نگاهی به آثار باستانی و تاریخی خوزستان بهمراه عکس
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 19
 1. Lovable.pair آواتار ها
  Lovable.pair
  مدیر سابق
  Jan 2009
  البرز
  19,080
  2,915
  تشکر شده : 11,974

  پیش فرض نگاهی به آثار باستانی و تاریخی خوزستان بهمراه عکس

  آثار و بناهای تاریخی شهر بهبهان

  آ: تلال
  از شهر ارجان در زمینی به مساحت حدود هزار هکتار، تل و تپه های زیادی جای خانه ها باقی مانده (اند. وسعت زمین اشغال شده و کثرت تپه های موجود، عظمت شهر را در زمان آبادی می رساند
  .(7
  ب: پل شکسته
  پل کسری در 200 متری شرق راه بهبهان به امام زاده جعفر بر رودخانه تاب ساخته شده و از بناهای (زمان ساسانیان است.
  (7
  (لسترنج مولف کتاب جغرافیای تاریخی سرزمینهای خلافت شرقی درباره این پل می نویسد7
  بیش از سه هزار ذراع طول داشت و از بناهای زمان ساسانیان بود و پل خسروی نامیده می شد و سر راه قریه دهلزان(دهلیزان) قرار داشت.»(7)(12)
  (تابستانها که آب رودخانه تاب فروکش می کند، پل کسری{شکسته} نمایان می شود.(7

  پ: پل و بند بکان
  بند و پل بکان بر روی رودخانه تاب در محلی به نام بکو (بکان) ساخته شده اند و از بناهای معروف زمان خود بوده اند که در زمان خلافت امویان به کمک یکی از توانگران فارس به نام دیلمی، که پزشک (مخصوص حجاج بن یوسف بود، بنا شدند.(7
  (تاریخ بنای این پل را باید در فاصله سالهای 75 و 95 ه.ق. دانست.(7
  در شمال این بند و پل پیوسته به آن چهار آسیاب آبی دایر بوده که سنگهای آن بر حول محور افقی گردش می کرده اند و آثار آنها تا به امروز باقی است.(7) (14)
  (لسترنج می نویسد7
  نزدیک شهر دو پل سنگی معروف بر روی رودخانه تاب ساخته شده بود که از روی آن پلها به خوزستان می رفتند و هنوز آثار آنها باقی است. بنای یکی از آن دو پل را منسوب به دیلمی پزشک 12)(7)حجاج حاکم عراق در زمان امویان دانسته اند.
  (ابن حوقل مولف کتاب صورة الارض درباره پل بکان می نویسد7
  «این پل میان فارس و خوزستان قرار دارد و بی نظیر است و به عقیده من از پل قرطبه اندلس بزرگتر می باشد و ان را بعضی از بومیان فارس ایجاد کرده اند.»(7)(15)

  (حاج میرزا حسن حسینی فسایی مولف فارسنامه ناصری می نویسد7
  این شهر[ارجان] را در کنار جنوبی رودخانه تاب که اکنون به رودخانه کردستان شهرت یافته، ساخته اند و بر این رودخانه از دروازه شهر ارجان، بندی بسته و بر روی بند پلی ساخته اند و آن را پل بکان که نام محله ای از ارجان است گویند و تا کنون قوائم آن بند و پل باقی است.(7)(16)

  ت: مسجد جامع بکان
  مسجد جامع بکان در شمال شهر بهبهان در کنار رودخانه تاب واقع است. طاقهای شبستان مسجد از سنگ تراشیده شده و ملاط گچ ساخته شده اند. دور محراب آن آیات قرآنی نوشته شده است. تاریخ بنای آن به خط کوفی در سنگی که اکنون در دیوار جنوبی شبستان مسجد نصب است نقر شده.(7)
  می گویند هنگامی که حضرت رضا(ع) عازم خراسان بوده از شهر ارجان عبور کرده و در مسجد جامع (محله بکان نمازگزارده است. این مسجد هم اکنون به قدمگاه امام رضا(ع) موسوم است.(7

  ث: حمام محله بکان
  حمام بکان در حدود 50 متری غرب بند و پل بکان، در کناره جنوبی رودخانه تاب واقع است. آثار حوض، (خزینه، و رخت کن آن تا به امروز باقی است.(7)(17

  ج: کتیبه های تنگ تکاب
  تنگ تکاو یا دربند پارس در 9 کیلومتری شمال شهر بهبهان واقع است. در اوایل تنگ تکاب که معبر کوهستانی جاده قدیمی بین النهرین_استخر ، و جاده خوزستان_فارس در دوره اسلامی بوده است، و به فاصله کمی از مدخل تنگ، چند کتیبه به خط فارسی نستعلیق ساده بر روی سنگ کوه کنده شده است.(7)

  چ:مجسمه و ظرفهای سنگی
  به هنگام تسطیح اراضی ناحیه ارجان بهبهان، یک مجسمه سنگی به شکل قو یا مرغابی که در یک قسمت بدن آن یک سطر خط میخی حک شده، و همچنین دو ظرف سنگی دیگر در اوایل هزاره اول ق.م. کشف شده اند که بر آنها نقش سر مرغابی به صورت برجسته حک شده است.(7)
  ..شاید اشیای پیدا شده مربوط به زمان کیتین هوتران باشند، زیرا این اشیاء در نزدیکی آرامگاه این پادشاه پیدا شده اند. (7)

