گلكاري در خانه و آپارتمان
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5
 1. Admin آواتار ها
  Admin
  مدیر کل سایت
  Jun 2008
  بوكان
  26,716
  3,386
  تشکر شده : 42,713

  پیش فرض گلكاري در خانه و آپارتمان

  چگونه در خانه گلگاری کنیم


  امروزه در منازل ، آپارتمانها ، رستورانها و موسسات مختلف ، نگهداري گل و گياه زينتي مورد توجه و خواست مردم است .اغلب در گوشه و كنار سالن ها ، اطاقها ، دفاتركار ، محلي براي نگهداري گلدان . يا گلهاي بريده در نظر گرفته ميشود .
  عموما گلهاي بريده را در آب قرار مي دهند و گلدانهاي زينتي را روي ميز پذيرايي ، گوشه و كنار سالنها ، اطاقها و راهروها ميگذارند و با اين تزئينات منظره جالبي به محل كار و زندگي خود ميدهند . با وجودي كه در نگهداري اين گلها دقت زياد ميشود ، معذالك بعد از چند روز يا چند هفته برگ گياهان زرد شده و گاهي خود گياه پژمرده ميشود و از بين مي رود .مطالب و آگاهي هاي اين بخش ، علاقمندان به گياهان زينتي و گلها را از نكاتي آگاه ميسازد كه دانستن آن براي سلامتي و شادابي گلهايشان ضرورت دارد .
  در يك تعريف اجمالي ، فن گلكاري رشته اي از علم باغباني است كه جنبه هاي عمل آوردن و پرورش گياهاني را كه بنحوي از گل ، شكل عمومي گياه و يا ميوه آنها از نظر زينتي استفاده ميشود ، مورد بحث قرار مي دهد .براي آشنايي خوانندگان با فن و هنر گلكاري ، مطالب علمي و عمومي را در دو قسمت جداگانه تحت عناوين : گلكاري عمومي و گلكاري خصوصي مورد بحث قرار مي دهيم .

  گلكاري عمومي :
  در اين بخش از كليات بكار بردن اصول علمي براي تربيت و پرورش گياهان سخن گفته ميشود. اطلاعات عمومي در زمينه روشهاي كاشت و تكثير گياهان ، چگونگي و زمان كشت ، وسايل مورد نياز باغباني ، سازگاري گياه با محيط ، شناسايي شرايط لازم محيط براي كاشت گياه از قبيل : حرارت ، خاك ، هوا ، زطوبت ، مواد غذايي ، بيماريها و آفات گياهي و روش هاي كنترل و مبارزه با بيماري ها و آفات از جمله مسائلي هستند كه پرورش دهنده گل بايد از آنها مطلع باشد .

  گلكاري خصوصي :
  در اين بخش درباره هرگياه زينتي يا گل مورد نظر از جنبه هاي بالا بطور جداگانه بحث ميكند و بعبارت ديگر در اين قسمت روش هاي بكار بردن مباني علمي و عملي در طرز كشت و پرورش گياهان و گلهاي مشخصي را مورد بحث قرار مي دهد .

  موسسات و مراكز پرورش گل و گياه شامل سه دسته كلي ميشوند :
  ۱ – موسسات توليدي گل و گياه :
  اين موسسات هركدام به وسائل تهيه گلها و گياهان خاصي كه پرورش مي دهند مجهز هستند .
  براي مثال : يك موسسه فقط گل اُركيده عمل مي آورد يا موسسه اي گل ميخك تهيه مي كند .
  در اين موسسات گلخانه ها داراي تجهيزات و وسعت زياد با دريچه هاي متعدد براي تهويه ميباشند . در مركز ديگري گياهان زينتي گرمسيري عمل مي آورند كه داراي گلخانه هائي با حرارت و رطوبت زيادتريست . همچنين گلخانه هائي براي پيش رس كردن پيازهاي گل ، تكثير نباتات زينتي و تهيه گل بريده از قبيل : رُز ، گلايول و ليس در اختيار دارند . اين موسسات به زمين فراوان و آب كافي براي خزانه كاري احتياج دارند . در اين مراكز كارشناسان كار آزموده و كارگران متخصص بدون مشورت مداوم با مدير موسسه كارهاي خود را انجام مي دهند .
  يعني يكنفر كارگر قابل مي داند چه موقع نهال را بكارد ، چه وقت پيوند بزند ، خاك گلدانها را چه موقعي تعويض كند و آبپاشي را چه اندازه و در چه موقع انجام دهد .

  ۲ – موسسات عمومي و شهري :
  مثل شهرداريها كه مسئول اداره پاركهاي عمومي ، ميدانها ، درختان خيابانها و بلوارها ،ساير مكانهاي شهري و عمومي مي باشند .اين موسسات نيز بنوبه خود از امكانات ضروري براي تكثير و كاشت و داشت گياهان و درختان زينتي استفاده مي نمايند .

  ۳ – افراد علاقمند :
  يا به عبارت ديگر آماتورها كه در باغ ، باغچه يا محيط بسته خانه و آپارتمان خود گلها را مي كارند و نگاهداري مي كنند

