردم **
  ** نبــودی در فـراق شــانـه هایــت **
  ** به هر خاکی رسیدم تکیه کردم **

  ......
  #3 ارسال شده در تاريخ 15th May 2009 در ساعت 15:50

 4. lale237 آواتار ها
  lale237
  مدیر بخش روانشناسی
  Sep 2008
  خراسان شمالی
  1,176
  2,446
  تشکر شده : 1,854

  پیش فرض  آشنایی با بعضی از اختلالات شایع خواب


  خـُرخـُر(Snoring)

  خرخر معمولاً هنگامی شنیده می شود كه بافت نرم حلق به هنگام تنفس حین خواب، دچار ارتعاش گردد. معمولاً در چنین افرادی ، انسداد نسبی راه هوایی ثانویه ، چاقی، آسیب یا ساختار نامناسب حلق وجود دارد. هنگامی كه انسان می خوابد عضلات حلق شل می شود و انسداد راه هوا ، بیشتر می گردد.


  خرخر نه تنها باعث مزاحمت برای فرد دیگری كه در همان اتاق خوابیده ، می شود بلكه ناآگاهانه سبب بیدار شدن مكرر خود فرد می گردد كه ممكن است به صدها بار در طول یك شب برسد. نتیجه ی آن ، خواب آلودگی روزانه و اشكال در تمركز فكر است. زمانی كه خرخر با "آپنه خواب" (توقف تنفس حین خواب) توأم باشد، خطر آن جدی تر از زمانی است كه به تنهایی وجود داشته باشد. اگر شما علاوه بر خرخر از خستگی روزانه، خواب آلودگی روزانه ، فشار خون بالا و بیماری قلبی - عروقی رنج می برید. حتماً باید به پزشك مراجعه كنید و در صورت وجود آپنه خواب تحت درمان مناسب قرار گیرید، زیرا عدم تشخیص و درمان به موقع و مناسب ، این بیماری می تواند سلامت و حتی زندگی شما را به مخاطره اندازد.


  خوشبختانه امروزه برای درمان خرخر ، روش های جراحی و غیر جراحی متعددی وجود دارد كه با توجه به صلاحدید پزشكتان می توانید از این روشهای درمانی بهره ببرید.


  آپنه خواب Sleep Apnea"" ( توقف تنفس حین خواب )
  آپنه خواب حالت خطرناكی است كه به صورت توقف تنفس حین خواب روی می دهد .
  دو نوع آپنه خواب وجود دارد: آپنه انسدادی و آپنه مركزی. آپنه مركزی كه شیوع كمتری دارد هنگامی رخ می دهد كه مغز نمی تواند فرمان لازم برای حركت عضلات تنفسی و شروع دم را بدهد. آپنه انسدادی كه بسیار شایع تر است هنگامی رخ می دهد كه به رغم تلاش فرد و عضلات تنفسی اش برای تنفس، هوا به داخل یا خارج از بینی و دهان وی جریان پیدا نكند. هر چند خرخر همیشه با آپنه خواب همراه نیست ولی تقریباً همیشه آپنه خواب با خرخر در فواصل بین دو حمله آپنه همراه است. ممكن است در هر ساعت 20 تا 30 حمله آپنه اتفاق بیفتد. بیمار ممكن است از احساس خفگی حین خواب، سردرد صبحگاهی و خواب آلودگی و گیجی روزانه شكایت داشته باشد. تشخیص و درمان آپنه خواب بسیار مهم است ؛ زیرا این مشكل می تواند منجر به افزایش فشار خون، سكته قلبی و مغزی و نارسایی قلب و ریه گردد. آپنه معمولاً هنگامی رخ می دهد كه راه هوای نسبتاً بسته حلق ، با شل شدن عضلات در حین خواب كاملاً مسدود گردد و به رغم وجود تلاش برای تنفس، تبادل هوا از ریه به بیرون صورت نگیرد. عدم ورود و خروج هوا از ریه سبب بالا رفتن سطح دی اكسید كربن خون و پایین آمدن سطح اكسیژن خون می گردد. این تغییرات باعث بیدار شدن فرد می گردد. با بیداری بیمار، شلی عضلات حلق وی كم شده و راه هوایی مجدداً باز می شود و هوا جریان می یابد. این بیدار شدن های مكرر هر چند باعث تداوم تنفس می شود ولی سبب می گردد كه بیمار خواب عمیق نداشته باشد. به عبارتی به محض این كه خواب بیمار به سمت عمیق شدن پیش می رود با یك حمله آپنه ، بیمار بیدار می شود. ممكن است فرد مبتلا به "آپنه خواب" متوجه هیچ یك از وقایع حین خواب خود نگردد. معمولاً بیمار از حملات توقف تنفس خود و بیدار شدن های مكرر بی اطلاع است اما از سردرد صبحگاهی، احساس عدم رضایت از خواب و خواب آلودگی روزانه شكایت دارد. ممكن است بیمار قادر نباشد روی موضوعات خاص فكر خود را متمركز كند و همچنین در طول روز و حتی حین كا ر مكرراً چرت بزند. آپنه خواب در آزمایشگاه خواب یا دستگاه پلی سومنوگرام تشخیص داده می شود و برحسب شدت و علت آن تحت درمان های مختلف جراحی و غیر جراحی قرار می گیرد.