  ح: قلعه ارجان{ارگان یا آریاگان}
  (پل آمیر مولف کتاب خداوند الموت، قلعه ارجان را چنین توصیف کرده است7
  قلعه ارجان بالای کوهی سنگلاخ بنا شده است. قلعه در مرتفع ترین قسمت کوه، متکی به یک تخته سنگ بزرگ ساخته شده و آب باران و برف از همان تخته سنگ وارد انبارهای قلعه می گردیده و آنها را پر می کرده است. برجهای قلعه به شکل مکعب می باشد که اسلوب ساختمان برجها از قلاع رومی اقتباس گردیده است.
  صحن قلعه ارجان چهل ذرع در چهل ذرع می باشد و اطراف صحن سه طبقه حجره یکی بالای دیگری دیده می شد و تمام حجره ها دارای طاق چند شاخه معروف به طاق رومی که محکمترین طاقها به حساب م یآید می باشد. برکیارق فرزند ملکشاه سلجوقی به دستور حسن صباح رهبر فرقه اسماعیلیه در قلعه ارجان زندانی بوده است.(7)(18)

  خ: سایر آثار تاریخی و زیارتگاهها:
  کاروانسرای نزدیک دژ مهتابی، پل دختر، پشت گرد، بقعه سبز پوش، کلاه فرنگی، چهل ستون، تل سنگر، بی بی زبیده، گل بی بی، شهزاده حسین، بی بی خدیجه،

  شاهزادگان حسین و ابوطالب
  گرفته شده از:
  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]..


  فکر میکردم ، تو همدردی
  ولی دیدم ، تو هم ، دردی  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #1 ارسال شده در تاريخ 4th December 2009 در ساعت 00:34

 2. یک کاربر از این پست تشکر کرده است :


 3. Lovable.pair آواتار ها
  Lovable.pair
  مدیر سابق
  Jan 2009
  البرز
  19,080
  2,915
  تشکر شده : 11,974

  پیش فرض

  زیگورات چغازنبیل *** استان خوزستان *  معبد ایلامی چغازنبیل بر روی تپه ای خاکی و در ساحل رودخانه دز از شعب رود کارون در استان خوزستان واقع شده است . این معبد توسط اونتاشگال پادشاه ایلامی ها در سال 1250 قبل از میلاد ساخته شده و آن را به خدای اینشوشینک اختصاص داده است .بنای معبد چند طبقه و ارتفاع آن حدود 25 متر است . این بنا از خشت خام ساخته شده است و روکشی از آجر دارد . در اطراف معبد تعدادی لوح گلی و جندین مجسمه از انسان و حیوان بدست آمده است .

  در حین خاکبرداری از محل دو عدد آجر که مطالبی را به خط ایلامی در آن نقل شده بود کشف شد . قاعده زیگورات مربع است و بلندی آن در اصل 50 متر بوده است و آخرین طبقه آن به خدای ایشوشینک تعلق داشته است .زیگورات اور که ٢١١٠ سال قبل از میلاد ساخته شده قدیمی‌ترین و زیگورات چغازنبیل بزرگ‌ترین زیگورات جهان هستند.  سر درهای مجلل و راه پله های متعددکه منتهی به طبقات فوقانی معبد می شود .جالب ترین شیء بدست آمده از حفریات اخیر چغازنبیل ,مجسمه گاو لعابداری است که در کمال ظرافت و مهارت ساخته شده است که برروی آن کتیبه ای به خط ایلامی در چند ردیف نوشته شده است . اکنون این مجسمه در موزه ایران باستان نگهداری می شود.  چغازنبیل در سال ١٩٧٩ میلا‌دی از طرف یونسکو در فهرست میراث جهانی قرار گرفت. این محوطه یکی از چند اثر ثبت شده‌ی ایران در فهرست میراث جهانی است. اهمیت این محوطه‌ی تاریخی به عنوان مهم‌ترین اثر به‌جای‌مانده از دوران حکومت ایلامی، قدمت ٣٠٠٠ ساله‌ی آن همراه با جاذبه‌های طبیعی از جمله عوامل مؤثر در به ثبت‌رسیدن این مجموعه به‌عنوان میراث جهانی بوده‌اند. فرسایش طبیعی و خسارت‌های ناشی از جنگ ایران و عراق، آسیب‌های فراوانی را متوجه این شهر کهن نمود.

  برای جلوگیری از تخریب هر چه بیشتر این منطقه، در سال ١٩٩٨ میلادی، توافقی بین سازمان میراث فرهنگی ایران، یونسکو، بنیاد اعتباری ژاپن و مؤسسه‌ی کراتره فرانسه (مؤسسه‌ی بین‌المللی حفاظت از بناهای خشتی)، برای اجرای طرح مطالعاتی حفاظت و مرمت محوطه‌ی تاریخی چغازنبیل در زمینه‌های مختلف علمی صورت گرفت. در راستای اجرای این طرح، یک پایگاه دائمی پژوهشی شامل آزمایشگاه، بخش حفاظت و مرمت، کتاب‌خانه، بخش رایانه‌ای و بخش مطالعات سفال در قسمت اداری موزه‌ی هفت‌تپه ایجاد و تجهیز شده است.