  ***
  گلكاري عمومي


  الف – چگونه گياهان زينتي را در خانه پرورش دهيم ؟
  امروزه عمل آوردن گلدانهاي گل در منزل يكي از بهترين سرگرميهاست .
  گياهان زينتي مخصوصا در فصل زمستان قسمت عمده تزئينات داخلي منزل را تشكيل ميدهند .
  بعلاوه پرورش نباتات در منزل براي كسانيكه باغي در اختيار ندارند و ميخواهند فعاليتهاي گلكاري داشته باشند حائز اهميت است .
  حتي براي كساني هم كه باغي در اختيار دارند و علاقمند به پرورش گل هستند اين موضوع قابل توجه است .
  با وجودي كه منزل براي پرورش و نگهداري گلها محل مناسبي نيست ، معهذا مردم به نگهداري گل در منزل علاقمندند .
  براي پرورش گياهان زينتي در منزل بايد احتياجات اصلي آنها و بهترين طرق كشت اين قبيل گياهان را بدانيم .
  در درجه اول بايد گياهاني را كه از نظر برگ يا گل زينتي و قابل نگهداري در منزل هستند بشناسيم و آنها را انتخاب كنيم و طرز سازگاري و تطابق آنها را با شرايط داخل منزل فرا گيريم .
  در صورت امكان بايد مجموعه اي از گياهان را جمع آوري كنيم كه شرايط رشد آنها در منزل با شرايط محلي كه طبيعت زندگي مي كنند تفاوت نداشته باشد .
  به عنوان مثال : ميزان حرارت در منزل بايد طوري تنظيم شود كه گياه شانس زندگي كردن را داشته باشد . اكنون كه در بعضي منازل شوفاژ هست بايد انواع بخصوصي از گياهان زينتي را در منزل پرورش داد .
  اگر برگ فيكوس شما مي ريزد و يا برگهاي سيكلامن زرد مي شود ، نبايد فورا آنها را دور ريخت بلكه بايد علت آنرا شناخت .
  براي مثال: اگر بطور مرتب آب سرد به گلدان سيكلامن بدهيم برگهايش خيلي زود زرد ميشود .
  با وجود اين مسلم است كه بدون دقت و كوشش شما ، هيچگونه عملي تضمين نمي شود .
  عمل آوردن گياهان در گلدان مثل فن آشپزي است .
  همانطوري كه براي تهيه غذاي مطبوع بايد از اصول مشخصي پيروي كرد ، در پرورش گياهان هم بايد مباني علم گلكاري را آموخت تا موفقيتي بدست آورد .

  ب - سازگاري گياهان زينتي با محيط داخلي منزل ، باغ و باغچه :
  مفهوم سازگاري يا تطابق با محيط عبارت از واكنش مناسب موجود زنده نسبت به شرايط محيطي است .
  به عنوان مثال :
  دسته اي از گياهان با بعضي از شرايط محيطي از قبيل : خاك ، رطوبت ، روشنائي و خشكي هوا سازگارتر و كم توقع ترند و در قبال تغييرات آنها غالبا عكس العمل مناسب دارند .در صورتيكه ارقام ديگر حساس ترند و در صورت تغييرات زياد شرايط زيستي ، از بين ميروند .
  گلهائيكه پرورش دهندگان به بازار عرضه مي كنند ، بدوا از طبيعت جمع آوري شده اند و مهم آنست كه ما محيط زيست طبيعي اين گياهان را بشناسيم .
  البته بسياري از گلها بتدريج خود را با محيط جديد سازگار مي كنند ولي آن كيفيت ومرغوبيت و احتمالا استفاده اي را كع با توجه به شناخت سازگاري با محيط زيست حاصل ميشود بدست نميآورند.
  پس در درجه اول بايد احتياجات گياهاني را كه ميخواهيم در منزل پرورش دهيم بشناسيم .
  پرورش دهنده بايد مطلع باشد كه گل ، سيكلامن ، بنفشه آفريقايي ، سرخس ها و آفلاندرا و گياهان خانواده آناناس كه جنگلي هستند ، محيط مرطوب لازم دارند .
  كاكتوس و ساير نباتات باصطلاح گوشتي ، كه بافت ضخيم داشته و بياباني هستند و در مناطق خشك و گرم و در روشنائي شديد عمل آمده اند ، بهيچ وجه امكان رويش در باغ و باغچه را ندارند ولي احتمالا اگر بخواهند در منزل آنها را نگهداري كنند ، بخصوص در فصل زمستان بايد به آنها خيلي كم آب بدهند و آنها را در محل روشن نزديك پنجره قراردهند ، هرچند دراين مورد استثناهائي وجود دارد .
  تفكيك گياهان رطوبت دوست و خشكي پسند بخصوص براي توليد كنندگان و گل فروشان حائز اهميت است .
  زيرا در گلخانه ها و مغازه هاي گل فروشي محيط مرطوب آماده است و نبايد اين دو نوع نبات باهم نگهداري شوند ( يعني گياه رطوبت دوست و گياه خشكي پسند ) چون بافتهاي انواع كاكتوس و نباتات گوشتي در محيط مرطوب نرم مي شوند و وضع طبيعي خود را از دست مي دهند .
  بعضي از گلها ، سايه پسندند و بعضي به تغييرات شب و روز حساسند .
  اگر دسته اي از گلها مثل گل داودي را كه مخصوص مناطق جنوبي هستند و در روزهاي ۱۲ ساعته گل مي كنند ، به مناطق شمالي ببرند ، كه در تابستان طول روز به ۱۶ ساعت ميرسد ، گل نميكند . مگر اينكه طول روز كوتاه شود .
  به عبارت ديگر اين دسته از گياهان در اوائل مهر ، كه طول روز كوتاه ميشود گل مي كنند .
  در سالهاي اخير هزاران هزار گياه در اثر عدم آشنايي و مهارت مردم همچنين در اثر عدم سازگاري با محيط در منازل از بين رفته اند ولي با شناسائي گياهان مقاوم و مهارت در طرز پرورش آنها عده اي از گياهان زينتي را ميتوان در خانه نگهداشت __________________

  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]"فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]"فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]

  شب های دراز بی عبادت چه کنم
  طبعم به گناه کرده عادت چه کنم
  گویند کریم است و گنه می بخشد
  گیرم که ببخشد ز خجالت چه کنم...  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #1 ارسال شده در تاريخ 29th August 2008 در ساعت 02:06