  خواب ناكافی (Insomnia)


  خواب ناكافی به معنای كمبود خواب از نظر كمی و یا كیفی است كه می تواند با یك یا چند حالت زیر مرتبط باشد.
  1. مشكل در به خواب رفتن
  2. بیدار شدن های مكرر در طی شب و مشكل به خواب رفتن مجدد
  3. بیدار شدن در صبح خیلی زود
  4. خوابی كه سبب شادابی و سرحالی نگردد.
  خواب ناكافی با تعداد ساعاتی كه یك فرد می خوابد یا زمانی كه طول می كشد تا به خواب برود تعریف نمی شود. افراد از نظر نیازشان به خواب و میزان رضایتمندیشان از خواب با هم متفاوتند. خواب ناكافی ممكن است سبب مشكلاتی در طی روز از جمله احساس خستگی، كمبود انرژی، مشكل تمركز حواس و تحریك پذیری گردد.
  بعضی شرایط سبب می شود كه افراد بیشتر از خواب ناكافی شكایت داشته باشند از جمله ی آنها می توان به سن بالا، جنس مؤنث و سابقه افسردگی اشاره كرد. اگر شرایط فوق با اضطراب و تنش، بیماری جسمی یا مصرف بعضی از داروها همراه شود احتمال بروز خواب ناكافی بیشتر می شود.


  خواب ناكافی علل متعددی می تواند داشته باشد:
  بیماری های جسمی مثل آرتریت (التهاب مفاصل) ، نارسایی قلبی، آسم، آپنه خواب و پركاری تیروئید و پاركینسون( بیماری است كه با سختی و لرزش عضلات مشخص می شود ) ، بیماری های روحی - روانی مثل افسردگی و اضطراب و عادات نامناسب مثل مصرف قهوه زیاد، مصرف سیگار یا الكل قبل از خواب یا خواب بعد از ظهر بیش از حد.
  تشخیص خواب ناكافی با بررسی تاریخچه بیمار و معاینات توسط پزشك داده می شود. درمان این بیماری با بر طرف كردن علل ایجاد كننده آن و اصلاح عادت بیمار میسر است.
  در قسمت بعد به معرفی دیگر اختلالات شایع خواب یعنی ناركولپسی ، بیماری پای بیقرار و چگونگی بهتر خوابیدن خواهیم پرداخت.