  فکر میکردم ، تو همدردی
  ولی دیدم ، تو هم ، دردی  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #2 ارسال شده در تاريخ 4th December 2009 در ساعت 00:35

 4. Lovable.pair آواتار ها
  Lovable.pair
  مدیر سابق
  Jan 2009
  البرز
  19,080
  2,915
  تشکر شده : 11,974

  پیش فرض

  دیداری از خوزستان

  مقبره دانیال نبی در شوش
  خوزستان از قدیمی ترین خاستگاه های تمدن در جهان به شمار می آید ، آثار تاریخی 8000 ساله در شوش، معبد 3200 ساله چغازمبیل، آرامگاه دانیال نبی در شوش، شهر تاریخی جندی شاپور در نزدیکی دزفول ، آسیابهای شوشتر و کاخ زمستانی آپادانا تنها نمونه هایی از جاذبه های تاریخی استان نفت خیز خوزستان است.


  شاید برایتان جالب باشد بدانید که اولین دانشگاه جهان یعنی دانشگاه جندی شاپور درخوزستان بنا شده بود و همچنین اولین آب تصفیه شده جهان هم در معبد 5 طبقه چغازمبیل بدست می آمده. متاسفانه عدم رسیدگی کافی به مجموعه های تاریخی خوزستان و فرهنگ پائین بازدیدکنندگان از این مجموعه ها دست به دست هم داده اند تا روز به روز شاهد از دست رفتن این گنجینه های ملی باشیم به عنوان مثال در عکسی از کاخ آپادانا به قول معروف یادگاری کنده کاری شده ی تازه ای را مشاهده می کنید. متاسفانه هر ساله در ایام نوروز شاهد تخریب هر چه بیشتر آثار تاریخی و طبیعی ایران هستیم به خاطر دارم دوستی تعریف می کرد که افرادی را دیده که پس از بازدید از غار شکفت انگیز علیصدر قطعه ای استالاگتیت را با خود به عنوان سوغات می بردند!

  یکی از همکاران سایت بهترین های ایران ضمن سفری که به خوزستان داشته اند تعدادی عکس زیبا برای ما ارسال کرده اند که تعدادی از آنها را در زیر می آوریم. برای اطلاعات بیشتر در خصوص جاذبه های توریستی استان خوزستان می توانید از این فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ] دیدن کنید، ضمن اینکه برای اطلاعات جامع در مورد چغازمبیل هم که یکی از سه اثر ثبت شده ایران در یونسکو هست می تونید به این فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ] مراجعه کنید.

  خانه ای در آبادان
  بقایای کاخ آپادانا
  بازار امام در اهواز
  آسیاب های آبی دزفول
  قلعه شوش
  غروب کارون
  میوه محلی بنام کنار
  شوشتر
  یادگاری بر روی سنگهای آپادانا !
  از سرستونهای آپادانا


  فکر میکردم ، تو همدردی
  ولی دیدم ، تو هم ، دردی  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #3 ارسال شده در تاريخ 4th December 2009 در ساعت 00:35

 5. یک کاربر از این پست تشکر کرده است :