 2. Admin آواتار ها
  Admin
  مدیر کل سایت
  Jun 2008
  بوكان
  26,716
  3,386
  تشکر شده : 42,713

  پیش فرض

  طرح دو نوع گلخانه : یک طرفه و دو طرفه
  قدم اول تفكيك بين گلخانه اي است كه در يك محيط متناسب از لحاظ گرما ، روشنائي و رطوبت عمل آيند و محيط خشك و كم نور اطاقهاي منازل و آپارتمان ها براي آنها مناسب نيست .
  گياهاني كه در منزل نگهداري مي شوند بايد بتوانند با شرايط داخلي منزل سازگار شوند .
  ممكن است در منزل بخاري يا شوفاژ باشد و ميزان حرارت بالا و پائين برود ، دريچه ها ممكن است باز و بسته شوند يا روشنائي لازم در منزل موجود نباشد .
  باين ترتيب گياه با بودن شرايط نا مساعد وضع نا متعادلي پيدا مي كند و نياز به حرارت و رطوبت مناسب گلخانه را دارد .
  شما نمي توانيد به خاطر نگهداري گلدانهاي مناسب منزلتان را عوض كنيد ولي لا اقل مي توانيد گلدانهاي متناسب براي منزلتان بخريد .
  در زمستان اگر شما در يك اطاق سرد زندگي مي كنيد و هنگام شب بخاري يا شوفاژ را خاموش مي كنيد ، بايد نباتات مقاوم به سرما در اطاق داشته باشيد .
  در صورتيكه اطاقتان تاريك است و نور كامل آفتاب نداريد ، از گياهاني كه گل نمي كنند و فقط برگشان زينتي است ، مثل فيلودندرون استفاده كنيد .
  هر گياهي نيازهاي غذائي خود را از طريق ريشه و برگها تامين مي كند ، علاوه بر اين برگها بايد تنفس كنند .
  بنابراين به هوا احتياج دارند . ولي از جريان شديد هوا ناراحت مي شوند .
  سرد و گرم شدن ناگهاني محيط ، روشنائي شديد و روشنائي كم همه عواملي هستند كه در زندگي گياه موثرند .
  در هواي آزاد گياهان مقاوم خود را براي اين گونه شرايط آماده كرده اند .
  ولي در داخل منزل وقت بيشتري لازم است و براي اينكه احتياج گياه تامين شود بايد آنچه را كه مساعد است فراهم كنيد و آنچه مناسب نيست حذف نمائيد .
  گياه را نبايد يك مرتبه و غفلتا از محيط تاريك و سايه دار در روشنائي شديد آفتاب قرار داد .
  در اين صورت برگهاي قديمي و كهنه ميسوزند و فاسد مي شوند و برگهاي جديدي كه با موقعيت و محل جديد سازش دارند روي گياه رشد مي كنند .
  درباره سازش انواع گياهان و اكثر برگها كه در مقابل نور خيلي شديد قرار گرفته اند مثالهاي زيادي ميتوان آورد .
  شما در فصل زمستان گلدان فيكوس و سرخس و غيره را در داخل منزل نگه ميداريد . اينها سرسبز و شاداب هستند . ولي در بهار وقتي كه درجه حرارت هوا زياد مي شود ، غفلتا آنها را در آفتاب شديد و در هواي آزاد قرار ميدهيد .
  اين تغيير ناگهاني برگهاي كهنه را از بين ميبرد .
  دليل اين موضوع واضخ است ، زيرا سازش برگها به روشنائي فقط در موقع رشد برگ است .
  وقتيكه برگ به حد بلوغ رسيد ، يعني كامل شد ديگر سازشي وجود ندارد .
  در علم گياه شناسي ، اين موضوع ثابت شده است .
  گياهاني را كه به هواي گلخانه عادت دارند ، نبايد غفلتا به محل تاريك و سرد و خشك اطاق ببريد . خوشبختانه توليد كنندگان گل و گل فروشيها به اين موضوع توجه دارند و گلدانها را از گلخانه گرم به گلخانه سردتري ميبرند تا انساج آنها محكم شود و باين طريق گياهان نسبتا مقاومي بدست آورند تا در موقع انتقال به منزل صدمه اي نبينند .
  __________________

  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]"فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]"فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]

  شب های دراز بی عبادت چه کنم
  طبعم به گناه کرده عادت چه کنم
  گویند کریم است و گنه می بخشد
  گیرم که ببخشد ز خجالت چه کنم...  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #2 ارسال شده در تاريخ 29th August 2008 در ساعت 02:06

 3. Admin آواتار ها
  Admin
  مدیر کل سایت
  Jun 2008
  بوكان
  26,716
  3,386
  تشکر شده : 42,713

  پیش فرض

  عوامل مهم و موثر در رشد گياهان خانگي :
  محيط داخلي بافتهاي تشكيل دهنده هر گياه ، مخصوصا در قسمتهاي گل و برگ مداوم بوسيله محيط اطرافش متاثر مي شود .
  عوامل فيزيكي خارجي ، يعني نور ، حرارت ، رطوبت ، هوا و غيره ميزان واكنش هاي سلولي را تنظيم مي كنند . البته به شرطي كه اين عوامل بصورت متناسب و در حد قابل تحمل و مورد نياز به گياه برسند .
  گياهان فقط تا موقعي رشد طبيعي و معمولي دارند كه هريك از عوامل محيطي در حد متناسب و باصطلاح اُپتيممُم باقي بمانند .
  هر وقت، هوا ، حرارت ، نور ، رطوبت و آب و مواد غذايي از اين حد تجاوز كنند و محدوديتي در رشد طبيعي گياه ايجاد شود ، گياه حساسيتي نشان مي دهد كه نمايش دهنده رشد غير طبيعي گياه است .اكنون درباره بعضي عوامل مهم و موثر كه در رشد گياهان خانگي موثر هستند بطور جداگانه به بحث و گفتگو مي پردازيم و عوامل موثر ديگر درتغذيه گياهي را در بخش مواظبت از گلها مطالعه خواهيد كرد .

