چگونه برای کلاس‌اولی‌ها محيط مدرسه را شادتر کنيم؟
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6
 1. shahpoor آواتار ها
  shahpoor
  مدیر سابق
  Jul 2008
  مشهد
  16,027
  1,695
  تشکر شده : 14,725

  Thumb چگونه برای کلاس‌اولی‌ها محيط مدرسه را شادتر کنيم؟


  شما به عنوان پدر و مادر فکر می‌کنيد چگونه می‌توانيد فرزندتان را برای اولين روز مدرسه آماده کنيد و اين روز را به يادماندنی‌ترين روزهای زندگی سازيد؟
  يار دبستانی من! شاد باش
  اشک‌ها و لبخند‌ها است. خيلی‌ها ريزريز اشک می‌ريزند و بعضی‌هايشان به اندازه تمام پهنای صورت‌شان لبخند می‌زنند و شادند. روپوش‌ها رنگ‌رنگ با رنگ‌هایي شاد، رقص رنگ‌ها را در شيطنت‌ها و جست و خيزهايشان به يادتان می‌آورد و شما را غرق در خيال به سال‌ها پيش وقتی خودتان روز اول مدرسه را آغاز کرديد می‌برد. روز اول مدرسه، يکی از به يادماندنی‌ترين خاطرات زندگی همه ماست.
  روز اول مدرسه برای بيشتر کلاس‌ اولی‌ها، تجربه‌ای عجيب و واقعه‌ای بزرگ است. جدايی از والدين و اولين ساعات را به دور از خانه در محيطی جديد سپری کردن شايد چندان دلچسب نباشد و واکنش‌های گوناگونی را در بچه‌ها بيدار کند. شما به عنوان پدر و مادر فکر می‌کنيد چگونه می‌توانيد فرزندتان را برای اولين روز مدرسه آماده کنيد و اين روز را به يادماندنی‌ترين روزهای زندگی سازيد؟


  اولین عضو پاتوق
  #1 ارسال شده در تاريخ 1st October 2009 در ساعت 11:14

 2. shahpoor آواتار ها
  shahpoor
  مدیر سابق
  Jul 2008
  مشهد
  16,027
  1,695
  تشکر شده : 14,725

  پیش فرض

  غول را بکشيد
  شايد فرزند شما دوست داشته باشد اسباب‌بازی‌ها و عروسک خود را در روز جشن شکوفه‌ها با خود به مدرسه ببرد، خوب چه اشکالی دارد جز اينکه روز اول مدرسه را برای او عادی‌تر جلوه خواهد داد. شما به عنوان پدر و مادر اولين کاری که در راستای کمک به کلاس اولی‌تان می‌توانيد بکنيد؛ همين است که غولی که کودک از اين روز در ذهن خود ساخته است، بکشيد و از بين ببريد. مدير کل دفتر آموزش ابتدايی نيز در سال گذشته اعلام کرده است در روز شکوفه‌ها، کلاس اولی‌ها می‌توانند با اسباب‌بازی‌ها و هر پوششی که دوست دارند به مدرسه بروند. در اين روز جشن‌های ويژه‌ای برای کلاس‌ اولی‌ها در مدرسه برگزار می‌شود و حضور والدين در کنار کودکان به دلگرمی آنها کمک خواهد کرد. تلاش کنيد روز اول مدرسه را به فضايی شاد و دلچسب برای فرزندتان تبديل کنيد و و از بايد و نبايد و امر و نهي کردن به کودکتان خودداري کنيد: تلاش کنيد اين روز را روزي بزرگ و به ياد ماندني معرفي کنيد.

  اولین عضو پاتوق
  #2 ارسال شده در تاريخ 1st October 2009 در ساعت 11:14

 3. shahpoor آواتار ها
  shahpoor
  مدیر سابق
  Jul 2008
  مشهد
  16,027
  1,695
  تشکر شده : 14,725

  پیش فرض

  چراغ‌هاي اضطراب خاموش
  کلاس اولي‌ها در اين روز با محيطي جديد و بزرگ، آدم‌هاي جديد و قوانين تازه آشنا مي‌شوند که همه آنها مي‌توانند استرس‌زا و اضطراب‌آور باشند. بهروز جليلي، روانپزشک کودکان، عقايد تامل‌برانگيزي در اين‌باره دارد. او مي‌گويد: «دانش‌آموزان کلاس اولي به دو گروه تقسيم مي‌شوند؛ گروه اول آنهايي هستند که تجربه مهد کودک را داشته و تحمل دوري از والدين را تجربه کرده‌اند و به دور بودن از خانه تا حدودي عادت کرده‌اند و گروه دوم آنهايي هستند که براي اولين بار دوري از خانواده را تجربه مي‌کنند که به طور طبيعي، در گروه دوم کار معلم و والدين قدري مشکل‌تر است». او مي‌افزايد: «والدين بايد در اين روزها آموزش‌هايي را براي فرزندان خود داشته باشند؛ آموزش‌هايي که در آن شيوه برخورد با اطرافيان چگونگي آماده شدن سريع براي رفتن به مدرسه و شيوه پوشيدن لباس کودکان به وسيله خود آنها در نظر گرفته شود.» آشنا کردن کودکان با برخي نکات ساده مي‌تواند چراغ‌هاي اضطراب‌ را در روز اول مدرسه در ذهن‌شان خاموش کند.

