تبهكار حرفه‌اي در درگيري با پليس كشته شد
مرگ جمال آدم‌خوار
جام جم آنلاين: سركرده يك باند مخوف كه پس از محكوم شدن به 22 سال حبس، از زندان فرار كرده بود، هنگامي كه با تغيير چهره و در پوشش گدايي قصد سرقت از يك طلافروشي در مشهد را داشت، در درگيري با پليس هدف اصابت گلوله قرار گرفت و به هلاكت رسيد.


سرهنگ عباسعلي محمديان، رئيس پليس آگاهي تهران با اشاره به پرونده اتهامي اين شرور تبهكار به نام جمال (معروف به آدم‌خوار)‌ روز گذشته به «جام‌جم» گفت: از ابتداي سال 80 چندين فقره شكايت مردمي -كه عموما از افراد سالخورده بودند- در شعبه‌هاي مختلف دادسراي جنايي مطرح بود كه نشان مي‌داد اعضاي يك باند از سارقان حرفه‌اي با كمين در اطراف بانك‌ها و طلافروشي‌ها به شناسايي مشتريان بانك و يا كساني كه پول و طلا حمل مي‌كردند، به تعقيب آنها پرداخته و اموالشان را با ايجاد رعب و وحشت و ضرب و جرح سرقت مي‌كردند.

با ارجاع اين شكايت‌ها به پليس آگاهي، يك تيم ويژه اطلاعاتي و عملياتي از ماموران پليس آگاهي به تحقيق در اين زمينه پرداخته و متوجه شدند سركرده اين باند يك تبهكار حرفه‌اي و سابقه‌دار به نام جمال (معروف به آدم‌خوار)‌ است.

رئيس پليس آگاهي تهران بزرگ اضافه كرد: درخصوص اين كه اعضاي باند اين لقب را به متهم داده‌‌اند، تحقيقات مشخص كرد، متهم در چند مرحله وقتي متوجه شده اعضاي باند پس از سرقت، اموال را در اختيار وي قرار نداده‌اند براي ايجاد رعب و وحشت در ميان همدستانش، با دندان‌هاي خود گوش سارقان را كنده است.
رهايي مالباخته‌ها بدون لباس
سرهنگ محمديان تصريح كرد: در حالي كه جستجوي گسترده كارآگاهان براي دستگيري سركرده باند و ديگر همدستانش ادامه داشت، اين بار مشخص شد اعضاي باند در روزهاي پاياني هرماه يا اوايل ماه جديد با شناسايي كساني كه از بانك حقوق دريافت كرده بودند، با حمله به اين افراد و در صورت مقاومت آنها در برابر سارقان، با گستاخي لباس صاحبان اموال را در خيابان خارج و آنها را برهنه مي‌كردند كه عموما قربانيان اين اقدام تبهكارانه نيز افراد بازنشسته و سالخورده بودند.
پس از چند ماه تلاش شبانه‌روزي و كنترل محل‌هاي سرقت، سرانجام سركرده باند به محاصره پليس آگاهي درآمد و در اقدامي ضربتي او و تعدادي از همدستانش يكي پس از ديگري دستگير شدند. اين متهمان به صدها فقره سرقت با ايجاد رعب و وحشت اعتراف كردند.
فرار از زندان
با اعتراف اعضاي باند، پس از چند ماه قاضي وقت شعبه 1156 مجتمع امور جنايي اين متهم را به 12 سال زندان و پرداخت خسارت در حق شاكيان محكوم كرد و به فاصله كمي از اين محكوميت، وي از سوي يك دادگاه ديگر نيز به اتهام ده‌ها فقره سرقت به 10 سال زندان محكوم شد.
به گفته سرهنگ محمديان، در حالي كه جستجو براي دستگيري چند عضو ديگر اين باند تبهكاري ادامه داشت، مشخص شد همدستان متهم با ارائه شكايت ساختگي در يكي از مجتمع‌هاي قضايي، زمينه انتقال جمال آدم‌خوار به محل مجتمع را فراهم كرده‌اند و هنگامي كه متهم روز 25 بهمن سال 83 در حال انتقال به مجتمع قضايي بود، در ميانه راه ماموران همراه وي از سوي همدستان متهم مورد حمله مسلحانه قرار گرفته و متهم موفق به فرار شد.
4 سال جستجو
محمديان گفت: با فرار اين مجرم خطرناك، موضوع بار ديگر در دستور كار پليس آگاهي تهران قرار گرفت و با تحقيقات بعدي مشخص شد، متهم بلافاصله پس از فرار به كشور افغانستان رفته و سپس با اسناد و مدارك جعلي به كشور تايلند متواري شده است و با گزارش موضوع به پليس بين‌الملل، اقدامات لازم براي دستگيري و بازگرداندن متهم آغاز شد.
رئيس پليس آگاهي تهران اضافه كرد: در حالي كه پليس آگاهي در انتظار فرصتي بود تا اين متهم را دستگير كند، مشخص شد وي سال 87 با اسناد و مدارك جعلي وارد كشور شده است و پس از تشكيل باند اين بار چون مي‌دانست در تهران قادر به ارتكاب جرم نخواهد بود، فعاليتش را در شهرهاي مختلف آغاز كرد و پس از چند فقره سرقت از طلافروشي‌ها و كساني كه به شهرستان‌ها طلا حمل مي‌كردند، بلافاصله كشور را ترك كرد.
هلاكت تبهكار فراري
با جمع‌بندي آخرين اطلاعات مربوط به اين متهم، ماموران پليس آگاهي كه سايه به سايه در تعقيب وي بودند، اطلاع يافتند تبهكار فراري با هويت جعلي رضا حيات‌الغيب وارد مشهد شده و به اتفاق همدستانش قصد سرقت از يك طلافروشي در اين شهر را دارند.
با به دست آمدن اين اطلاعات، موضوع طي نشستي به قاضي جعفرزاده، معاون دادستان و سرپرست دادسراي جنايي گزارش شد و با ارجاع پرونده به شعبه اول دادياري دادسراي جنايي، داديار هاشميان دستور قضايي را در اين ارتباط صادر كرد و با همكاري حفاظت اطلاعات قوه قضاييه 2 تيم عمليات و ضربت پليس آگاهي با نيابت قضايي عازم اين شهرستان شده و با همكاري كارآگاهان پليس آگاهي مشهد، بازار طلافروشان مشهد تحت كنترل قرار گرفت و مشخص شد جمال آدم‌خوار با تغيير چهره و پوشيدن لباس مندرس در حال گدايي در اين محل است و رفت و آمدها را به يك طلافروشي كه هدف سرقت بوده است، به دقت كنترل مي‌كند.
رئيس پليس آگاهي تهران گفت: پس از محاصره محل، متهم كه خود را در محاصره پليس ديد، با حمله به ماموران با يك قبضه قمه، قصد فرار از حلقه محاصره را داشت كه در پي اين اقدام، ماموران با استفاده از قانون بكارگيري سلاح متهم را هدف اصابت گلوله قرار دادند كه پس از دستگيري، هنگام انتقال متهم به بيمارستان،‌وي در ميانه راه به هلاكت رسيد.
سرهنگ محمديان تاكيد كرد: با دستور قضايي مبني بر انتقال جسد به پزشكي قانوني بزودي ابعاد تازه‌اي از اقدامات تبهكارانه اين متهم سابقه‌دار و ديگر همدستانش فاش خواهد شد.