 6. Lovable.pair آواتار ها
  Lovable.pair
  مدیر سابق
  Jan 2009
  البرز
  19,080
  2,915
  تشکر شده : 11,974

  پیش فرض

  معرفی چغازنبيل

  محوطه تاريخی چغازنبيل در جنوب غربی ايران، استان خوزستان، 35 كيلومتری جنوب شرقی شهر باستانی شوش، در طول جغرافيايی 48 دقيقه و 30 ثانيه و عرض جغرافيایی 32 دقيقه قرار گرفته است. بلندترين نقطه اين مجموعه كه قله معبد بزرگ آن می‌باشد حدود 90 متر از سطح دريا ارتفاع دارد.
  اين شهر در اوايل قرن 13 قبل از ميلاد توسط پادشاه ايلامی "اونتاش نپيريشا" (Untash Napirisha) در نزديكی رود دز ساخته شده و "دوراونتاش" (Dur Untash) ناميده می‌شده است. دوراونتاش به معناي قلعه اونتاش می‌باشد. در بعضی از متون ميخی اين شهر "ال اونتاش" (Al Untash) ذكر شده كه به معنی شهر اونتاش است. در مركز شهر معبد عظيمی بصورت مطبق بنا شده كه امروزه دو طبقه از آن هنوز پابرجاست. اين معبد موسوم به "ذيقورات" می‌باشد که به دو تن از خدايان بزرگ ايلاميان يعنی "اينشوشيناك" و "نپيريشا" اهدا شده است. معبد چغازنبيل بزرگترين اثر معماری بر جاي مانده از تمدن ايلامی است كه تا كنون شناخته شده است.
  دورتا دور ذيقورات را ديواري احاطه مي‌كرده كه در مجاورت آن در جبهه شمال غربي معابدي براي خدايان "كريريشا", "ايشني‌كرب" و "هومبان" بنا شده است. همچنين معابد ديگري در جبهه شمال شرقي قرار داشته‌اند. مجموعه اين معابد توسط حصار ديگري احاطه مي‌شده است. در خارج از اين حصار بقاياي اندکي از خانه‌هاي شهر در سطح زمين ديده مي‌شوند. دورتادور شهر سومين ديوار قرار داشته كه كل شهر را محصور مي‌كرده است. طول اين حصار خارجي حدود چهار كيلومتر مي‌باشد. در زاويه شرقي شهر و در نزديكي حصار خارجي، كاخ‌هاي شاهي قرار داشته‌اند. در زير يكي از اين كاخ‌ها پنج مقبره زيرزميني كشف شده است كه احتمالا به خانواده شاهي تعلق داشته‌اند. در طرف مقابل شهر و بر روي ضلع شمال غربي حصار خارجي مخزني براي آب موجود است.
  دو دوره مشخص ساختماني در برپايي ذيقورات رديابي شده است در مرحله اول، طبقه نخست به صورت اتاق‌هايي پيرامون يک حياط مرکزي ساخته شده است و در مرحله بعد حجم‌هاي مربوط به طبقات در ميان حياط مرکزي ساخته شده‌اند.
  بناهاي شهر از خشت و آجر ساخته شده‌اند و با وجود قدمت بسيار هنوز بخش زيادي از آنها بر جاي مانده‌اند. در نماي بناهاي موجود در محوطه چغازنبيل آجرهاي كتيبه‌داري با خطوط ميخي ايلامي و اَكَدي به كار رفته‌اند. اين آجرها روي بدنه‌هاي ذيقورات به فاصله هر ده رج تكرار ‌شده است. در اين آجرها نام و نسب شاه سازنده بنا ذكر شده و در آن مشخص شده كه اين بنا چگونه و به چه منظوري ساخته شده است. به اين ترتيب هزاران آجر ساده و کتيبه‌دار بناهاي شهر را تزيين مي‌کرده‌اند. علاوه بر اين از آجرهاي لعابدار، ملات قير طبيعي، اندودهاي گچي و گل ميخ‌هاي سفالين استفاده زيادي شده است.
  درهاي معابد و كاخ‌ها از چوب بوده كه با ميله‌هاي شيشه‌يي تزيين مي‌شده‌اند. طي حفاري‌هاي به عمل آمده قطعاتي از مجسمه‌هاي سفالين و لعابدار گاوهاي نر که از دروازه‌هاي ورودي بناي ذيقورات محافظت مي‌نمودند، به دست آمده‌اند. ظروف مختلف سفالي و سنگي، مهرهاي استوانه‌يي، اشياي فلزي، پيکرک‌هاي سفالين و اشياي تزييني از جمله ديگر آثار به دست آمده از اين محوطه است.
  حفاري گسترده اين محوطه که بين سال‌هاي 1951 تا 1962 ميلادي توسط رومَن گيرشمن (Roman Girshman) باستان‌شناس و محقق برجسته فرانسوي انجام شد، اطلاعات بسياري درباره ساختار ذيقورات و معابد مجاور آن در دسترس علم باستانشناسي قرار داده و آگاهي موجود درباره مسايل تاريخي دوران "ايلام ميانه" را بسيار غني‌تر نموده است.
  چغازنبيل در سال 1979 ميلادي از طرف سـازمان علمي ـ فرهنگي يونسكـو در ليسـت ميراث جهاني قرار گرفت. اين محوطه يکي از سه اثر ثبت شده کشور در ليست ميراث جهاني است. اهميت و اصالت اين محوطه تاريخي همراه با جاذبه‌هاي طبيعي آن از جمله عوامل موثر در به ثبت رسيدن اين مجموعه بوده‌اند.
  متاسفانه پس از حفاري‌هاي چغازنبيل اغلب بقاياي معماري در معرض فرسايش قرار گرفته‌ بودند و به دليل نفوذ آب باران در ساختار بناها، فرآيند آسيب‌ديدگي سرعت يافته بود. لذا طي چند سال اخير، ضمن توسعه پژوهش‌هاي باستانشناسي در پروژه چغازنبيل، اقدامات موثري نيز به منظور حفاظت بيشتر مجموعه در برابر فرسايش به عمل آمده است.


  فکر میکردم ، تو همدردی
  ولی دیدم ، تو هم ، دردی  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #4 ارسال شده در تاريخ 4th December 2009 در ساعت 00:35

 7. Lovable.pair آواتار ها
  Lovable.pair
  مدیر سابق
  Jan 2009
  البرز
  19,080
  2,915
  تشکر شده : 11,974

  پیش فرض

  سایت رسمی چغازنبیل:

  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]


  فکر میکردم ، تو همدردی
  ولی دیدم ، تو هم ، دردی  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #5 ارسال شده در تاريخ 4th December 2009 در ساعت 00:36