  منبع: تبیان


  ** ســکوتم را به باران هدیه کردم **
  ** تـــمام زنـدگیـم را گـریـه کــردم **
  ** نبــودی در فـراق شــانـه هایــت **
  ** به هر خاکی رسیدم تکیه کردم **

  ......
  #4 ارسال شده در تاريخ 15th May 2009 در ساعت 15:51

 5. lale237 آواتار ها
  lale237
  مدیر بخش روانشناسی
  Sep 2008
  خراسان شمالی
  1,176
  2,446
  تشکر شده : 1,854

  پیش فرض
  بی‌خوابی و کاهش سلول های مغزی  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  دانشمندان درجدیدترین تحقیقات خود بر روی موش‌ها نشان دادند نداشتن خواب كافی، روند تولید سلول های جدید مغزی را متوقف می‌كند.


  بر اساس پژوهش های دانشگاه پرینستون كمبود خواب، ناحیه هیپوكامپوس مغز را كه مسئول شكل‌دهی به فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ] است ، تحت تاثیر قرار می‌دهد.


  این تحقیق كه نتایج آن در مجله آكادمی ملی علوم به چاپ رسیده است نشان می‌دهد هورمون استرس كورتیكوسترون موجب توقف تولید سلول های جدید مغزی می‌شود.

  این در حالی است كه اگر میزان این هورمون در سطح ثابتی حفظ شود، روند تولید سلول های جدید از سر گرفته خواهد شد.


  نتایج این تحقیق حاكی از آن است افزایش سطح هورمون استرس به دلیل بی خوابی، می‌تواند توضیحی برای كاهش تولید سلول در مغز بزرگسالان باشد.
  این پژوهش نشان داد میزان تولید سلول های عصبی به مدت دو هفته ترمیم نشد و به نظر می‌رسید مغز تلاش‌های خود را به منظور جبران این كمبود افزایش می‌دهد.
  این در حالی است كه به گفته دكتر "نیل استنلی" متخصص خواب از بیمارستان دانشگاه نورفورلك و نورویچ، نمی‌توان نتایج این تحقیقات را كه بر روی موش ها انجام شده مستقیما به انسان ربط داد، چرا كه انسان نمی‌تواند 72 ساعت نخوابد، مگر آنكه در شرایط بسیار خاص قرار داشته باشند.  منبع: تبیان
  ** ســکوتم را به باران هدیه کردم **
  ** تـــمام زنـدگیـم را گـریـه کــردم **
  ** نبــودی در فـراق شــانـه هایــت **
  ** به هر خاکی رسیدم تکیه کردم **

  ......
  #5 ارسال شده در تاريخ 15th May 2009 در ساعت 15:53

 6. lale237 آواتار ها
  lale237
  مدیر بخش روانشناسی
  Sep 2008
  خراسان شمالی
  1,176
  2,446
  تشکر شده : 1,854

  پیش فرض


  اختلالات خواب باعث بروز افسردگي مي‌شود......

  يک روانپزشک، اختلالات خواب را يکي از عوامل بروز افسردگي در افراد دانست و اختلال حافظه، قدرت تمرکز و دقت افراد را از علائم مهم کم خوابي برشمرد.

  دکتر مجيد صادقي، متخصص اعصاب و روان و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ایسنا با اشاره به دسته بندي و تقسيماتي که در خصوص اختلالات خواب صورت گرفته است، اظهار داشت: اختلالات خواب را از لحاظ علت به دو دسته اوليه و ثانويه تقسيم مي‌کنيم.

  وي افزود: در اختلالات خواب اوليه فرد فقط مشکل كم خوابي دارد و به جز آن، مشکل ديگري ندارد اما در اختلالات خواب ثانويه، علائم اين بيماري در اثر وجود بيماري ديگري در فرد ايجاد مي‌شود، يعني فرد دچار بيماري ديگري بوده است و به دنبال آن بيماري دچار اختلالات خوابي نيز گشته است.

  اين عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در توضيح طبقه بندي بر اساس زمان بروز اختلالات خواب گفت: گاهي ممکن است فرد در ابتداي شب خواب راحتي داشته باشد يعني در ساعات اوليه شب به راحتي به خواب برود اما در نيمه‌هاي شب از خواب بيدار شود و ديگر نتواند بخوابد.

  دکتر صادقي افزود: بعضي از مواقع نيز ممکن است فرد در ساعات اوليه شب نتواند بخوابد که اين نوع اختلال خوابي نشان دهنده پريشاني ذهني است.