  اولین عضو پاتوق
  #3 ارسال شده در تاريخ 1st October 2009 در ساعت 11:15

 4. shahpoor آواتار ها
  shahpoor
  مدیر سابق
  Jul 2008
  مشهد
  16,027
  1,695
  تشکر شده : 14,725

  پیش فرض

  گفتگو با کلاس اولي‌ها
  شايد دوست داشته باشيد يک کتابچه راهنما از طرف مدرسه در اختيار شما قرار گيرد تا به وسيله آن فرزندتان را براي روز اول مدرسه آماده کنيد. در چنين دفترچه راهنمايي به کودک کلاس اولي خود بگوييد که:
  • در روز اول مدرسه، معلم از او درس نمي‌پرسد و لازم نيست آمادگي ويژه‌اي براي برخورد با آموزگار داشته باشد. خيالش را راحت کنيد: «در روزهاي آينده که مطالب جديد را خوب ياد گرفتي، مي‌توانيم با هم درباره درس خواندن و درس پاسخ دادن به آموزگار گفتگو کنيم.»
  • درباره روز اول مدرسه خودتان و خاطرات آن روز برايش تعريف کنيد که شادي‌ها و تجربه‌هاي درخشاني در مدرسه انتظار او را مي‌کشد. به او بگوييد خودتان در روز اول مدرسه چه احساسي داشتيد و آموزگار و دوستانتان با شما چه برخوردي داشتند.
  تلاش کنيد به او بفهمانيد که شما هم همان استرس‌ها و اضطراب را از سر گذرانده‌ايد و آنچه در مدرسه بوده است، بهتر از آنچه فکر مي‌کرديد بوده است. اگر خواهر يا برادر بزرگ‌تري دارد، از او بخواهيد تجارب خوش روز اول مدرسه‌اش را براي کوچولوي کلاس اولي شما تعريف کند.

  اولین عضو پاتوق
  #4 ارسال شده در تاريخ 1st October 2009 در ساعت 11:15

 5. shahpoor آواتار ها
  shahpoor
  مدیر سابق
  Jul 2008
  مشهد
  16,027
  1,695
  تشکر شده : 14,725

  پیش فرض

  تکاليف والدين براي روز اول
  والدين مي‌توانند کارهاي متفاوت و جالبي در روزهاي قبل از آغاز مدرسه انجام دهند تا روز اول مدرسه را طبيعي‌تر جلوه مي‌دهند. شايد بتوان اين کارها را تکاليف والدين براي روز اول مدرسه ناميد که به کلاس اولي‌ها کمک مي‌کند با شوق بيشتري پا به دبستان بگذارند:
  • فرزندتان را در تابستان به بهانه ثبت‌نام، گرفتن پرونده و مواردي مانند آن به مدرسه‌اش ببريد و تمام فضاهاي داخلي درون آن را از کلاس‌ها تا دست‌شويي‌ها به او نشان دهيد. اين کار شايد در روز اول مدرسه به دليل شلوغي و ازدحام والدين و کودکان امکان‌پذير نباشد. گذر از خياباني که دبستان کودک‌تان در آن واقع است نيز او را با فضاي مدرسه‌اش که بايد هر روز به آنجا برود، آشنا خواهد کرد.
  • کتاب‌هاي داستاني را براي او بخريد و بخوانيد که در آن کودک داستان به مدرسه مي‌رود. اين کتاب‌ها اگر داراي تصاوير رنگي و جذاب باشند، به کلاس اولي‌ها کمک مي‌کنند تا خود را در قالب شخصيت داستان قرار دهند و با مدرسه و فضاي آن آشناتر شوند.
  • اسم فرزندتان، شماره منزل و شماره تلفن و نشاني خود را روي يک کاغذ بنويسيد و در جيب کودکتان يا درون کيف مدرسه‌اش جاي دهيد. اين کار به کلاس اولي‌ها احساس امنيت و آرامش خواهد داد که در مدرسه گم نخواهند شد.
  • کودکتان را به تنهايي در روز اول مدرسه و هفته‌هاي نخست به مدرسه نفرستيد. وقتي او خودش را در محيط جديد و غريبه حس کند در بين اطرافياني که همه با والدين خود پا به مدرسه گذاشته‌اند، احساس تنهايي خواهد کرد، هيجان روز اول مدرسه از شب قبل، صبح روز اول، به صدا درآمدن زنگ کلاس و حتي بازگشت به منزل همراه کلاس اولي‌ها است و چه بهتر است که او همراهي داشته باشد تا اين لحظات را در کنار او سپري کند.
  • اگر برايتان امکان ندارد، همراهش برويد از پدر بزرگ يا مادر بزرگ و يا خواهر و برادر بزرگ‌ترش بخواهيد که او را همراهي کند.
  • يک ماه قبل از آغاز مدرسه براي خريد لوازم‌التحرير، کيف و لباس با کلاس اولي‌ها به بازار برويد. اين زماني مناسب است که کلاس اولي‌ها احساس کنند به موقع براي رفتن به مدرسه آماده مي‌شوند و شور و شوق مدرسه در وجودشان بسيار زياد است. به تعويق انداختن آن به روزهاي آخر شهريور آنها را دچار استرس خواهد کرد که مبادا دير براي رفتن به مدرسه آماده شوند.