 8. Lovable.pair آواتار ها
  Lovable.pair
  مدیر سابق
  Jan 2009
  البرز
  19,080
  2,915
  تشکر شده : 11,974

  پیش فرض

  شوش، شوشییانا و سوزیانا مرکز حکومت شهر عیلام بوده که بنای عظیم معبد پنج طبقه « زیگورات چغازنبیل » در نواحی این شهر هم اکنون یکی از بناهای عظیم خاورمیانه است که با دیوارهای تو در تو و هزاران خشت و آجر بر تپه ای بنا شده و کتیبه های آجرین با خط میخی ایلامی قدمت این بنا را آشکار می سازد.
  این بنا که معبدی مذهبی برای نیایش بوده به یاد « اینشوشیناک » خدای حامی شهر شوش ساخته شده است . شهر عظیم شوش به وسیله پادشاه آشوری، « آشوربانی پال » ویران گردید تا آنکه با تلاش هخامنشیان و برپائی کاخهای زمستانی به عنوان پایتخت، بار دیگر رونق گذشته خود را به دست آورد .
  دزفول یا « دژپل » و به روایت محلی « دس بیل » یکی از آبادترین شهرهای انی استان بوده که چه به لحاظ تاریخی و چه به لحاظ اقتصادی و کشاورزی رونق و رواج شایان توجهی در این استان داشته است . وجه تسمیه « دزفول » به سبب پلی می باشد که در این شهر با دوازده طاق و چشمه بر روی رودخانه دز به روزگار شاپور اول ساسانی بنا شده است . البته محققینی ، همچون : « اصطخری » آن را پل « اندامش » نیز نام نهاده اند که وجه تسمیه شهر اندیمشک کنونی را تشکیل می دهد. در قرن چهارم هجری شهر دزفول به « قصر روناش » معروف بوده و « مقدسی » مورخ سرشناس از آن به نام شهر « قنطره » یعنی « پل » یاد می کند . شبکه های عالی آبیاری و به کارگیری و مهار آب در جهت تولید انرژی به زیباترین شکلی برای آسیاب کردن غذای عشایر و ساکنین منطقه در بستر رود خروشان دز در نزدیکی پل خلاقیت های ویژه معماری این منطقه را می رساند. همچنین معماران دزفولی در ساخت قلعه شوش و قلاع دیگر استان سرآمد بوده اند. دزفول به زراعت « نیل » جهت رنگ آمیزی و پرورش قلم نی شهره بوده که این فرآورده تا هند و قسطنطیه نیز صادر می شده است . این شهر برای برقراری ارتباط بین پایتخت جدید یعنی جندی شاپور و شوشتر ساخته شد و پل آن بر رودخانه دز هم اکنون نیز قابل استفاده است و مردم این شهر هنوز از آن آمدوشد می کنند


  فکر میکردم ، تو همدردی
  ولی دیدم ، تو هم ، دردی  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #6 ارسال شده در تاريخ 4th December 2009 در ساعت 00:36

 9. Lovable.pair آواتار ها
  Lovable.pair
  مدیر سابق
  Jan 2009
  البرز
  19,080
  2,915
  تشکر شده : 11,974

  پیش فرض

  استان خوزستان
  استان خوزستان با مساحتي بالغ بر 282/67 كيلومتر مربع در جنوب غربي ايران قرار دارد. اين استان از شمال به استان لرستان از شمال شرقي به استان اصفهان از شمال غربي به استان ايلام و از طرف شرق و جنوب شرقي به استانهاي چهار محال و بختياري و كهگليويه و بوير احمد محدود مي شود. در جنوب اين استان خليج فارس قرار دارد.

  ديدنيهاي استان
  آبشارهاي شوشتر
  استان خوزستان از ديرباز از جنبه هاي مهم و متنوعي براي جلب توريست برخوردار بوده كه اين جاذبه ها از جهت شكل و كيفيت به 4 دسته تقسيم مي شوند.
  1- جاذبه هاي طبيعي شامل آبشارهاي شوشتر، هور دورق در شادگان درياچه سد دز در انديمشك درياچه سد شهيد عباسپور. در مسجد سليمان امامزاده عبدالله در باغملك و قايق راني در رودخانه كارون و اروند در شهرهاي اهواز آبادان و خرمشهر.


  2- جاذبه هاي جنگي تاكنون بيش از 1100 مدل كه اتفاقات و حماسه هاي عظيم رزمندگان در آن مناطق انجام شده شناسايي گرديده كه عمده آن شامل منطقه شلمچه (قتلگاه شهداي كربلاي5) اروند كنار (منطقه شهداي عمليات والفجر) تنگ چزا به موزه فرهنگي دفاع مقدس در دزفول اهواز و خرمشهر حسينيه (منطقه عملياتي رمضان) دهلاويه (منطقه شهادت دكتر چمران) بناي يادبود شهداي هويزه(حماسه سازان دفاع مقدس و محل شهادت شهيد علم الهدي) پل استراتژيك كرخه منطقه فكه تپه هاي الله اكبر مسجد جامع خرمشهر، پل بعثت و ... است.

  كول فره
  جاذبه هاي باستاني و زيارتي استان خوزستان يادمانهاي متعددي را از ظهور و سقوط تمدنهاي اوليه بشري مثل تمدن عيلامي ها و آشوري ها دارد.. آثار باستاني ايذه اشكفت سليمان نقشهاي كول فره كتيبه عيلامي

  دانيال نبي
  وجود زيارتگاههاي متعدد باعث شده هر ساله هزاران نفر از دوستداران اين آثار از داخل و خارج كشور به اين منطقه سفر مي كنند. مقبره دانيال نبي مزوه شوش و قلعه باستانشناسان و پل والرين پل شادروان مسجد جامع شوشتر بقعه امامزاده عبدالله و بقعه صاحب الزمان.