  وي درخصوص سن مبتلايان به اين بيماري گفت: اين مشکل در هر سني ممکن است بوجود بيايد اما اختلالات خواب در کودکان کمتر ديده مي‌شود و در سالمندان شايع‌تر است و در خصوص سالمندان بيشتر اختلالات خواب از نوع دوم است يعني آنها به بيماري‌هاي ديگري مبتلا هستند و در کنار آن بيماري دچار مشکلات خوابي نيز مي‌شوند.

  دکتر صادقي با اشاره به اينکه اختلالات خواب مي‌تواند باعث بروز مشکلات و بيماري‌هاي ديگري در فرد شود، توضيح داد: اختلالات خواب مثل بدخوابي و نامناسب بودن زمان خواب مي‌تواند باعث ايجاد افسردگي در فرد شود به علاوه کساني که در طول روز مي خوابند مخصوصاً وقتي که خورشيد در آسمان قرار دارد دچار افسردگي و بي‌حالي مي‌شوند.

  اين روانپزشک ادامه داد: در صورت وجود اختلالات خواب و کم بودن مدت زمان خواب، فرد دچار مشکلات شناختي، کاهش حافظه، از دست دادن دقت، تمرکز و خلاقيت مي‌شود. لازم به ذکر است که تأثير دارو و مواد مخدر برخواب به عنوان عنصري شناخته شده تأييد شده و مصرف و عدم مصرف اين مواد موجب اختلالات خوابي در فرد مي‌شود.

  دکتر صادقي در پايان تاکيد کرد: ساعت تعيين شده و مشخصي را نمي‌توان براي خواب در نظر گرفت، خواب مفيد معمولاً مقدار خوابي است که فرد در صبح احساس نشاط و سرحالي داشته باشد و در افراد مختلف متفاوت است درفردي ممکن است با 8 ساعت خوابيدن اين احساس ايجاد شود و در فرد ديگري با 4 ساعت خوابيدن.


  ** ســکوتم را به باران هدیه کردم **
  ** تـــمام زنـدگیـم را گـریـه کــردم **
  ** نبــودی در فـراق شــانـه هایــت **
  ** به هر خاکی رسیدم تکیه کردم **

  ......
  #6 ارسال شده در تاريخ 15th May 2009 در ساعت 15:54

 7. lale237 آواتار ها
  lale237
  مدیر بخش روانشناسی
  Sep 2008
  خراسان شمالی
  1,176
  2,446
  تشکر شده : 1,854

  پیش فرض
  عوامل ابتلا به بی خوابی کدامند؟  اصطلاح پزشکی INSOMNIA که امروزه بین مردم باب شده نوعی اختلال در خوابیدن یا استراحت محسوب می شود. این طور که پزشکان معتقدند، نشانه های این بیماری معمولا خود را به آسانی نمایان نمی کنند، اما در عین حال باید توجه داشت بیدار شدن در نیمه های شب و بروز مشکل برای خوابیدن ِ دوباره می تواند علایمی از ابتلا به این عارضه باشد.


  چه کسانی مبتلا می شوند؟

  هر کس ممکن است در طول دوران زندگی خود با اختلالات خواب مواجه شود و نتواند به هنگام شب به سادگی بخوابد، اما این عارضه معمولاً کوتاه مدت است و پس از مدتی از بین می رود. به هر حال، طبق یک تخمین معتبر، از هر 10 نفر در دنیا یک فرد به اختلالات خواب برای مدت زمان طولانی که بی خوابی مزمن نام دارد مبتلا می شود. بی خوابی ها بیشتر در سنین بالا و بزرگسالی و همچنین در افراد پرتنش و پراسترس بروز می کند.