  ۱ – نور :
  گياهان براي تهيه غذا به روشنائي احتياج دارند .
  نور ممكن است بوسيله اشعه مستقيم خورشيد ، يا اينكه بطور غير مشتقيم بتابد .
  شدت نور غير مستقيم ممكن است كم يا زياد باشد .
  معمولا در گوشه هاي اطاق نور بطور غير مستقيم و بمقدار كم به گياهان ميرسد .
  اغلب گياهان گلدار حد اقل نصف روز نور مستقيم خورشيد را لازم دارند تا جوانه هاي گلشان رشد كند و باز شوند مثل گل شب بو .
  كاكتوس ها و انواع ديگر گياهان گوشتي نيز به نور مستقيم خورشيد نيازمندند .
  براي اينكه رنگ زيباي كروتون تغيير نكند ، بايد آن را در نور مستقيم قرار داد .
  بطور كلي نور شديد آفتاب بدليل اينكه از عمل كربن گيري جلوگيري مي كند و تعريق را در گياه افزايش ميدهد زيان آور و در نتيجه رشد گياه به تعويق مي افتد .
  عشقه ، فيلودندرون ، بگونياي برگي ، پيروميا و دراسنا ، كه داراي برگهاي زينتي هستند و بهمين منظور هم كاشته مي شوند بايد در نور غير مستقيم خورشيد با شدت زياد قرار بگيرند .
  همچنين گياهان لطيف مثل ، بنفشه آفريقايي نيز نور غير مستقيم بمقدار زياد لازم دارند .
  در گوشه هاي كم نور اطاق نبايد گياهان گلدار را قرار داد .
  گياهان برگي را اگر يك يا دو هفته براي تزئينات در محل كم نور قرار دهند ، بايد بعد از اين مدت جايشان را عوض كنند و آنها را در محل روشنتري قرار دهند و يا اينكه بايد دو دسته گلدان آماده كرد و هر هفته جاي آنها را عوض كرد . يعني يك سري را براي دكوراسيون در محلي كه نور كم است و سري ديگري را در محل روشن قرار داد .
  گياهان سايه پسند يعني آنهائي كه به نور كم احتياج دارند مثل ، عبائي و بعضي از سرخس ها و فوتوس را ميتوان در نور كم يعني در گوشه هاي اطاق قرار داد .

  2-هوا و حرارت:
  هواي خنك به آن اندازه اي كه براي زندگي انسان ضروري است براي گياهان ضرورت ندارد.
  معذالك گياه هم احتياج به هوا دارد بخصوص كه هوا اغلب همراه رطوبت است .
  حرارت زياد كه هواي مرطوب را از بين ميبرد باعث اكثر ناراحتي هاي گياه مي گردد .
  لذا تهويه براي گياهان مورد احتياج است و بهتر است پنجره ها در قسمت بالاي اطاق باشد .
  بايد توجه داشت كه هر اندازه گياه به سقف اطاق نزديك تر باشد بيشتر متحمل گرما و خشكي ميشود .در خانه هائي كه خيلي گرم ميشود و از بخاري براي گرما استفاده ميشود ، بهتر است گلدانها را در كف اطاق بچينند . بطور معمول حرارت اطاق در روز بايد معادل ۲۰ درجه سانتيگراد باشد و در شب ۱۵ درجه مناسب است .
  حرارت هاي زياد براي گياهان مضرند . اختلاف حرارت شب با روز نبايد بيشتر از ۵ درجه سانتيگراد باشد .اگر حرارت روز مثلا ۲۵ درجه باشد و در شب يخبندان شود گياه از بين مي رود .
  مخصوصا گياهاني كه رطوبت دارند صدمه بيشتري خواهند ديد.
  معمولا گياهاني از قبيل : آويز ، كاغذي درختي ، شاه پسند درختي را در زمستان در اطاقي كه حرارت ۷ تا۱۰ درجه سانتيگراد دارد نگاهداري مي كنند .
  باين ترتيب اين گياهان در زمستان استراحت مختصري مي كنند و چون حرارت كم است به آب كمتري احتياج دارند و ريشه هايشان سالم مي ماند و نمي پوسد .
  در بهار و تابستان بعد اين گياهان بيشتر و بهتر گل خواهند داد .
  گلدانهاي مركبات را كه در منزل نگهداري ميكنند ، بهتر است در تمام طول مدت زمستان در زير زمين خنكي كه حدود ۷ تا ۸ درجه سانتيگراد حرارت دارد نكهداري كنند و به آنها كم آب بدهند . باين ترتيب موقع بهار گلهايشان نمي ريزد و ميوه روي درخت ظاهر ميشود .
  همچنين براي مثال در اطاقهاي عير مسكوني كه بخاري يا شوفاژ ندارد و يا اينكه گرما كمتر از ۱۰ درجه سانتيگراد است ، عده كمي از گياهان كه در حال استراحت و خواب هستند بهتر و سالمتر مي مانند : مثل عبائي ، نخل زينتي و فيكوس و غيره .
  حرارت هاي مناسب براي گياهان مختلف كه در منزل نگهداري مي كنند يكنواخت نيستند و باهم تفاوت دارند . مثلا ، آنتوريوم و بنفشه آفريقايي ، گرماي زيادتري نسبت به فيلودندرون لازم دارند .
  اصولا گياهان برگي كه مبداُ شان از مناطق گرمسيري است حرارت روز بايد بالاتر از ۲۵ درجه سانتيگراد و در شب در حدود ۲۰ درجه باشد .
  اطاقهاي ما اغلب در زمستان براي نگهداري گلدانهاي گل مناسب نيستند .
  زيرا زياد گرم ميشوند . زيان اين گرما از سرما زيادتر است .
  بهتر است گياهان گل دار را مثل ، سيكلامن يا ميخك را در اطاق نسبتا خنك نگهداري كنند . باين ترتيب دوام گل زيادتر ميشود .
  در اطاقهائيكه اغلب درزهاي پنجره باز هستندو محكم بسته نمي شوند ، گلدانهائيكه نزديك پنجره قرار گرفته اند در شب هاي زمستان صدمه مي بينند . بهمين دليل بايد گلدانها را در شب از كنار پنجره ها دور كرد و يا بوسيله پرده يا كركره گلدانها را از سرما محفوظ داشت .
  حتي الامكان بايد سعي كرد كه گياهان در تماس با سرما نباشند .
  اگر گياه سرما ديد و برگهايش خشن و سفت شد بايد آنرا با آب سرد شست تا بتدريج بحالت اوليه برگردد .ولي نبايد گياه را نزديك بخاري قرار داد .
  با وجود اين ممكن است گياهي كه سرما ديده دوباره بحالت اولي برنگردد .
  ولي شما كوشش خود را كرده ايد .