  چغازنبيل
  نقش ارژن و مسجمه سردار پارتي آثار باستاني شوش چغاززنبيل كاخ آپادانا آثار باستاني شهر بهبهان محوطه باستاني اوجان در كنار رودخانه مارون پل كسري پل و بندبكان مسجد جامع بكان و حمام غله بكان. آثار باستاني را مهرمر طاق نصرت ساساني آرامگاه هرمز قلعه

  صنايع دستي و سوغاتي ها
  مهمترين صنايع دستي خوزستان عبارتند از قاليبافي، قلابدوزي، بافت انواع ملحفه لنگ چفيه (روسري عربي مردانه) مقنعه (روسري زنانه) جاجيم، گليم مراكز بافت اين محصولات شهرهاي شوشتر دزفول و شادگان است.
  علاوه بر اين صنايع دستي فلزي نيز در اين استان رايج است. به عنوان نمونه در كارگاههاي دزفول وسايل چايخوري و سيني و منتقل تهيه مي شود.


  فکر میکردم ، تو همدردی
  ولی دیدم ، تو هم ، دردی  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #7 ارسال شده در تاريخ 4th December 2009 در ساعت 00:36

 10. یک کاربر از این پست تشکر کرده است :


 11. Lovable.pair آواتار ها
  Lovable.pair
  مدیر سابق
  Jan 2009
  البرز
  19,080
  2,915
  تشکر شده : 11,974

  پیش فرض

  ايذه

  تاريخچه‌ شهر ايذه

  ايذه يك شهر تاريخي است و آ‌ثاري از زمان‌هاي بسيار قديم در آن به جا مانده است. اين شهر در روزگار عيلاميان اهميت و عظمت بسيار داشته و مركز آن آنزان يا آشتيان بوده و در عهد ساسانيان نيز نام و اعتبار داشته است. در كتابهاي تاريخي و جغرافي دوران بعد از اسلام نيز نام اين شهر ذكر شده است. مقدسي و ابن‌خرداد و ياقوت حموي از ايذه نام برده‌اند. آتشكده‌اي هم در آن شهر بود كه تا زمان هارون‌الرشيد فروزان بوده است. «استرنج» مي‌نويسد: ايزج به پل سنگي بزرگي كه در آن شهر روي كارون بسته بودند معروف بود. پل مزبور را ياقوت از عجايب جهان شمرده است. اين پل كه خرابه‌هاي آن هنوز ديده مي‌شود، بنام مادر اردشير بابكان (خزهزاد) ناميده مي‌شود. كلمه ايذه در زمان اتابكان لر كمتر بكار رفت و به جاي آن مالمير (مال امير) ناميده شد. كلمه ايذه در قرن‌هاي گذشته به كلي متروك شده بود تا در دوره پهلوي مجددا مورد استفاده قرار گرفت.

  مراکز تاريخي و باستاني

  مجسمه سوسن

  قطعه سنگ نامنظم خاكستري رنگي است كه بر روي آن نقش‌زني ايستاده حجاري شده است. با وجود خرابي و آسيب‌هاي وارده به اين مجسمه،‌ وضع و حالت و لباس‌هاي مجسمه ظاهراً دال بر زن بودن اين مجسمه زيبا دارد. اين مجسمه در مسير ايذه به طرف مسجد سليمان پس از پشت سرگذاشتن آبادي پيون و تنگ ليموچي در سوسن واقع شده است.  اين قلعه توسط محمدتقي‌خان بختياري در سرتلي در ناحيه ايذه بنا شده است. اين قلعه مركز خان‌هاي ايل بختياري بوده و چندين قلعه در آن وجود داشته است. مردم قلعه تل به هنگام كندن پي خانه‌شان دو سنگ بزرگ كه به زمان عيلاميان مربوط مي‌شوند، از زمين بيرون آورده‌اند. يكي از سنگ‌ها پايه ستون و ديگري سنگي منقوش است كه چهار نقش دارد و دو نفر در مقابل دو نفر ايستاده‌اند.  قلعه ديزه وراز

  اين قلعه در شمال كوه دلا قرار دارد. پله‌هاي زيادي از پايين تا قلعه وجود دارد. اين قلعه در بلندترين قله كوه دلا ساخته شده است. ساختمان اين قلعه به زمان فرامرز اشکانی می رسد.  قلعه اَرك يا اَرخ

  اين قلعه روي كوهي مشرف به شلاه ساخته شده و پايين كوه روبروي آسياب‌هاي آبي قلعه ديگري وجود دارد كه جوي آبي به صورت دايره درون حياط آن كشيده شده است. اين كاخ – قلعه در بين دو رودخانه قرار دارد كه روي يكي از آنها پلي وجود داشته و بر اثر زمان خراب شده و فقط يكي از ستون‌هاي آن باقي‌مانده است. اين كاخ قلعه مقر حكومت قوم عيلام بوده است.  فکر میکردم ، تو همدردی
  ولی دیدم ، تو هم ، دردی  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #8 ارسال شده در تاريخ 4th December 2009 در ساعت 00:37

 12. یک کاربر از این پست تشکر کرده است :


 13. Lovable.pair آواتار ها
  Lovable.pair
  مدیر سابق
  Jan 2009
  البرز
  19,080
  2,915
  تشکر شده : 11,974

  پیش فرض

  روستاي شمي

  اين روستا در دهستان شمي شهرستان ايذه واقع شده است. در فاصله نه كيلومتري اين روستا آثار باستاني بسيار زيبا و مشهوري نظير مجسمه‌هاي بزرگ برنزي، سنگ‌هاي مرمري، گورهاي باستاني از دوره‌ پارت‌ها كشف شده است، برخي از اين مجسمه‌ها و اشياء به‌دست آمده جزء شاهكارهاي مسلم ريخته‌گري و فلزگدازي است. گورستان شمي نيز به دوره ساسانيان مربوط است.  نقش حونگ اژدل يا اژدر