  افزایش میزان نرمش در طول روز، نوشیدن شیر گرم پیش از رفتن به رختخواب، و مصرف گیاهانی نظیر سنبل الطیب و بابونه می تواند به افراد کمک کند تا هنگام شب آسان تر به خواب بروند.  بروز مشکل برای خوابیدن، بیشتر به دنبال بروز فشارهای عصبی و نگرانی های شدید به وجود می آید. دیگر عواملی که این عارضه را به دنبال دارند شامل بیماری های فیزیکی که دردهای شدید را به همراه دارند، سر و صداهای محیط، کافئین، الکل، عوارض ناشی از مصرف برخی داروها، افسردگی و شیفت های کاری شبانه می شود. اگر افراد در طول روز فعالیت بدنی شدیدی انجام دهند و بسیار خسته شوند، این روند می تواند آنها را با مشکلات عدیده ای مواجه نماید و به هنگام شب و خوابیدن آنها را با مشکل مواجه می کند.  منبع: تبیان


  ** ســکوتم را به باران هدیه کردم **
  ** تـــمام زنـدگیـم را گـریـه کــردم **
  ** نبــودی در فـراق شــانـه هایــت **
  ** به هر خاکی رسیدم تکیه کردم **

  ......
  #7 ارسال شده در تاريخ 15th May 2009 در ساعت 15:57

 8. lale237 آواتار ها
  lale237
  مدیر بخش روانشناسی
  Sep 2008
  خراسان شمالی
  1,176
  2,446
  تشکر شده : 1,854

  پیش فرض


  بهترین روش برای خوابیدن

  اگر شما هم از بی خوابی رنج می برید سعی کنید هنگام شب به موقع به رختخواب بروید و مثل سایرین، هنگام صبح از خواب بیدار شوید. توجه داشته باشید برای آنکه این اختلال در شما از بین برود نباید وقتی که در رختخواب هستید تلویزیون تماشا کنید، مطمئن شوید که محل خواب شما راحت است و اتاقی که در آن به سر می برید کاملاً تاریک شده است.


  شما باید از مصرف محرک هایی که می تواند بی خوابی را در شما به دنبال داشته باشد خودداری کنید. این محرک ها می توانند شامل کافئین، نیکوتین و الکل شوند. افزایش میزان نرمش در طول روز، نوشیدن شیر گرم پیش از رفتن به رختخواب، و مصرف گیاهانی نظیر فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ] و فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ] می تواند به افراد کمک کند تا هنگام شب آسان تر به خواب بروند.


  توجه داشته باشید، اگر می خواهید بی خوابی و عوارض ناشی از آن در شما از بین برود باید عوامل مشکل ساز را هرچه سریع تر از خود دور کنید. برای مثال، سعی کنید فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ] را از خود دور کنید و در آرامش کامل به سر ببرید، همچنین مطمئن شوید که محل خوابتان کاملا راحت است و مشکلی در آن وجود ندارد. قرص های خواب می توانند در کوتاه مدت مورد استفاده قرار گیرند و به صورت موقت عارضه کم خوابی را در شما درمان کنند.


  اگر چه عوامل یاد شده همه می توانند تأثیرات فراوانی در خوابیدن و اختلالات خواب بر جای بگذارند، اما کارشناسان بر این باورند که فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ] می تواند بیشترین تأثیر را در این زمینه بر جای بگذارد. این طور که گفته می شود، اتاق خواب به هم ریخته و نامرتب می تواند تا دو برابر احتمال بروز بی خوابی را نسبت به اتاق خواب های تمیز و اصولی بالا ببرد.


  طراحی اتاق خواب

  نوع ساخت یک اتاق خواب و نحوه قرار گرفتن آن در ساختمان می تواند در چیدمان وسایل و همچنین در نحوه خواب افراد تأثیر مستقیم برجای بگذارد. قرار گرفتن تختخواب در یک اتاق خواب، مهمترین مسئله ای است که باید به آن توجه داشت. به کاربردن اشیاء و لوازم اضافی در یک اتاق خواب می تواند تأثیرات منفی بر جای بگذارد.
  در چیدمان اتاق های این چنینی باید موارد زیر را همواره به خاطر سپرد:


  -تخت های دو طبقه می تواند فضای کمتری را اشغال کند، در این موارد تختخواب باید در گوشه اتاق قرار بگیرد.  تختخواب های دوطبقه باید در جایی باشند که فرد برای رفت و آمد و رفتن به طبقه دوم مشکل نداشته باشد.