  اولین عضو پاتوق
  #5 ارسال شده در تاريخ 1st October 2009 در ساعت 11:16

 6. shahpoor آواتار ها
  shahpoor
  مدیر سابق
  Jul 2008
  مشهد
  16,027
  1,695
  تشکر شده : 14,725

  پیش فرض

  بايدها و نبايدهاي روز اول مدرسه
  روز اول مدرسه قوانين نانوشته‌اي دارد که خيلي‌ها آنها را مي‌دانند ولي گاهي ممکن است به دليل مشغله‌هاي شغلي و حرفه‌اي نتوانيد برنامه‌ريزي دقيقي براي اين روز کرده باشيد و بعضي از بايدها و نبايدها را به عنوان والدين از ياد برده باشيد.
  توجه به اين نکته‌ها، کلاس اولي‌ها را از نظر جسماني و ذهني و بدني در اين روز آماده‌تر خواهد کرد:
  • کلاس‌ اولي‌ها شب قبل از مدرسه بايد شام سبکي نوش جان کنند و به موقع به رختخواب بروند. تلاش کنيد که يک شيشه آب در اختيار کودکتان قرار دهيد تا بتواند به اندازه کافي آب بنوشد. در اين روز کودکان به دليل اضطرابي که دارند زود تشنه مي‌شوند.
  • کلاس‌ اولي‌ها را روز اول با لباس‌هايي راحت به مدرسه بفرستيد. کفش راحت، روپوش و مقنعه راحت و شلواري که تنگ نباشد، کودکان را در اين روز زير فشار و استرس کمتري قرار خواهد داد.
  • پس از پايان روز اول مدرسه، در راه بازگشت به خانه و يا هنگامي که فرزندتان به منزل بازگشت به صحبت‌هاي او به دقت گوش دهيد. در اين صحبت‌ها شما مشکلات و ترس‌هاي او را خواهيد يافت و مي‌توانيد راه‌حل‌هايي مناسب را براي حل آن در پيش گيريد.
  • به او نشان دهيد که دوست داريد داستان‌هاي مدرسه‌اش را بشنويد. به اين ترتيب تشويق خواهد شد آنچه برايش در مدرسه رخ مي‌دهد، برايتان تعريف کند و مشکلات و شادي‌هايش را با شما در ميان بگذارد.
  • خيلي از بچه‌ها از سرويس مدرسه يا حتي راننده سرويس مي‌ترسند و يا غريبي مي‌کنند. مي‌توانيد در روز اول با او سوار سرويس مدرسه شويد.

  اولین عضو پاتوق
  #6 ارسال شده در تاريخ 1st October 2009 در ساعت 11:16

موضوعات مشابه

 1. سخنان حکمت آموز و زیبای ارد بزرگ
  توسط ruya در انجمن ادبیات جهان
  پاسخ ها: 253
  آخرين نوشته: 26th April 2014, 19:57
 2. آموزش Multimedia Builder
  توسط secret در انجمن بحث های نرم افزاری
  پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: 10th March 2012, 20:54
 3. سيد عليرضا ياسيني
  توسط اریانا1 در انجمن معرفی سرداران شهید
  پاسخ ها: 4
  آخرين نوشته: 5th January 2012, 18:40
 4. گران ترین های لیگ برتر
  توسط HIRAD H در انجمن بایگانی بخش ورزش
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 6th March 2009, 22:05
 5. يوسف زهرا(ع)
  توسط secret در انجمن امام مهدی (عج) و انتظار
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 29th January 2009, 00:06

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran&تزیین سفره هفت سین 96