  در پانزده كيلومتري شمال ايذه در شرق خونگ‌ اژدر قطعه سنگي بسيار عظيم قرار دارد كه بر روي آن نقش مهرداد اول يا دوم اشكاني حجاري شده كه بر اسبي سوار است و كبوتري حلقه قدرت را همراه نامه‌اي به او تقديم مي‌كند و افرادي (روحي) به حضورش بار يافته‌اند.  بردنبشته ايذه

  در راه ايذه به پيون پس از طي يك كيلومتر، در كف دره برد نبشته، قطعه سنگ نامنظمي به وسيله حجاران زبردستي حجاري شده است و نقش‌هاي بسيار زيبا و زنده و پرتحركي بر سطوح آنها حك شده است. نقش‌هاي اين سنگ‌نبشته عبارت از مرد بلند قدي با گيسوان گشاده و انبوه با كلاه‌گرد بي‌كنگره با شمشيري به دست است. در سمت راست اين نقش سواري حجاري شده است. در سمت چپ نيز نقش چند انسان حجاري شده به چشم مي‌خورد.  نقوش كول فره

  كتيبه كول فره در انتهاي دشت ايذه قرار دارد. در اين اثر نقوش بديع و حيرت‌انگيزي از صورتهاي شاه، فرمانروا، زن، مرد،‌ اسرا و جانوراني چون گاو،‌ گاوميش و گوسفند حجاري شده‌اند. نقوش اين كتيبه در حال نيايش و احترام و حمل هدايا و تقديس رب‌النوع يا امير ديده مي‌شوند. اين اثر به دوران حكومت عيلام (قبل از ميلاد) مربوط است و از آثار بسيار مهم باستاني استان خوزستان به شمار مي‌رود.

  نقوش كوباد ايذه

  از كوه فره ايذه به طرف جاده دز و در جهت شرق آن گورستاني وجود دارد كه در نزديك آن قطعه سنگي به چشم مي‌خورد. روي اين صخره يك مربع مستطيل به طول و عرض تقريبي يك و نيم سه متر حجاري شده است. در اين لوح از سمت چپ پنج انسان ايستاده با لباس بلند و دو دست روي سينه حجاري شده‌اند. در جلو اين پنج نفر نقش مردي يا زني بر سكو يا تختي نشسته است كه به سوي آن پنج نقش توجه دارد. لباس اين نقش هم چون ديگر نقش‌ها دامني بلند است. مردم ناحيه به اين نقش نام مكتب‌خانه يا مدرسه داده‌اند.
  فکر میکردم ، تو همدردی
  ولی دیدم ، تو هم ، دردی  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #9 ارسال شده در تاريخ 4th December 2009 در ساعت 00:37

 14. یک کاربر از این پست تشکر کرده است :


 15. Lovable.pair آواتار ها
  Lovable.pair
  مدیر سابق
  Jan 2009
  البرز
  19,080
  2,915
  تشکر شده : 11,974

  پیش فرض

  كتيبه هاني

  در كناره شمال شرقي كوه‌هايي كه جلگه مال امير به آنها محدود مي‌شود، (شهرستان ايذه) نقوش برجسته كتيبه‌هايي به خط عيلامي ديده مي‌شود كه اكثر آنها به نام پادشاهاني به نام «هاني» پسر «تاهي‌هي» موسوم مي‌باشد. هاني حاكم محلي ايذه بود كه در زمان عيلاميان به نام «آيامپير» يا «آياتم» مشهور شده است.

  جاذبه هاي طبيعي

  تاراز

  كوه نيمه‌جنگلي تاراز در دهستان سوسن و در شصت و هفت كيلومتري شمال غربي ايذه واقع شده و حدود دوهزار هفتصد و چهل و سه متر ارتفاع دارد. آب چلو از اين كوهستان سرچشمه مي‌گيرد. كوه تاراز از شمال غربي به كوه للر و از جنوب به كوه تخت سرشط متصل است و دامنه‌هاي شرقي آن به آب بازيافت منتهي مي‌شود.  تلگه

  كوه نيمه جنگلي تلگه در دهستان سوسن، در بيست و هشت كيلومتري شمال شرقي ايذه واقع شده و حدود سه هزار و پنجاه متر ارتفاع دارد. اين كوه از جنوب به كوه دزسفيد، از جنوب شرقي به كوه تاوارا، از شمال به كوه چور و از شمال غربي به كوه گم‌زرد متصل است.  تورك

  كوه تورك جزء دهستان سوسن شهرستان ايذه است. اين كوه در فاصله نود و يك كيلومتري شمال غربي ايذه با ارتفاع سه هزار و سيصد و نوزده متر واقع شده است. اين كوه سرچشمه رودخانه‌هاي آب بازافت و لب است. تورك از شمال غربي به كوه لم‌لي متصل است و جزء كوهستان زاگرس به‌شمار مي‌رود.  دوتو