  سوکت تلفن یا برق می تواند در نحوه قرار گرفتن تختخواب در اتاق مؤثر باشد.

  افراد معمولا سعی می کنند تخت خود را در گوشه ای از اتاق قرار دهند که تلفن به آن نزدیک باشد و یا به آسانی بتوانند تلویزیون تماشا کنند. اما اگر در تنظیم محل تلفن و تختخواب دچار اشکال شدید، تهیه یک سیم تلفن بلند، می تواند کمک مؤثری باشد.  - جایی که در اتاق در آن محل واقع شده تأثیر مهمی در مکان قرار گرفتن تختخواب بر جای خواهد گذاشت.


  شاید این موارد از دید افراد اهمیت چندانی نداشته باشد، اما باید توجه داشت که تمامی مسائل یاد شده می توانند خوابی راحت یا بی خوابی را در ی داشته باشند و به همین خاطر همواره این قبیل مسائل مهم به حساب می آیند.  ** ســکوتم را به باران هدیه کردم **
  ** تـــمام زنـدگیـم را گـریـه کــردم **
  ** نبــودی در فـراق شــانـه هایــت **
  ** به هر خاکی رسیدم تکیه کردم **

  ......
  #8 ارسال شده در تاريخ 15th May 2009 در ساعت 15:58

 9. ghorob آواتار ها
  ghorob
  کاربر سایت
  Dec 2008
  دنیا
  792
  1,381
  تشکر شده : 1,080

  Whistle اختلالات شایع خواب

  اختلالات شایع خواب


  بی تردید خواب خوب، چه از لحاظ كیفیت و چه از نظر كمیت برای سالم زیستن با اهمیت است . متأسفانه آمار دقیقی از اختلالات خواب در كشورمان موجود نیست ولی از نظر شیوعِ این اختلالات ، ذكر همین نكته كافی است كه در ایالات متحده بیش از یكصد میلیون نفر در سنین مختلف به طور معمول از خواب شبانه ی مطلوب محروم اند.
  خواب خوب بر سلامت ذهنی و جسمی انسان بسیار مؤثر است. فردی كه به صورت طولانی مدت از كمبود خواب (Insomnia) رنج می برد، ممكن است به بعضی از مشكلات روانی دچار شده و به مراقبت های بیشتری نیاز پیدا كند. خواب نه تنها بر سلامت جسمی و روحی انسان تأثیر می گذارد بلكه متقابلاً از شرایط جسمی و روحی انسان و عوامل محیطی تأثیر می پذیرد. بعضی از عوامل انسانی و محیطی كه بر خواب تأثیر می گذارند، عبارت اند از:
  1. كهنسالی

  2. عوامل روانی

  3. عادات و شیوه زندگی

  4. تغییرات متوالی و نامنظم ساعات خواب

  5. عوامل محیطی

  6. عوامل جسمانی

  7. داروها
  آشنایی با بعضی از اختلالات شایع خواب  خـُرخـُر(Snoring)
  خرخر معمولاً هنگامی شنیده می شود كه بافت نرم حلق به هنگام تنفس حین خواب، دچار ارتعاش گردد. معمولاً در چنین افرادی ، انسداد نسبی راه هوایی ثانویه ، چاقی، آسیب یا ساختار نامناسب حلق وجود دارد. هنگامی كه انسان می خوابد عضلات حلق شل می شود و انسداد راه هوا ، بیشتر می گردد.
  خرخر نه تنها باعث مزاحمت برای فرد دیگری كه در همان اتاق خوابیده ، می شود بلكه ناآگاهانه سبب بیدار شدن مكرر خود فرد می گردد كه ممكن است به صدها بار در طول یك شب برسد. نتیجه ی آن ، خواب آلودگی روزانه و اشكال در تمركز فكر است. زمانی كه خرخر با "آپنه خواب" (توقف تنفس حین خواب) توأم باشد، خطر آن جدی تر از زمانی است كه به تنهایی وجود داشته باشد. اگر شما علاوه بر خرخر از خستگی روزانه، خواب آلودگی روزانه ، فشار خون بالا و بیماری قلبی - عروقی رنج می برید. حتماً باید به پزشك مراجعه كنید و در صورت وجود آپنه خواب تحت درمان مناسب قرار گیرید، زیرا عدم تشخیص و درمان به موقع و مناسب ، این بیماری می تواند سلامت و حتی زندگی شما را به مخاطره اندازد.
  خوشبختانه امروزه برای درمان خرخر ، روش های جراحی و غیر جراحی متعددی وجود دارد كه با توجه به صلاحدید پزشكتان می توانید از این روشهای درمانی بهره ببرید.
  آپنه خواب Sleep Apnea"" ( توقف تنفس حین خواب )