  ۳ – رطوبت :
  رطوبت هوا مثل نور و حرارت مورد احتياج گياه است .
  البته فراهم كردن رطوبت در اطاق كار مشكلي است .
  اكثر گياهان بغير از كاكتوس ها و گياهان باصطلاح گوشتي در هواي گرم و خشك ناراحت ميشوند . گاز بخاري ، هواي اطاق را خشك مي كند .
  نبايد انتظار داشت كه در اطاق رطوبتي معادل گلخانه تهيه كنيم با اين وجود با وسائلي ميتوان تا حدي رطوبت را تامين كرد .
  مثلا با گذاشتن كوزه هاي گلي روي رادياتور شوفاژ و قرار دادن ظرفي محتوي تورب يا خزه بين گلدانها بشزطي كه دائما مرطوب باشد .
  بايد بخاطر داشت كه براي گياهان گرمسيري رطوبت بهتر از حرارت زياد است .
  رطوبت دادن به برگ گياهان خيلي موثراست براي اين كار مي توان در يك روز گرم تمام گلدانها را از اطاق خارج كرد و با يك دستگاه آب پخش كن برگها را شستشو داد يا در منزل اگر روي مبلها را با پلاستيك بپوشانند ميتوانند بهمان ترتيب با تلمبه هاي دستي روي برگها را خيس كنند .
  ممكن است گلدان گل را داخل گلدان بزرگتري قرار دهند و ميان جدار دو گلدان را با تورب يا خزه مرطوب پر كنند و مجددا در فواصلي تورب يا خزه را مرطوب نمايند ، يا اينكه يك طشت آهني كه شش گلدان يا بيشتر در آن جا مي گيرد تهيه كرده و گلدانها را در آن بچينند ، بين گلدانها را با خزه يا تورب مرطوب پر كنند و دائما تورب يا خزه را مرطوب نگهدارند .
  طريق ساده تر اينكه روي خاك هر گلداني تورب يا خزه مرطوب قرار دهند.
  اگر هده اي از گلدانها بطور مجتمع در گوشه اي قرار گيرند رطوبتشان بهتر حفظ ميشود .
  گلدانهاي رطوبت دوست مثل ، سيكلامن و بنفشه آفريقايي يا آزاله را در موقعي كه حمام ميرويد در آنجا بگذاريد .گلدانهاي مذكور را در تمام مدت شب از حمام بيرون نياوريد به اين وسيله گلها شاداب خواهند شد .
  بعضي از گياهان در شرايط خشكي هوا ميتوانند زندگي كنند و حتي بهتر رشد مي كنند مانند : عبائي ، سانسوريا و سجافي .
  بطور كلي گياهان را نبايد نزديك شوفاژ ، بخاري يا مقابل دهانه كولر و در و پنجره هاي باز قرار داد .
  گياهاني را كه رطوبت زياد لازم دارند در محفظه شيشه اي بنام تراريوم طبق شكل شماره يك مي كارند .
  از اين وسيله علاوه بر نگهداري گياهان گرمسيري بغير از كاكتوس ها و ساير گياهان گوشتي ميتوان براي تكثير گياهان ديگر استفاده كرد .
  همانطوريكه گفته شد گياهان رطوبت دوست را مستقيما در تراريوم مي كارند .
  __________________
  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]"فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]"فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]

  شب های دراز بی عبادت چه کنم
  طبعم به گناه کرده عادت چه کنم
  گویند کریم است و گنه می بخشد
  گیرم که ببخشد ز خجالت چه کنم...  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #3 ارسال شده در تاريخ 29th August 2008 در ساعت 02:06

 4. Admin آواتار ها
  Admin
  مدیر کل سایت
  Jun 2008
  بوكان
  26,716
  3,386
  تشکر شده : 42,713

  پیش فرض

  خريد گياهان آپارتماني و مراقبت‌هاي بعد از خريد - بهنگام خريد گل و گياه حتماً، اعتبار ، سابقه و توانائي هر مركز فروش را ارزيابي كنيد، در اولين مركز فروش و يا نظر اول اقدام به خريد نكنيد چرا كه بسياري از گياهان در محل فروش در وضعيت خاص و آرايشهاي ظاهري به نظر سالم مي‌آيند در حاليكه پس از انتقال دچار آفت مي‌شوند.

  3- برگهاي آن را مورد ارزيابي قرار دهيد تا از هر گونه آسيب ديدگي عاري و در وهله بعدي فاقد آثار و بقاياي آفات گياهي باشد.
  4- در مورد گياهان گلداني در صورتيكه توده‌هاي ريشه از سوراخ زهكش انتهايي بيرون زده باشد ، نشانه رشد خارج از قاعده يا استقرار مداوم آن در گلخانه يا خزانه بوده و بهتر است گياه ديگري را انتخاب كنيد و در صورتيكه همان گياه شما را مجذوب ساخته است مي‌توانيد از فروشنده بخواهيد كه گلدان آن را تعويض كند.