  كوه جنگلي دوتو در دهستان هپرو، در پنجاه و هشت كيلومتري جنوب شرقي ايذه واقع شده است. ارتفاع اين كوه حدود سه هزار و صد و هفتاد متر است. اين كوه از جنوب به كوه كله متصل است و از شمال به كوه ليراب مي‌پيوندد. دامنه‌هاي شرقي اين كوه به دره رودخانه سيراب و دامنه‌هاي غربي آن به دروه رودخانه صيدون متصل مي‌شود. در دامنه غربي اين كوه درياچه كوچي در ميان دو كوه كله و دوتو قرار دارد و آب از زمين و اطراف آن مي‌جوشد. دامنه‌هاي اين كوه از جنگل پوشيده شده و جزء كوهستان مونگشت از كوهستان بزرگ زاگرس به‌شمار مي‌رود.  كله

  كوه كله در دهستان هپرو در پنجاه و نه كيلومتري جنوب شرقي ايذه واقع شده است. ارتفاع اين كوه حدود سه هزار و ده متر است. اين كوه از شمال به كوه دوتو متصل است. رودخانه صيدون از غرب، رودخانه اعلاء از جنوب و رودخانه‌هاي ليراب و سمه از شرق آن عبور مي‌كنند. در دامنه غربي اين كوه چشمه‌اي است كه آب آن در يك درياچه كوچك جمع مي‌گردد. اين درياچه كه «دوتو» نام دارد در ارتفاع حدود هزار و ششصد و هشتاد متري قرار دارد. كوه كله جزء كوهستان مونگشت از كوهستان بزرگ زاگرس به‌شمار مي‌رود و دامنه‌هاي آن از جنگل پوشيده شده است.  مونگشت (منگشت)

  كوهستان مونگشت در شهرستان‌هاي لردگان و ايذه، مركب از كوه‌هاي تنوش، ناشليل، زردحلقه، نشا، سه‌پران، سرچاه، قوچه، بدرنگان، برآفتاب، كله، كلمه و دوزرد قرار دارد. بلندترين قله اين كوهستان سه هزار و ششصد و سيزده متر ارتفاع دارد كه در 55 كيلومتري جنوب شرقي ايذه و در پنجاه و دو كيلومتري گرمان و در سيزده كيلومتري شمال غربي روستاي ليراب واقع شده است. رودخانه‌هاي هلايجان، آب زردك، صيدون از دامنه‌هاي غربي، ليراب و سمه از دامنه جنوبي، خرسان و كارون از دامنه‌هاي شرقي اين كوهستان سرچشمه مي‌گيرند. بخش عظيمي از اين كوهستان را جنگل‌هاي نسبتاً انبوه پوشانيده و در انتهاي آن درياچه‌اي به نام «بوندان» ايجاد شده است.  اشكفت سلمان

  غار سلمان در فاصله سه كيلومتري جنوب غربي شهر ايذه كنوني، در انتهاي دره‌اي واقع شده است. اشكفت سلمان محوطه‌اي وسيع است كه در درون صخره طبيعي كوه به صورت سرپناهي با آثار آبرفتي و يك چشمه آب شيرين گوارا (كه از درون غاري كوچك و باريك بيرون مي‌آيد) تشكيل مي‌شود. روبه‌روي مجموعه اشكفت سليمان در سمت راست و در منتهي‌اليه كوهي كه روبه‌روي آن است، دو نقش نيم‌رخ برجسته كه در درون دو چهار گوش مقعر حجاري شده‌اند، وجود دارد. نقش اول مركب از تصوير سه شخص است كه پشت سر هم در يك رديف ايستاده‌اند. آتشداني فروزان در جلوي آنهاست كه بلندي آن تا زانوان آنها مي‌رسد. در لوحه دوم كه با فاصله چند متر از لوحه اول و بر سطح قلعه سنگي ديگر حجاري شده، دو نقش وجود دارد كه يكي از آنها نقش مردي و ديگري نقش‌زني است. اما در شرق اين دو لوحه اشكفت بزرگ يعني سايه‌بان خميده كوه قرار دارد كه در زير آن بر روي بدنه كوه يك كتيبه مستطيل شكل ميخي و چند نقش حجاري شده و در زير اين كتيبه كه در ارتفاع قرار دارد، محل نشستن و تختگاه و يا انجام مراسمي ديده مي‌شود.


  فکر میکردم ، تو همدردی
  ولی دیدم ، تو هم ، دردی  فقط کاربران ثبت نام شده میتوانند لینک های انجمن را مشاهده کنند. ]
  #10 ارسال شده در تاريخ 4th December 2009 در ساعت 00:37

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

موضوعات مشابه

 1. چگونه عکس های بهتری بگيريم؟
  توسط Admin در انجمن عکاسی
  پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: 23rd January 2012, 15:05
 2. اولین پایتخت باستانی ایران
  توسط secret در انجمن استان همدان
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 25th January 2009, 22:35
 3. ریشه و تبار (نژاد) شناسی خوزستانی ها(خوزی ها)
  توسط Admin در انجمن استان خوزستان
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 20th July 2008, 02:34
 4. تاریخ و فرهنگ استان خوزستان
  توسط Admin در انجمن استان خوزستان
  پاسخ ها: 6
  آخرين نوشته: 20th July 2008, 02:24

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

Designed With Cooperation

Of Creatively & VBIran&تزیین سفره هفت سین 96