  آپنه خواب حالت خطرناكی است كه به صورت توقف تنفس حین خواب روی می دهد .

  دو نوع آپنه خواب وجود دارد: آپنه انسدادی و آپنه مركزی. آپنه مركزی كه شیوع كمتری دارد هنگامی رخ می دهد كه مغز نمی تواند فرمان لازم برای حركت عضلات تنفسی و شروع دم را بدهد. آپنه انسدادی كه بسیار شایع تر است هنگامی رخ می دهد كه به رغم تلاش فرد و عضلات تنفسی اش برای تنفس، هوا به داخل یا خارج از بینی و دهان وی جریان پیدا نكند. هر چند خرخر همیشه با آپنه خواب همراه نیست ولی تقریباً همیشه آپنه خواب با خرخر در فواصل بین دو حمله آپنه همراه است. ممكن است در هر ساعت 20 تا 30 حمله آپنه اتفاق بیفتد. بیمار ممكن است از احساس خفگی حین خواب، سردرد صبحگاهی و خواب آلودگی و گیجی روزانه شكایت داشته باشد. تشخیص و درمان آپنه خواب بسیار مهم است ؛ زیرا این مشكل می تواند منجر به افزایش فشار خون، سكته قلبی و مغزی و نارسایی قلب و ریه گردد. آپنه معمولاً هنگامی رخ می دهد كه راه هوای نسبتاً بسته حلق ، با شل شدن عضلات در حین خواب كاملاً مسدود گردد و به رغم وجود تلاش برای تنفس، تبادل هوا از ریه به بیرون صورت نگیرد. عدم ورود و خروج هوا از ریه سبب بالا رفتن سطح دی اكسید كربن خون و پایین آمدن سطح اكسیژن خون می گردد. این تغییرات باعث بیدار شدن فرد می گردد. با بیداری بیمار، شلی عضلات حلق وی كم شده و راه هوایی مجدداً باز می شود و هوا جریان می یابد. این بیدار شدن های مكرر هر چند باعث تداوم تنفس می شود ولی سبب می گردد كه بیمار خواب عمیق نداشته باشد. به عبارتی به محض این كه خواب بیمار به سمت عمیق شدن پیش می رود با یك حمله آپنه ، بیمار بیدار می شود. ممكن است فرد مبتلا به "آپنه خواب" متوجه هیچ یك از وقایع حین خواب خود نگردد. معمولاً بیمار از حملات توقف تنفس خود و بیدار شدن های مكرر بی اطلاع است اما از سردرد صبحگاهی، احساس عدم رضایت از خواب و خواب آلودگی روزانه شكایت دارد. ممكن است بیمار قادر نباشد روی موضوعات خاص فكر خود را متمركز كند و همچنین در طول روز و حتی حین كا ر مكرراً چرت بزند. آپنه خواب در آزمایشگاه خواب یا دستگاه پلی سومنوگرام تشخیص داده می شود و برحسب شدت و علت آن تحت درمان های مختلف جراحی و غیر جراحی قرار می گیرد.
  وقتی دلتنگم بشقاب ها را نمی شکنم
  شیشه ها را نمی شکنم
  غــرورم
  را نمی شکنم
  دلت
  را نمی شکنم
  در این دلتنگی ها زورم به تنها چیزی که میرسد ، این
  بغض
  لعنتی است …
  #9 ارسال شده در تاريخ 15th June 2009 در ساعت 14:53