  6- پس از خريد گياه مورد نظر بهنگام انتقال آن به منزل حتماً گياه را در روزنامه بپيچانيد تا هم رطوبت حفظ شود و هم گياه زياد تكان نخورد. بعد از اينكه گياه به منزل منتقل شد مكان مناسبي براي آن در نظر گرفته شود و در انتخاب مكان مناسب بايد سه فاكتور نور ، دما و رطوبت در نظر گرفته شود.
  7- در ابتداي كار بدليل كاهش ميزان رطوبت در منازل بهتر است گياه را در جايي بگذاريم كه زياد در معرض نور نباشد دراينصورت سطح تبخير ازسطح برگها كاهش پيدا مي‌كند، درعوص مقدارآبي را نياز دارد بيشتر كنيم و روزهاي اول بهتراست حداقل دونوبت (ساعت 10صبح و 4بعدازظهر) گياه را با آبپاش‌هاي دستي ، پودرپاشي كنيم و بعد از چند روز مي‌توان گياه را به محل اصلي خود منتقل كرد.
  8- به منظور داشتن گياهي زيبا و با طراوت بهتر است ماهي يك بار روي برگها و سطح زيرين برگها را با يك پارچه آغشته به آب ولرم تمييز كنيد.
  9-به منظور تأمين رطوبت براي گياهان ، يك ظرف پر از آب را همراه با سنگريزه در زير گلدان قرار دهيد همچنين مي‌توانيد با آب پاش‌هاي دستي برگها را اسپري كرد.
  نحوه آبياري و كيفيت آب آبياري :
  در كشور ما به دليل استفاده از گاز كلر جهت ضدعفوني آب بهتر است به مدت 12 ساعت آب را بگذاريم بماند تا كلر آن خارج شود و بعد استفاده كنيم در فصول سرد سال حسن انجام اين كار در اين است كه دماي آب شير كه معمولاً سرد است با دماي محيط يكسان مي‌شود.
  چون نياز آبي گياهان مختلف با هم متفاوت است و يا محلي كه گياهان را مي‌گذاريم ممكن است گرم يا سرد باشد بايد با توجه به دماي محيط و آزمايش خاك اقدام به آبياري كنيد. هرچه هوا گرمتر باشد نياز به آبياري بيشتر است .
  همچنين نوع خاك در ميزان نگهداري آب نقش دارد هرچه خاك سنگين‌تر باشد آب را بيشتر در خود نگه مي‌دارد و هرچه خاك سبكتر باشد قدرت نگهداري آب در آن كمتر است .
  بهترين راه براي تشخيص نياز گياه به آب : خاك را با دست لمس مي‌كنيم اگر رطوبت داشت نياز به آبياري ندارد و اگر خشك باشد نياز به آبياري دارد. بهترين روش براي آبياري گياهان ، بجاي روزي 3 الي 4 بار آب دادن گياه را يك مرتبه سيرآب كنيم.

  الف ) گياهان متقاضي نور زياد
  ب ) گياهان متقاضي نور كم
  ج ) گياهان متقاضي نور متوسط

  زمان تعويض گلدان :
  1- رشد گياه ثابت است .

  3- بهترين زمان تعويض گلدان اوايل ارديبهشت ماه است كه گياه مجدداً فعاليت خود را آغاز مي‌كند و نياز به شرايط دمايي مساعد دارد كه طبيعت اين شرايط دمايي را فراهم مي كند.

  5- هرگز هنگام تعويض گلدان نبايد خاك آن كاملاً خشك باشد زيرا هنگام خارج كردن گياه از گلدان ، خاك در اثر خشك بودن به دليل نداشتن خاصيت چسبندگي از ريشه جدا مي‌شود و به تارهاي كشنده گياه صدمه وارد مي آيد.

  7- خاك گلدان چنانچه در موقع مناسب تعويض نگردد بتدريج موجب زرد و ضعيف شدن گياه مي‌شود چرا كه اولاً كيفيت فيزيكي خاك تغيير مي كند يعني قابليت نفوذپذيري كم شده و تهويه در خاك صورت نمي‌گيرد و ثانياً كيفيت شيميايي خاك تغيير مي‌كند يعني موارد غذايي خاك گلدان توسط گياه جذب شده در خاك فاقد موارد غذايي شده و جوابگوي نياز گياه نمي‌باشد. بنابراين لازم است هر سال يكبار خاك گلدان را تعويض نمائيم . براي اينكار با انگشتان يك دست خاك گلدان را نگه مي‌داريم و گلدان را وارونه مي‌كنيم سپس آهسته گلدان را به لبه ميز يا پله مي‌زنيم تا اين كه ريشه گياه با توده خاك از گلدان خارج شود.
  2- ظاهر شاداب و با طراوت هر گياه اولين عامل ارزيابي شما باشد. 5- بهترين زمان براي خريد گياهان آپارتماني ارديبهشت تا شهريور ماه است. 10- در فصول سرد سال گياه خود را در كنار شوفاژ و يا بخاري قرار ندهيد. 11- گياهان را از لحاظ نياز نوري به سه دسته تقسيم مي‌كنند 12- بيشتر گياهان آپارتماني به نور متوسط نياز دارند. 2- ريشه از زير گلدان خارج شده باشد . 4- به هنگام تعويض گلدان بايد گلدان مورد نظر حداكثر 2 الي 3 سانتيمتر دهانه‌اش بزرگتر باشد و اگر گلدان مورد نظر خيلي بزرگتر از حد معمول باشد تمام نيروي گياه صرف ريشه‌دهي بيشتر مي‌شود و اندام هوايي گياه رشد مطلوبي پيدا نمي‌كند. 6- پس از تعويض خاك گلدان بلافاصله به گلدان آب مي‌دهيم تا خاك جديد و قديمي به هم بچسبند. __________________
  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]"فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]"فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]

  شب های دراز بی عبادت چه کنم
  طبعم به گناه کرده عادت چه کنم
  گویند کریم است و گنه می بخشد
  گیرم که ببخشد ز خجالت چه کنم...  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #4 ارسال شده در تاريخ 29th August 2008 در ساعت 02:07

 5. Admin آواتار ها
  Admin
  مدیر کل سایت
  Jun 2008
  بوكان
  26,716
  3,386
  تشکر شده : 42,713

  پیش فرض

  روشهای نگهداری،کوددهی و نیازهای نوری گیاهان آپارتمانی و زینتی


  گياهان آپارتماني در طيف وسيعي در منازل و مكانهاي تجاري نظير ادارات، رستورانهاو مراكز خريد بكار برده مي شوند كه استفاده از اين گياهان در منازل و مكانهاي تجاري، احساس نزديكي به طبيعت را براي انسان بوجود مي آورند.
  روشهاي تميز كردن گياهان آپارتماني:
  اغلب روي سطح برگ گياهان گرد و خاك و مواد چرب قرار مي گيرد . تميز كردن سطح برگها به سلامتي و رشد گياه كمك كرده، همچنين باعث كنترل حشرات و افزايش عملكرد گياه خواهد شد.
  بطور كلي جهت نظافت برگها استفاده از اسپري هاي براق كننده و تميز كننده برگها توصيه نمي شود به اين خاطر كه، مواد مومي ناشي از آنها روي سطح برگها مانده و از رد و بدل شدن هوا روي سطح برگها جلوگيري مي كند و گياه را دچار آسيب خواهد كرد. بخصوص اين محصولات را به هيچ عنوان روي گياهاني كه برگهاي كركين دارند، مثل بنفشه آفرقايي استفاده نكنيد. بهترين روش براي تميز كردن گياهاني كه برگهاي كركين و مومي ندارند، استفاده از يك پارچه نرم و مرطوب مي باشد كه سطوح زيرين و رويي برگها را بوسيله آن پاكيزه نمائيد، وليكن جهت گياهاني كه برگهاي كركين دارند استفاده از پارچه نمناك جهت گردگيري سطوح برگ توصيه نمي شود، بلكه مي بايست از يك برس آرايشي نرم و يا يك اسپري آْب استفاده نمود.
  روشهاي كوددهي گياهان آپارتماني:
  كليه گياهان جهت رشد مطلوب و مناسب نيازمند يكسري عناصر ضروري مي باشند، تحقيقات نشان مي دهد نياز به مواد غذايي و كود در مراحل مختلف رشد گياه متفاوت است. در فصول گرم سال (بهار و تابستان) كه شدت نور خورشيد افزايش مي يابد و طول روز طولاني تر و گرمتر مي باشد نسبت به فصول زمستان كه گياه نور كمتري دريافت مي دارد و زمان استراحت گياه است ، ميزان كوددهي متفاوت مي باشد. توجه داشته باشيد زماني كه گياه در خواب زمستاني بسر مي برد كوددهي انجام ندهيد، بالعكس زماني كه گياه در حال رشد است ، مي بايست تناوب كوددهي بيشتر باشد و كوددهي در هر 2 تا 3 ماه پيشنهاد مي شود و يا اينكه كودها را به نسبت 1 به 10 رقيق نموده و در طول فصل رشد در هر نوبت آبياري به گياه بدهيد و يا اينكه بعد از هر 7 نوبت آبياري كوددهي انجام دهيد.
  يك كود كامل شامل تركيبي از عناصر نيتروژن ، فسفر و پتاسيم است. براي گياهان برگي نسبت اين سه عنصر را در كود مساوي در نظر گرفته، مانند 20-20-20 و براي گياهان گل دهنده ميزان فسفر را بيشتر بگيريد مانند 15-30- 15 .
  توجه داشته باشيد كه اين اعداد بيانگر در صد وزني نيتروژن، فسفر و پتاسيم در كود مصرفي مي باشند.
  همچنين جهت كوددهي گياهان آپارتماني، از كودهاي مايع نيز مي توانيد استفاده نمائيد. اين كودهاي قابل حل در آب به علت اينكه به آهستگي آزاد مي شوند ميزان درصد سوختگي ناشي از كود در آنها پائين بوده و بنابراين اغلب اينگونه كودها پيشنهاذ مي شوند.

  توجه داشته باشيد چنانچه روي سطح خاك گلدانها و يا سبدها و يا ديواره هاي گلدان يك قشر سفيد رنگي ديده شده حاكي از آن است كه ميزان آبياري يا كوددهي بيش از اندازه بوده است. اين نمكهاي بوجود آمده درسطح خاك به ريشه گياهان صدمه وارد كرده و همچنيـن باعث كاهش رشد و قهـوه اي شدن نوك برگهـا، افتـادن برگهاي پائيني گياه و در كل پوسيدگي گيـاه مي شوند.براي جلوگيـري از ايجاد اين نمكهـا سوراخي در ته گلدان جهت زهكشي كامل تعبيه ببينيد و آب اضافي را نيز از زير گلداني خارج نمائيد.
  ظروف نگهداري گياهان آپارتماني:
  انواع متنوعي از ظروف و گلدانها جهت نگهداري گلهاي آپارتماني وجود دارند . اين گلدانها بيشتر از جنس پلاستيك، سراميك و يا سفال بوده و توجه داشته باشيد كه حتما در انتهاي آنها سوراخي جهت زهكشي وجود داشته باشد. البته گلدانهاي زينتي از جنس مس ، برنج، پشم، سراميك ، پلاستيك و رس هم وجود دارند كه سوراخي در ته آنها وجود ندارد. سوراخ زهكشي در ته گلدان باعث مي شود آب اضافي از گلدان خارج شود، چنانچه از گلدانهاي زينتي بدون سوراخ استفاده مي كنيد مي بايست يك لايه شن در كف گلدان ريخته تا عمل زهكشي را براي شما انجام دهد. در ضمن در هنگام انتخاب گلدان توجه داشته باشيد كه اندازه سايز گلدان با اندازه گياه مورد نظر، تناسب داشته باشد. همچنين گلدانها را مستقيما روي فرش يا كف پوش و يا مبلمان قرار ندهيد، زيرا رطوبت حاصله ممكن است به آنها آسيب وارد نمايد وحتما از زير گلداني استفاده نمائيد.
  ضمنا گلدانهاي سفالي داراي خلل و فرجي هستند كه باعث رد و بدل شدن هوا مي شوند، اين امر باعث مي شود خاك گلدان خشك شده و اكسيژن در اختيارريشه قرار بگيرد. گلدانهايي كه داراي خلل و فرج نيستند از تبخير آب جلوگيري مي كنند بنابراين گياه به آبياري كمتري (نسبت به گياهاني كه در گلدانهاي سفالي هستند) نياز خواهد داشت.
  در اينجا دو روش براي گلدان كردن گياهان آپارتماني ذكر شده است:

  در اين روش مي بايست سوراخي در ته گلدان جهت زهكشي قرارداد،چنانچه گلداني اين سوراخ زهكشـي را نداشته باشـد مي بايست در ته گلدان يك لايه شن بريزيد تا عمل زهكشي انجام شود.