 10. یک کاربر از این پست تشکر کرده است :


 11. ghorob آواتار ها
  ghorob
  کاربر سایت
  Dec 2008
  دنیا
  792
  1,381
  تشکر شده : 1,080

  پیش فرض

  خواب ناكافی (Insomnia)


  خواب ناكافی به معنای كمبود خواب از نظر كمی و یا كیفی است كه می تواند با یك یا چند حالت زیر مرتبط باشد.
  1. مشكل در به خواب رفتن
  2. بیدار شدن های مكرر در طی شب و مشكل به خواب رفتن مجدد
  3. بیدار شدن در صبح خیلی زود
  4. خوابی كه سبب شادابی و سرحالی نگردد.
  خواب ناكافی با تعداد ساعاتی كه یك فرد می خوابد یا زمانی كه طول می كشد تا به خواب برود تعریف نمی شود. افراد از نظر نیازشان به خواب و میزان رضایتمندیشان از خواب با هم متفاوتند. خواب ناكافی ممكن است سبب مشكلاتی در طی روز از جمله احساس خستگی، كمبود انرژی، مشكل تمركز حواس و تحریك پذیری گردد.
  بعضی شرایط سبب می شود كه افراد بیشتر از خواب ناكافی شكایت داشته باشند از جمله ی آنها می توان به سن بالا، جنس مؤنث و سابقه افسردگی اشاره كرد. اگر شرایط فوق با اضطراب و تنش، بیماری جسمی یا مصرف بعضی از داروها همراه شود احتمال بروز خواب ناكافی بیشتر می شود.
  خواب ناكافی علل متعددی می تواند داشته باشد: بیماری های جسمی مثل آرتریت (التهاب مفاصل) ، نارسایی قلبی، آسم، آپنه خواب و پركاری تیروئید و پاركینسون( بیماری است كه با سختی و لرزش عضلات مشخص می شود ) ، بیماری های روحی - روانی مثل افسردگی و اضطراب و عادات نامناسب مثل مصرف قهوه زیاد، مصرف سیگار یا الكل قبل از خواب یا خواب بعد از ظهر بیش از حد.
  تشخیص خواب ناكافی با بررسی تاریخچه بیمار و معاینات توسط پزشك داده می شود. درمان این بیماری با بر طرف كردن علل ایجاد كننده آن و اصلاح عادت بیمار میسر است.
  وقتی دلتنگم بشقاب ها را نمی شکنم
  شیشه ها را نمی شکنم
  غــرورم
  را نمی شکنم
  دلت
  را نمی شکنم
  در این دلتنگی ها زورم به تنها چیزی که میرسد ، این
  بغض
  لعنتی است …
  #10 ارسال شده در تاريخ 15th June 2009 در ساعت 14:53

 12. یک کاربر از این پست تشکر کرده است :


صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. اختلالات خواب در زنان
  توسط lale237 در انجمن روانشناسي عمومي
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 30th April 2009, 17:58
 2. گفتار درماني
  توسط secret در انجمن آرشیو بخش پزشکی و بهداشتی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 6th April 2009, 05:55
 3. اختلالات مربوط به خواب
  توسط Mr.MohaMmaD در انجمن آرشیو بخش پزشکی و بهداشتی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 26th January 2009, 13:28
 4. 10 اختلال عجیب و غریب خواب
  توسط shahpoor در انجمن روانشناسي عمومي
  پاسخ ها: 3
  آخرين نوشته: 29th October 2008, 08:45
 5. رازهائی که باید در مورد خواب بدانید
  توسط Admin در انجمن آرشیو بخش پزشکی و بهداشتی
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 23rd July 2008, 11:26

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran&تزیین سفره هفت سین 96