  در اين روش گلدان گل كوچكي را كه سوراخ زهكشي دارد، در داخل يك گلدان زينتي قرار مي دهيد. چنانچه گلدان زينتي سوراخ زهكشي نداشته باشد،مي بايست يك لايه شن در كف آن ريخته و سپس گلدان كوچك حاوي گل را بر روي اين لايه شن قرار دهيد.وليكن چنانچه گلدان زينتي مد نظر شما سوراخ زهكشي داشته باشد، ديگر نيازي به ريختن يك لايه شن در كف آن نمي باشد.

  نيازهاي نوري گياهان آپارتماني:
  شرايـط محيطي در داخل منـازل جهت رشد گياهـان بسيار مهـم مي باشنـد و مهمتـرين عامل محيطي جهت رشد گياهان آپارتماني نور محسوب مي شود. نور انرژي لازم جهـت ساخت مواد غذايـي را براي گيـاه فراهم مي كنـد. ميـزان انرژي بر اساس واحد فوت -كندل (ft-c) بيان مي شود . ميزان نور دروني خانه ها اغلب كمتر از 100 فوت- كندل است ، در حاليكه ميزان نور محيط بيرون در يك روز آفتابي بيش از 10000 فوت- كندل است. نياز نوري گياهان مختلف نيز ، متفاوت مي باشد .( طبق جداول1-2-3 )
  گياهان آپارتماني اغلب بر اساس ميزان نور مورد نياز جهت رشد مطابق زير طبقه بندي مي شوند: 1 - قرار دادن گياه در گلدان به طور مستقيم: 2 - قرار دادن گياه حاوي گلدان در در يك گلدان ديگر:
  • كم ( حداقل نور مورد نياز 100 فوت - كندل ، البته جهت رشد بهتر 75 تا 200 فوت - كندل ترجيح داده مي شود)


  • متوسط ( حداقل نور مورد نياز 100 تا 150 فوت- كندل ،البته به ميزان 200 تا 500 فوت - كندل ترجيح داده مي شود.)


  • زياد ( حداقل نور مورد نياز 150تا 1000 فوت - كندل ، البته به ميزان 500 تا 1000 فوت - كندل ترجيح داده مي شود.)


  • خيلي زياد ( خداقل نور مورد نياز 1000 فوت - كندل)

  جهت حفظ كيفيت گياه در حدود 100 فوت - كندل در حدود 12 ساعت در هر روز براي گياه لازم است. االبته گياهان برگساره اي براي استفاده بهينه از كود حدود 200 فوت - كندل در حدود 12 ساعت در روز نياز دارند. بجز گلخانه ها و يا مكانهاي با سقف شيشـه اي ( مثل پاسيوها) نور بيشتر قسمتهاي خانه ها كم مي باشد، و براي گياهاني نظير شمعداني ، بگونيا واكس و ختمي و... كه نياز به نور خيلي بالا دارند مناسب نمي باشند. براي گياهاني هم كه نيازمند نور بالا هستند نظير برگ انجيري، شفلرا و ... سعي كنيد آنها را در نزديك پنجره ها يا شيشه هاي درهاي جنوبي يا غربي قرار دهيد، و گياهاني كه به نور متوسط نياز دارند نظير بنفشه آفريقايي، سرخس، ديفن باخياو ... را چند متر دورتر از منبع نور گذاشته و يا آنها را درقسمت شرقي ساختمان قرار دهيد .و گياهاني كه به نور كمي نياز دارند نظير فيلودندرون برگ قلبي، سوسن و... مي بايست چندي دورتر از پنجره شرقي و يا در سمت شمالي ساختمان قرار گيرند.
  البته توجه داشته باشيد كه بسته به فصول مختلف سال طول روز و زاويه تابش نور خورشيد متفاوت است .همچنين در داخل منازل رنگ ديوارها،سايه درختان بيروني ،پرده ها و ... در انعكاس نور موثر مي باشند.
  نورهاي مصنوعي نيز مي توانند به عنوان مكمل و يا حتي جايگزين نور طبيعي قرار بگيرند. بسياري از گياهان آپارتماني زير نورهاي مصنوعي نظير لامپهاي مهتابي و يا لامپهاي نئون رشد مي كنند. لامپهاي مهتابي با تنوع زيادي در دسترس هستند، وليكن لامپهاي نئون معمولي براي گياهان پيشنهاد نمي شوند، به نظر مي رسد كه اين لامپها نور كافي ندارند، اما توجه داشته باشيد كه اگر گياه در مدت زمان بيشتري در معرض نور آنها قرار بگيرد مي توانند موثر واقع شوند. براي اين منظور 16 ساعت نور و 8 ساعت تاريكي در طول شبانه روز براي گياهان توصيه مي شود، بدين منظور استفاده از يك تايمر الكتريكي براي بر قراري سيكل صحيح در روز توصيه مي شود.
  توجه داشته باشيد كه تغييرات شديد نوري براي گياهان مضر مي باشد. در برخي گياهان آپارتماني نور زياد باعث صدمه و حتي مرگ گياه نيز مي شود. به عنوان مثال گياهان سايه دوست نمي توانند شدت نور زياد را تحمل كنند و چنانچه در چنين شرايطي قرار گيرند، برگهاي آنها دچار بي رنگي و يا سوختگي مي شوند و در نهايت باعث مرگ گياه نيز خواهد شد.
  توجه داشته باشيد كه تغييرات در ميزان نور دريافتي گياه مي بايست بصورت تدريجي وآهسته صورت گيرد تا گياه دچار صدمه و آسيب نگردد.
  __________________

  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]"فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]"فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]

  شب های دراز بی عبادت چه کنم
  طبعم به گناه کرده عادت چه کنم
  گویند کریم است و گنه می بخشد
  گیرم که ببخشد ز خجالت چه کنم...  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #5 ارسال شده در تاريخ 29th August 2008 در ساعت 02:07

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran&تزیین سفره هفت سین 96